Tippek vizsgadrukk ellen
Közeleg a központi írásbeli felvételik napja. Az egyébként is nagy stresszel járó feladatot a járványhelyzet okozta bizonytalanságok és változások tovább nehezítik. Hogyan segíthetünk gyermekünknek a vizsgadrukk leküzdésében?
Gyakorlás és stressz miatt leblokkolás
Már hónapok óta készültök a felvételire? Gyakoroljátok a típusfeladatokat és mellette a gyermek persze a maximális teljesítményt nyújtja az iskolában is, hiszen a felvételi pontok mellett a félévi jegyek is számítanak a továbbtanulásnál? A megszerzett tudás mellett azonban az is fontos, hogy az adott pillanatban képes legyen a tanultakat, a begyakorolt feladatokat a legjobb tudása szerint előhívni. Ez sajnos gyakran a stressz által okozott leblokkolás miatt nem sikerült, ezért fontos, hogy a tananyag mellett a stressz kezelésére is felkészüljön a gyermek.
Beszéljünk róla!
A stressznek különböző okai lehetnek. Fontos, hogy ezekről beszélgessünk, mert sok esetben már az is segít, ha kimondja, amit érez. A Kidshelpline összegyűjtött néhány gyakori kiváltó okot a vizsgadrukk hátterében:
- a sikertelenségtől való félelem,
- a másokkal való versenyzést kellemetlen helyzetként éli meg,
- magas elvárásokat támaszt magával szemben,
- nem érzi elég felkészültnek magát,
- egyéb gondolatok vonják el a figyelmét a tanulástól (pl. családi, iskolai problémák)
- úgy érzi, a környezet, tanárok, családtagok elvárásainak nem tud megfelelni.
Jó, ha van mód a gyakorlás mellett az érzéseiről is beszélni, így oldani tudjuk a feszültséget. Emellett érdemes hasznos tippekkel is ellátni a gyermeket a feladatlapok megoldására vonatkozóan. Gyakoroljuk, hogyan ossza be az idejét, ismerje, hogy melyik feladat megoldása megy könnyebben, nehezebben, melyiket hagyja a végére vagy épp melyiket vegye előre. Így jó eséllyel kivédhetjük például az időhiány okozta stresszt.
A vizsga napja
- Előző este készítsétek ki egy helyre, amire a felvételin szükség lesz. Nézzétek át az iskola honlapját, a járványhelyzet miatt változtatások lehetnek.
- Vizsgadrukk mellett előfordulhat, hogy nem vágyunk kiadós reggelire, de azért ne engedjük üres gyomorral a felvételire! Szerezzük be a kedvenceit reggelire, és csomagoljunk kis harapnivalót a felvételire is.
- Stressz ellen hasznos néhány egyszerű stresszcsökkentő technika elsajátítása, ami rövid idő alatt kizökkenti a gyermeket és segít fókuszálni. Lassú belégzés, a levegő benntartása és lassú kifújása is segíthet, de érdemes körbenézni az interneten, találhatunk olyan praktikát, ami jobban beválik.
- Ismételjük át, hogy mi lesz a feladatok megoldásának menete, melyikre, mennyi időt szán, az ellenőrzést, átolvasást se felejtse el stb.
- Ha a gyermeknek arra van igénye kísérjük el, ha a nyolcadikos egyedül menne, engedjük el. Figyeljük meg, mi válik be inkább: viselkedjünk oldottan, viccesen, vagy maradjunk csendben mellette az úton. Beszélgessünk más témáról, de ha úgy látjuk, hogy attól lenne nyugodt, vegyük át a vizsgával kapcsolatos gyakorlati tudnivalókat még egyszer és biztosítsuk arról, hogy drukkolunk neki.
Szusszanjatok egyet!
Akárhogyan is sikerül a vizsga, ha túl van rajta a gyermek, legyetek büszkék a befektetett munkára és a kitartására, ünnepeljétek meg! Igazán nehéz hónapokon van túl, ezért érdemes a hétvége további részét pihenésre, szórakozásra, végre nyugodt hangulatban eltöltött közös programokra fordítani!
Sok sikert kívánunk minden gyereknek a felvételihez!
Ha gyermeked jövőre fog felvételizni, érdemes már most elkezdeni ismerkedni a feladatlapok megoldásával, gyakorolni. Csökkenteni tudjátok a stresszt, ha idejében elkezditek a felkészülést!
Megnézem a gyakorló füzeteket, foglalkoztatókat >>>