5 tipp, hogy az óvodakezdés könnyebb legyen
Biztosan sok kérdés foglalkoztat, ha gyermeked szeptemberben kezdi az óvodát. Blog bejegyzésünkben praktikus tanácsokat, hasznos tippeket gyűjtöttünk, hogy az előttetek álló időszak minél gördülékenyebb legyen.
1. Beszélgessetek róla
Teljesen új helyzet az óvodakezdés kapcsán, ha a gyermeked most tölt először hosszabb időt távol tőled, de a bölcsődéseknek is nehéz elszakadni az ismerős környezettől, kisgyermeknevelőktől, barátoktól. Segítheted a beilleszkedést, ha beszélgettek az óvodakezdésről, saját pozitív óvodai élményeidről. Sétáljatok el az óvodához, lessetek be az udvarra, hogy legyen valamilyen képetek arról, hogy milyen környezetben fogja tölteni a napjait szeptembertől.
2. Óvodaérettség
Az óvodában bizonyos önállóságra szükség van, ezért ezt érdemes már a nyár folyamán gyakorolni, ha korábban nem is tettük. A nappali szobatisztaság az óvodai érettség fontos kritériuma, de az is lényeges, hogy a gyerkőc önállóan használja a wc-t, tehát a ruháit is fel- és le tudja húzni és kezet tudjon mosni egyedül is. Az óvodában a gyerekek már önállóan étkeznek, ezért az evőeszközök használatát is érdemes gyakorolni.
3. Szerezzetek be mindent
Az első szülői értekezletek az óvónők elmondják, hogy mire lesz szükség az óvodában. Ezeket az első napra készítsük össze. A tisztasági felszerelések, lepedő és ágynemű mellett fontos az oviszsák, amibe a váltóruhát és napközben az alvókát is tárolhatjuk. Emellett rendszerint szükség van tornafelszerelésre is, ehhez érdemes külön tornazsákot beszerezni. Ami hasznos még, az egy klassz ovis hátizsák, amiben a mindennapi dolgokat a gyerkőc is szállítani tudja, illetve kirándulások alkalmával is jó szolgálatot tesznek.
4. Anya érett az ovira?
Érzelmi támogatásra anyának is szüksége van ebben az időszakban. Az elszakadás bennünket is megviselhet, erre érdemes készülni, hiszen a gyerekek megérzik, ha bizonytalanság van a szülőben, ez pedig átragad a gyermekre, ami könnyen rányomhatja a bélyegét az ő hangulatára is. A gördülékeny óvodakezdéshez az is hozzásegít, ha a szülő is elfogadja az óvodai környezetet. Ezen segíthet, ha megismerkedünk néhány szülővel a csoportból, beszélgetünk az aggodalmainkról azzal kapcsolatban, hogy másra bízzuk a gyermekünket. Az anya-gyerek kapcsolatok azonban különbözőek, tehát fontos, hogy hagyjunk időt magunknak arra, hogy fokozatosan elengedjük gyermekünket.
5. Átállás az új napirendre
A leggondosabb felkészülést is felborítja, ha a reggeleink rendszeresen rohanásban, kapkodásban telnek. Ezt megelőzendő, már a nyáron érdemes az óvodai napirendhez hangolni a napjainkat. Az átállást fokozatosan kezdjük, 15-30 perccel érdemes mindig előre hozni a lefekvés és az ébredés időpontját. Reggel és este gyakoroljuk az önálló öltözést, ilyenkor még nyugodt körülmények között tehetjük, nem kell sietnünk.
További tippek a felkészüléshez:
Beszélgessetek, olvassatok az óvodakezdésről könyvekből, versikékből!
Janikovszky Éva: Már óvodás vagyok!
https://www.jatekliget.hu/ovodavaro-versikek
Játsszatok minél többet!
A labdagurítós, elbújós, bábozós, kukucskálós játékok segítenek az elválásra való felkészítésben. Az óvodai napirendet pedig játékos formában megismerhetitek, gyakorolhatjátok társasjáték segítségével is:
A figyelem az életkorral természetes módon is változik, az iskolaérett gyerekek már jóval hosszabb ideig képesek koncentrálni, mint amikor az óvodát kezdték. Egyes gyerekeknél azonban gondot jelenthet a figyelem megtartása, ők fejlesztésre szorulnak ezen a területen. Blog bejegyzésünkben elmondjuk, hogy milyen lehetőségeink vannak erre otthon, játékos formában.
Korábban is jellemző volt, hogy ahogyan cseperednek, egyre inaktívabbá válnak a gyerekek. A koronavírus-járvány miatt tovább romlott a helyzet, még kevesebbet mozogtak. Az aktívan töltött szabadidő kutatások szerint is 8 éves kor után egyre csökken. Mire figyeljünk szülőként ezzel kapcsolatban?
Az agy fejlődésének egy különösen fontos periódusa 2 éves kor körül kezdődik, és 7 éves kor körül ér véget. Blog bejegyzésünkben három tippet adunk, amelyek segítségével támogatni tudod gyermeked fejlődését ebben az intenzív időszakban.
Közeleg a tavasz, az intézményi beíratások ideje. Szeptembertől sok kisgyermek kezdi meg a bölcsődét, óvodát, a nagyobbak az iskolát. Szülőként ilyenkor mindig aggódunk, vajon gyermekünk elég érett-e a váltáshoz, vagy arra, hogy először közösségbe kerüljön. Blog bejegyzésünkben most az óvodaérettség jeleit vesszük sorra.