Társasozás óvodás gyerekekkel
A családdal együtt töltött idő egyik remek formája a társasozás. Már 3 éves kor alatt is választhatunk egyszerűbb, bevezető társasjátékokat, óvodás kortól kezdve pedig még szélesebb a paletta. Társasozás óvodás gyerekekkel blog bejegyzésünkből megtudhatod, milyen játékot érdemes választani és mit tegyél, ha a hangulat mégsem úgy alakul, ahogy elképzelted.
Élmény és fejlesztés egyben
A közösen töltött, minőségi idő pozitív hatást gyakorol a kapcsolatra, akár szülővel, nagyszülővel vagy testvérrel játszik a gyermek. A társasozás óvodás gyerekekkel közös élményt nyújt, erősíti az összetartozás érzését, a gyermek önértékelését is fejleszti, hogy szülei szívesen töltenek időt vele, egymásra és a társasjátékra figyelve. A gyermek mindeközben megtanul együttműködni, a szabályokat követni. A számos fejlesztési lehetőségről nem is beszélve.
Egy adott életkoron belül is több típusú társasjátékot találunk. 3 éves kor felett is választhatunk fejlesztési területek szerint: többek közt anyanyelvi, beszéd, mozgás, matematikai, logikai, finommotorikus, kooperációs képességeket fejlesztő játékot is. Választhatunk tehát célzottan, fejlesztési terület szerint, de lehet csak a gyermek érdeklődése alapján, amivel szívesen játszana, például állatos, kedves mesehős játékot is.
Népszerű társasjátékok óvodásoknak a Játékligeten
- Fejleszt Elek – Barangolás a tanyán
- Érzel-mese Érzelmi intelligenciát fejlesztő játék
- Dobble Kids kártyajáték
- Bogyó és Babóca – Úton az oviba
- Sztorikocka
Társasozás óvodás gyerekekkel – a vereséget elfogadni
Bármennyire is tudjuk, hogy a társasozás milyen sok pozitív hatással jár, lehetőség a játékos fejlesztésre és az örömteli együttlétre, sok esetben ez utóbbit a legnehezebb elérni. A társasjátékban nem nyerhet mindenki, a vereséget pedig különbözőképpen fogadjuk. A gyerekek lehetnek dacosak, dühösek, ha a játék nem úgy sikerül, ahogy szeretnék. Az ismétlődő kirohanásokat idővel egyre nehezebb kezelni, a többi családtagot, testvéreket is nehezebb bevonni a játékba, így idővel a társasozás abbamaradhat. Ha épp ebben a cipőben járunk, akkor érdemes kipróbálni a kooperációs társasjátékokat!
Kooperációs társasjátékokkal békés lesz a játék
Az előbb ugyan azt mondtuk, hogy nem nyerheti mindenki, de ezekben a játék típusokban valójában mégis. Együtt nyerünk, vagy együtt veszítünk, ugyanis itt nem egymás ellen, hanem egy közös ellenség ellen játszunk. A játékosoknak tehát össze kell dolgozni, ez sokat segít az együttműködést fejleszteni. Egymás ötleteit meghallgatjuk, közösen hozunk döntéseket, a legkisebb is „beleszólhat” a játék menetébe. Érdemes az ilyen típusú játékokat is kipróbálni, különösen, ha gondot okoz a játék során keletkező feszültség kezelése. A kooperációs játékok után pedig fokozatosan megpróbálhatunk más típusú társasjátékokat is bevonni a társasozáshoz óvodás gyerekekkel.
A 3-7 éves korosztálynak szóló társasjátékainkat itt találod.
A fotókon az alábbi játékokat láthatod:
Első társasom – Állatpiramis junior - HABA
Halacskák – Memóriajáték - BS Toys
Mókusos csipeszes ügyességi játék