BIZONYÍTVÁNYOSZTÁS SZÜLŐI SZEMMEL
Már tényleg csak pár nap van vissza az idei tanévből, és az iskolai munkát letéve gyermekeink fejest ugranak a nyári szünetbe! Van azonban még egy fontos momentum: a tanévzáró ünnepély. Himnusz – műsor – igazgatói beszéd – könyvjutalmak osztása – Szózat – és…. a bizonyítványosztás. Megkapják, hazahozzák. De hogyan tovább?
MIÉRT KELL A BIZONYÍTVÁNY?
Felnőttként, szülőként jól tudjuk, ha szakmai tudásunkról, megszerzett ismereteinkről kell igazolást felmutatnunk, akkor a bizonyítvány az, ami ezt tanúsítja. Ennek hiányában némileg hátránnyal indulunk el a munka világában, azaz a nagybetűs Életben. (Szigorúan zárójelben: Egészen más kérdés persze, hogy ha megvan a bizonyítvány, akkor valóban szakemberek vagyunk-e, illetve anélkül nem lehetünk-e akár szakmai szinten járatosak egyes dolgokban. Zárójel bezárva.)
MIT ÉRTÉKELNEK A BIZONYÍTVÁNYBAN?
Hivatalosan a tanévben nyújtott tanulói teljesítményt. Embert próbáló feladat ez, hiszen gondoljunk csak bele: 9-10 hónapnyi munkát nem könnyű összefoglalni egy-egy szóban, vagy jegyben. A teljesítmény ráadásul nem egy kiszámítható dolog. Vannak napok, amikor szárnyalunk, és vannak bizony olyanok, is, amikor legszívesebben otthagynánk csapot-papot és hazamennénk. Nincs ez másképp gyermekeinkkel sem. Ha egy dolgozat, vagy számonkérés a „jó” napra esik, akkor óriási mázli, viszont ha egy „legyen-már vége” napra, az legalább akkora pech. Az akkor szerzett jegy azonban marad: feketén-fehéren (vagy, ami még rosszabb: pirosan).
Arról nem is beszélve, hogy vannak gyerekek, akik szárnyalnak, ha felelésről, dolgozatról van szó, míg másokat megbénít ez a helyzet. Az a pedagógus, aki valóban figyel a gyermekekre, ismeri a gyengéiket, úgy, ahogy az erősségeiket, természetesen nagyon sokat tud segíteni azáltal, hogy felméri: reális-e a teljesítmény, avagy sem, és adott esetben újabb lehetőséget biztosít számára. Irdatlan nagy munka ez nap, mint nap, és nagyon kell hozzá a jó szülő-pedagógus viszony is, mely partnerségen és nem alá-fölérendeltségen alapul.
KI KAPJA AZ ÉV VÉGI BIZONYÍTVÁNYT?
Csapatmunka révén minden résztvevő, azaz a gyermek, a szülő és a vele foglalkozó pedagógus(ok). Tegyük (mi mindannyian) a kezünket a szívünkre, és valljuk be (legalább magunknak): minden tőlünk telhetőt megtettünk-e annak érdekében, hogy gyermekünk/tanulónk a benne rejlő maximumot kihozza magából? Támogattuk őt a nehezebb időszakokban? Hittünk-e benne őszintén? Dicsértük-e, ha ÖNMAGÁHOZ KÉPEST a lehető legtöbbet nyújtotta? Láttuk-e őt annak, ami valójában, vagy a mi meg nem valósított vágyainkat próbáltuk rajta keresztül életre hívni?
A cél ugyanis az, hogy gyermekünket megsegítsük, erősítsük, motiváljuk, ahol kell. Lássuk meg a benne rejlő lehetőségeket. Bontakoztassuk ki a tehetségét. Mi. Együtt. Közösen.
MI FÁN TEREM A SZÖVEGES ÉRTÉKELÉS?
A törvényi szabályozás lehetőséget biztosít a szöveges értékelésre, az érdemjegyek mellett, illetve alsóban azok helyett. Sok iskolában ez kimerül annyiban, hogy a tájékoztató füzetben és a bizonyítvány pótlapon aláhúzzák az előre megírt kifejezések közül azokat, amik leginkább visszaadják az adott tárgyban nyújtott teljesítményt, vagy hogy az 5-t leírják – „jeles”...
Vitathatatlan, hogy óriási feladat minden egyes tanuló értékelése, és jellemzése, viszont sokkal árnyaltabban tudja kifejezni az egész éves munkát egy valódi szöveges értékelés, ami pontosan megfogalmazva mutatja be, és írja le, hogy mi minden történt abban a tanévben. Ami arról tanúskodik a nebulóknak, és a szülőknek, hogy gyermekük VALÓDI FIGYELMET, és TÖRŐDÉST kapott a tanítótól - az átadott tudásról már nem is beszélve.
Vétek nem élni ezzel a lehetőséggel, még ha - tény- pluszmunkával is jár, és amit nem lehet megfizetni, de megbecsülni és nagyra értékelni annál inkább!
HA BIZONYÍTVÁNYOSZTÁS, AKKOR JUTALOM?
Sokakban felmerül ilyenkor a kérdés: milyen ajándékot kapjon a gyermek az év végi bizonyítványért. A válasz roppant egyszerű: semmilyet. Hiszen a bizonyítvány már eleve egy értékelés, így azt nekünk szülőknek, szükségtelen újraértékelni.
DE! Az éves befektetett munkáért, energiáért, a fejlődésért, amit ÖNMAGUKHOZ képest produkáltak, már járhat jutalom. Természetesen mindenki maga dönti el, hogy mi is lesz ez: egy közös élmény, egy kis apró figyelmesség, vagy valami olyan, ami a nebuló szíve-vágya. Néhány ötletet összegyűjtöttünk oldalunkon.
Kedvelt ajándékötleteinket most egy helyre gyűjtöttük, így könnyebben megtalálhatod a Nektek valót! Akár egyszemélyes logikai játékokat, akár társasokat keresel, nálunk megtalálod! Gyermeked a kreatív alkotó munkában leli örömét? Nézd meg kínálatunkat!
A dicséret, és elismerés mindannyiunknak jólesik. A hangsúly itt azon van, hogy azt ne konkrétan a bizonyítványért kapja, hanem a pozitív hozzáállásért. Ezt bátran meg is beszélhetjük vele! Értékeljük együtt a bizonyítványban foglaltakat, hogyan látja ő az eredményeket, esetleg van-e valamiféle építő jellegű észrevétele, gondolata ezzel kapcsolatban. Mondjuk el a mi véleményünket is, és bátorítsuk az arra vonatkozó elképzeléseit, hogy a jövőben miként szeretné megvalósítani az általa (!) kitűzött célokat. Nyugodtan átadhatjuk tapasztalatainkat is erre vonatkozóan, de hagyjuk, hogy elkövethesse a maga hibáit: higgyük el – tanulni fog belőle.
Nem árt ilyenkor visszamenni egy kicsit az időben, és felidézni azokat az élményeket, amikor mi magunk voltunk a bizonyítvány másik felénél. Mi esett (volna) jól a szüleinktől, tanárainktól? Mitől akadtunk ki teljesen, akár annyira, hogy még most is rettegve gondolunk vissza rá? Legyünk egy picit újra diákok, így talán jobban megérthetjük gyermekünk érzéseit!
Ami azonban a legeslegfontosabb: legyünk mérhetetlenül büszkék Rá! Önmagáért!
Lehet, hogy nem lett kitűnő. Lehet, hogy nem matekzseni. Lehet, hogy nem úgy fekszik neki az idegen nyelv tanulása, mint nekünk. Nem baj! Ettől ő még egy értékes, szeretetre méltó kis- vagy nagy gyerek, akinek a személyisége, lénye nem egyenlő a bizonyítványával. Sokkal, de sokkal több annál! Igaz?
képek forrása. https://graduationregalia.com.au/graduation-robe-colours-australia/, https://www.schooleducationgateway.eu/en/pub/experts/understanding_and_preventing_e.htm, http://www.telegraph.co.uk/education/educationopinion/11715615/A-word-of-advice-for-school-leavers-know-yourself-and-dont-be-afraid-to-fail.html, http://napervillemagazine.com/2015/03/ready-set-wait-redshirt-kindergartner/,