Járássegítő játék – sokoldalú fejlesztő eszköz
Készülhet fából, vagy műanyagból, lehet pasztell vagy élénk színű, a járássegítő játék igazán jól variálható eszköz, amit érdemes minden kisgyermekes családnak beszereznie. Hány éves kortól és milyen játékokra használhatjuk?
Az első lépések
A kisgyermekek többsége az első születésnap környékén teszi meg az első önálló lépéseit. Ezt azonban hosszas gyakorlás előzi meg onnantól kezdve, hogy a bútorokban, a járókában megkapaszkodva már 7 hónapos kora körül kapaszkodva először feláll. A gyerekek innentől folyamatosan egyensúlyoznak, ügyesednek, ám még gyakran esnek, kelnek, keresik a kapaszkodókat.
Járássegítő játék vagy bébikomp?
A járássegítő játék az önálló lépéseit próbálgató kisgyermeknek nyújt stabil kapaszkodót a járás gyakorlásához. Kezdetben használhatja felálláshoz, ám idővel, ahogy ügyesedik, egyre gyorsabban halad majd a segítségével. A járássegítő játék mozgásra motiválhatja a megkésett mozgásfejlődésű – 18 hónapos kora után sem önállóan járó – gyerekeket is.
- Lényeges különbség a bébikomppal szemben, hogy a járássegítő játékot a kisgyermek csak akkor tudja használni, ha a csontozata és az izomzata már valóban felkészült erre a terhelésre.
- Nem a lábujjhegyén, hanem a talpán járva használja.
- Ha elfáradt, azonnal testhelyzetet tud változtatni, leülhet vagy kúszásra válthat, ezáltal a mozgásfejlődése is a maga ütemében haladhat. Ez a későbbiekben is fontos, hiszen tudjuk, hogy ha bizonyos mozgás fázisok kimaradnak, az akár később az iskolában, a tanulásban is nehézségeket okozhat.
Változatos játékok
A járássegítő játékot az első születésnap környékén érdemes beszerezni. Választhatunk fából vagy műanyagból készült játékot, de lényeges, hogy stabil, jó minőségű játék legyen. Akkor megfelelő, ha nem borul fel, mikor a kicsi belekapaszkodva feláll, és nem gurul túl gyorsan, mikor megteszi első lépéseit vele.
A járássegítő játék, azon túl, hogy kezdetben a felállásban, kapaszkodásban és járásban nyújt segítséget, több funkcióval is rendelkezik. Az egyik oldalán található a kapaszkodó, a másikon pedig egyéb, finommotorikát, szem-kéz koordinációt fejlesztő játékok, például golyóvezető, vagy építőkocka. Ezekkel ülő helyzetben is el tudja foglalni magát. Egy másik lehetőség, ha a járássegítő játék pakolható, akkor később, akár még óvodás korban is használható a szerepjátékokhoz, például bevásárló kocsiként vagy a plüss játékok, babák szállító eszközeként is funkcionálhat. Ha pedig több gyermeket is tervezünk, mire nagyobb kinövi, addigra a kistestvére már újra tudja is használni a járássegítő játékot!
Ide kattintva, még több mozgásfejlesztő játékot találhatsz!