BÁBOK - BÁBJÁTÉKOK
A bábozás, bábjáték bizony egy ősi művésze. Indiából, mások szerint Kínából származik. Különböző területeken alkalmazták, volt hogy bennszülött szertartásokra, vásári komédia része volt.
Magyarországon a népi bábjátszás még mai is meglévő emlékei a betlehemezés, vízkereszti és farsangi szokások, passiók, bábtáncoltatás, mohácsi busózás. A néphagyomány megőrzése fontos feladatunk, őrizzük meg értékét gyermekeinknek, unokáinknak. A mutatványos bábozás a magyar bábjátszás másik fajtája, egyfajta vásári bábjátszásként kelt életre.
Gyermekkori emlékeinkben még ma is élénken élnek azok a bábjátékok, mesék, melyek kedves, tanulságos történeteit, szereplőit a saját gyerekeinknek is szívesen mutatjuk be. Biztosan emlékeztek Mazsolára, Tádéra, a Futrinka utca hőseire, Süsüre a sárkányra.
A Bábjáték az óvodáskorú gyermekek érzelmi nevelésének is az egyik legfontosabb eszköze. Hogy miért? Mert ők teljes mivoltukban érzelmi lények, a valóságot érzelmeik által fogják fel. A figyelemfelkeltésnek és fenntartásnak kitűnő eszközei a bábjátékok látványos elemei. A bábok alakja, színei, a mozgás és a cselekvések mind kellemes élményt nyújtanak, gondolatokat, érzelmeket ébresztenek a kicsikben. Ezeket a hatásokat még inkább felerősítik a bábokhoz társuló hangok. A bábok egyszerű szereplők, egyértelműen jelenítik meg a jót és a rosszat. A gyerkőcök érzelmileg azonosulnak velük, részt vesznek a cselekményben. A kicsik már életük első évétől kezdve szeretnek bábokkal játszani.
Ebben az életkorban, ( 1-2 év) rövidebb mondókákat, dalocskákat érdemes bábbal játszani, de még nem a paraván mögött. Ujjbábokkal akár az állathangokat utánozva, majd kisebb mondókákat, cirógatókat is játszhattok. Néhány ötlet:
A kacsa, amikor éhes azt mondja:
Hat hét óta nem ettem! Hat hét óta nem ettem!
Mikor enni kap:
Bárcsak zsákom volna! Bárcsak zsákom volna!
Így beszélgetnek egymás közt:
Hány zsák árpát? Hány zsák árpát?
Csak hatot, csak hatot, csak hatot!
Csipi-csipi kánya, (cirógatjuk a kis tenyerét)
Varjúdombi vágta,
Kisárokban kiskakas, (könyökhajlatban a kisárok,)
Nagyárokban nagykakas (hónaljnál a nagyárok, jól meg is csiklandozzuk!)
Ha én cica volnék, száz egeret fognék,
de én cica nem vagyok egeret sem foghatok.
Népi eredetű mondókákat és dalocskákat gyűjtött össze a Kerekítő könyvsorozat, számos elfeledett gyöngyszem található bennük. Lapozzátok ezeket a könyveket, és felidéződnek ezek az ölbeli játékok, nagyanyáink öröksége. Az Állatos hangutánzós mondókákat bátran játszhatjátok bábokkal is és anélkül.
A báb erős hatást gyakorol a gyerekre, jól tudják, hogy sem mozogni, sem beszélni nem tud, tisztában vannak azzal is, hogy mi mozgatjuk őket, mégis átélik mindazokat a helyzeteket, amelyek körülöttük kialakulnak. A lehetetlen a gyermek szeme előtt válik valóra, a kiskakas legyőzi a hatalmas török császárt, a táltos paripa a levegőbe emelkedik. Ennek ellenére, vagy éppen ezért a kicsik gyakran megjelenítik a bennük lévő feszültséget, örömet bábok által.
Beszédfejlődés, érzelmi, zenei nevelés hatékony és kedvelt eszköze bölcsődékben, óvodákban. Ezen kívül a szociális készségek kompetenciák is fejlődnek játék közben.