A te gyermeked is gyűjtöget? Elmondjuk, miért jó ez!
Ha kisgyermeked van, biztosan találsz néhány kavicsot, gallyat az autóban, a táskádban vagy a lakásban. A gyűjtőszenvedély később átalakul, amikor bizonyos témák iránt fokozott érdeklődést mutat és igyekszik minden hozzá kapcsolódó játékot, könyvet és egyéb apróságot beszerezni. Jó ha tudod, hogy a gyűjtögetés közben több képessége is fejlődik!
Kavicsoktól a dinókig
Már a bölcsődések is előszeretettel válogatnak apróbb kincseket a játszótérről, de egy rövidebb sétáról sem ritka, hogy néhány szerzeménnyel – kaviccsal, tobozzal, levelekkel vagy gallyakkal - térünk haza. A gyerekeknél óvodáskorukban, középső, nagycsoport környékén jelenik meg a fokozott érdeklődés a gyűjtögetés iránt, rendszerint ebben az életkorban köteleződnek el adott dolgok gyűjtése mellett. A gyűjtőszenvedély még a kisiskolás korban is megmarad, általában 8 éves korig. Ez időszak alatt a gyűjteményüket nagy gonddal rendezgetik, sokat és szívesen beszélgetnek róla a családdal, barátaikkal. A gyűjteményük tárgyai gyakran dinoszauruszok, plüssfigurák, tündérek, robotok vagy autók.
A téma szakértője
A gyerekek idővel az adott téma szakértőjévé növik ki magukat. Hamarosan többet tudnak a dinoszauruszokról, vagy épp a különböző autótípusokról, mint a felnőttek. A gyerkőc élvezi, hogy tudásával lenyűgözhet másokat, így idővel egyre több könyvet, filmet, mesét néz meg a témával kapcsolatban, hogy még mélyebbre ássa magát benne. Ez a hobbi remekül fejleszti a koncentrációs képességét, sőt visszahúzódóbb gyerekek esetében a társas kapcsolatok építését is, ha sikerül olyan társaságot, barátot találni, aki szintén az adott téma rajongója, akivel közösen beszélgethetnek, csereberélhetnek.
Matek, pénzügyek és olvasás
A gyűjteményt rendben kell tartani, ehhez pedig rendszerezni, kategorizálni kell méret, szín vagy forma alapján. A rendszerező készség mellett a gyűjtögetés a matematikai képességek fejlesztését is segíti. Tudni kell, hogy hány darab van a gyűjteményében és az egyes alkategóriák darabszámával is fontos tisztában lenni. Emellett persze az adott téma ( hány méteres a dinó, mennyivel megy az autó) is sok lehetőséget ad a számolásra és a mennyiség- és számfogalmak gyakorlására.
Egy adott téma iránt rajongó gyerek a születésnaptól kezdve a karácsonyig, minden lehetséges alkalomra a kedvenceit kéri. Idővel azonban a kisiskolások esetleg már önálló zsebpénzből is gazdálkodhatnak. A gyűjtögetés így a pénzügyi ismereteiket is szélesítheti, hiszen meg kell tanulniuk használni a pénzt, döntést kell hozniuk, hogy elköltik-e az adott összeget a gyűjteményük gazdagítására.
A gyűjtögetés emellett az olvasóvá nevelés egy remek eszköze is lehet. Kisiskolás korban, ahogyan a gyerek megtanul önállóan olvasni, még több lehetősége nyílik ismereteit gyarapítani az adott témával kapcsolatban. A gyűjtögetés így az olvasás iránt is motiválja a gyerekeket, érdeklődőek, szívesen forgatják a kedvenceikről szóló könyveket.
Autók, dinók, vonatok, tűzoltók vagy unikornisok? Webáruházunkban téma szerinti csoportosításban is kereshetsz! Találd meg a gyermeked érdeklődésének megfelelő játékokat!
Októberben még kellemes az időjárás, kisebb gyerekekkel is bátran tervezhetünk a szabadtéri programokat. Babakocsival, kismotorral és gyalog is útra kelhetünk, a gyerekek életkorától függően akár hosszabb távolságokra is. A következőkben a kisgyermekekkel tervezett kirándulásokhoz adunk tippeket a Játékliget segítségével.
„Itt van az ősz, itt van ujra,/ S szép, mint mindig, énnekem./ Tudja isten, hogy mi okból /Szeretem? de szeretem.” Mit biztosan tudjuk, hogy miért rajongunk ezért az évszakért: gyönyörű színekben pompázik körülöttünk minden, a napsugarak is megmutatják még az erejüket, de ha esetleg mégis hűvösebbre fordulna az idő és bent ragadunk a lakásban, akkor lehet kreatívkodni, ALKOTNI! A téma pedig mi is lehetne más, mint maga az őszi természet, az erdő, a fák.
A tavasz közeledtével alig várjuk, hogy végre több időt tölthessünk a szabadban. Ha kertes házban lakunk, akkor érdemes a rendelkezésre álló területet minél jobban kihasználni és olyan udvari játékokat választani, amelyek hosszú időre lekötik, és változatos mozgásformákat biztosítanak gyermekünknek.
Önbecsülésnek nevezzük, ahogyan magunkat látjuk, azt, ahogyan értékeljük, milyenek vagyunk. A kisgyermekben a környezet visszajelzései alapján alakul ki ez a kép, ezért nagyon fontos az őt körülvevő felnőttek szerepe. A Játékliget szakértőjével arról beszélgettünk, milyen jelekből vehetjük észre, ha alacsony gyermekünk önbecsülése és milyen módon növelhetjük.