AJÁNDÉKOZÁSI SZOKÁSOK, TIPPEK!
A felnőttek már jól tudják, hogy nem csak kapni, hanem adni is nagyon jó érzés. A mi felelősségünk, hogy gyermekünknek ezt megtanítsuk, és a legjobb az, ha ezt személyes példamutatásunkkal tesszük. Ez természetesen nem megy egyik alkalomról a másikra, idő kell hozzá. Igyekszünk összeállításunkban végig venni, hogy vajon milyen helyzetek során merülhet fel az ajándékozás és mely dolgokat érdemes ilyenkor figyelembe venni.
Ajándékozási szokások, tippek
A felnőttek már jól tudják, hogy nem csak kapni, hanem adni is nagyon jó érzés. A mi felelősségünk, hogy gyermekünknek ezt megtanítsuk, és a legjobb az, ha ezt személyes példamutatásunkkal tesszük. Ez természetesen nem megy egyik alkalomról a másikra, idő kell hozzá.
Mikor ajándékozunk?
Mik is azok a helyzetek, amikor a gyermek az ajándékozás egyik, esetleg másik felén találja magát? Legelőször csemeténk inkább kapja a meglepetéseket, nevezetesen névnap, születésnap, húsvét és karácsony alkalmával, hogy csak a „piros betűs” ünnepeket említsük.
Amikor a gyerkőc már képes valamilyen „produktumot” előállítani, készíthetünk saját kezűleg ajándékokat nagyszülőknek, szülőknek. Ők biztosan kitörő örömmel fogadják majd, így megtapasztalhatják azt is, hogy milyen érzés a másiknak készülni, kedveskedni, örömet okozni.
Mit ajándékozzunk?
Hiába a kedvenc figura díszeleg rajta, nagyon ritka az az eset, hogy egy gyerkőc örül annak, ha ruhát kap. Igen, ők kicsit másképp súlyozzák ezeket a dolgokat. Nekik az ajándék az játék. Ha nem a saját csemeténkről vagy szó, nyugodtan puhatolózzunk a szülőknél, hogy milyen jellegű dolgokkal játszik, foglalatoskodik szívesen a kis ünnepelt. Mindenkinek jóleső érzés olyan ajándékot kapni, amit tényleg neki szánnak. Bátran kérdezzük meg, hogy konkrétan ez vagy az a játék már megvan-e a játék arzenálban, így biztosan sikerül elkerülni, hogy kettő ugyanolyan legyen belőle.
Minden életkornak megvannak a maga ajándékai, így egyértelmű, hogy bébinek bébi játékot, ovis korúaknak pedig a nekik megfelelő játékokkal kedveskedünk. A bébiknél még talán belefér a „majd-belenő-abba-a-korba-hogy-játszon-vele” – játék, de ezt a nagyobb gyerkőcöknél felejtsük el. Ők egyszerűen a mában és most-ban élnek, nem tudnak mit kezdeni a jövőbeli dolgokkal, képtelenek még elvonatkoztatni.
Hogyan válasszunk ajándékot?
Évente rengeteg újdonságot dobnak piacra a játékgyártók, érdemes ezek között is körülnézni, így biztosan elkerülhetjük, hogy a gondosan kiválasztott ajándékunk szembe köszönjön velünk már a polcon. Ami minden esetben nagy sikert arat, ha vendégségbe megyünk és valami kisebb értékű apróságot is rejteget a táskánk, azok a különféle kézműves- és kreatív játékok! Szerencsére óriási a választék, így minden életkorú gyermeknek szemezgethetünk ezek közül. Az elkészítésnek már akár az ajándékozás után is neki lehet állni, de tevékenykedhet vele az ajándékozott, akár később is, közösen a szülőkkel, testvérekkel. Szintén függetlenek az életkortól a kártyajátékok is, és néhány szelet csokoládénak az árából kikerülnek! Remek időtöltést jelentenek, mindig új izgalmakkal és közös élményekkel gazdagítva a játékosokat. Kisebbeknek tuti befutók még a kirakók, puzzle-k! Ezek lehetnek egyedül játszható játékok, de jó móka lehet a közös kirakózás is. Méretében, tematikájában hatalmas kínálatból választhatunk. A nagyobbakra is gondoltak a gyártók, így nekik ajánlható a SmartGames-től az IQ Puzzler, mely egyre nehezedő feladataival folyamatos kihívás elé állítja a játékost.
Kikre gondoljunk még, ha ajándékkal készülünk az ünnepeltnek?
Örök dilemma, hogy vajon szülinapkor/névnapkor a tesó is kapjon-e ajándékot. Úgy gondolom, nem teszünk rosszat azzal, ha egy kisebb volumenű dologgal, meglepetéssel készülünk neki is, még ha a nap nyilvánvalóan az ünnepeltről szól is alapvetően. Az effajta kedveskedés azt jelzi, hogy őt is számon tartjuk, és tudjuk, lesz olyan is, amikor eljön az ő ideje.
Ajándékcsomagolás
Az ajándékok, játékok csomagolásánál többféle lehetőségünk is van. Első: környezettudatosak vagyunk, így nem csomagoljuk be a meglepetést. Második: egyszerűen papírtasakba tesszük az ajándékot – ami később újra felhasználható lesz – és így adjuk azt át. Harmadik: klasszikusan becsomagoljuk. Tény, hogy a kicsomagolással fokozhatjuk az izgalmakat mind az ajándékozó, mind az ajándékozott részéről, de az is igaz, hogy nincs rossz megoldás. Hiszen a lényeg úgyis az, hogy örömmel adjuk, amit adunk, így varázsolva még vidámabbá és emlékezetesebbé az ünnepet!