Kézügyesség fejlesztése az óvodában
A kis kezeket a finommotorikát fejlesztő gyakorlatokkal tudjuk edzeni, fejleszteni. Óvodás korban ennek nagy jelentősége van, mert kézügyességre szükség lesz az iskolában, az írás tanulása során is. Nézzük néhány ötletet arra, hogy milyen gyakorlatokkal lehetséges a kézügyesség fejlesztése az óvodában!
Gyurma
A gyurma egy remek kézügyesség fejlesztő eszköz. A gyúrás, ütögetés edzi a kéz izmait, a különböző formák kialakítása pedig aprólékos munkát igényel. A gyurmázás rendkívül sokoldalúan beépíthető az óvodai foglalkozások közé, sok téma kapcsán tudjuk használni a kapcsolódó alakzatok formázására is.
Fűzős játékok
A különböző fűzős játékok is remek edzést biztosítanak a kezeknek. A klasszikus gyöngyfűzős játékok mellett több variációban is kaphatók játékok, melyeket használhatunk a kézügyesség fejlesztéséhez az óvodában. A formafűzős játékok mellett a nagyobbak akár a cipőfűző bekötését is gyakorolhatják a fűzős játékok segítségével.
Így fejlesztik a kézügyességet az építőjátékok
Az építőjátékok segítségével is fejlődik a kézügyesség, a finommotorika, ahogyan az egyes darabokat a gyermek össze-, vagy egymásra illeszti. Érdemes különböző anyagból készült és eltérő nagyságú építőjátékokkal változatos eszközöket biztosítani a játékhoz.
Csipeszes játékok
Már a legkisebb óvodások is élvezettel pakolásznak csipesz segítségével egyik dobozból a másikba, különböző tárgyakat. A csipesz fogása is remek eszköz a kézügyesség fejlesztéséhez. Webáruházunkban a különböző szortírozó játékok mellett megtalálhatók a számolási készséget is fejlesztő, fából készült csipesszel játszható fejlesztő játékok és társasjátékok is.
Mondókák, versek
Az óvodában tanult mondókákat, énekeket és verseket kísérjük utánzó mozgásokkal. Az ujjakkal utánozhatjuk az esőt, zongorázhatunk az asztalon, vagy ujjbábokkal is előadhatjuk a történetet.
Kézügyesség fejlesztése kreatív foglalkozásokkal
A gyurmázás mellett a különböző kreatív játékok is a kézügyesség fejlesztésének fontos elemei. Fessünk ujjal, szivaccsal, ecsettel. Tépjünk, vágjunk papírt, készítsünk mozaikot. Készítsünk termékesből képeket, tekerjünk fonalat, szórjunk például rizsszemeket ragasztóba.
Kézügyességet fejlesztő játékainkat egyhelyre gyűjtve, itt találjátok: Finommotorika fejlesztése.