5 kérdés a TSMT tornáról
Okosító tornának is nevezik, hiszen a figyelemre, a mozgás- és beszédfejlődésre egyaránt hat a terápia. 3 hónapostól 12 éves korig alkalmazható, egyéni vagy kiscsoportos fejlesztés gyerekeknek. Mivel webáruházunkban a mozgásfejlesztő eszközök között a TSMT tornához is találtok kiegészítőket, ezért blog bejegyzésünkben röviden összefoglaljuk, mit érdemes tudni róla.
Mi a TSMT torna?
A TSMT a Tervezett SzenzoMotoros Tréning rövidítése. Tervezett, mert előre megtervezett, sorrendbe rakott feladatsorokból áll össze. Szenzomotoros, mert az érzékszervi és a mozgásszervi fejlődést gyúrja össze.
Az TSMT torna egy közel ezer gyakorlatból álló terápia, amelyet Dr. Lakatos Katalin mozgásterapeuta fejlesztett ki. Az idegrendszerre ható mozgásterápia a tanulás piramisának alapjára, a központi idegrendszer működésére hat. Akkor van rá szükség, ha az idegrendszer fejlődésébe hiba csúszik. Ennek számos, akár a terhesség időszakára, vagy a szülés folyamatára visszavezethető oka lehet.
Hogyan működik a TSMT?
A TSMT torna alapja a mozgás, ami az idegrendszerre gyakorol hatást, a torna a nagy-és finommozgások fejlesztésével érleli az idegrendszert.
A torna alappillérei a három érzék - az egyensúlyozás, a tapintás és az önérzékelés – ingerlése, ennek kapcsán fog a gyerekek idegrendszere egy magasabb integrálódási szintre jutni. A TSMT torna olyan mozgásélményt nyújt a gyerekeknek, ami az agyműködését serkenti, az idegrendszer érését elősegíti.
A mozgásos feladatok segítik többek közt az érzékelés, észlelés fejlődését, a testséma kialakulását, a térbeli tájékozódást, javítják a gyermek koncentrációs képességeit és többcsatornás figyelmét. A torna segítségével fejlődik a sorrendiség (szerialitás) és rendeződnek a mozgáskoordinációs zavarok.
Milyen tünetek kapcsán érdemes szakembert felkeresni?
Ha a gyermek fejlődése stagnál, vagy lemarad és ezáltal a teljesítménye is elmarad a korához képest. A TSMT torna az alábbi esetekben ajánlott:
- Megkésett mozgásfejlődés esetén, a gyermek például nem kúszik, nem mászik időben.
- Koordinálatlan mozgás, egyensúlyzavar esetén.
- Alvásszabályozási nehézségeknél.
- Ha a gyermek nehezen figyel. Egyszerre csak egy tevékenységre tud koncentrálni, a többirányú figyelme nem megfelelő.
- Megkésett beszédfejlődés esetén.
- Tanulási- és magatartási zavar, beilleszkedési nehézségek esetén.
Miért különböznek a feladatsorok?
A TSMT terapeuta képesítéssel rendelkező szakember, egy speciális vizsgálati módszer segítségével először felméri a gyermeket. A vizsgálat alapján képet kap a gyermek idegrendszeri fejlettségéről és a fejlesztendő területekről. Az állapotfelmérésen kapott eredmények alapján választja ki a terapeuta a közel ezer gyakorlatokból azokat, amelyek a gyermek fejlődését segítik elő. A TSMT torna tehát mindig egyénre szabottan történik, ezért nincs mindenkire egyformán illő gyakorlatsor.
Hogyan zajlik a torna?
Egyéni vagy csoportos fejlesztésen vesznek részt a gyerekek, illetve otthoni, a szülőkkel végzett foglalkozások is a fejlesztés részét képezik. A TSMT torna során változatos gyakorlatokat végeznek a gyerekek, életkortól és fejlettségtől függően. A terápia alapeszközei a gördeszka, a billenőlap és gimnasztikai labda.
A TSMT torna egy viszonylag eszközigényes terápia, a gyakorlatok során számos egyéb eszközt is használnak, mint például különböző labdák, billenőrács, csepphinta, szenzoros érzékelő pálya vagy mini trambulin.
Egy foglalkozás átlagosan 45 perc, a játékos feladatokat mondókákkal, beszéddel, énekekkel kísérik végig. A gyerekek számára így nemcsak szórakoztatóbb a torna, de további pozitív hatása is van. A mozgással egy időben végzett beszédtevékenység nagyban befolyásolja az iskolai részképességeket. Akinél ugyanis ez a szinkron nem jól működik, annál adódhatnak nehézségek akár az íráskészség, olvasás vagy tollbamondás során is.
A TSMT torna tehát egy igen komplex fejlesztő eszköz, aminek segítségével azt szeretnénk elérni, hogy a gyermek képességeinek, és életkorának megfelelően teljesítsen. A fejlődés eléréséhez fontos a rendszeresség. A gyakorlatokat otthon, vagy a csoportos foglakozáson legalább hetente, de inkább heti két alkalommal érdemes elvégezni. Ez kell ugyanis ahhoz, hogy 2-3 hónap elteltével érezhető legyen a torna hatása.
Mozgásfejlesztő játékainkat itt találod!