Az egyensúlyzavar tünetei gyerekeknél
Ha minden rendben van vele, olyan természetes, hogy nem is gondolunk rá. Ha azonban nem megfelelően működik, akkor később az élet számos területén problémát és nehézséget okoz. Melyek az egyensúlyzavar tünetei és hogyan tudjuk fejleszteni?
Ezért fontos a korai fejlesztés
A gyermekkorban észlelt fejlődésbeli lemaradásokra általánosságban igaz, hogy minél hamarabb észleljük az eltérést, annál eredményesebb a megkezdett fejlesztés. Nincs ez másként az egyensúlyzavar esetében sem, melynek fejlődése 6-7 éves kor körül befejeződik, ezért kell nagy hangsúlyt fektetni a korai fejlesztésre. Az egyensúlyzavar jelei azonban már pár hónapos korban is észlelhetőek, így jó eséllyel sikerül idejében felfedezni a lemaradást.
Az egyensúlyzavar tünetei gyerekeknél
Gondot jelenthet, ha a csecsemőknél az ún. primitív reflexek, amelyek ebben az életkorban még fontosak, később sem épülnek le. Ennek egyik jele lehet többek közt, ha a baba nehezen vagy egyáltalán nem kúszik, a szemmel való követés problémát jelent, később nem sikerül a csipeszfogás, a lábujjhegyen járás, az egyensúlyozása bizonytalan, térérzékelési és térlátási problémák jelentkeznek.
A későbbi életkorban megjelenő tünetek közé tartozik még például a lábak összeakadása járás közben, a félelem a magasságtól, lengéstől, mozgólépcsőtől. Hátrafelé a gyermek nem tud járni, mozgás vagy fordulás közben elveszti az egyensúlyát, bizonytalanná válik a mozgása, nem tud egy lábon megállni. A kezeletlen egyensúlyzavar következménye lehet fáradékonyság, tanulási és mozgáskoordinációs nehézségek, magatartás- és figyelemzavar.
Ilyen játékokkal fejleszthető az egyensúlyérzék
Szerencsére szülőként sokat tehetünk, otthoni fejlesztéssel és rendszeres gyakorlással remekül tud fejlődni az egyensúlyérzék. Ez valójában már az anyaméhben megkezdődik, a várandósság második harmadában a magzat már képes érzékelni az anya mozgását.
- Az első hónapokban ezt a folyamatot támogatni tudjuk ringatással.
- A hinták nagyon intenzíven fejlesztik az egyensúlyozó rendszert, 1 éves kortól már használhatóak a korosztálynak megfelelő játékok, akár beltéren is.
- Népszerűek a kagyló formájú billegő ülőkék, ezek szintén akár a lakásban is játszhatóak, csakúgy, mint a csúszda vagy a libikóka.
- A gyermekjárművek, kismotorok, futóbiciklik, ugráló labdák és trambulinok is alaposan megdolgoztatják az egyensúlyozásért felelős területeket.
- A kúszás játékos gyakorlásához remek eszköz a játszósátor és a bújócskacsövek is.
- A gyerkőc egyensúlyozhat párnával vagy babzsákkal a fején, vagy egy földre fektetett fonalon egyik lábát szorosan a másik után téve.
- Az egyensúlyt remekül fejleszti a fél- vagy kétlábon ugrálás is. Ehhez használhatunk több hullahoppkarikát – a földre tesszük és egyikből a másikba kell ugrálni – de rajzolhatunk aszfaltkrétával ugróiskolát.
Még több játékért egyensúlyfejlesztéshez kattints ide!