Blog
A gyerekeknek különösen fontos a játék, mivel ezen keresztül dolgozzák fel a velük megtörtént pozitív és negatív élményeket. Egy 2013-as pszichológiai kutatás kimutatta, hogy azok a gyerekek, akik rendszeresen vesznek részt kreatív, fantáziadús játékokban, érzelmileg kifejezőbbek, megértőbbek és figyelmesebbek.
Lassan elérkezik a nagy nap nektek is? A kicsikéd megkezdi első szárnypróbálgatását és óvodába / bölcsibe megy. Más gyerekek közé kerül, más is gondoskodik róla, más figyeli ahogy játszik a homokozóban, felmászik a csúszdára… Hogyan is lehet könnyebben átvészelni a kezdeti időszakot úgy, hogy mind a gyerek, mind a szülő a lehető legkönnyebben essen át rajta? Ehhez igyekszünk egy kis segítséget nyújtani.
A nyári jóidő beköszöntével alig várjuk, hogy végre több időt tölthessünk a szabadban. Érdemes olyan udvari játékokat választani, amelyek hosszú időre lekötik a gyerkőcök figyelmét, és változatosan fejleszti készségeit, készségterületeit növekedő gyermekünknek.
A nyolcadikos ballagás az egyik legfontosabb esemény a gyerekek életében. Az általános iskolai ballagás nemcsak azt jelenti, hogy a diákok elbúcsúznak az eddigi iskolájuktól, hanem azt is, hogy új kihívások és élmények elé néznek a középiskolában. Ez a mérföldkő méltó ünneplést és jól átgondolt ajándékokat kíván, hiszen minden diák örülne valaminek, ami emlékezetessé teszi számára ezt a különleges alkalmat.
A gyerekek iskolai teljesítményét nagymértékben befolyásolja, hogy milyen képességekkel, készségekkel érkeznek az óvodából. Ha gyermeked szeptemberben kezdi az iskolát, akkor néhány, adott képességek erősítését célzó, jól megválasztott játékkal segítheted, hogy ez az időszak gördülékenyebb legyen és a későbbiekben is több sikerélményt szerezzen.
Anya cipője, ruhái, ékszerei és sminkszerei nagyon izgalmasak, különösen, ha van lehetőség felpróbálni és így egy kicsit a nagyok bőrébe bújni. Az öltöztetős, divattal foglalkozó játékok azonban nemcsak az utánzás, a szerepjáték remek eszközei, de kreatív, kézműves játékokként is szuper időtöltést jelenthetnek kisebbeknek és nagyobbaknak egyaránt.
Egy gyors kártyázásra bármikor összejöhet a család, akár hétköznap este is sor kerülhet rá. Ideális akár hétvégi hosszabb társasjátékok előtt is, bevezető játékként. Kis helyet foglal a bőröndben, így nyaralásra is könnyen magunkkal vihetjük. Játszható kisebbekkel, kamaszokkal, típusától függően pedig akár fejlesztő játékként is használhatjuk. Olvass tovább, és megtudhatod, mire érdemes figyelned, kártyajáték vásárlás előtt!
Fényképkeret, cápa vagy kétszintes busz? Helikopterből repülő sárkány vagy vadászgép? A Qman építőjátékok változatos játéklehetőséget biztosítanak kisebbek és nagyobbak részére egyaránt. Ismerd meg a játékokat, és válassz az ismert dán gyártó termékeivel teljes mértékben kompatibilis építőjátékot, kedvezőbb áron!
A hosszú hétvége alatt együtt a család, így sok közös programot szervezhettek. Blog bejegyzésünkben minden napra adunk ötleteket, melyekből aztán az évek alatt ismétlődve, igazi húsvéti hagyomány is lehet gyerekeknek.
Ismeritek a Tryco játékokat? Készítettetek kávét, pirítóst, vagy ettetek már sushit a játékkonyhában? Csavaroztatok, kalapáltatok már a szerelőpadon, vagy gyógyítottatok plüss hattyút az orvosi táska segítségével? A népszerű játékok mellett most újabbak érkeztek a visszajelzéseitek alapján igen kedvelt márkától, a következőkben ezeket mutatjuk be részletesebben. Tartsatok velünk, és a húsvéti ajándékozáshoz is adunk ötleteket!
A szerepjáték során a gyerekek megtanulnak együttműködni, fejlődik a képzelet és a problémamegoldó képesség. Remek lehetőség a szókincsüket gazdagítani, segít feldolgozni az érzelmeiket, az érzelmi intelligencia fejlődését is támogatja. Nézzük, milyen eszközöket, játékokat érdemes beszerezni a játékhoz!
A kiskamaszokat számára nagyon vonzó a kütyük világa, de szívesen játszanak különböző, a 8-12 éves korosztály számára érdekes játékokkal is. Emiatt bizony gondolkodóba eshetünk, hogy mivel is lephetnénk meg őket karácsonykor. Tapasztalataink szerint az egyik legjobb választás, ha valamilyen tudományos játék mellett döntünk, így ugyanis mindkét érdeklődési területet lefedjük.
A kreatív játékokkal az alkotás örömét ajándékozzuk, tehát mindenképpen helyük van a klasszikus építő-, és szerepjátékok – babák, autók, játékkonyha kiegészítők –, társasjátékok mellett, a karácsonyfa alatt. Annak érdekében, hogy megkönnyítsük a választást, összegyűjtöttük, hogy életkoronként melyek a legnépszerűbb kreatívjátékok.
Nincs konkrét ötleted, de szeretnél valami igazán személyre szabott ajándékot találni egy ismerős, rokon vagy barát gyermekének? Esetleg a saját csemetéd nem adott pontos kívánságlistát arról, hogy mit szeretne karácsonyra ajándékba kapni? Bármit, csak autós, tündéres vagy dínós legyen? Olvasd el blog bejegyzésünket és megmutatjuk, hogyan találhatod meg te is a tökéletes karácsonyi ajándékot!
Nem a gyermekkel együtt töltött idő mennyisége, hanem a minősége számít igazán – ezt az állítást az utóbbi években több kutatás is alátámasztotta. A minőségi idő eltöltésének egy remek formája a meseolvasás. Ilyenkor egymás közelségében, jó hangulatban töltődhettek fel hétköznaponként az egész napos távollét után, vagy akár esős hétvégéken is. Ha szívesen olvasnál mesét gyermekeddel, de nem tudod, hogyan fogj hozzá, blog bejegyzésünk segíthet!
Kooperatív, vagy kooperációs, együttműködésre tanító társasjátékként is ismerheted azokat a játékokat, amelyekben nem egymás ellen, hanem egy célért közösen kell dolgoznotok. Blog bejegyzésünkben összeszedtünk néhány szempontot arról, hogy miért érdemes kipróbálnotok az ilyen típusú társasjátékokat is.
Van egy jó tippünk, ha kedveled a prémium anyagokat és a pasztell színeket! A belga Tryco márka termékei között csecsemőkortól egészen az óvodáskor végéig használható, változatos fejlesztőjátékok mellett igényes, egyedi dizájnnal rendelkező babagondozási kellékeket is találhatsz. Olvass tovább és ismerd meg a Tryco csodálatos világát!
Tudtad, hogy az első puzzle az 1760-as években készült és Nagy-Britannia térképét ábrázolta? A fából készült alkotás eredetileg oktatási célokat szolgált, ám a karton kirakók megjelenésével a puzzle a tantermekből a gyermekszobába és a nappalikba költözött. Népszerűsége azóta is töretlen, változatos témákban, ma már minden korosztály számára remek szórakozási lehetőséget kínál.
Itt az ősz, hétvégén esős az idő és nincs kedvetek kimozdulni? Rendezzetek otthoni szabadulószobát! Ne aggódjatok, nem kell hozzá semmilyen extra felszerelés, vagy kiegészítő. Minden, amire szükségetek lesz elfér egy apró dobozban, mégis hosszú időre összehozza a családot és alaposan megmozgatja az agytekervényeket. Ismerjétek meg a Szabadulópakli és Exit játékokat!
Gondolkozz a dobozon kívül - manapság az iskolán kívüli tevékenységeknek csak a képzelet szab határt. Blog bejegyzésünkben most olyan lehetőségeket mutatunk be, amelyek az Egyesült Államokban a lehető legjobb iskola utáni programokként futnak. Ismertek hasonló, hazai kezdeményezéseket?
A foglalkoztató füzetek hasznos segítséget nyújtanak, ha a gyermeknek egy adott területen gyakorlásra van szüksége. Akkor is jó szolgálatot tesznek, ha csemeténk különösen jó valamiben, van egy kedvenc témakör, amivel szívesen foglalkozik szabadidejében. Nemcsak iskolásoknak, hanem kisebbeknek is ajánljuk, gyakran kerestek foglalkoztató füzetet óvodásoknak, iskolaelőkészítő gyanánt. A gazdag kínálat miatt szülőként bizony nincs könnyű dolgunk, ha a foglalkoztató füzetek útvesztőjében próbálunk eligazodni. Blog bejegyzésünkben ehhez nyújtunk segítséget.
Az iskolakezdés stresszt jelenthet a szülőnek és gyermeknek egyaránt. Milyen jelekből ismerhetjük fel, ha gyermekünk stresszel és hogyan segíthetünk neki, hogy oldottabb hangulatban induljon a szeptember?
Jó helyen jársz, ha még semmit nem szereztél be a suliba, de akkor is adunk tippeket, ha már néhány dolgot kihúzhattál a bevásárlólistáról. Olvass tovább, akár most lesz elsős a gyermeked, akár szeptemberben már visszaül az iskolapadba, mert az iskolakezdő csomagok segítségével nemcsak időt, hanem pénzt is megtakaríthatsz!
Még a vízparton töltekeztek napsütéssel és nyári élményekkel, vagy már a nyaralásból hazatérve az óvodakezdésre igyekszel a munka, gyerekek és a háztartás mellett mindent megvenni? Akármelyik is legyen, csak szusszanj egyet, dőlj hátra és ne aggódj, a szükséges holmikat pár perc alatt kényelmesen beszerezheted. Akár a vízparton, akár este, amikor már csendes a ház. Ovis kezdőcsomagjainkban minden megtalálsz, amire szükségetek lehet, ráadásul kedvezménnyel!
A sokadik kislapátot, vödröt és ásót vásárolod meg a strandra, homokozóba? Sok játék már az első nap végére feladja, mert eltörik, vagy egyszerűen csak nem élvezetes vele a játék, mert túl gyenge ahhoz, hogy megfelelően építkezzen a gyerkőc a homokban? Ha számodra is ismerős ez a helyzet, akkor érdemes szétnézned a Quut márka játékai között. Elmondjuk, hogy miért!
Tele a bőrönd, de azért jó lenne még valamilyen társasjátékot magunkkal vinni a nyaralásra? Borús napokon elűzni az unalmat, nagy hőségben pedig az árnyékban tartani a csemetéket a strandon? Igen, mindenképp jó, ha készülünk valamilyen megoldással az ilyen helyzetekre, a helyhiányra pedig megoldást jelentenek az utazó játékok!
Elkezdődött a nyári szünet, ilyenkor a nagyszülők is több időt tölthetnek az unokákkal. A következőkben néhány olyan játékot ajánlunk a közös programokhoz, amelyek mindkét korosztály tagjai számára remek szórakozást nyújthatnak.
Minden évszak különböző témákat kínál a kézműveskedésre gyerekekkel. Nyáron előtérbe kerülnek a természetes alapanyagok, a szabadban töltött időhöz kapcsolható kreatív alkotások. Blog bejegyzésünkben olyan ötleteket gyűjtöttünk, amelyeket akár a nyári szünetben is elkészíthettek.
A játék a kertben rendkívül fontos szerepet játszik a gyerekek fejlődésében. Használjátok ki a nyarat és legyetek minél többet a szabadban! Blog bejegyzésünkben a legnépszerűbb kerti játékokból válogattunk.
Játék során a gyerekek új készségeket fejlesztenek ki, melyek közül sok, nagyon hatékony eszköz a mentális egészségük védelmére is. Május a mentális egészség hónapja, az alábbiakban összegyűjtöttük, milyen változatos módon segíti a játék ennek megőrzését.
Esős, hűvös hétvégéken tavasszal és nyáron is jókat társasjátékozhatunk. Az igazi kedvencek a nyaralásra is velünk jönnek, ahol rossz idő esetén, vagy épp a nagy hőséget az árnyékban átvészelve is lekötik a csemetét. Vajon mikor jön el az idő az első társasjátékhoz és melyiket válasszuk?
Kezdődik az általános iskolai beiratkozás időszaka. Gyermeked iskolaérett, szeptembertől kezdi az iskolát, mégis aggódsz, mert úgy látod, hogy egy-két területen elmaradása van? Jó hír, hogy célirányos fejlesztéssel az iskolakezdésig hátralévő időben is sok változás érhető el. Nézzük, mire érdemes figyelned!
Itt a tavasz, végre jó az idő, előkerülhetnek a gyerekjárgányok! Érdemes ezeket nemcsak a hétvégi kirándulások során, hanem a napi közlekedésben is használni. Így a rendszeres testmozgás mellett sok dolgot tanulhatnak a gyerekek, az önálló közlekedéshez szükséges ismereteket is gyakorolhatjátok útközben.
Húsvét közeledtével már biztosan gondolkozol azon, hogy mivel lephetnéd meg csemetéd. Mi az, amivel örömet szerezhetnél neki, szórakoztató, fejlesztő, szívesen játszik vele és valamilyen módon kapcsolódik az ünnephez. Blog bejegyzésünkben ilyen húsvéti ajándékötleteket gyűjtöttünk gyerekeknek.
A téli bekuckózás alapkellékei a társasjátékok. Felnőttként szívesen időzünk akár órák hosszat is egy fordulatos táblajáték felett, ám a helyzet megváltozik, ha gyerekek is csatlakoznak a játékhoz. Jó hír, hogy ilyenkor sem kell a régi kedvencetekről lemondani, számos népszerű társasjáték kapható junior változatban is! Blog bejegyzésünkben most ezekből szemezgetünk.
Ha még nem ismered a vásárlóink részére nyújtott kedvezményeket, olvasd el blog bejegyzésünket! Ha már mindet jól ismered és használod is kedvezményeinket, akkor is érdemes tovább olvasnod, mert újabb ötleteket, praktikus tanácsokat hoztunk a karácsonyi játék vásárláshoz!
Adni és kapni is jó – a Hama vasalható gyöngyök ideális karácsonyi ajándék gyerekeknek. A kreatív foglalkozásokat fiúk, lányok egyaránt kedvelik, hiszen mindenki kedvére való mintákat alkothat. A gyöngyökből készült formákat aztán karácsonyi ajándékként is remekül hasznosíthatjuk. A következőkben ehhez mutatunk néhány ötletet.
Egyre hűvösebbek a nappalok, de a borús, esős és ködös idő sem csábít hosszabb időtöltésre a szabadba. A játszótéren, kertben töltött órák tehát egyre rövidülnek, így viszont a lakásban kell valamilyen mozgásos játékkal levezetni a gyerekek felesleges energiáit. Blog bejegyzésünkben beltéri mozgásos játékokat ajánlunk óvodásoknak.
Halloween kapcsán népszerű lakásdekorációk például a narancssárga töklámpás, szellemek, a fekete pókok. A rémisztő kiegészítőket a gyerekekkel közösen is elkészíthetitek néhány kreatív kellék, vagy épp az otthonotokban már meglévő alapanyag felhasználásával. Blog bejegyzésünkben kreatív halloween dekorációk készítéséhez gyűjtöttünk ötleteket.
Izgalmas év előtt álltok, ha most kezdi a nagycsoportot gyermeked. Iskolát, tanító nénit választotok, majd elballag az óvodából. Az iskolakezdés fontos mérföldkő a gyerekek életében, szülőként pedig szeretnénk, hogy ez az átállás minél zökkenőmentesebb legyen. Iskola-előkészítő játékaink ebben segítenek!
Biztosan sok kérdés foglalkoztat, ha gyermeked szeptemberben kezdi az óvodát. Blog bejegyzésünkben praktikus tanácsokat, hasznos tippeket gyűjtöttünk, hogy az előttetek álló időszak minél gördülékenyebb legyen.
Figyelem, tervezés és kivitelezés. A végrehajtó funkciók már óvodáskorban kialakulnak és megszilárdulnak. Egy tanulmány szerint a házimunka is segít ezt a területet fejleszteni. Két típusú feladat is van, amibe különösen érdemes e célból bevonni a gyerekeket.
Ha kisgyermeked van, biztosan találsz néhány kavicsot, gallyat az autóban, a táskádban vagy a lakásban. A gyűjtőszenvedély később átalakul, amikor bizonyos témák iránt fokozott érdeklődést mutat és igyekszik minden hozzá kapcsolódó játékot, könyvet és egyéb apróságot beszerezni. Jó ha tudod, hogy a gyűjtögetés közben több képessége is fejlődik!
Gondoljatok a legkisebbekre is, ha nyáron esküvőre készültök! Blog bejegyzésünkben játékokat, tippeket gyűjtöttünk össze. Szervezőként és vendégként is hasznosak lehetnek, hogy a gyerekek számára is jó hangulatban teljen a nap.
Kinőtte a kiságyat? Érkezik a kistesó? Óvodába megy? Több okunk is lehet arra, hogy kihasználjuk a nyári meleget, amikor könnyen szellőztetünk festés után és felújíthatjuk a gyerkőc szobáját, vagy csak néhány dekoráció cseréjével „nagyfiússá” vagy „nagylányossá” tehetjük. Gyerekszoba ötletek blog bejegyzésünkben ehhez adunk ötleteket.
A legtöbb gyereknél már 6-7 éves kor körül kialakul, hogy melyik lesz a domináns keze. Ideális, ha ez az iskolakezdésre megtörténik, de sokaknál csak 8 éves kor környékén állandósul az egyértelmű dominancia. Blog bejegyzésünkben a laterális dominancia és a kezesség kérdésével foglalkozunk.
Ha autós nyaralást terveztek, vagy vonattal, busszal utaztok, akkor a hosszú útra érdemes unaloműző játékokkal is készülni. Blog bejegyzésünkben kedvelt utazó játékokat gyűjtöttünk össze.
Gyermekek fejlesztésével, játékokkal foglalkozó amerikai blogokban, sensory bin név alatt sokszor előkerülnek az érzékelődobozok. Az akár a háztartásban fellelhető eszközökből és gyermekjátékokból elkészíthető játékokkal 1 évestől 12 éves korig szívesen játszanak a gyerekek. Blog bejegyzésünkben röviden összefoglaljuk, hogy mire is jó és tippeket adunk az érzékelődoboz elkészítéséhez.
A finommotorika a kezek, ujjak apróbb, összehangolt mozgása. Ezt a képességet használjuk például, amikor egy apró tárgyat felcsippentünk, ollóval vágunk vagy tésztát gyúrunk. Fejlesztésével készítjük elő a grafomotorika, az íróeszközzel végzett mozgások alapját. Az iskolakezdésre tehát nagyon lényeges ez a képesség, ám a fejlődése már születéstől kezdve zajlik. Blog bejegyzésünkben erről olvashatsz bővebben.
Ha minden rendben van vele, olyan természetes, hogy nem is gondolunk rá. Ha azonban nem megfelelően működik, akkor később az élet számos területén problémát és nehézséget okoz. Melyek az egyensúlyzavar tünetei és hogyan tudjuk fejleszteni?
A figyelem az életkorral természetes módon is változik, az iskolaérett gyerekek már jóval hosszabb ideig képesek koncentrálni, mint amikor az óvodát kezdték. Egyes gyerekeknél azonban gondot jelenthet a figyelem megtartása, ők fejlesztésre szorulnak ezen a területen. Blog bejegyzésünkben elmondjuk, hogy milyen lehetőségeink vannak erre otthon, játékos formában.
Szeptemberben kezdi az iskolát, az elmúlt években gyermeked sokat fejlődött. Blog bejegyzésünkben összegyűjtöttünk néhány fontosabb jellemzőt, ami a 6 éves korosztály tagjaira általánosságban jellemző.
A legjobbat szeretnénk, olyat, amit nem unnak meg egyhamar a gyerekek, strapabíróak és játékosan fejlesztenek. De honnan tudjuk, hogy milyen a jó játék? Az alábbiakban ehhez adunk egy kis útmutatást.
Az ünnep alatt összegyűlik a család apraja-nagyja, kicsik és nagyok, közeli és távolabbi rokonok. Amikor már mindenki pukkadásig ette magát sonkával, tojással és kaláccsal, jól esik egy mozgás. Húsvéti játékok gyerekeknek blog bejegyzésünkben a közös játékhoz hoztunk ötleteket.
Vigyázat! A kamasz átépítés miatt átmenetileg zárva – írta találóan Vekerdy Tamás a kamaszkorról. Az önálló személyiség születésének nehézségeivel szülőként és gyermekként egyaránt nehéz megbirkóznunk. Blog bejegyzésünkben most azt mutatjuk be, hogyan segíthetnek a családi hagyományok jó kapcsolatot ápolni ebben a viharos időszakban.
A környezetvédelem a mindennapjaink része, beszélgetünk például a gyerekekkel arról, hogy miért gyűjtjük szelektíven a szemetet, miért visszük a használt olajat leadóhelyre vagy használunk papír szívószálat és kulacsot műanyag palackos víz helyett. A Föld napja alkalmából ezért most egy olyan, a gyerekek számára kedves témáról írunk, ami a hétköznapok során talán kevésbé gyakran kerül elő, de rajta keresztül is fontos ismereteket adhatunk át játékos formában.
Az ünnepre hangolódva tavaszi lakásdekorációt készíthetünk gyerekekkel. A húsvéti kreatívkodáshoz otthon megtalálható, és webáruházunkban beszerezhető alapanyagokból elkészíthető tippeket hoztunk.
Korábban is jellemző volt, hogy ahogyan cseperednek, egyre inaktívabbá válnak a gyerekek. A koronavírus-járvány miatt tovább romlott a helyzet, még kevesebbet mozogtak. Az aktívan töltött szabadidő kutatások szerint is 8 éves kor után egyre csökken. Mire figyeljünk szülőként ezzel kapcsolatban?
Okosító tornának is nevezik, hiszen a figyelemre, a mozgás- és beszédfejlődésre egyaránt hat a terápia. 3 hónapostól 12 éves korig alkalmazható, egyéni vagy kiscsoportos fejlesztés gyerekeknek. Mivel webáruházunkban a mozgásfejlesztő eszközök között a TSMT tornához is találtok kiegészítőket, ezért blog bejegyzésünkben röviden összefoglaljuk, mit érdemes tudni róla.
Közeleg a tavasz, amikor végre több időt tölthetünk a szabadban, az udvaron. Az alábbi blogbejegyzésben összefoglaljuk, milyen típusú kerti játékokat ajánlunk gyerekeknek.
A kütyük helyett babákkal játszó gyerekek az érzelmi fejlődéshez kulcsfontosságú szociális készségeket fejlesztenek
Az agy fejlődésének egy különösen fontos periódusa 2 éves kor körül kezdődik, és 7 éves kor körül ér véget. Blog bejegyzésünkben három tippet adunk, amelyek segítségével támogatni tudod gyermeked fejlődését ebben az intenzív időszakban.
Közeleg a tavasz, az intézményi beíratások ideje. Szeptembertől sok kisgyermek kezdi meg a bölcsődét, óvodát, a nagyobbak az iskolát. Szülőként ilyenkor mindig aggódunk, vajon gyermekünk elég érett-e a váltáshoz, vagy arra, hogy először közösségbe kerüljön. Blog bejegyzésünkben most az óvodaérettség jeleit vesszük sorra.
Az ünnepek után rendszerint több a játék, nehezebb mindegyiknek helyet találni a gyerekszobában. Blog bejegyzésünkben ezért most a praktikus tároláshoz kerestünk ötleteket. Így nem kell hosszasan keresgélni játék közben sem és az esti rendrakás is gyorsabban megy.
Messze még a tavasz, és habár egyre hosszabbak a nappalok, mégis már besötétedik, mire hazaérünk az óvodából. Ilyenkor néha bizony, mintha ólomlábakon jár az idő az esti fürdésig. Játékötletek óvodásoknak blog bejegyzésünkben ezért, most néhány saját bevált délutáni programötletet osztunk meg veletek.
Készülhet fából, vagy műanyagból, lehet pasztell vagy élénk színű, a járássegítő játék igazán jól variálható eszköz, amit érdemes minden kisgyermekes családnak beszereznie. Hány éves kortól és milyen játékokra használhatjuk?
Közeleg a központi írásbeli felvételik napja. Az egyébként is nagy stresszel járó feladatot a járványhelyzet okozta bizonytalanságok és változások tovább nehezítik. Hogyan segíthetünk gyermekünknek a vizsgadrukk leküzdésében?
Már az óvodában látszik, melyik gyerek fogja sikeresen venni a felnőttkori akadályokat, és ki lesz az, aki folyamatosan küzdeni fog ezekkel. A sikerek ugyanis jó részt a fejlett társas képességeken múlnak. Ezek viszont szerencsére tanulhatók.
A családdal együtt töltött idő egyik remek formája a társasozás. Már 3 éves kor alatt is választhatunk egyszerűbb, bevezető társasjátékokat, óvodás kortól kezdve pedig még szélesebb a paletta. Társasozás óvodás gyerekekkel blog bejegyzésünkből megtudhatod, milyen játékot érdemes választani és mit tegyél, ha a hangulat mégsem úgy alakul, ahogy elképzelted.
A kis kezeket a finommotorikát fejlesztő gyakorlatokkal tudjuk edzeni, fejleszteni. Óvodás korban ennek nagy jelentősége van, mert kézügyességre szükség lesz az iskolában, az írás tanulása során is. Nézzük néhány ötletet arra, hogy milyen gyakorlatokkal lehetséges a kézügyesség fejlesztése az óvodában!
Születésnapra, vagy a hétköznapokra hasznos időtöltéshez keresel ajándékot, játékot? Blog bejegyzésünkben összegyűjtöttük, hogy melyek a kedvelt fejlesztő játékok 1 éveseknek.
Az óvodai évek alatt a gyerekek látványos változáson mennek keresztül. Kisgyermekből kisiskolássá érnek, és szellemi és lelki területen is fejlődnek. A következőkben ezeket tekintjük át röviden és blog bejegyzésünkben arról is szót ejtünk, mit jelent a játékos készségfejlesztés az óvodában.
Az óvodás korú gyerekek alapvető tevékenysége a játék. Játszva tanulnak, a játék során sajátítanak el különböző ismereteket. Ebben nyújt segítséget az őket körülvevő esztétikus és inspiráló környezet, eszközök, bútorok és óvodai játékok. Blog bejegyzésünkben összegyűjtöttük az ovis játékok főbb jellemzőit, kiválasztásának szempontjait.
Dr. Mező Katalin (adjunktus, Debreceni Egyetem Gyermeknevelési és Gyógypedagógiai Kar) írása az Egyéni fejlesztés, személyre szabott nevelés című kiadványunk októberi kiegészítő kötetében olvasható teljes terjedelmében, valamint már e-book formájában is elérhető IDE KATTINTVA.
Az óvodás évek alatt, 3-6 vagy 7 éves korig a gyerekek rengeteg változáson mennek keresztül, sokat fejlődnek. Ennek megfelelően igen széles a játékpaletta, az egyszemélyes játékoktól kezdve a társasjátékokon és szerepjátékokon át, a mozgásfejlesztést támogató játékokig. A nagycsoportosoknál pedig megjelennek a célzottan iskola-előkészítő játékok, amelyek az iskolakezdéshez szükséges képességek fejlesztését, ezáltal a gördülékenyebb iskolakezdést segítik.
Az első születésnap igazi mérföldkő a gyerekek életében. Sokan ekkor teszik meg első lépéseiket és ebben az időszakban hangzanak el a kicsi első szavai is. A fejlődés ezután még inkább felgyorsul, alig győzzük utolérni az egyre ügyesebben közlekedő, futkározó csemetét, majd megválaszolni a „miért?” korszak rengeteg sok kérdését. Az utánzás időszakában a kicsi élvezettel segít a házimunkában, majd a harmadik születésnaphoz érve már csak ámulunk gazdag szókincsén, azon, hogy mennyi mindenre képesek önállóan, például felöltözik, vagy épp labdát rúg. Az ajánlott játékok 1-2-3 éves gyerekeknek követik és segítik ezt a fejlődést, nézzük meg, hogy mikor, milyen játékot érdemes választani!
A beszéd folyamatosan fejlődik a gyermek születésétől fogva, sőt, már az anyaméhben megkezdődik. Egyéves korban megjelennek az első önálló szavak, kétéves korukban pedig a gyerekek átlagosan 50 szavas szókinccsel rendelkeznek. Hogyan segíthetjük ezt a folyamatot és milyen okai lehetnek, ha a kétéves gyerek nem beszél? Beszédfejlesztést is segítő és egyéb 2 éves gyerekeknek játékkínálatunk innen érhető el.
A kamaszokat meglepni nem egyszerű. Úgy tűnik, hogy ebben az életkorban már egyre inkább beszippantja őket az online tér, a kütyük világa, emellett pedig az életkor sajátossága, hogy sok időt töltenek egyedül vagy a kortársaik társaságában. A feladat azonban korántsem reménytelen, és mivel mi a Játékligetnél valljuk, hogy „Együtt lenni érték”, ezért a kamaszokkal közös családi programokhoz is segítünk megtalálni nektek a megfelelő játékokat.
Óvodapedagógusként, szolfézstanárként és egyetemi oktatóként is volt alkalmam felfedezni az ejtőernyős és nagykendős játékok színes világát. Rendszeresen használom óvodai foglalkozásokon bölcsődés korúak, óvodások, kisiskolások között és egyetemi oktatói munkám során felnőttek között egyaránt. Számos továbbképzésen vettem részt, ahol találkoztam az ejtőernyővel, mint közösségépítő, terápiás helyzeteket segítő, sajátos nevelési igényű gyerekek fejlődésére használható eszközzel. A cikkben az olvasóknak azt szeretném bemutatni, hogy hogyan használjuk az ejtőernyőt foglalkozásokon, órákon. Továbbá foglalkozom a személyiségfejlesztő, önkibontakozást támogató hatásaival is. Az ejtőernyő és a nagykendő nem csupán élményt ad, felszabadít, hanem komplex fejlesztő tartalmakkal is rendelkezik.
Webáruházunk újdonságai között egyre több Qman termékkel találkozhattok. Azért, hogy könnyebb legyen a választás, blog bejegyzésünkben bemutatjuk nektek ezt a márkát, és összehasonlítjuk a már ismert Lego építőelemekkel.
Unokatestvérek szülinapja, távol élő rokonok gyermekei, iskolai karácsonyra húzott osztálytárs – ünnepek kapcsán gyakran kerülünk olyan helyzetbe, hogy alig ismert személy részére kell megtalálnunk a megfelelő ajándékot. Sőt, még a közelebbi családtagok, barátok csemetéi esetében sem mindig tudjuk, hogy mi az, amivel örömet szerezhetünk. Ajándék gyerekeknek blog bejegyzésünkben személyes tapasztalatainkat és tanácsainkat osztjuk meg veletek.
A babák már az anyaméhben is hintáznak, az újszülöttek is szívesen töltik az időt csecsemőhintában. A tapasztalatok szerint a megnyugtató ringástól még a rosszul alvó babákat is elnyomja az álom. Kezdetben a legjobb választás az állványos és napjainkban nagy népszerűségnek örvendő újszülött lengő hinta, de milyen típusú hintákat válasszunk 1 évesnél idősebb gyerekeknek?
Nagycsoportos óvodás gyermeked számára keresel iskola-előkészítő feladatokat, amivel otthon is tudtok gyakorolni? Alsós gyermekednek nehezen megy a matek, az írás vagy az olvasás? A feladatlapokkal való gyakorlás előtt érdemes az alapoktól építkezni: szórakoztató játékokkal fejleszteni azokat a képességeket, amelyekre szükség van az iskolában a számolás, írás és olvasás elsajátításához.
Függöny fel, a teljes sötétben megjelenik egy reflektor fénye, és a világszerte ismert bűvész újra elvarázsolja a közönséget. Az előadás remek szórakozás az egész családnak, a gyakorlás, a sok apró mozdulat ismétlése pedig észrevétlenül fejleszti a gyermeket, építi az önbizalmát. Arra bíztatunk ezért mindenkit, hogy szervezzetek otthon saját bűvész műsort! Hozzá a bűvészkellékek gyerekeknek megtalálhatóak webshopunkban.
Ez a kiváló játékmárka 2006-ban indult világhódító útjára Hollandiából. Megalapítói elsődleges célul tűzték ki, hogy bárki játsszon kortól függetlenül. Oktató jellegű játékaik tervezése és fejlesztése folyamatos, minden évszakra, kül- és beltéren aktív szórakozást nyújtanak minden korosztály számára. A BS Toys küldetése, hogy a gyermekek aktívak és egészségesek legyenek, élvezzék a játékot okostelefonok, tablettek, számítógépek nélkül. Játékaikat, melyeket jellemzően 3 éves kor felett ajánlanak, a magas minőségi kvalitás mellett az órákig tartó önfeledt szórakoztatás is jellemzi, mely során a gyermekek észrevétlenül tanulnak és fejlődnek. A felfedezés izgalma, az aktív játék, az együtt töltött idő számtalan jótékony hatással bír.
Az őszi időjárás mellett gyakran okoz fejtörést, hogy milyen elfoglaltságokat találjunk ki a gyerekeknek a lakásban. Ha bölcsi, ovi vagy suli után nem tudunk a játszótéren vagy a kertben időzni, és a hétvégi időjárás sem kedvez a szabadtéri programoknak, akkor készíthetünk őszi lakásdekorációt is a gyerekekkel.
Az első találkozás mindig nagyon fontos. Az élet minden területén. A fejlesztő munkában azonban ez hatványozottan érvényes. Gyakran tapasztalom, hogy első alkalommal úgy jönnek hozzám az apróságok (de még a nagyobbacskák is), mintha orvoshoz jönnének. Tele vannak félelemmel, szorongással - tudják, érzik, hogy valami baj van velük, ezért jönnek "vizsgálatra". Ugyanazt a szót is használjuk a gyakorlatban, mint az orvosnál - Ő is vizsgál meg én is.
2,5-3 éves kor között kezdődik a gyermekek „miért korszaka”. Aki nem élte még át, annak elképzelhetetlen, hogy milyen magas lehet egy gyermek percenként feltett kérdéseinek száma…
Mi köze ennek az iskolaérettséghez? A kisgyermekkor ezen szakaszában kezdődik meg az ok-okozati kapcsolatok meglátásának képessége (úgynevezett kauzális gondolkodás). Akkor mi fedtük fel az összefüggéseket magyarázatainkkal, példáinkkal, melyeket szavakba foglaltunk. Most, hogy gyermekünk az iskola küszöbén áll, már bátran várhatjuk el, hogy önmagától vegye észre mi, miből következik.
A gyermekek életében a legfontosabb és a legalapvetőbb tevékenység a játék.
Ma már megszámlálhatatlan játékfajta található az üzletekben, de talán az egyik legkedveltebb játék évtizedek óta a gyurma.
Hogy miért? Mert megunhatatlan a gyermekek számára. Azért szeretik a gyermekek, mert jó gyurkálni, sodorgatni, nyújtani, vágni és mert bármit el lehet belőle készíteni, amit csak kigondolnak.
Az őszi időszakban szervezett családi programokat kategorikusan kétfelé lehet választani: vagy élvezzük, hogy a természetben lehetünk, hiszen az indián nyár még hívogat bennünket; vagy, ha vacak az idő odakint szeretünk kicsit lassítani, bekuckózni, és inkább otthon maradni. A lényeg, hogy akárhogy is alakul, emlékezetessé tehetjük ezt az őszt is - töltsük meg közösen élményekkel!
Nagyon sok szülőt foglalkoztat az a kérdés, hogy gyermeke beszédfejlődése valójában milyen úton is halad. Találkozom „túlaggódó” szülővel, aki már gyermeke 3 éves korában megkeres azzal, hogy kezeljem gyermeke beszédhibáját, hiszen nagyon „selypesen” beszél. Van a másik véglet, akinek iskolába készülő gyermeke beszédét rajta kívül senki nem érti, mégsem jut eszébe, hogy szakemberhez forduljon. Cikkünket Dudáné Driszkó Adrienn fejlesztő pedagógus írta.
Játszani bizony nagyon jó! Hozzátartozik az emberi léthez, mi több alapja annak. Játéktípustól függően rendkívül sokrétűen fejleszti a résztvevők testét-lelkét, és mivel nem vérre megy, játszi könnyedséggel sajátíthatunk el vele rengeteg készséget és képességet. Nincs is annál nagyszerűbb, mint amikor új élményekkel, tapasztalatokkal felvértezve – így csakis nyertesként - kerülünk ki a végén, megismerve ezáltal önmagunkat, társainkat és a körülöttünk lévő világot.
A júniusi tanévzáró után nem is hittük, hogy ilyen villámgyorsan tovaszalad ez a nyár (is). Az iskolai weboldalakat egyre sűrűbben keressük fel, hátha kitűzték már a tanévnyitó ünnepély, és a tankönyvosztás dátumát; a facebook csoportokban is napról napra nagyobb a mozgolódás. Jönnek a kötelező feladatok: iskolai kellékek beszerzése, ellenőrzése, tankönyvbekötés, visszarázódás a dolgos hétköznapokba… Van még azonban 7 csodás nap, mielőtt újra beindulna a menet! Használjátok ki!
Amíg lehet, ki kell használni az őszi napsütést, de bizony néha már hűvösek, esősek a napok… Ilyenkor jó, ha van a tarsolyunkban egy-egy benti tevékenység. Összegyűjtöttünk párat kedvcsinálónak, őszre hangolónak! Jó alkotást kívánunk!
Egyre több országban ismerik és ünneplik a Halloween-t. Ijesztő jelmezekbe bújnak, kísértet történeteket mesélnek, mulatnak és természetesen töklámpásokat faragnak. Magyarországon is egyre inkább divatos lett a Mindenszenteket megelőző nap bulizós, játékos hangulata: a gyermekek rajonganak érte, szívesen öltenek boszorkányos és ijesztő ruhákat. Ha egyszer megszervezünk egy ilyen bulit, készüljünk fel a folytatásra – mert biztosan kérik majd jövőre is…!
Generációk óta kedvelt a pötyi játék, gyerekként élvezettel rakosgattuk a színes tüskéket a megfelelő helyre, hogy az elképzelt ábrát kialakítsuk. A végeredményt büszkén mutattuk körbe, majd rövid idő múlva már egy újabb alkotáson dolgoztunk. A pötyi játék ma is népszerű, és napjainkban már a bébiktől a 8 év felettiekig, minden gyerek számára találunk megfelelőt.
A meseolvasás számtalan előnyeiről olvashattatok már nálunk többször is korábban. Most egy érdekességet szeretnénk megosztani veletek a témával kapcsolatban. Tudtátok, hogy öt éves korukig több mint egy millióval több szót hallanak azok a gyerekek, akiknek naponta olvasnak mesét a szüleik? Elmondjuk, hogy ez miért fontos és pontosan hogyan lehetséges.
Május első vasárnapján az egész világ az Édesanyákat ünnepli! Mi sem maradunk ötletek nélkül, hiszen Édesanyánk, Nagymamáink igazán megérdemlik (természetesen nem csak az év egyetlen napján!), hogy gondoljunk rájuk, kedveskedjünk nekik! Mikor tud a legszemélyesebb lenni egy ajándék? Akkor, ha a meglepetést valóban „szív küldi szívnek” – azaz Te magad készíted el. Ha tanácstalan vagy, mivel is lephetnéd meg őket, akkor jó helyen jársz: nagyon egyszerű, gyerekekkel is könnyen elkészíthető kreatív ötleteket kerestünk Nektek! Bátran próbálkozhatnak az Apukák is, biztosan sikerülni fog a meglepetés!
Felnőtt életünk minden egyes napja logikusan felépített tevékenységek egymásutánja. Ébredés, felkelés, felöltözés, útra kelés, elintéznivalók megszervezése, hazaérkezés, pihenés. Ha felcserélnénk a sorrendet, bizony érdekes helyzetekbe kerülnénk… Mi magunk is jobban érezzük magunkat, ha kiszámíthatóbb a tennivalónk; ha tudjuk, hogy mi mivel jár, minek mi a következménye. Vajon ez a képesség velünk született vagy „útközben” tanulunk meg a logikusan gondolkodni?
Így tartja a mondás: Minden nap adj hálát azért, amid van. Megfontolandó gondolat, amit nagyon sokszor nem tudatosítunk eléggé magunkban. A hétköznapok sodrásában ugyanis hajlamosak vagyunk bizonyos dolgokat az élet természetes velejárójának tekinteni – amivel nincs is baj, viszont éppen emiatt fel sem merül bennünk, hogy azok a dolgok, amikért hálásak lehetünk, nem minden embertársunknak adatik meg. Otthon. Meleg otthon. Étel. Főtt étel. Család. Támogató család. Ruha. Tiszta, rendezett ruha. Gyerekkor. Ami boldog, kiegyensúlyozott, felhőtlen. Senki sem tudja megmondani, hogy meddig tart az a jólét, amiben most benne vagyunk, és semmi sem garantálja, hogy mi nem kerülünk olyan helyzetbe, ahol nem boldogulunk egyedül. Fontos tudni, hogy van segítség.
A hazai táborok egyik szakértő portáljától vettünk át egy cikket arról hol és hogyan táborozzon a gyerek !
A nyári szünet az idei esztendőben tizenegy hetes lesz, amit a szülők akkor sem tudnak megoldani, ha felváltva veszik ki a szabadságukat. Utóbbi egyrészt nem szerencsés, másrészt a legtöbb esetben nem is kivitelezhető, ilyenkor – ahol erre lehetőség van – jönnek a nagyszülők, közeli barátok segítségként a gyerekek felügyeletének megoldásra. A nagymamák és nagypapák esetében, de a szülőknél is gyorsan egyértelművé válik, hogy nem tudunk „versenyre kelni” az óvodában, vagy iskolában lévő húsz-huszonöt másik gyermekkel, ilyenkor gyakorlatilag lehetetlen lekötni a lurkókban felszabaduló energiát! A legjobb módszer ezekre, ha gyerekekkel tölti a nyári szünidő egy részét csemeténk, azaz táborozni megy!
Most biztosan meglepődik ezen a kijelentésen, hiszen olyan divatos manapság a tévét szidni. Pedig azon túl, hogy a civilizáció előrehaladtával egyre nagyobb teret hódít, s mint ilyenről, igenis tudomást kell vennünk, szóval ezen túl a fejlesztésre is kiválóan használható...
„Kertész leszek, fát nevelek, / kelő nappal én is kelek,
nem törődök semmi mással, / csak a beojtott virággal.”
(József Attila: Kertész leszek)
Ti is szerettek az őszi természetben sétálni, és kincsekre lelni? Bár a gyerekek profik a gyűjtögetésben, szerintünk nincs is olyan ember a Földön, aki fel ne szedegetné az útjába kerülő lepotyogott gesztenyéket… hiszen mindegyik olyan barátságosan és kedvesen mosolyog, hogy szinte vétek otthagyni! Amennyiben benneteket is rendszeresen „megfertőz” a gyűjtögetési roham, akkor ez a cikk Nektek szól, ugyanis ha már jókora mennyiségű vadgesztenye lapul a zsebekben, érdemes felhasználni őket. Hogy mire és hogyan: mutatjuk!
Mindenféle alkotó tevékenységgel játékosan fejleszthetitek gyermeketek finommotorikáját, kreativitását, logikai gondolkodását, kommunikációját és együttműködő képességét. A fáradozásért járó jutalom az elkészült produktumon túl pedig az alkotás öröme, az együtt töltött idő, és közös élménygyűjtés, ami felbecsülhetetlen értékű.
Szülőként mindannyian arra törekszünk, hogy gyermekünknek olyan környezetet teremtsünk, ami támogatja őt, ahol képességei megfelelően fejlődhetnek. Talán még meg sem születik szemünk fénye, már azon kapjuk magunkat, hogy a játékok között válogatunk, szemlélgetjük, próbálgatjuk, hogy vajon melyik lesz a legtökéletesebb számára, hiszen Ő a legjobbat érdemli.
Várakozással teli időszak közeleg, hiszen hamarosan minden kisgyereket meglátogat a jóságos Mikulás, hogy kinek- kinek érdemei szerint osztogassa a meglepetéseket. Vajon mi kerül a kis csizmákba? Ha szerinted is tanácstalan a Mikulás, még neki is jól jöhet a segítség egy kis kívánság-lista formájában!
Nyakig ülünk az influenza szezonban, ráadásul a küszöbön toporog a tavasz, s vele együtt karöltve megérkezik a tavaszi fáradtság is. A betegségre való hajlam, a kimerültség és fáradtság hátterében –ha nincs szervi probléma – sok esetben a vitamin- és/vagy ásványianyag-hiány áll. A meglévő betegségek nagy része hiánybetegség, ezért fontos, hogy ezek folyamatos bevitelével megelőzzük a bajt! Ideje tehát kimerült készleteinket alaposan felturbózni, hogy a tavasz ne a levertségről, hanem a feltöltődésről szólhasson!
Amikor kisgyermek érkezik a családba, mindig nagy érdeklődés övezi a születendő babát. Szinte az első kérdések egyike: Mi lesz? Kisfiú vagy kislány? Természetesen a lényeg, hogy minden rendben legyen vele, de a kíváncsi természetű szülők is legalább ennyire izgatottak és tudni szeretnék, hogy mire számíthatnak. A választól függően persze beindul a fantázia – kislányokat látunk sürögni-forogni a babakonyhában, és kisfiúkat, akik ügyesen bütykölnek meg mindent, ami éppen „elromlott”.
Gyakran hallani a „digitális bennszülöttként” emlegetett alfa generációról, arról, hogy a mai 10 év alatti gyerekek szabadidejük nagy részét monitorok előtt töltik. A Játékliget szakértőjével arról beszélgettünk, tapasztalatai szerint az elektronikus eszközök népszerűsége mellett olvasunk-e még mesekönyveket, mennyire jellemző program ez a családokban.
Minden gyermek szeret kutakodni, keresgélni – kincsre vadász pedig végképp!
Kisgyermekekkel remek közös program lehet a társasjáték. Ha azonban a közösen megélt vidám percek helyett, a játékban épp vesztésre álló csemeténk rendszeresen durcás arccal hagy faképnél bennünket, idővel már egyre kevesebb kedvünk lesz leülni játszani vele. Mielőtt gondosan dobozolva a padlásra vagy a pincébe száműznénk az összes társasjátékot, olvassuk el a Játékliget tanácsait a konfliktusmentes közös játékhoz!
Mekkorát nőtt ez a gyerek? Mintha most született volna… Bizony: már csak néhány nap, és csemetétek hamarosan megkezdi óvodai pályafutását… Várakozásteljes, izgalmakkal, kérdésekkel teli időszak volt a nyár mindenkinek – szülőknek, gyerekeknek egyaránt. Ha szeretnétek, hogy gyerkőcötök játékos formában tudjon barátkozni az óvodába járás gondolatával, versikézzetek vele! Minden kicsi imádja az egyszerű mondókákat, verseket, így a siker, szinte garantált! Összegyűjtöttünk Nektek egy csokorra való kedves kis rigmust, melyek mindegyike az óvodáról, az ovis életről szól!
Kettő-két és fél éves kor körül a gyerekek már egyszerűbb mondatokkal kommunikálnak. Ha megvannak az alapok, következhet a választékosabb beszéd elsajátítása, a szókincsfejlesztés. Ehhez hoztunk nektek játékötleteket.
Tegye fel a kezét, aki szülőként elégedett a saját teljesítményével. Aki úgy érzi, pontosan megfelel a saját maga elé állított mércének: pont annyi időt beszélget a gyerekével délutánonként, amennyit szeretne, egészséges ételeket főz, sportra és különórákra viszi a csemetét, mert ugye ez (is) a sikeres jövőjének záloga. Igen, saját magunknak is nehezen felelünk meg, a bizonyítványosztás pedig csak egy újabb alkalom a szorongásra – ha hagyjuk. Vagy lehetne másképp?
Karácsonyra szeretnénk valami igazán emlékezetes,
különleges ajándékkal meglepni a csemeténket.Kutatások szerint érdemes a mennyiség helyett a minőségre koncentrálni, kevesebb játékkal ugyanis hosszú távon sokkal boldogabb és kiegyensúlyozottabb lesz gyermekünk.
Nem kell tanult muzsikusnak lennünk ahhoz, hogy jól foglalkozzunk zeneileg gyermekünkkel. Ami igazán számít, az a közös élmény, az együtt mozgás, a jó hangulat és a nevetés. Az pedig már csak ráadás, hogy a kellemes időtöltés nemcsak a kicsit fejleszti, de a szülő-gyermek kapcsolatra is jó hatással van.
Az első ottalvós tábor
A két és fél hónapos nyári szünet elég hosszú ahhoz, hogy a családi nyaralás és a nagyszülőkkel töltött idő mellett a gyerek érdeklődési körének és életkorának megfelelő táborokban is részt vegyen. Ha már túl vagyunk néhány napközis táboron, érdemes megpróbálni az ottalvós megoldást is, persze, csak ha a gyerek is igényli és megérett rá. De honnan tudhatjuk, hogy mikor jött el az ideje, és mit tehetünk, hogy pozitív élmény legyen?
A gyerekek többsége 5 éves kor körül tanul meg kétkerekű kerékpárral közlekedni. Addig azonban hosszú út vezet a fejlődésben: olyan képességek kialakulására van szükség, amelyek ezt lehetővé teszik.
Hamarosan kezdődik az óvoda, de ezekben a napokban még kényelmesen otthonról, néhány kattintással beszerezheted azokat a dolgokat, amikre ovis gyermekednek szeptembertől szüksége lesz. Összeírtuk a legfontosabbakat, amiket mindenképp fontos megvenni.
Kisfiam 3. osztályos. Ebben a tanévben elszaporodtak vele a problémák. Egyre többször jeleztek a tanító nénik, hogy társaival agresszív, csúnyán beszél, s a felnőttekkel is szemtelen. Gyakran zavarja az órákat. A gyerekeket is zavarja a viselkedése, egyre többször nincs kivel játszania, kiközösítik. A tanulási eredménye is sokat romlott. Otthon is gyakran vannak vele gondok, nem fogad szót.
Beírattuk. Felvették. Szerencsés esetben oda, ahova szerettük volna. Mi is a következő lépés? Az ovis jel… Szülői pályafutásunk során talán a névválasztásnál éltünk meg eddig hasonló horderejű dilemmát, hiszen tudjuk, hogy „Namen est omen.”, azaz a név, maga az ember. Nagyjából ez az érzés tölt el minket az óvodai jellel kapcsolatban is, hiszen évekig meghatározó, ha nem önálló szerepe lesz szívünk csücskének az életében.
Mit jelent a H, HB és B? Jobb a tölthető ceruza a grafitnál? Mennyi színes kerüljön a tolltartóba? Hagyományos, vagy háromszög alakú ceruzát vegyünk? Az iskolakezdés kapcsán összegyűjtöttük, hogy az órai munkákhoz nélkülözhetetlen grafit és színes ceruzákkal kapcsolatban mire fontos figyelnetek.
Már csak pár nap, és itt van december elseje! A gyerekek minden nap alig várják, hogy kinyithassák az adventi kalendáium kis rekeszeit, ablakait. Az adventi készülődés szerves része a meglepetésekkel megtöltött kis naptár, mely az ünnep közeledtét jelzi számukra, de talán még nagyobb lesz az öröm, ha az alapot is ti készítitek el hozzá.
Létezik egy baba-mama foglalkozás országszerte és határon túl is, ahol höcögés, göcögés, kacagás hallatszik ki a teremből. Szülő, nagyszülő, kisgyerek együtt játszik lovagoltatót, lógázót, hintáztatást, cirókázást, csúszdáztatás, zsuppolást, mindezt élő hangszerjátékkal, népi hangszerekkel, népdalokkal, sétáltatókkal színesítve. Ez a Kerekítő baba-mama foglalkozás. A Kerekítő szó számukra a világ kerekségét fejezi ki. A kicsik számára a világ elsőként az anyuka ölében, a közös játékban, érintésben, mosolyban, ölelésben kerekedik ki. Ez a meghatározó élmény egy egész életre szól és a felnőttkori boldogulás alapja is.
Miért jó tesztelni? Tudni szeretné hol tart gyermeke képesség fejlődése és erről írásos formában szeretne értékelést kapni? Rövid kérdések, feladatok és gyors válaszok, megoldások! Ez a titka a biztos, mély tudás feltérképezésének. A teszt, korcsoportokra bontott, egyedi kérdés- és feladatsort kínál, játékos, színes, mégis célratörő formában! A Játékliget tesztsorait Dudáné Driszkó Adrienn állította össze. Az alábbiakban a tesztekből csak ízelítőt kínálunk. A teljes tesztsort, a hozzá tartozó értékeléssel együtt ingyenesen innen letölthető.
Miért jó tesztelni? Tudni szeretné hol tart gyermeke képesség fejlődése és erről írásos formában szeretne értékelést kapni? Rövid kérdések, feladatok és gyors válaszok, megoldások! Ez a titka a biztos, mély tudás feltérképezésének. A teszt, korcsoportokra bontott, egyedi kérdés- és feladatsort kínál, játékos, színes, mégis célratörő formában! A Játékliget tesztsorait Dudáné Driszkó Adrienn állította össze. Az alábbiakban a tesztekből csak ízelítőt kínálunk. A teljes tesztsort innen töltheti le.
Miért jó tesztelni? Tudni szeretné hol tart gyermeke képesség fejlődése és erről írásos formában szeretne értékelést kapni? Rövid kérdések, feladatok és gyors válaszok, megoldások! Ez a titka a biztos, mély tudás feltérképezésének. A teszt, korcsoportokra bontott, egyedi kérdés- és feladatsort kínál, játékos, színes, mégis célratörő formában! A Játékliget tesztsorait Dudáné Driszkó Adrienn állította össze. Az alábbiakban a tesztekből csak ízelítőt kínálunk. A teljes tesztsort, a hozzá tartozó értékeléssel együtt innen letölthető.
Miért jó tesztelni? Tudni szeretné hol tart gyermeke képesség fejlődése és erről írásos formában szeretne értékelést kapni? Rövid kérdések, feladatok és gyors válaszok, megoldások! Ez a titka a biztos, mély tudás feltérképezésének. A teszt, korcsoportokra bontott, egyedi kérdés- és feladatsort kínál, játékos, színes, mégis célratörő formában! A Játékliget tesztsorait Dudáné Driszkó Adrienn állította össze. Az alábbiakban a tesztekből csak ízelítőt kínálunk. A teljes tesztsort, a hozzá tartozó értékeléssel együtt ingyenesen innen letölthető. Hírlevélre a bal oldali sávban tudsz feliratkozni.
Az Adventi időszak nagyon különleges jelentőséggel bír mindenki életében. A gyerkőcök türelmetlenül sürgetnék a napok múlását, és ha rajtuk múlna, akkor már réges-régen ünnepelnénk. Az ő szemüvegükön keresztül a karácsony, és az azt körbeölelő időszak csupa móka és kacagás, csillogás és öröm. Mi, felnőttek ezt egy kicsit máshogy éljük meg. Ezerféle teendő vár ránk, hogy Szentestére minden a helyére kerüljön: takarítás, sütés-főzés, rendrakás, és az ajándékok. Mi is hiányzik még? Ááá, az ünnepi hangulat… Ami természetesen gombnyomásra nem megy, de gondos és alapos tervezéssel, közös munkával mi magunk is „elkaphatjuk” gyermekünktől a karácsonyi lázat! Higgyük el, megéri!
Az év végi hajtásban eddig nem volt időnk a bevásárlást intézni, vagy már csak néhány apróság hiányzik? Tanácstalanok vagyunk, mert csak most derül ki, hogy mégis eljön a rég látott rokon az ünnepekre és gyerekek is vannak a családban? Csecsemőkortól kezdve kisiskolás korig ajánlunk olyan apróságokat, ajándékötleteket, amelyekkel örömet szerezhetünk.
Gyermekeinket minden évben nagy izgalommal tölti el a Karácsony: lelkesen számlálják a heteket, napokat, miközben együtt hangolódunk az ünnepre. Az ennyi idős gyerekeknél már rendszerint kialakult, hogy milyen jellegű játékokkal foglalatoskodnak szívesen, illetve mik azok a témák, amik érdeklik őket! Ha szeretnétek gyermeketeknek olyan játékkal kedveskedni, ami még nagy valószínűséggel nincs meg neki, akkor szemezgessetek összeállításunkból, melyben játéktípusok szerint összeválogattuk Nektek az újdonságokat.
Rutinos szülőként már „levezényeltünk” néhány karácsonyt, ám van valami, amire minden évben szeretnénk alaposan felkészülni: az örök kérdés, hogy mivel is lepjük meg gyermekünket. Valószínű ugyanis, hogy az évek során rengeteg játékra tett szert, melyek nagy része talán már feledésbe is merült. Éppen ezért jó ötlet lehet, ha olyan ajándékban gondolkodunk, ami újra és újra előkerül, így nem csak 2 napig lesz érdekes számára. Mi most ebben szeretnénk segíteni nektek!
„Jaj de szép a karácsonyfa / ragyog rajta a sok gyertya/ itt egy szép könyv, ott egy labda / jaj, de szép a karácsonyfa…” dúdolgatjuk egyre sűrűbben mi is az ismert dalt, miközben nézegetjük a boltok karácsonyi ajánlatait. Ha gyermekednek már van könyve és labdája, és tanácstalan van, hogy mi is kerülhetne a fa alá - jó helyen jársz! Összeválogattuk Nektek a legnépszerűbb termékeinket, amik biztosan örömöt okoznak majd csemetéteknek.
Bízunk benne, hogy alábbi összeállításunk a segítségedre lesz, akár szülőként keresel játékot gyermeked számára, akár családtag, rokon részére választanál ajándékot az ünnepre. Az első részben a csecsemő- és óvodáskorú gyermekek számára adunk ötleteket. A következő cikkben az óvodások és kisiskolások részére szóló ajándékötleteket vesszük sorra.
Minden családban vannak fontos dátumok, jeles napok: névnapok, születésnapok, és a nagy ünnepek, mint a húsvét és a karácsony. Szülőként természetesen a legfontosabbak azok a napok lesznek számunkra, amik gyermekünkkel kapcsolatosak. Ezek között pedig még nagyobb hangsúlyt kapnak a „legelsők”…
A csecsemők és a totyogó korosztály után most az óvodások és a kisiskolások kedvelt játékait vesszük sorra. Az életkori sajátosságok mellett konkrét játéktippeket is kaphatsz, ha velünk tartasz.
Közeledik a karácsony. Sok embernek ez a vég nélküli boltról boltra járás őrült időszakát jelenti, a folyamatos kétséggel, hogy vajon megfelelő ajándékot találjuk-e meg. Segíteni szeretnénk a szülőknek, hogy mire érdemes odafigyelni a játékvásárlása során.
Szinte bámulatos, hogy alig pár hónapja még overálban- sálban- sapkában játszottunk odakint, most pedig legszívesebben a bőrünkből is kibújnánk a hőség miatt. A szabadtéri játék legfőbb eleme mi más is lehetne ilyenkor, mint a víz, ezért összegyűjtöttünk nektek pár isteni, frissítő tevékenységet - szórakozást. Kellemes felüdülést !!
Nálunk abszolút kedvenc volt a vizzel töltött lufi-vizibombák dobálása, ám egy idő után már az Anya, ezt is kösd meg! és társai csatakiáltásokkal álmodtam éjjel is. Így egy kicsit körülnéztünk, hogy mivel is játszhatnánk és ha már összegyűjtöttük, meg is osztjuk veletek. -próbáljátok ki bátran az ötleteket.
Kiváló minőségű kézműves termék a John Gabriel márka, mely magyar és 15 éves múltra tekint vissza.
Valódi bőrből és vászonból készült termékekre az igényes anyagválasztás (a felhasznált anyagok 90%-a nyugat-európai gyártóktól származik) és kivitelezés jellemző, melynek eredményeképpen a termékek hosszútávon megőrzik alakjukat, formájukat, újkori kinézetüket. Évente megújul a dizájn, mely mindig követi a trendeket, megjelennek az aktuális színek és formák.
Gyermekünk születésekor még nem sejtjük, hogy a kis jövevény érkezése rövid időn belül egyre gyarapodó játékarzenált is jelent egyúttal. Szülőként mindenki a legjobbat szeretné gyermekének, így felvetődik a kérdés: milyen a jó játék? Milyen a jó fejlesztő játék? Szükség van-e egyáltalán fejlesztő játékra?
Fontos tudni, hogy ugyan minden játék fejlesztő funkcióval is bír, léteznek olyan speciális játékok, illetve eszközök, melyekkel gyermekünk egy-egy részképességét (mozgás, finommotorika, beszéd, figyelem, memória, érzékelés...) fejleszthetjük célirányosan.
Mindenképpen érdemes figyelemmel kísérni a különböző területek fejlődését, mert ha ezek nem működnek megfelelően, az a jövőben lemaradást, de akár tanulási zavart is eredményezhet. Természetesen nincsen két egyforma gyerkőc, így a fejlődés ütemében nagy eltérések lehetnek. Viszont elmondható, hogy a hasonló életkorú gyerekeknél megfigyelhető egy átlagos vagy általános fejlettségi szint, ami útmutatóul szolgálhat saját gyermekünk fejlettségének megítélésében.
Amikor játékot, ajándékot keresünk, sokszor nem könnyű a dolgunk… Olyan sokfélék, és változatosak a játékgyártók, játékboltok által kínált termékek, hogy mire alaposan végigböngésszük a palettát, már talán abban sem vagyunk biztosak, hogy mit is kerestünk eredetileg. Éppen emiatt, összegyűjtöttük azokat a termékeket, játékokat, melyek toplistás helyen végeztek nálunk a Játékligetben. Nézzétek meg, hogy mások mikkel kedveskedtek gyermekeiknek, hátha ti is találtok közöttük olyat, ami éppen jó lenne Nektek.
Sok szempontot lehet figyelembe venni, amikor játékot vásárolunk: kinek szánjuk, milyen készségeket fejleszt, mennyibe kerül... Esetleg vannak olyan játékgyártók, akiknek a termékeit szívesebben választjuk? De kik is vannak tulajdonképpen a cégek és logók mögött? Hogyan és honnan indultak el valamikor és lettek mára azok, amik? Most egy kis betekintést szeretnénk adni nektek a kreatív és fejlesztő játékok nagyobb gyártóinak történetébe és kulisszatitkaiba.
Hogyan vehetem észre szülőként, ha probléma van? Tipikus példa rá a kacsaláb. Ha folyton fordítva veszi fel gyermekünk a cipőket, de nem tűnik fel neki. Ha a jobbra néző és balra néző ugyan olyan figurákat nem tudja megkülönböztetni. Későbbiekben, mikor nem tudja megtanulni, melyik a jobb bal keze. Ha a horogvonal össze-vissza kanyarog, vagy épp mondjuk neki a viszonyszavakat, de értetlenül máshol keresgél. Nagyobb korban például, mikor már kezdi a betűk írását, olvasását, akkor jöhet elő a betűk keverése vagy felcserélése.
Végre itt a jó idő, és a hosszúra nyúlt tél-tavasz után kiszabadulhatunk a természetbe, ahol aztán szabad a játék! Sőt: nem csak szabad, hanem KÖTELEZŐ! Azon túl, hogy a jó levegőn vagyunk, és felszabadultan játszhatunk, talán nem is gondolnánk, de a legnagyszerűbb fejlesztési lehetőséget kínáljuk az aprónépnek. Ami pedig a legcsodálatosabb benne, hogy gyermekünk ezt a „kötelező” feladatot biztosan élvezni is fogja… De mi mindent is játszhatunk odakint? Összegyűjtöttük Nektek!
A gyermekekkel foglalkozó szakemberek mindannyian egyetértenek abban, hogy a kicsik fejlődésének egyik alapja a megfelelő mennyiségű MOZGÁS. Ez NEM HELYETTESÍTHETŐ semmi mással. Ráadásul minél változatosabb mozgásformákkal ismerkedhetnek meg a gyerekek, annál szerteágazóbb lesz annak a hatása, hiszen ezek minden esetben nagyon komplex módon fejlesztik a gyerkőcöt. Most megtudhatod, hogy a legnépszerűbb szabadtéri játékok milyen fejlesztő értékekkel bírnak!
Július – ragyogó napsütés – kánikula! Erre vártunk egész évben: végre lemehetünk a strandra, csobbanhatunk a kerti medencében, búvárkodhatunk élővizeinkben, miközben az egész családot jólesően lehűti a víz. Mivel lehetne még fokozni a hangulatot? Cikkünkből kiderül!
Év eleje óta motoszkál bennünk, szülőkben valami különös, furcsa, néha ijesztő érzés: gyermekünk iskolaérett, iskolába mehet. Hamarosan itt az idő, be kell íratni valahová, döntetni kell arról, hogy szívünk csücske merre folytassa tanulmányait. Tanácstalanul nézzük az iskolák kínálta lehetőségeket… Mire figyeljünk? Kinek a véleményére, megérzésére hallgassunk?
Jól tudjuk, hogy a választást érdemes alaposan megfontolni, hiszen az első iskolai évek nagyban meghatározzák gyermekünk hozzáállását, viszonyulását az iskolai léthez, az ottani teendőkhöz, feladatokhoz. Szüleinknek nem kellett ezzel a problémával szembesülni, hiszen annak idején még a körzeti iskola volt az egyetlen lehetőség. Most a mi kezünkben van a döntés joga, ami hatalmas szabadság, és felelősség is egyben. Segítségül összegyűjtöttünk Nektek néhány szempontot, amiken ha végigmentek, talán sikerül megkönnyíteni a választást.
Eltelt a nyár. Megkezdődött a vásárlási láz az iskolára, izgulunk, vajon kislurkónk hogyan alkalmazkodik az iskolához, zökkenőmentes lesz-e a nyári lazulás után az iskolakezdés. Összeállítottunk egy feladatsort az utolsó hétre, ezzel is tudunk segíteni gyermekeinknek a ráhangolódásra.
Lassan augusztus közepe van – erőteljesen közeleg a szeptemberi iskolakezdés. Ha a Ti gyerkőceiteket is a frász kerülgeti ennek a gondolatától, akkor most mutatunk Nektek egy olyan kreatív gyűjtést, ami talán még a legelszántabb tiltakozást is lelkesedésbe fordítja. Viszlát gyűrött könyv- és füzetlapok, pá-pá szamárfül, mert készülnek az legmenőbb sarokvédő könyvjelzők! Fiúk – lányok, készen álltok?
Hónapok óta dübörög minden leendő kis elsős szüleiben a gondolat: szemük fénye iskolás lesz… Hetek óta máson sem jár az eszünk, és rengeteg kérdéssel találjuk szemben maguknak. Melyik iskola, tanító lesz a legjobb Neki? Mi mindennel jár egyáltalán az iskolakezdés? Betéve ismerjük az iskolaérettség kritériumait, de mi a helyzet akkor, ha gyermekünk nem felel meg minden egyes kitételnek? Nem könnyű döntést kell meghoznunk…
Közhelyesen hangzik, de TÉNYLEG rohan az idő… Hiszen éppen most kezdte az ovit, kötött életre szóló barátságokat, ne adj’ Isten egy - esetleg több - szerelmet is talált, máris az ovis búcsúztatón találjuk magunkat, ahol a virágcsokrok mögé bújva próbáljuk összeszedni gondolatainkat és nem értjük, hova lett az elmúlt 3-4 év.
Miért jó tesztelni? Tudni szeretné hol tart gyermeke képesség fejlődése és erről írásos formában szeretne értékelést kapni? Rövid kérdések, feladatok és gyors válaszok, megoldások! Ez a titka a biztos, mély tudás feltérképezésének. A teszt, korcsoportokra bontott, egyedi kérdés- és feladatsort kínál, játékos, színes, mégis célratörő formában! A Játékliget tesztsorait Dudáné Driszkó Adrienn állította össze. Az alábbiakban a tesztekből csak ízelítőt kínálunk. A teljes tesztsort, a hozzá tartozó értékeléssel együtt ingyenesen a hírlevélre feliratkozóink rendelkezésére bocsájtjuk. Hírlevélre a bal oldali sávban tudsz feliratkozni.
A tanköteles korú gyermekeknek és szüleinek a nagycsoportos kor izgalmas időszak. Le kell zárniuk egy békés korszakot, amit az óvoda jelentett és el kell indulni, egy –már megmérettetésekkel teli- új élettér felé. Ez a váltás magával hozza az „elég érett-e a gyermekem” kérdést, mely ott motoszkál szinte minden szülő fejében.
A farsangi szezon végén kezdetét veszi a nagyböjt időszaka. A tél után testünk – lelkünk várja már, hogy a természet megmutassa erejét: sóvárogjuk a tavaszi napfényt, a friss levegőt, virágillatot, a madárcsicsergést, mellyel együtt mi magunk is feltöltődünk, szinte újjászületünk! Vitathatatlan, hogy a tavasz egyik legfontosabb mozzanata a Húsvét és a hozzá kapcsolódó ünnepkör. Utánajártunk, honnan is ered, mi mindent érdemes megtudni róla!
Ilyenkor szinte tálcán kínálja magát a sok-sok érett gyümölcs és zöldség. Igen ám, de vannak olyan gyerkőcök, akiket nem lehet meggyőzni arról, hogy mennyire jó és egészséges (micsodaaaa?) ezeket fogyasztani, bárhogy is kínáljuk nekik. Ha Te is ezzel a problémával küzdesz, vagy egyszerűen csak szeretnél valami újdonságot csempészni a családi menübe, akkor próbáld ki a következő receptek egyikét (vagy akár mindet), így egy kis „trükközéssel” mégiscsak sikerül megkedveltetni azt a „fránya” eledelt… J
Ha nyár, akkor család...hovatovább családi nyaralás! Mindenkinek lehet és szerintünk van is a tarsolyában egy-egy anekdota, ma már vicces sztori az együtt átélt élményekről. Ki kit veszített el..no és hogy talált meg, összeveszett-kibékült, sírt-nevetett, megcsípett, elvesztett, látott és megélt...
Néha úgy érezzük, hogy az élményeinkben, félelmeinkben egyedül vagyunk...hogy bezzeg a másiknak könnyebb...hogy nem is mindig olyan mókás...hogy alig várjuk, hogy menjünk,...hogy nem bánjuk, hogy vége...aztán persze minden kezdődik elölről. Összeállításunkban megosztjuk veletek, hogy a következő cikk írója, kolléganőnk, hogy élte meg a családi nyaralást.
Volt egy kisfiú, akinek az anyukája nagycsoportban folyamatosan aggódott azon, hogy kisgyermeke nagyon ritkán ül le rajzolni.
“ Nem szeret a kezébe ceruzát fogni, hamar megunja – mi lesz így az iskolában, hogyan fog megtanulni írni? ” – kérdezte szinte minden héten. Aggódása egészen addig tartott, amíg el nem jött az iskolaérettség felmérésének ideje. A kisfiú nagyszerűen oldott meg minden feladatot, és ahol színezni, rajzolni, vonalat húzni kellett, ott is tökéletesen teljesített. Gyönyörűen, lassan, odafigyelve színezett, nem görcsösen, nem erőlködve, és egyáltalán nem ment ki a vonalból. Hogy lehet ez? – csodálkozott az anyuka. Akkor még én is elcsodálkoztam ezen, és elkezdtem gondolkodni, mi lehet a dolog mögött.
Minden szülő jó barátja szeretne lenni a gyerekének. Természetes, hogy jó kapcsolatot szeretnénk velük, sokat nevetni, játszani és egyáltalán jól érezni magunkat együtt. Mégis sokszor azon kapja magát az ember, hogy a gyerek sosem azt csinálja, amit kérünk tőle, állandóan rá kell szólni, és már megint csak a veszekedés van. Pedig mi tényleg jót akarunk!! De ha egyszer rosszalkodik a gyerek… Akkor hát hol fogjuk meg a jókedvet?
Íme néhány ötlet:
A gyerekek tanulmányai során talán a leggyakrabban a matematika és a nyelvtan, a helyesírás okoz nehézséget. Ha nem megy a helyesírás, az nem csupán egy rosszabb jegyet jelent a bizonyítványban. Míg iskolás korban leginkább az írásbeli dolgozatok során és az arra kapott jegyekben szembesülünk a hibákkal, felnőttként – a matematika mellett – e képesség alapján is gyakran alkotnak rólunk véleményt.
Ha túljutottunk az iskolatáska kiválasztás – próbálás – vásárlás Bermuda háromszögén, az önbizalom jóleső érzésével magunkat és párunkat vállon veregetve azt gondolhatjuk: ennél meredekebb dolog már nem jöhet.
A helyzet viszont a következő: tanácstalan/netalán túl sok tanáccsal ellátott szülők bolyonganak az üzletek papír-írószer osztályán, bizonytalanul morzsolgatva a tanító nénik által kiadott ÍRÁST – mely dolgokra lesz szükségünk. Mindeközben lopva lessük a másik kosarát, hátha ő többet tud a színes ceruzák lelki életéről.
A Halloween elmaradhatatlan kelléke az édesség. Ilyenkor a legszokványosabb sütemények is lidérces, rémisztő alakot öltenek: pókok,szellemek
Ha amerikaiak lennénk, nem lenne kérdés, hogy milyen programot találj ki Halloweenre: a gyerekek ilyenkor trick or treat-et játszanak (ez szabad fordításban Csokit, vagy csínyt) azaz csokit gyűjtenek, aki pedig nem ad azt megtréfálják: például WC papírral tekerik körbe a házát. De mit tegyél te, Magyarországon, Halloweenkor? Egyáltalán mi ez a Halloween, és hogy tedd izgalmassá?
Ahány család – annyi szemlélet. Van, aki a tápszeres etetés mellett voksol; és van, aki ameddig csak lehet, az anyatejes táplálást választja. Van, aki ad cumit a gyermekének, és van, aki semmi pénzért nem adná a kicsinek. Van, aki a mosható pelenkára esküszik; és van, aki az eldobható verzióra voksol. Van, aki szülés után valamilyen okból kifolyólag hamarabb tér vissza a munka világába; és van, aki az utolsó pillanatig a gyermeke mellett marad. A szülők között a fenti témák bármelyikéről pillanatok alatt parázs vita tud kialakulni – különösen, ha az utolsó kerül szóba: ugyanis az óvodával szemben a bölcsőde nem kötelező…
Szülők lettünk. Visszagondolva az eddig eltelt rengeteg, családként megélt élményre, a tanácstalan összenézésekre, a „gyufaszálak kihúzkodására”,a soha véget nem érő fogadkozásokra, a megbocsátásokra, a mókára, a kacagásra ….. mintha sohasem lett volna másképp. Az életünk ma már legfontosabb pillanatai innentől kezdődtek.
Gyermekem szókincse kicsi, nem szeret rajzolni, ügyetlen a keze is. A színeket még mindig összekeveri, pedig már első osztályos. Ügyetlenül mozog, sokat esik-kel, nehezen leköthető a figyelme. Rövid ideig játszik csak egyfélét. Az iskolában kapkod, sok hibával dolgozik. Nem érti meg mindig, hogy mi a feladat, ezért aztán a magatartásával is gondok vannak.
Gyermekem most 6. osztályos. Nem megy neki a tanulás. Mindig ott kell ülni mellette, megmondani neki, hogy mi a fontos a leckékből. Sajnos 3 műszakban dolgozom és nem tudok mindig segíteni neki.
Ilyenek például, hogy nehezen tájékozódik, nem tudja a hét napjait, hogy milyen évszak van, mi jellemző rá, keveri a bal, jobb oldalt. Az óvodában a torna foglakozásokon nehezen jegyezte meg a gyakorlatok sorrendjét. Itthon megfigyeltük, hogy nem szereti a meséket, nem akar társasjátékkal játszani. A számok sem érdeklik, nem is számol. Figyelmét nehezen kötjük le, ami az óvodában is probléma volt már.
Bár a vakáció a vidámság, a felszabadult játék, és szabadság ideje, jó, ha tisztában vagyunk azokkal a dolgokkal, amik egy szempillantás alatt rémálommá változtathatják ezt az időszakot. Azért, hogy elkerülhessük a kellemetlenségeket, vagy akár (nem túlzás ezt állítani) életveszélyt vegyük végig a következő szempontokat, így elejét vehetjük a sérüléseknek, a maradandó, rossz emlékeknek...
A május különleges hónapja az évnek: a legelső vasárnapján az édesanyákat, míg az utolsón a gyerekeket ünnepeljük. Idén május 29-én ünnepelhetjük a nemzetközi gyereknapot. Vajon honnan ered, miért is ünnepeljük? Utánajártunk!
Gyermekünk születésével óriási csoda és öröm érkezik a családba. Az ábrándozóbb természetű szülők már a várandósság ideje alatt látni vélik lelki szemeikkel az idilli képet, ahogy együtt játszanak gyermekeikkel: babáznak és kirakóznak, fociznak vagy éppen távirányítós kisautóval manővereznek. De pontosan melyik életkorban jön el mindennek az ideje? Mikor, mivel és miért is úgy játszanak a gyerekek, ahogy?
BELMIL a BKG cég 1965-ben jött létre egy családi vállalkozás bőrdíszmű készítő műhelyeként. Eleinte bőrövek készítésével foglalkoztunk, de ahogy az üzleti lehetőségek és a piac megváltozott, elkezdet táskák gyártásával foglalkozni. Ma a cég két részből áll mindkettő a táskagyártásra fókuszál. A világ állandóan változik körülöttünk, és ahhoz, hogy vállalkozásuk az elkövetkezendő évtizedekben is ugyanilyen sikeres legyen folyamatosan a jövő felé tekintenek, a legújabb trendeket és piaci igényeke szerint változnak és fejlődnek . A Belmil Team stratégiája, hogy Belmil iskolai termékeket készítsen és forgalmazzon egész Európában. A piaci igényeket felismerve olyan iskolatáskákat gyártanak, melyek a legjobb áron elérhetők, magas minőségűek, valamint, ami a legfontosabb, hogy kizárólag olyan anyagok felhasználásával készülnek, amelyek nem károsak az egészségre és a lehető legbiztonságosabbá teszik a Belmil táskákat.
Az ünnepek alatt együtt a család, jönnek az ismerősök, rokonok, az együtt töltött időt feldobja egy – vagy akár több – társasjáték. Néhány pontban összefoglaljuk, hogy miért érdemes akár a meglévő régieket elővenni, vagy egy új darabbal frissíteni a társasjáték készletet.
Játékliget – nosztalgia és szakértelem a weben is
Régi idők játékboltját idézi a Játékliget, ahol a távolságra való tekintet nélkül is olyan vásárolni, mintha a helyi kisboltban járnánk, ahol ismerősként köszöntenek.
Kérdezhetünk, tanácsot kérhetünk és igazi minőségi, tartós, több generációt is kiszolgáló darabokra lelhetünk. Ha neked is fontos a szakértelem és hogy gyermeked játékait szeretettel csomagolják, ismerd meg a Játékligetet!
A szerepjáték nem csak jó móka, de remek fejlesztő is egyben. A gyerekek szociális, érzelmi, nyelvi és problémamegoldó képességeit is erősíti, ha a farsang után se adunk túl a megvásárolt jelmezeken, és nem is tesszük őket egyből a szekrény mélyére. A Játékliget összefoglalta miért jó, ha hagyjuk, hogy amikor kedvük tartja varázsló, szuperhős, katona, oroszlán vagy épp hercegnő bőrébe bújva játsszanak.
Ha túl vagyunk a jelmezválasztáson és beszereztünk minden szükséges kelléket, akkor már csak a programot kell kitalálni a farsangi gyerekbulihoz. A talányos kincsvadászat minden évben sikert arat, emellett további játéktippeket is ad a Játékliget.
A tavasz közeledtével alig várjuk, hogy végre több időt tölthessünk a szabadban. Ha kertes házban lakunk, akkor érdemes a rendelkezésre álló területet minél jobban kihasználni és olyan udvari játékokat választani, amelyek hosszú időre lekötik, és változatos mozgásformákat biztosítanak gyermekünknek.
A Waldorf-pedagógia megszületésének közelgő 100. évfordulója alkalmából, a résztvevők a következő egy évben, 2019 szeptemberéig világszerte több rendezvényt szerveznek. Az eseményhez kapcsolódóan a Játékligetet kérdeztük a Waldorf-pedagógia jellegzetességeiről.
A Waldorf pedagógia atyja az osztrák Rudolf Steiner. Az első Waldorf iskola 1919. szeptember 7-én nyílt meg Németországban, elsősorban a Waldorf-Astoria cigarettagyár munkásainak a gyermekei számára. A hazánkban 1926-ban megnyílt, első Waldorf iskola 1933-as megszűnését követően 1989-ben nyitotta meg kapuit a Solymári Waldorf Óvoda. Napjainkban közel 100 Waldorf intézmény működik, a szakmai munkát pedig 7 önálló Waldorf-pedagógus képzés támogatja hazánkban. Világszerte 1100 iskola és 1700 óvoda működik a Waldorf-pedagógia elvei szerint.
Októberben még kellemes az időjárás, kisebb gyerekekkel is bátran tervezhetünk a szabadtéri programokat. Babakocsival, kismotorral és gyalog is útra kelhetünk, a gyerekek életkorától függően akár hosszabb távolságokra is. A következőkben a kisgyermekekkel tervezett kirándulásokhoz adunk tippeket a Játékliget segítségével.
Ismert emberek, akik tanáraiknak (is) köszönhetik sikereiket
Mindenkinek van kedvenc tanár figurája filmeken, akit látva azt kívánta, bárcsak az ő iskolájának tanári kara is innen venné a példát. A szerencsésebbek aztán a valóságban is találkoznak legalább egy olyan pedagógussal, aki igazi mentorként van jelen az iskolás évek alatt, és a későbbi életére is nagy hatást gyakorol. A következőkben ismert emberek mesélnek arról, hogy az elért sikereikben milyen fontos szerepet töltöttek be tanáraik.
Több szülőtől hallom, hogy a gyermekük számára a matematika tantárgy a „mumus”. A kicsik nem szeretik, nem értik, félnek tőle. Pedig a számok nem ijesztőek, sőt szórakoztatóak, izgalmasak is tudnak lenni, csak arra kell figyelni, hogy stabil alapok nélkül hamar „el lehet veszíteni a fonalat”, amit nehéz újra felvenni.
Ha szigorúan vesszük a népi bölcseletet, akkor Lőrinc nap után (augusztus 10.) már nem fogyasztunk dinnyét. Pedig az igazi dinnye-szezon ilyenkor indul be, és szinte mindenki rajong ezért a lédús, édes gyümölcsért. A mi lelkesedésünk egészen addig „fajult”, hogy a dinnyét képletesen a finommotorikus készség szolgálatába állítjuk. Összegyűjtöttünk ugyanis egy nagy tálnyi kreatív tevékenységet, ami kivétel nélkül mind a dinnyéről szól.
FINOMMOTORIKA FEJLESZTÉSE
Amikor gyermek érkezik a családba, akarva-akaratlanul rengeteg kérdés-, és ezáltal olyan információáradat zúdul a nyakunkba, amikre egyáltalán nem számítottunk. Speciális kifejezések, már-már szakszövegek kerülnek a látóterünkbe, mi pedig csak kapkodjuk a fejünket: hova is csöppentünk?
Szemfüles szülőként biztosan olvasni fogunk többek között a finommotorikáról is. De mi is az a finommotorika pontosan? És miért fontos gyermekünk fejlődésének folyamatában?
„Figyelj jobban!”, „Koncentrálj egy kicsit!”, „Hol is van a…?”, „Nem emlékszem, hova tettem…” – ugye ismerősen csengenek ezek a mondatok? Valljuk be őszintén, néha még nekünk, felnőtteknek is meggyűlik a bajunk az „odafigyeléssel” és koncentrálással, ha kicsit több dolog szakad a nyakunkba, vagy esetleg nem olyanok a körülmények, hogy kellően összpontosíthassunk valamilyen tevékenységre. Nincs ez másképp gyermekeinkkel sem. Közhelyesen hangzik, de igaz, hogy rohanó világban élünk, ahol sok dologra kevés idő jut: információárral úszunk szemben nap, mint nap. Éppen emiatt roppant lényeges olyan stratégiák kialakítása, amelyek a segítségünkre sietnek a különféle helyzetekben.
A diszlexia egyfajta tanulási zavar, mely lassabb, nehezített olvasást eredményez. A gyerekek lassabban, hiányosan szereznek információkat az írott szövegből, számukra az olvasás nem ismeretszerzés, nem szórakozás, hanem nagyonis fáradtságos munka. Ezáltal teljesítményük elmarad az értelmük alapján elvárhatótól, pedig a diszlexiás gyerekek általában más területen nagyon okosak, eszesek.
Kedd délután van, mosogatok, közben hallgatom az unokahúgom, aki a „h” betűk írását gyakorolja. Bőszen mondogatja amit a tanító nénitől hallott: „Az első vonalköz közepén kezdem, felfelé indítom, csinálok egy nagy felső hurkot. Balra hurkolom, majd egyenese le a vastag vonalig. A megrajzolt vonalon vissza föl megyek, felső ívelés után hajlítom föl a sor közepéig. Készen is van.” Nagy büszkén mutatja az apró kezeivel kanyarított „hóember” betűt.
A webáruházban elérhető játékok között készítettünk egy összesítést, hogy megnézzük, melyik mesehőstől, melyik a kedvenc játékotok. Tarts velünk, ha te is kíváncsi vagy, hogy mi a legnépszerűbb Baby Shark, Jégvarázs, Disney vagy Bogyó és babóca játék ma a gyerekek körében!
Látszólag nagyon egyszerű a válasz: ha szeretnénk, akkor persze – „feladatlapozzunk”; ha pedig nem szeretnénk, akkor meg ne. A dolog azonban kicsit összetettebb… Csemeténket az óvoda/ iskola falai között pedagógusok terelgetik, tanítgatják, és bizony előfordulhat az a helyzet, hogy nagycsoportosként, esetleg alsós kisiskolásként úgy ítéljük meg (igen – a nevelőkkel egyetértésben), hogy gyermekünknek többféle impulzusra, megerősítésre, gyakorlásra van szüksége. Ilyenkor pedig joggal merül fel a kérdés: mit, mikor és hogyan tegyük ezt?
Óvónéniként gyakran tapasztaltam azt, hogy a szülők a feladatlapokat amolyan mindenható csodafegyvernek tartják. Sokan azt hiszik, ha a gyerekek feladatlapokat oldanak meg, akkor megfelelően felkészülnek az iskolára. Ennek érdekében rengeteg foglalkoztató füzetet vásárolnak – amelyek sajnos sok esetben nem felelnek meg a gyerekek életkori sajátosságainak.
Tegyünk egy kicsit rendet! Mire jók a feladatlapok és mikor érdemes használni azokat? Lehet-e helyettesíteni mással is?
Ha megvan az alapdarab, a ruhát kiegészítőkkel dobjuk fel. Egy fekete felső és nadrág lehet például akár cica, denevér, boszorkány vagy varázsló jelmez alapja is, a kellékektől függően. Olyan kiegészítőket ajánlunk nektek, amelyek igazi tartós darabok, és később akár szerepjátékhoz is használhatók.
Ismerős látvány, hogy a gyerkőc, aki június közepén még örömmel vetette magát egyik programból a másikba, az idő elteltével már nem találja otthon a helyét? Mihez kezdjen, ha a barátok nyaraláson, táborban vagy a Nagyinál, a szobájában lévő játékokkal pedig már unalomig játszott? Ilyenkor jöhetnek a kreatív játékok, melyek segítenek lekötni a felesleges energiákat és hosszú időre lefoglalják a csemetét. Nem utolsó sorban fejlesztenek és akár szuper lakásdekorációk, ajándékok is készülhetnek!
Ezért jó, ha kikapcsolod a tévét játékidő alatt
Az iskolakezdésre fontos, hogy a gyermek szándékos figyelme megfelelően fejlett legyen, enélkül ugyanis sem az órán, sem az otthoni tanulás során nem tud majd megfelelően teljesíteni. Hogyan segíthetjük, és miért fontos a csend a szándékos figyelem fejlődéséhez?
Egy kerti házikót évekig használnak a gyerekek. Egy-két éves koruktól, akár az óvodás évek végéig változatos játékra nyújt lehetőséget a szabadban. Hogy a játék valóban élmény legyen, érdemes tartós, jó minőségű, biztonságosan használható terméket választani. Blog bejegyzésünkből megtudhatjátok, hogy miért ajánljuk a Smoby kerti kisházakat gyerekeknek.
Az iskolai élet első, igazi nagy sikere, ha valaki megtanul olvasni. A könyvek és a világháló olyan elvarázsolt világok, melyek kulcsát az első osztály közepére-végére a tanítók átadják gyermekeink számára. Néha ez a kulcs nehezebben nyitja az ajtókat. Megesik. hogy az olvasott szavak, szövegek továbbra is homályba vesznek, előfordul, hogy gyermekünk értő olvasása gyengébb.
Ahhoz, hogy a szövegértést javítani tudjuk, meg kell tudnunk, hogy mi áll a nehézség hátterében.
Az emlékezet az életünk során minden pillanatban jelen van. Már a babák is rendelkeznek emlékekkel. Emlékszünk arcokra, hangokra, ízekre, szagokra… Az emberek e csodálatos képessége az iskolakezdés előtt szokott a figyelem középpontjába kerülni. Nem véletlenül, hiszen a tanulási folyamat elengedhetetlen része.
Az iskolát megelőző időszakban emlékeink többnyire átélt, elmesélt események hatására keletkeztek és minél erősebb érzelem társult hozzá, annál élénkebben maradt meg számunkra. Nekem a legkorábbi emlékem a gyermekkoromból, mikor az első kiskutyámat kiválasztottuk apukámmal. Emlékszem a dobozból kukucskáló fehér gombócra…
Elkezdődött az iskola, becsengettek az iskolákban.
Sok család életében ez az időszak különösen nagy izgalommal jár, hiszen gyermekük most kezdte az első osztályt. A gyermekek is izgatottak és nem győztek válaszolni arra a kérdésre, hogy „Várod már az iskolát?”. A válasz általában „igen” volt, hiszen, ha még pontosan nem is tudták mi vár rájuk, azt biztosan tudják, hogy megtanulnak ők is írni és olvasni, amit már izgatottan várnak.
„Ha már én megtanítom számolni, akkor unatkozni fog az iskolában!” Sokszor hallom ezt a mondatot a munkám során, ha az iskolaérettségi vizsgálaton megemlítem a szülőknek, hogy bizony a matematikai készségeket még erősíteni kellene.
Egyszer régen, nagyszüleink, dédszüleink voltak fiatalok, a gyermekek a napjuk nagy részében ott sertepeltétek szüleik körül és részt vettek az apróbb munkák elvégzésében.
A világ változott, a kicsik a napjuk jelentős részét óvodában, iskolában töltik. Egyre többször hangzik el, hogy a gyermek dolga, „munkája” a tanulás. Sok szülő már elképzelni sem tudja, hogy a kisfiát, vagy kislányát bármiféle házimunka elvégzésére kérje. Pedig az életkornak megfelelő kisebb feladatok, teendők elvégzése -amellett, hogy a szülő életét is megkönnyíti- számos pozitív hatással bír.
Ha a te kislányod is szívesen próbálgatja a ruháidat, és egyre többször kerülnek elő a sminkszereid, ékszereid a gyerekszobából, akkor a Crazy Chic játékaival biztosan örömet szerezhetsz. A smink- és ékszerkészítő szettek segítségével igazi csajos, kreativitást és kézügyességet fejlesztő anya-lánya vagy barátnős programokat is szervezhettek.
Januárban és a februárban sok család útra kel, hogy a népszerű síparadicsomok egyikében töltsenek el néhány napot. A hosszú úton azonban valamilyen elfoglaltsággal le kell kötni az izgatott vagy épp unatkozó gyerekeket. A Játékliget ehhez ad tippeket.
Mire figyeljünk a választásnál?
„Az ünnepek utáni időszakban, a legtöbb szülő úti játékok választásához kér tőlünk segítséget. Amire érdemes figyelni, hogy az apró játékdarabok ne vesszenek el az autóban, egyszerű szabályok szerint játszható legyen és lehetőleg hosszabb időre lekösse a figyelmet. Ha különböző életkorú gyerekek is vannak, jó, ha mindegyikőjük részt tud venni a játékban. A többen is játszhatóak mellé egyszemélyes elfoglaltságokat is javasolni szoktunk, a „csendespihenő” idejére.”
Akár csak egy hétvégre ugrunk el a nagyszülőkhöz, akár hosszabb nyaralásra indulunk, az első utazás babával sok izgalmat tartogat, hiszen még nincs tapasztalatunk benne, hogyan is szervezzünk, mi kerüljön az autóba. Blog bejegyzésünkben összegyűjtöttük azokat a dolgokat, amikre szükségetek lehet útközben.
Mit játsszunk a kicsikkel, amíg a nagyok síelnek? Milyen játékokat vigyünk az útra, mivel töltsük az estéket? Reméljük, hogy hasznosnak találjátok cikkünket, melyben tanácsokkal, játék ötletekkel segítünk, ha síelni indul a család apraja-nagyja.
Az oktatás roppan érdekes, és egyben érzékeny téma is, hiszen tapasztalatai szerint mindenkiben másmilyen nyomot hagyott. Valaki életének egyik legfelhőtlenebb időszakát jelentette, míg másoknak egészen ellenkező érzések jönnek elő, mikor az óvodai, és iskolás emlékeket idézi fel. Mivel nagyon hosszú időt töltöttünk a különféle intézmények falai között, illetve gyermekeink által újra és újra visszakerülünk ebbe a közegbe, érdemes egy kicsit elmélyedni a különféle intézmények, és pedagógiai szemléletek között. Segítségként szeretnénk bemutatni a nem hagyományos oktatási intézményeket, melyek szóba kerülhetnek az iskolaválasztáskor. Cikksorozatunk első állomása egyenesen a Waldorf iskolákba vezet.
Javában tart a karácsonyi ajándékok beszerzésének ideje. Ha különböző életkorú gyerekeket szeretnénk meglepni, de nem tudjuk igazán, hogy melyik játék lenne az életkoruknak leginkább megfelelő, a Játékliget tanácsai segíthetnek.
A harmadik születésnap igazi mérföldkő a kisgyermekek életében. Többnyire túl vagyunk már a szobatisztaságra nevelés időszakán, a kicsi önállóan eszik, öltözik, beszédében megjelennek az összetett mondatok. Egy dolog nem változik csupán: szüntelen érdeklődéssel figyeli a körülötte lévő világot, igyekszik környezetét megismerni, felderíteni. Milyen játékok segíthetik őt ebben, mit válasszunk, ha hasznos és szórakoztató ajándékkal szeretnénk meglepni?
Advent első napja lesz vasárnap, a legtöbben már elkészítették az adventi koszorút és az adventi kalendáriumot. Mi most azokra gondoltunk, akiknél szombatra maradt minden előkészület. A kevés idővel rendelkezők részére gyűjtöttünk össze 5+1 szuper ötletet!
Elkezdődött az iskola, és javában zajlik a délutáni programok szervezése is. A paletta széles: nyelvtanulás, sport, rajz, ének-zene, informatikai szakkörök, tanfolyamok közül válogathatunk, a gyermek érdeklődési körének megfelelően. De jót teszünk-e azzal, ha minél több foglalkozásra beíratjuk a gyereket?
Ha a család úgy dönt, hogy valamilyen tárgyi ajándékkal is emlékezetessé tenné az óvodai ballagást, praktikus választás az iskolatáska. De mire érdemes figyelni, ha egy jól használható, strapabíró darabot szeretnénk, amely a megajándékozott tetszését is jó eséllyel elnyerni?
Olyan családoknak segít, ahol az átlagostól eltérően fejlődő, megkésett mozgás- vagy beszédfejlődésű, hiperaktív, a közösségbe nehezen beilleszkedő, netán iskolai nehézségekkel küzdő csemete van. A 25 éves civil szervezet éppen ilyen, 3 hónapos – 12 éves korú gyermekek vizsgálatát és mozgásterápiáját végzi. Két központban évente 6-700 koraszülött, megkésett beszéd- és mozgásfejlődésű, hiperaktív, autista,figyelemzavaros és iskolaéretlen gyerek kap egyéni és csoportos ellátást.
A Nemzetközi Gyermeknap megünneplésének ötlete Törökországból ered, 1920. április 23-án tartották az elsőt. Magyarországra 1931-ben érkezett, akkor még Gyermek Hétnek hívták, 1950 óta viszont már csak egy nap minden évben, május utolsó vasárnapja. Olyan játékokat, programokat gyűjtöttünk, amelyek remek lehetőséget biztosítanak a közös kikapcsolódásra, együttlétre elsősorban óvodás- és kisiskolás korú gyermekekkel.
Az ajándékötletek mellett, a húsvéti készülődés jegyében a lakás díszítéséhez, tojásfestéshez, az ünnepi terítéshez is adunk tippeket. Bízunk benne, hogy segítségükkel így a szülők a rohanó hétköznapok ellenére is gyermekükkel együtt hangolódhatnak a közelgő ünnepre.
Az őszi időszak során dúskálunk az érett gyümölcsökben, termésekben, és ilyenkor jön el a sütőtök szezon is. A boltok polcain és a piacokon már felbukkan ez a fantasztikus zöldség, aminek nem csak a gasztronómia, hanem az őszi dekorációk szerelmesei is nagyon örülnek. Mi most egy kicsit rendhagyó módon állunk a tökhöz: az alap téma a sütőtök és díszítés, a kivitelezéshez azonban egyáltalán nem lesz szükség tökre. Most akkor hogy is van ez? Kreatív ötletekre felkészülni!
A dinoszauruszok az egyik legnépszerűbb játékok a gyerekek körében. Az igazi rajongóknál kedvenceik a ruhatáruktól kezdve az ismeretterjesztő könyveken át a különböző dínós játékokig mindenhol felbukkannak. Érdekes összefüggésre bukkantunk az önbizalom, a tanulás és a dínós játékok közt, erről olvashattok blog bejegyzésünkben.
A túl sok képernyő előtt, és a túl kevés szabadban töltött idő, a kezeket megdolgoztató, kreatív foglalkozások hiánya is okozhatja, ha a gyermek kezei gyengébbek. Milyen jelekből vehetjük ezt észre és hogyan fejleszthetjük, hogy az írás tanulásánál már ne okozzon gondot?
Az utolsó hétre terveztétek, vagy túl vagytok már az óvodai és iskolai bevásárláson és csak néhány apróság hiányzik? Összegyűjtöttünk néhány praktikus ötletet, kiegészítőt, amivel a kezdeti időszak könnyebb lehet.
Ha eddig azt gondoltuk volna, hogy a gyurmázás nem több, mint apró csigák, golyók és különböző alakzatok formázása, szaggatása, érdemes elolvasni a Játékliget javaslatait. A gyurma remek fejlesztő eszköz, amit a gyerekek is élveznek, az alábbi ötletekből ihletet meríthetünk a játékhoz.
A legtöbb családban gyurmázáshoz a készen kapható játékszetteket használják. Ezek segítségével a gyerekek fagylaltot, süteményt, hamburgert, vagy épp építkezésekhez használt elemeket készíthetnek. Persze ezek nélkül is sok mindent lehet gyurmából alkotni, a lehetőségeknek csak a gyerekek fantáziája szab határt. Attól függően, hogy mit játszunk, gyurmázással célzottan fejleszteni tudunk bizonyos képességeket. A következőkben ehhez adunk játéktippeket.
Az őszi időszak során dúskálunk az érett gyümölcsökben, termésekben, és ilyenkor jön el a sütőtök szezon is. A boltok polcain és a piacokon már felbukkan ez a fantasztikus zöldség, aminek nem csak a gasztronómia, hanem az őszi dekorációk szerelmesei is nagyon örülnek. Mi most egy kicsit rendhagyó módon állunk a tökhöz: az alap téma a sütőtök és díszítés, a kivitelezéshez azonban egyáltalán nem lesz szükség tökre. Most akkor hogy is van ez? Kreatív ötletekre felkészülni!
Egy korábbi cikkemben bemutattam az ok-okozati összefüggések átlátását igénylő kauzális gondolkodást. Ma egy olyan képességterületről írok, melyet szintén a „gondolkodási műveletek” közé sorolhatunk, és az első iskolai tanév sikereihez elengedhetetlen.
Szinte még érezzük a bejgli ízét, hiszen alig ért véget a karácsonyi ünnepkör, gyermekeinket újabb láz kerítette hatalmába: január 6-ával ugyanis megkezdődött a farsangi időszak. A beöltözős táncmulatságok és bálok időszaka, melyben kicsi és nagy egyaránt jól mulathat. Jelmezbálra fel, induljon a móka!
Az állatok minden gyermek életében fontos szerepet töltenek be. Már egészen kicsi koruktól kezdve, az első lapozókban megtanulják az állatok hangját, állatfigurákkal játszanak. Ha valamilyen állatos játékot keresel gyermekednek, de most nem plüssöt vennél, nézz szét az alábbi válogatásban!
A kis- és nagy autók száma az idő múlásával egyre nő a gyerekszobában és úgy általában a házban is. A szabad játék mellett ezeket a járgányokat akár fejlesztésre és kézműveskedésre is használhatjuk. Az alábbi blog bejegyzésben autós játékokhoz adunk tippeket, a nyári szünetre!
Egy jó társasjáték mindig összehozza a családot. Legyen az egy igazi, hagyományos családi, vagy egy gondolkodásra késztető stratégiai, együttműködést fejlesztő kooperációs vagy a jó reflexeket igénylő ügyességi játék. Érdemes több típusú játékot is kipróbálni, így kiderül, hogy mi az, amivel a család bármilyen életkorban lévő tagja szívesen játszik és sokszor lekerül majd a polcról. A következőkben a társasjátékok egy újabb típusa, a kvízjátékok közül mutatunk be néhányat nektek.
A gyerekek az elmúlt évben az átlagosnál jóval több időt töltöttek az online térben. A kényszer szülte helyzetből azonban mihamarabb vissza kellene terelnünk őket a játék hagyományos formáihoz, mert csak ezekkel fejleszthető számos olyan képességük, amelyre az óvodában, iskolában és felnőttként is szükségük lesz.
Gyereknapra, születésnapra, vagy akár egy esős délutánt is feldobhatunk vicces arcfestésekkel és tetoválásokkal. Akkor is van megoldás, ha eddig azért nem mertétek bevállalni, mert a rajzolás nem az erősségetek. Mutatjuk, mi az!
Te is rajongsz a plüssökért? Akár merre is jársz, nem bírsz ellenállni és egy újabb kis kedvenccel térsz haza? Esetleg azok közé tartozol, akik egy adott típusú plüssért rajonganak és igazi gyűjteményük van belőle? Gyermeked is igazi plüss rajongó? Ha bármelyik kérdésre igen a válaszod, gyere és olvass velünk érdekességeket a plüssfigurákról!
Új játékkategóriával bővült kínálatunk. A Filmes játékok közt megtalálhatjátok az egyik legnagyobb kedvencünket is, a Harry Potter játékokat. A következőkben ezekből hoztunk ízelítőt, és néhány érdekességet a varázslók világából.
Elsőre nagy vállalásnak tűnhet, ám megfelelő szervezés mellett épp oly jó szórakozás lehet az egész családnak, mint egy vakáció. Ahhoz, hogy az ott töltött idő valóban élmény legyen, fontos néhány dolgot indulás előtt mérlegelni, és az ottlét alatt figyelembe venni.
Ott vagyunk már? Ha utaztunk már egy vagy több gyerekkel kirándulni, nyaralni vagy távol élő rokonokat meglátogatni, ez a kérdés biztosan ismerősen cseng. Olyan játékokat ajánlunk, amivel autóban utazva lefoglalhatjuk a kisebbeket-nagyobbakat.
Minden évben június harmadik vasárnapján az apákat ünnepeljük. Őket, akikkel birkózós, bokszolós, harcos játékokat lehet játszani, akik a fiúgyermeknek férfimintát, a lányoknak pedig az első „szerelmet” jelentik. Jelenlétük, gondoskodásuk, odafigyelésük érzelmi biztonságot jelent a gyermek számára, töltsük ezért ezt a napot együtt, szerezzünk közös élményeket, jó hangulatban.
Arról, hogy pontosan mire lesz szükségünk ősztől az óvodában, az első szülői értkezelten az óvónők adnak részletes felvilágosítást. A pontos lista óvodánként változik, erről a beiratkozás során, vagy az azt követő szülői értekezleten kaphatunk tájékoztatást. Van azonban néhány dolog, amit óvodától függetlenül már a nyár folyamán is beszerezhetünk, így nem terheli egyszeri, nagyobb kiadás a családi kasszát.
Javában tart a szünidő, az iskolások mellett a bölcsis, óvodáskorú gyerekek is több időt töltenek otthon vagy a nagyszülőknél. Használjuk ki ezt az időt, és vezessük be őket a házimunka rejtelmeibe! A legjobb, hogy ezzel nemcsak mi, hanem – kutatások szerint is – hosszútávon ők is jól járnak.
A két és fél hónapos nyári szünet elég hosszú ahhoz, hogy a családi nyaralás és a nagyszülőkkel töltött idő mellett a gyerek érdeklődési körének és életkorának megfelelő táborokban is részt vegyen. Ha már túl vagyunk néhány napközis táboron, érdemes megpróbálni az ottalvós megoldást is, persze, csak ha a gyerek is igényli és megérett rá. De honnan tudhatjuk, hogy mikor jött el az ideje, és mit tehetünk, hogy pozitív élmény legyen?
Vizes programokkal a nyári melegben hosszú órákra is le tudjuk kötni a kisebbeket, nagyobbakat, hiszen nincs gyerek, aki ne szeretne valamilyen formában a vízzel játszani. A következőkben ehhez adunk játékötleteket.
A napjainkban is népszerű játékok közül, jó néhány már az 1900-as évek elején is szerepelt a gyerekek karácsonyi kívánságlistáján. A nagy kedvencekből választottunk hetet.
Kreatív ötletek, ha az ünnepi készülődésből a gyerekek is szeretnék kivenni a részüket. A sütögetésen kívül az ünnepi asztalt is segíthetnek díszbe öltöztetni, az elkészült alkotásaik a karácsonyi teríték részeként is jól mutatnak majd. A Játékliget szakértője négy, kisebbek és nagyobbak számára is kivitelezhető kreatív karácsonyi ötletet ajánl figyelmünkbe.
Ha kisgyermekek, óvodások és kisiskolások részére vásárolunk ajándékot, akkor sem választhatunk rosszul, ha kizárólag a termékek korosztály besorolására hagyatkozunk. Ám a helyzet bonyolódik, ha kamaszokat szeretnénk meglepni valamivel.
Már csak pár nap van hátra az óvoda- és iskolakezdésig, a hétvégén a tanszerlistáról még esetleg hiányzó utolsó néhány darabot is be tudjuk szerezni, hétfőn pedig újult erővel vághatnak neki a gyerekek az évnek. Az első időszak nehezebben telhet az új környezetben, később pedig a motiváció megőrzése jelenthet nehézséget. Ezek kezeléséhez adunk három tippet.
Az iskoláskorú gyermeket nevelő családok igyekeznek a legszükségesebb dolgokat megvásárolni szeptemberre, ám a tanszerlistán felsoroltak mellett mégis érdemes lehet néhány apróságot pluszban beszerezni az iskolakezdésre. Ezek nem növelik meg nagymértékben a kiadásainkat, de jelentősen megkönnyíthetik a mindennapokat, főként akkor, ha csemeténk most kezdi az első osztályt.
Kinőtt ruhák, leharcolt ovizsák vagy tolltartó, megunt iskolatáska és hosszú tanszerlista - a napokban már a legtöbb család gondolatai a szeptemberi évkezdés körül forognak. Ha számunkra is ismerős ez a helyzet, érdemes elolvasni a Játékliget szakértőjének praktikus és stresszoldó tippjeit.
A kreativitás, az alkotó fantázia kialakulásához és gyakorlásához nagyon fontos a játék. Szülőként sokszor azonban épp ez ellen dolgozunk, még ha a legjobb szándékkal is tesszük.
A gyerekek szerint a nyári szünet a pihenésről, kikapcsolódásról szól, amivel alapvetően mi szülők is egyetértünk, de ezzel együtt persze szeretnénk, ha a jól sikerült évvégét sikeres évkezdés is követné. A Játékliget szakértőjét arról kérdeztük, hogy ennek eléréséhez valóban feladatlapokkal és matekpéldákkal kell-e töltenünk a szünidőt?
Legtöbbször a szobatisztaság és a cumi elhagyás kerül előtérbe, ám ezek mellett is fontos a nyár folyamán néhány dologra felkészíteni gyermekünket, hogy könnyebben boldoguljon majd az óvodában. Ne gondoljunk bonyolult feladatokra, nem kell betűket vagy számokat felismernie, sőt az sem számít, hogy hány mondókát tud fejből elmondani. A sikeres óvodakezdéshez más képességekre lesz szüksége.
Közeleg április 22. a Föld napja. Ebben az időszakban, az óvodákban és az iskolákban is több foglalkozás épül a környezetünk megismerése és védelme köré. Érdemes az intézményi programok mellett a családban is foglalkozni ezekkel a kérdésekkel, hiszen a gyerekek elsősorban az otthonról hozott mintákat viszik tovább a későbbiekben. Az alábbi ötletek segíthetnek abban, hogy együtt, játékosan tanuljunk erről a fontos témáról.
Noha már a 3-4 évesek is elboldogulnak egy ollóval, ám ez nagy erőpróba lehet egy kisember számára. A biztos ollóhasználathoz szükséges készségek igazán 6 éves korra alakulnak ki, ehhez azonban szükséges a finommotoros képességek fejlesztése. A következőkben ehhez adunk hasznos tippeket.
Ha eldöntöttük, hogy gyermekünk szeptembertől elkezdi az iskolát, már biztosan utána jártunk, melyik lenne a számára legmegfelelőbb intézmény, osztály, tanító néni és talán már a beiratkozáson is túl vagyunk. Nézzük, hogy a most következő időszakban milyen tevékenységeket érdemes gyakorolnunk, hogy gyermekünk számára megkönnyítsük az iskolakezdést!
Tudjuk, hogy az IQ mellett létezik EQ is, ismerjük az érzelmi intelligencia fontosságát, tudjuk, hogy segítenünk kell gyermekünknek az EQ fejlesztésében, de nem tudjuk, hogyan fogjunk hozzá? A Játékliget szakértője ehhez ad tippeket. Az érzelmi intelligencia fejlesztésével a gyermek önuralma, önismerete, empátiája, a belső motivációja és szociális készségei is fejlődnek. Ezekre a képességekre szüksége lesz nemcsak a tanulásban, de a társas kapcsolatok kialakításában is, összességében a magas EQ a jobb életminőséghez segíti őket. Az első lépés, hogy megtanulja felismerni és kezelni az érzéseit. De hogyan érhetjük ezt el?
Ahogy beköszöntenek az esős, hűvös őszi délutánok és hétvégék, egyre több benti játékötletre van szükségünk, hogy a csemetéket legyen mivel lefoglalni. A festés remek időtöltés lehet, ha figyelünk arra, hogy a gyermek életkorának megfelelő eszközöket válasszunk az alkotáshoz. Ebben segít a Játékliget szakértője.
Százszor kértük, még sincs kész? A játékok a földön, a gyerek egy szál alsóban szaladgál, pedig indulnunk kellene és délután majd a leckeírással is meggyűlik a bajunk. Hogyan érjük el, hogy a kéréseink anélkül teljesüljenek, hogy közben harctérré változna az otthonunk? Kérdésünket a Játékliget szakértője válaszolta meg.
Önbecsülésnek nevezzük, ahogyan magunkat látjuk, azt, ahogyan értékeljük, milyenek vagyunk. A kisgyermekben a környezet visszajelzései alapján alakul ki ez a kép, ezért nagyon fontos az őt körülvevő felnőttek szerepe. A Játékliget szakértőjével arról beszélgettünk, milyen jelekből vehetjük észre, ha alacsony gyermekünk önbecsülése és milyen módon növelhetjük.
Szülőként még nekünk is fejtörést okozhat, hogy milyen játéknak örülne gyermekünk, de az első születésnap környékén a rokonok, ismerősök is gyakran tőlünk várnak javaslatot arra, hogy mivel lepjék meg csemeténket. Összeállításunkban bemutatjuk, hogy milyen játékokat érdemes beszerezni, melyek azok a tevékenységek, amik ebben az életkorban már hosszabb időre is lekötik az 1 év körüli gyermekek figyelmét.
A beszéd- és a hallás fejlesztésével foglalkozunk, és az otthoni gyakorláshoz is adunk tippeket, a Játékliget szakértőjének segítségével.
A világot, a körülöttünk lévő életteret érzékszerveink segítségével ismerjük meg. Általuk szerezzük meg azokat a tapasztalatokat, melyek elengedhetetlenek az élethez, hiszen ezeket felidézve fogunk tudni alkalmazkodni a környezet változásaihoz. De tudjuk pontosan, hogy mi a különbség az érzékelés és az észlelés között? Hogyan is kapcsolódik össze a kettő?
Aki látta Öveges professzor fizikai kísérleteket bemutató tévésorozatát, már biztos tudja, hogy a tudomány nagyon is lehet izgalmas és szórakoztató. A fizika varázslójának meggyőződése szerint „Némelyik kísérletből több maradandó tudást szerzünk, mint egy egész könyv elolvasásából.” A következőkben ennek szellemében ajánlunk tudományos játékokat gyerekek részére. Legyen szó akár a fizika órán tanultak gyakorlásáról vagy kémiai kísérletekről, de a természetbúvárok és csillagászok is találnak kedvükre valót!
Beszereztük a legfontosabbakat: csemeténk kedvenc mesehősével díszített ágynemű, oviszsák már készen áll, a kényelmes váltócipő is csak arra vár, hogy a következő hetekben használatba vegyék. A Játékliget szakértője olyan gyakori kérdéseket és praktikus tanácsokat oszt meg velünk, amelyeknek hasznát vehetjük az ovikezdés előtti utolsó napokban és a beszoktatás idején.
Életkoruknak és fejlődési szakaszuknak megfelelően a gyerekeknek különböző játékokra van szükségük. A változatosság és a játékötletek fokozatos gazdagítása elősegíti a szociális, fizikai és kognitív fejlődésüket egyaránt. A gyerekek a játék által ismerkednek az őket körülölelő környezettel, a tárgyak különböző tulajdonságaival és a közös játék segíti őket a társaikkal történő kapcsolatfelvételben. Önfeledt játék közben szinte észrevétlenül tanulnak és fejlődnek, és mindez még élményt is nyújt a számukra. Gyerekjáték! című cikkünkben bemutattuk, hogy melyik életkornak mik a sajátosságai játékfejlődés szempontjából. Most a játéktípusok közül az építőjátékokat szeretnénk részletesen bemutatni.
Nyolcvannégy éves korában elhunyt Vekerdy Tamás pszichológus, író. Írásaiból és interjúiból áradt a gyerekek iránti szeretet. Nincs is talán olyan szülő az országban, aki ne olvasott volna tőle elgondolkodtató, ráébresztő sorokat, vagy kapott volna a gyermekével kapcsolatos aktuális problémához hasznos tanácsokat. A következőkben Jól szeretni. Tudod-e, hogy milyen a gyermeked? című könyvéből válogattuk a számunkra legfontosabb gondolatokat arról, hogy mit is jelent nekünk: „Szeretve nevelni-nevelve szeretni”.
A tavasz közeledtével alig várjuk, hogy végre több időt tölthessünk a szabadban. Ha kertes házban lakunk, akkor érdemes a rendelkezésre álló területet minél jobban kihasználni és olyan udvari játékokat választani, amelyek hosszú időre lekötik, és változatos mozgásformákat biztosítanak gyermekünknek.
Szülők és gyerekek számára izgalmas ez az időszak: a gyerekek óvodába mennek, mi pedig szeretnénk, ha a beilleszkedés minél gördülékenyebben menne. Korábban írtunk már róla, hogy milyen praktikákkal segíthetjük az évkezdést és az elválás megkönnyítéséhez is adtunk tippeket. A visszajelzéseitek és kéréseitek alapján ezzel a témával idén az érzelmek oldaláról is foglalkozunk, dr. Kádár Annamária pszichológus, tréner segítségével.
A szakemberek ajánlása alapján a 2-4 év közötti gyerekek számára napi egy óránál hosszabb időt nem javasolt a képernyő előtt tölteni. A tabletek, okostelefonok azonban már az óvodás korosztály körében is egyre népszerűbbek, sok esetben a szabadban eltöltött idő rovására. Miért fontos, hogy mégis ragaszkodjunk a közös sétákhoz, erdei kirándulásokhoz, vagy ahhoz, hogy a gyermek az óvoda után a játszótéren vagy az udvaron töltsön egy kis időt?
Ha fejlesztő játékokra gondolunk, akkor első körben talán a legkisebbeknek készült formabedobó jut eszünkbe, majd a nagyobbaknak szóló logikai feladatok, az agyat megmozgató, gondolkodásra serkentő játékok.
A sok hasznos tudás és képesség azonban alig vezet sikerre önismeret, önuralom, kitartás, beleérző képesség és a társas kapcsolatokban való jártasság nélkül.
Ezeket a képességeket pedig kizárólag az érzelmi intelligencia fejlesztésével tudjuk megszerezni.
„Itt van az ősz, itt van ujra,/ S szép, mint mindig, énnekem./ Tudja isten, hogy mi okból /Szeretem? de szeretem.” Mit biztosan tudjuk, hogy miért rajongunk ezért az évszakért: gyönyörű színekben pompázik körülöttünk minden, a napsugarak is megmutatják még az erejüket, de ha esetleg mégis hűvösebbre fordulna az idő és bent ragadunk a lakásban, akkor lehet kreatívkodni, ALKOTNI! A téma pedig mi is lehetne más, mint maga az őszi természet, az erdő, a fák.
Szeretnéd végre kiborulások és hisztik nélkül leültetni a családot egy közös társasozásra? Ha a túlzott versenyszellem és győzni akarás miatt rendszeresen kudarcba fullad a jó hangulat, próbáljátok ki a kooperációs társasjátékokat! Egy célért kell küzdenetek, egymással és nem egymás ellen, hogy közös ellenségetekkel szemben, együtt nyerjetek csatát!
Ha az elmúlt évben nem úgy sikerültek a magyar jegyek, ahogyan szerettük volna, vagy gondot okoz az órai jegyzetelés, a fogalmazások elkészítése, érdemes még a nyár folyamán fejleszteni a gyermek íráskészségét. A Játékliget szakértője tippeket ad ahhoz, hogyan legyen hatékony és szórakoztató a gyakorlás a nyári szünetben.
Játszani mindig nagyon jó! Sőt kell is! Na de mi a helyzet akkor, ha éppen nincs annyi résztvevő, amennyi egy társashoz kellene, esetleg gyerkőcünk szeretne kicsit visszavonulni és úgy játszani. Szerencsénkre (vagy gyermekünkére), erre is van megoldás. Az egyszemélyes logikai játékok nagy népszerűségnek örvendenek, és szinte mindegyik játékgyártó termékpalettáján megtalálhatók. De milyen is a jó egyedül játszható játék és minek köszönheti a sikerét?
Sokak számára magától értetődő, míg másokban kérdőjeleket vet fel és a feltétel nélküli szeretetet majomszeretetként értelmezik. A bizonyítványosztás kapcsán foglalkoztunk már ezzel a témakörrel, most körbejárjuk kicsit részletesebben a Játékliget szakértőjének segítségével.
Dr. Vekerdy Tamás cikkeit, nyilatkozatait olvasva mindig az az érzésünk, hogy a világ egyszerű, mi bonyolítjuk túl a dolgokat. Mindig szíven talál egy-egy mondata, tanítása. Ebben az átvett cikkben mesél Önmagáról, az életéről, az élethez való hozzáállásáról. Elgondolkodtat,tanít.
A kütyük ma már életünk részei, egyre fiatalabb korban kerül a gyerekek kezébe okostelefon vagy tablet, később aztán jönnek a számítógépes játékok, játékkonzolok. A hatásukról hallunk jót és rosszat is, annyi azonban bizonyos, hogy a gyermek fejlődésének és egészségének sem tesz jót, ha túl sok időt tölt a képernyő előtt. De mit tegyünk, ha legszívesebben csak ott töltené az idejét?
Tudtad, hogy Jeff Bezos, az Amazon alapítója, Helen Hunt Oscar-díjas színésznő, Larry Page és Sergey Brin, a Google alapítói és Gabriel García Márquez Nobel-díjas író életében közös pont, hogy gyermekként mindannyian Montessori oktatásban részesültek? A Játékliget szakértőjét arról kérdeztük, vajon miben rejlik a módszer sikeressége.
Az irányok ismerete nemcsak a mindennapi tájékozódásban fontos, de nélkülözhetetlen készség az olvasás és írástanulás során is. Miből vehetjük észre, ha ez a terület fejlesztésre szorul és hogyan tudunk segíteni gyermekünknek?
Az úti játékokkal korábbi írásunkban foglalkoztunk. Reméljük, nálatok is beválnak, és sikerül a csemetéket lefoglalni, amíg az úticélt eléritek. Most olyan játékokat ajánlunk, amelyeknek a nyaralóhelyen veszitek majd hasznát. Mi sem szeretünk sok csomaggal utazni, ezért praktikus, kis helyen is elférő ötleteket hoztunk nektek.
Táborozni jó dolog – gondoljuk mi, de mi a helyzet, ha csemeténk másként látja? Meddig várjunk, mikor engedjünk a kérésének és hozzuk inkább haza a táborból? Erről beszélgettünk, a Játékliget szakértőjével.
Már tényleg csak pár nap van vissza az idei tanévből, és az iskolai munkát letéve gyermekeink fejest ugranak a nyári szünetbe! Van azonban még egy fontos momentum: a tanévzáró ünnepély. Himnusz – műsor – igazgatói beszéd – könyvjutalmak osztása – Szózat – és…. a bizonyítványosztás. Megkapják, hazahozzák. De hogyan tovább?
Ha gyermeked jövőre iskolába megy, érdemes már most elkezdeni a felkészülést. Néhány fontos képesség elsajátításával és gyakorlásával az iskolába való beilleszkedés gördülékenyebb lesz és több sikerélményt is tartogat. Elmondjuk, hogyan segíthetsz neki ebben, például gyurmázással vagy társasjátékkal.
A fából készült játék üde színfolt az elektromos robotok, zenélő babajátékok és műanyag akciófigurák kavalkádjában. A természetes anyagból készült játékok amellett, hogy igen strapabírók, remek fejlesztő eszközök is. A Játékliget szakértője elmondta, melyik életkorban, milyen fajátékot érdemes beszerezni.
Ha fel is töltöttük a szünidőt táborokkal, nagyszülői segítséggel és nyaralással, akkor is marad egy nagy kihívás, ez pedig az utazás közbeni unaloműzés. Mivel köthetjük le csemeténk figyelmét egy hosszabb út alatt?
A beszéd, a kommunikáció segítségével tudjuk gondolatainkat, vágyainkat, érzéseinket másokkal megosztani, ezáltal az emberi társadalom részesévé válni. A mozgásfejlődés után ez az a terület, mely gyakran kerül összehasonlításra, ha gyermekünk fejlődéséről van szó. Ennek oka talán az, hogy eléggé látványos különbségek és eltérések lehetnek ugyanolyan életkorú gyermekeknél. Mivel minden kisgyerek más és más az efféle egymáshoz mérés általában nem vezet sehová, főleg annak tükrében, hogy a beszédfejlődés igen bonyolult folyamatában rengeteg tényezőt kell figyelembe venni.
Az előrejelzések szerint, végre valóban közeleg a nyár, és a jövő hétre meg is érkezik. Akkor aztán bátran tervezhetünk végre szabadtéri programokat. Az előttünk álló hétvégén azonban még könnyen lehet, hogy az eső miatt a lakásba szorulunk, ezért beltéri mozgásos feladatokhoz hoztunk ötleteket a Játékliget szakértőjének segítségével.
Amikor szülők leszünk, a zene a mindennapjaink részévé válik. A csecsemőt altatódalokkal, dúdolással nyugtatjuk meg, vicces mondókákkal nevettetjük, a nagyobb gyerekek már maguk is énekelnek, zenét hallgatnak.a Játékliget szakértőjének segítségével összegyűjtöttük, melyik életkorban milyen zenés fejlesztő játékot érdemes kipróbálni.
A bábozás, bábjáték bizony egy ősi művésze. Indiából, mások szerint Kínából származik. Különböző területeken alkalmazták, volt hogy bennszülött szertartásokra, vásári komédia része volt.
Ha a családba, rokonságba újszülött érkezik, az első látogatás alkalmával szeretnénk meglepni valamivel a kicsit. Ilyenkor – főleg, ha nekünk még nincs gyerekünk – bizony fejtörést okozhat, hogy mi legyen az ajándék. A következőkben ehhez adunk ötleteket.
Hazaértünk az óvodából, iskolából....Vár az otthoni munka.....A gyerkőcünk kétpercenként hozzánk rohan, hogy Ő unatkozik. Mit csináljak? ...Kapcsold be a TV-t!....Elcsendesedik minden, szolgálatba állt az elektromos babysitterünk.
A zökkenőmentes óvodakezdés érdekében jó, ha bizonyos szokásokat már most kialakítunk. Szakemberek szerint ezek közt lényeges, hogy szerepeljen a képernyő előtt töltött idő csökkentése, ám az is számít, hogy milyen műsorokat néz, egyedül vagy szülőkkel tévézik-e a kicsi.
Miért is ne lepnénk meg valami olyasmivel gyermekünket, ami egykor nekünk is nagy örömöt okozott? A tavalyi pénztárcabarát gyereknapi ötletek után idén a retro jegyében adunk tippeket a hétvégi közös programhoz.
A bábok mozgatása, énekeltetése fejleszti a ritmusérzéket. A bábot a kezére húzva a gyermek kibújhat önmagából, megszólaltatásával egészen új tulajdonságait ismerhetjük meg, segítségével még a visszahúzódó gyermekek is könnyebben megnyílhatnak. A bábozás további pozitívumairól a Játékliget szakértőjével beszélgettünk.
Az iskolafelkészítő foglalkozások kapcsán leginkább a különböző feladatlapok kitöltése jut eszünkbe. Pedig a mozgásos gyakorlatok, a szem-kéz koordináció fejlesztése, az írás elsajátításhoz is szükséges. Ez a képesség remekül fejleszthető például labdázással is. Hogy mire jó még ez az egyszerű, de nagyszerű eszköz, elmondja a Játékliget szakértője.
Már megint egy amerikai hóbort? Esetleg egy ünnep, amit eddig nem hangsúlyoztunk eléggé? Hiszen minden kisgyermeknek ahogy van anyukája, úgy apukája is! Június harmadik vasárnapján az övék a főszerep – mert ők is megérdemlik az elismerést és a dicséretet! Ha még nem ismered ezt az ünnepet, mindenképpen érdemes egy kicsit elmerülnöd a hátterében!
Az elmúlt hetekben került nyilvánosságra a WHO új ajánlása, mely szerint a két év alatti gyerekek számára még a passzív tévézés, és egyéb képernyő előtt végzett tevékenységek - számítógépes játékok, okostelefon, tabletezés - sem javasolt. Kettő és négy év között is csak maximum egy órát engedélyezzenek a szülők – olvasható az Egészségügyi Világszervezet közleményében. Noha az ajánlás fő célja az elhízás prevenció, a mozgásszegényen töltött gyermekévek a fejlődésben is komoly károkat okozhatnak.
Amikor az ember sűrűn betáblázott életet él, minden egyes perccel el kell számolnia. Ilyenkor úgy érzi, arra kell törekednie, hogy a teendők listájáról valamit mindig ki lehessen húznia, folyton a telefonjára kell pillantania, és a következő elintézendő dolog helyszínére kell sietnie. Mindegy, hogy osztja be az ember az idejét, vagy hogy egyszerre hány dologgal tud foglalkozni, soha nem elég az idő, hogy utolérje magát.
Hintázni jó, ez nem vitás. Felnőttként még mi is elcsábulunk, ha a játszótéren üresen álló hintát látunk. A gyerekek számára viszont a hintázás jóval többet nyújt, mint egyszerű szórakozás. Számos képességet fejleszt, a mozgáskoordinációtól kezdve a figyelmen át az írás és olvasás tanulásig.
Unatkozik, nem találja a helyét, szívesen követné a nagyobb testvérét az iskolába? Nagyon gyerek még, nem is ül meg hosszabb ideig a fenekén? Olyan hosszasan bíbelődik az öltözéssel, mi lesz vele tesiórán? Fáradékony még, reggel is alig bír kikászálódni az ágyból, hogy bírná a napi 5-6 tanórát? – az iskolakezdéssel kapcsolatban felmerülő kérdések sora végtelen. Az iskolaérettségről a Játékliget szakértőjével beszélgettünk.
Minden évben a konyhából követjük a nappaliban folyó eseményeket? Estére fáradtan zuhanunk ágyba vagy készülünk másnapra, a vendégek, locsolók fogadására? Ebben az évben legyen ez másként! Vonjuk be a gyerekeket is a főzésbe, mindannyian jól fogunk járni! Hogy miért, megtudhatjuk a Játékliget szakértőjétől.
Vannak emlékeid az alvásról? Mikor volt utoljára, hogy lefeküdtél, a párod mellé simultál, és átaludtad az egész éjszakát? Rémlik valami a távoli emlékeid között?
A babád minden éjjel felsír, a féktelen tipegő a legjobb játéknak azt tartja, hogy éjfélig szabotálja az elalvást, az óvodás, a legmélyebb éjszakai álmod idején mászik át rajtad, és túr ki az ágyadból kényelmesen elnyújtózkodva? Akkor ez a Te cikked.
Mit ajándékozzunk, ha nem kizárólag édességgel szeretnénk meglepni a gyerekeket? A Játékliget szakértője ad ötleteket.
A felnőttek már jól tudják, hogy nem csak kapni, hanem adni is nagyon jó érzés. A mi felelősségünk, hogy gyermekünknek ezt megtanítsuk, és a legjobb az, ha ezt személyes példamutatásunkkal tesszük. Ez természetesen nem megy egyik alkalomról a másikra, idő kell hozzá. Igyekszünk összeállításunkban végig venni, hogy vajon milyen helyzetek során merülhet fel az ajándékozás és mely dolgokat érdemes ilyenkor figyelembe venni.
Húsvét közeledtével az üzletek polcai roskadoznak az édességektől és színes játékoktól. Ilyenkor a bevásárlás szüntelen harc és lebeszélés kisgyerekkel, de sokszor így is hiszti lesz a vége, ha valamit nem kaphat meg, amit szeretne. Megelőzhetjük-e a kínos perceket és mit tegyünk, ha mégsem sikerül elkerülnünk a dühös reakciót?
Olyan nagyon sok könyv és cikk jelenik meg arról, hogyan jó, érdemes gyerekeket nevelni. Szerencsére. Mert így van választási lehetőség a szülők előtt, hogy a saját szájízük szerint válasszák ki azt a nevelési szemléletmódot, amiben el szeretnének mélyülni, ami szerint szeretnének a családjukban élni.
Rajzolni minden gyermek szeret, ám mint minden másban, az alkotás terén is eltérő ütemben fejlődnek. Szülőként annyit tehetünk, hogy bátorítjuk az alkotásra és az ehhez szükség eszközöket elérhetővé tesszük számára. Közben pedig figyeljük, hogyan jutnak el az első firkáktól a rajzolás harmadik mérföldkövéig.
Igazi tavaszi időt ígér a hétvége, így bátran tervezhetünk szabadtéri programokat. Programötleteket gyűjtöttünk, ha a hétvégét a természetben töltjük gyerekekkel.
Mindannyian átéltük az iskolatáska beszerzésének/megszerzésének/öröklésének eufórikus érzését, ezért jól tudjuk, milyen nagy horderejű döntésnek nézünk elébe. A jelenet főszereplői: a táska és gyermekünk. Első felvonás – függöny fel!
Nem is sejtjük, hogy a különböző játékok milyen sok területen megdolgoztatják a csemetéket. Gondoltad volna, hogy a homokozóban például a szókincsét, egy vizes játékkal a finommotorikus, a kerékpáron, vagy a hintán pedig a tanulási képességeit is fejlesztheted? Mi ezeket a fejlesztő játékokat ajánljuk a nyári szünetre.
A csecsemőkori, apró kezekbe illeszkedő képeskönyvektől az óvodáskor végéig eljutunk a hosszabb történetekig. De mit olvassunk, vagy meséljünk még egyáltalán a betűket már ismerő, önállóan is olvasó kisiskolásnak? Baj-e, ha „helyette” olvasunk, szükség van-e az esti mesére?
Okozott már bosszúságot az iskolatáskából előkerült, átázott könyvek látványa? Találtatok már a füzetlapok közé beékelődött lekvároskenyeret? Kulacs gyerekeknek kínálatunkban az ilyen helyzetekre találtok megoldást, ráadásul most kedvezménnyel juthattok hozzá a kiválasztott termékhez!
Szinte szóhoz sem lehet mellette jutni, folyton közbevág? Már elmúlt 2 éves, de még nem beszél? Keresi a szavakat, kevés a szókincse? Gyakran feltett kérdéseiteket gyűjtöttük egy csokorba, és tanácsokat adunk a megoldásukhoz.
Senkinek sem jó, ha az otthonunk állandó csatározások helyszíne. Bár a testvérek gyakorlatilag bármin, (de tényleg bármin) képesek összeveszni, azért megnyugtató, hogy a kicsi 2 éves kora körül elkezdhetjük a konstruktív munkát a családi békéért.
Nyári melegben kint az árnyékban, esős időben a lakásban. Játszhatjuk egyedül, vagy családdal, a puzzle játék igazi örök darab, minden életkorban megtaláljuk a gyermekünknek megfelelőt. A Játékliget szakértője elmondta, mikor szerezzük be az elsőt, és hogyan fejleszt a kirakós játék.
Az óvodáskor kezdetén még természetes, ha a gyermek összekeveri a jobb és a bal kezét, ám az iskolakezdés idejére már fontos, hogy jól ismerje az irányokat. A téri tájékozódáshoz szüksége lesz az írás, olvasás tanulása és a számolás során is. A Játékliget szakértője néhány játékötletet ajánl a fejlesztéshez.
Az iskolakezdésre fontos, hogy a gyermek szándékos figyelme megfelelően fejlett legyen, enélkül ugyanis sem az órán, sem az otthoni tanulás során nem tud majd megfelelően teljesíteni. Hogyan segíthetjük, és miért fontos a csend a szándékos figyelem fejlődéséhez?
Ha gyermeked szeptemberben kezdi az iskolát, érdemes gyakorolnotok a vizuális memória fejlesztését. A Játékliget szakértője elmondta, hogy mit is jelent ez pontosan és egyszerű, játékos ötleteket ad a gyakorláshoz.
A kisiskolások már ismerik a számokat és az órát is megtanulják leolvasni. De mi történik ezelőtt? Hogyan magyarázzuk el a kisebbeknek, hogy mikor megyünk érte az oviba, vagy mikor jön haza Apa? Röviden összefoglaljuk, hogyan fejlődik az időbeli tájékozódás gyerekeknél és egy klassz eszközt is ajánlunk, amivel ősztől megkönnyíthetitek a mindennapokat.
Vajon hogyan élték meg gyerekeink az eltelt hónapokat, amit a bezártságban, a kortársaik nélkül töltöttek?
Ha szeretnéd tudni, hogy mi zajlik gyermekedben, van egy, a szavakon is túlmutató kifejező eszköz: a szerepjáték.
Olykor komoly fejtörést tud okozni, hogy mivel lepjük meg csemeténket. Mi az, ami játékosan fejleszt, de örömöt és sikerélményt is okoz, mert az életkorának megfelelő? Ha épp tanácstalanul bóklászunk a virtuális polcok között,
A Játékliget szakértőjének tanácsai segíthetnek az életkor szerinti ideális játéktípust megtalálni.
A felnőttként rutinfeladatot gyerekként elsajátítani korántsem egyszerű. Sok fejtörést okozhat és gyakorlást igényel, míg a nyuszifülek a helyükre kerülnek. Milyen életkortól javasolt a cipőfűző kötés tanítása gyerekeknek?
A két tanulási zavar gyakran együtt jár, ha az olvasás gondot okoz a gyermeknek, akkor a diszlexia mellett jelentkezhetnek a diszgráfia jelei is, az írás nehézsége. A következőkben erről adunk egy rövid áttekintést, elmondjuk milyen következményeket okozhatnak és miért fontos a mielőbbi fejlesztés.
Itt a nyár, a jó idő, ami ezer lehetőséget rejteget magában, hogy ha alkotni, mókázni, játszani szeretnénk egy (vagy sok) jót! Ha már úgy érzitek, kifogytatok az ötletekből, akkor van egy jó hírünk: összegyűjtöttünk Nektek néhány olyan tippet, amik garantáltan jó szórakozást nyújtanak kicsiknek és nagyoknak egyaránt, nem kell hozzájuk túl sok eszköz, ráadásul nem csak a fantáziátokat mozgatja meg!
A francia Buki 1992 óta képviselteti magát a játékpiacon. A cég gyárából évente több mint 20 játék kerül a piacra. A gyerekeket a fejlesztők által gondosan megtervezett játékok két állandó karaktere, Leo és Lea kalauzolja el a különböző kísérletek és tevékenységek világába. A következőkben tevékenységek és érdeklődési körök szerint csoportosítva mutatjuk be nektek a Buki fejlesztő és kreatív játékait.
Az írás- és az olvasászavar után most a számok világába evezünk. A matematika rejtelmeinek megfejtése olykor mindenki számára okozhat problémát az iskolában. Diszkalkulia esetén azonban egy ennél jóval összetettebb tanulási zavar áll fenn. Az érintett gyerekeknél többek közt a számok jelentése, az alapműveletek elvégzése, a mennyiségek, arányok megállapítása is nehézséget okoz.
Csak kapkodjuk a fejünket: az imént még sakkoztunk, melyik oviba is szeretnénk beíratni, és hirtelen azon kapjuk magunkat, hogy túlvagyunk az első ovis szülői értekezleten… Félénk szülői összemosolygások között ismerős arcok után kutatunk - hiszen mindenkinek jólesik a bizonyosság: nem vagyunk egyedül. A leendő óvó nénik már profink „vezényelik le” a találkozót, és buzgón sorolják, mi mindenre is lesz majd szüksége szemünk fényének egy pár hét múlva.
Szülőről a gyerekekre öröklődik, testvérek és rokonok adják kézről kézre az elnyűhetetlen elemeket. A kis kockák és figurák végtelen játéklehetőséget rejtenek, a közös játék öröme pedig még azt a fájdalmat is feledteti velünk, amit egy apró alkatrész váratlan felfedezése okoz a talpunknak. A LEGO idén már 88 éves, összegyűjtöttünk néhány érdekességet a világ leghíresebb kockáiról.
Készülődik a család kiránduláshoz, nyaraláshoz. Kocsival megyünk. 2 óra az út. Mitől van gyomoridegem?
„Ott vagyunk mááááár?” „Mikor érünk már odaaaa?” Biztos neked is ismerősen csengenek ezek a mondatok, és sajna nem a Schrekből. Csak mondják…., kérdezik….. Most már tuti, hogy eltévedtünk. Kizárt dolog, hogy még csak 30 perce indultunk…. Mondtam én, hogy csak a helyi strandra menjünk!
Stresszes volt a napod? Vedd át a melegítőd, ragadd meg a Lego tároló dobozt, vagy zsákot, és irány a nappali! A szőnyegre heveredve feledkezz bele a kreatív építésbe, és élvezd a tudatos jelenlét áldásos hatását! A gyermekeddel közös játék pedig az egész családra kedvezően hat.
Ti is csak akkor látjátok a kamasz gyereket, ha megéhezett? A kisebbekkel csak az online tanulásról és a leckekészítésről társalogtok mostanában? Itt az ideje, hogy szusszanjunk egyet az elmúlt hetek feszített tempója után, és a hosszú hétvégén kikapcsolódjunk, jó hangulatban, közösen töltsük az időt. Ehhez hoztunk néhány bevált társasjáték ötletet Nektek, személyes és vásárlói tapasztalatok alapján.
A gyerekek látványosan sokat változnak 2 éves korukig. Fejlődik többek közt a látásuk, mozgásuk, hallásuk, gondolkodásuk, tapintásuk és a beszédük is. Az óvodában ismét jelentős változások történnek, ha ez elmarad, a gyermek valamilyen okból lemarad, az iskolában a beszédészlelés és beszédértés zavarai miatt az olvasás, írás és az önálló feladatmegoldás terén is nehézségei lehetnek. Mit tehetünk a beszéd fejlesztésért otthon, mikor szüksége szakember segítségét kérni?
A kényszerű bezártságban a napok egyre hosszabbak, az idő elteltével egyre inkább fogynak az ötleteink, hogy mivel is kössük le csemeténket a lakásban. Jó hír, hogy a kézműveskedésre és a barkácsolásra a kicsik és még a nagyobbak is egyaránt kaphatók. A következőkben a kínálatunkban elérhető, kreatív játéktippeket osztunk meg veletek.
A kisgyermekkori dühkitörések kezelése próbára teheti a türelmünket, a kiskamaszok viselkedésének pedig sokszor nem is értjük az okát, úgy érezzük, mintha csemeténk szándékosan bennünket akarna bosszantani. Jobb, ha ilyenkor hátrébb lépünk és higgadtan átgondoljuk a helyzetet. Könnyen lehet, hogy csak figyelemre és megértésre van szüksége.
Mostanában sok időt töltünk a kertben gyerekekkel és egyelőre senki nem tudja, mikor tehetünk majd távolabbi kiruccanásokat is. Ha a téli hónapok után elővett tavalyi játékok varázsa már megkopott, nézzük milyen újdonságokkal frissíthetjük fel a kinti játszókészletet!
Gyermeked ebben az évben kezdett el ismerkedni az angol nyelvvel? Nehezen boldogultok a nyelvtani szabályokkal, unalmas a szótanulás? Ha problémát okoz az angol tanulás otthon, segítenek a nyelvi játékok! A játékos gyakorlás nemcsak jó móka, de közben észrevétlenül fejlődik a nyelvtudása is.
Örökmozgó csemeték aggódó Anyukái fordultak hozzánk az elmúlt időszakban. Hogyan lehet kielégíteni a gyerekek hatalmas mozgásigényét, ha a jelenlegi helyzet miatt a lakásban maradunk? Ha számotokra is ismerős a probléma, olvassátok el az alábbi blog bejegyzést, összegyűjtöttük a beltéri mozgáshoz ajánlható, legkedveltebb játékokat.
A járványhelyzet miatt még inkább szükség van arra, hogy szülőként a gyerekek testi-lelki egészségét óvjuk. Ötleteket gyűjtöttünk, amikkel a bezártságból fakadó konfliktusokat csökkenteni tudjuk.
Amint csemeténk járni kezd, a lakásban található apróságok hirtelen eltűnhetnek és váratlan helyeken bukkanhatnak fel. A ki és be pakolászás, matatás életkori sajátosság, kedvelt időtöltés a kisgyerekek mindennapjaiban. Erre az érdeklődésre épít a matatófal gyerekeknek, ahol az apróságok kedvükre babrálhatnak, és közben még a kézügyességük is fejlődik. Játékok 1 éves gyerekeknek kínálatunkban itt érdemes körülnézni.
Egy hete megváltozott az életünk, a gyerekek itthon, a szülők többsége szintén távmunkában. Megkönnyebbülten és egyúttal aggódva hallgattuk, hogy bezárnak az iskolák. Hamar elterveztük, milyen lesz a napirend, hogyan osztjuk be az időnket a következő hetekben. Aztán jött a helyzet élesben.
Világot látni nagyon izgalmas dolog. Új helyeket fedeztek fel, új impulzusok érnek benneteket, és egy kicsit kiszakadtok a mindennapok monotóniájából. Igen ám, de ahhoz, hogy odaérjetek, bizony el kell indulni… mi több: utazni is kell… Ami - a gyerekek szemszögéből - nagyjából fél óráig csúcs, és szuper dolog, majd egyszer csak elhangzik „a rettegett kérdések” egyike ( vagy akár mind, váltakozva ): „ Mennyit kell még utazni? ”, „ Mikor érünk már oda? ”, „ Ott vagyunk már? ” Ez az a pont, amikor a legtöbben megkérdőjelezzük a családi utazás / nyaralás létjogosultságát, hiszen mi pontosan tudjuk, hogy: Még vagy 2 órán át utazni fogunk, és nem, még nem vagyunk OTT. Ha nálatok is a fenti forgatókönyv szerint indulnak a világfelfedezések, és jól jönne egy-két mentő ötlet erre az esetre, akkor jó helyen jársz.
A jelenlegi helyzetben az összehangolt, közös munka még fontosabbá válik. Lényeges, hogy segítsünk másokat és a saját feladatainkat is nagy odafigyeléssel végezzük. Így érhetünk el sikereket a kooperációs társasjátékokban is. Együttműködésre tanítanak és jó elfoglaltságot nyújtanak, ideális benti játék az egész család számára.
A koronavírus-járvány miatti bezártságban töltött hetek, hónapok alatt az unalom egyre inkább elhatalmasodhat az idősebb családtagok életében. Ez ellen adunk most olyan játékötleteket, ami segíti a szellemi frissesség megőrzését, kikapcsol és remek időtöltés lehet, amíg ismét az unokáktól lesz hangos a ház.
Gyerekeink jövője miatt nekünk is foglalkoznunk kell a fenntarthatóságra neveléssel, hiszen sokkal könnyebb a gyermekkorban kialakított szokásokat továbbvinni, mint felnőttként a berögződéseinken változtatni.
Ehhez adunk 10 ötletet, amelyek segítségével apránként alakíthatjuk át és tehetjük környezettudatosabbá az életünket.
Az iskolás gyerekek már javában számolják a napokat, mikor is kell a táblára felírni a 2 és fél hónap szabadságot jelképező szót: Ó – IÓ – CIÓ… Közeledik ugyanis a várva várt nyári szünet, a jó idő, és vele együtt a strandolás is! A legkülönfélébb élményfürdőktől egészen az élővizes strandokig mindenki igénye szerint válogathat a kínálatból, ha egy kis enyhülésre vár a kánikulában. Egy közös vonása azonban mindegyik helyszínnek van, ez pedig a VÍZ.
Miért van az, hogy egyes gyerekek rajonganak a matek feladványokért, másokat pedig igazán embert próbáló feladat rávenni a gyakorlásra? Egy biztos, valamilyen szintű matematikai tudásra minden gyereknek szert kell tennie, hogy a világban boldogulni tudjon. Ezt a képességet pedig már kisgyermekkortól kezdődően fontos fejleszteni.
Logikai, matematikai, nyelvi készségek és a finommotorika is fejleszthető szortírozó játék segítségével. A Játékliget szakértője elmondta, hogyan használhatjuk ezeket az ötletes játékokat, óvodáskorú gyerekeknél.
Csecsemőkortól óvodáskorig összegyűjtöttük az életkor szerinti legjobb fürdőjátékokat. Bízunk benne, hogy az alábbi lista hasznos segítség lesz ahhoz, hogy vonzóbbá és szórakoztatóbbá tegyük az esti fürdési rutint a gyerekek számára.
Tudjuk, hogy a mesekönyv fontos fejlesztő eszköz a gyerekek számára, de vajon melyik a jó választás? A Játékliget szakértője elmondta, melyik életkorban, milyen az ideális mese gyerekeknek.
Kutya, cica vagy tarantula? Nincs szőr, nincsenek megrágott papucsok és vezetékek, az elektronikus házi kedvencek egy gombbal kikapcsolhatók. Tanítani viszont őket is lehet, sőt kell is! Az interaktív robotjátékok beszélnek és tanulnak, eközben pedig a gyerkőc is sokat fejlődik.
Szerintünk egy jó társasjáték, sok helyzetben segítségünkre lehet. Ha például esős az idő és a kicsiket bent kell lefoglalni, ha a kamaszt már alig lehet a szobájából kicsalogatni, vagy ha valamilyen fejlesztéshez keresünk játékos megoldást. De hogyan találjuk meg az igazit, amivel szívesen játszik együtt a család?
Ritkán, vagy soha nem játszik egyedül? Mindig ott kell lennünk vele, ha játszani szeretne? Noha a felnőttekkel és a kortársakkal való interakció elengedhetetlen a gyermek fejlődéséhez, ugyanolyan fontos az önálló játék is, ami szintén sok képesség kialakulását segíti. Az egyszemélyes játékok pozitív hatásait foglalta össze, a Játékliget szakértője.
Történetmesélés, kreativitás és szerepjáték – mindezt megtaláljuk a bábjátékokban. A bábozás fejlesztő hatásáról és arról, hogyan vonhatjuk be a visszahúzódóbb, csendesebb gyerekeket is a játékba, a Játékliget szakértője beszélt.
Remek téli benti program, amivel hosszú időre lefoglalhatjuk a kicsiket. Emellett fejleszti a kreativitást és a finommotorikus képességeket, vagyis a gyurmázás az írás tanulásra is felkészít. Hány éves kortól és milyen játékokkal érdemes kezdeni?
Az ünnepi rohanásban talán nem tudtunk azzal foglalkozni, hogy kicsit megálljunk és átgondoljuk az elmúlt évet.
Most viszont, hogy a karácsonyi és szilveszteri forgatag már mögöttünk, a tavaszi zsongás pedig még igen távol, használhatjuk az időt arra, hogy lezárjuk az elmúlt év eseményeit és megtervezzük a következő évet.
A Játékliget szakértője azt javasolja, vonjuk be gyerekeinket is a tervezésbe.
Ezáltal nemcsak jobban megismerhetjük a gondjaikat, vágyaikat, de ők is sokat fejlődhetnek.
Szülőként nem mindig könnyű eldönteni, hogy vajon elég érett-e már a gyermek az iskolához, vagy maradjon inkább még egy évet az óvodában. Az alábbiakban összegyűjtöttük a fontosabb képességeket, amelyek hiánya azt jelezheti, hogy a gyermek nem iskolaérett.
A szülőknek idén január 15-ig volt arra lehetőségük, hogy írásban kérvényezzék, hogy gyermekük még egy évet maradjon az óvodában. Erről az Oktatási Hivatal vagy saját hatáskörben dönt, vagy ha szükséges szakszolgálati vizsgálatot rendel el. A következőkben összegyűjtöttük néhány olyan szempontot, amely alapján a szakemberek az alkalmassági vizsgálat során dönthetnek.
Nehezen megy a szobatisztaság elérése, minden este küzdelem a fogmosás, a lefekvés? Nincs kedve a tanuláshoz, nem segít a házimunkában, vagy nehezen lehet rávenni a mozgásra? Mi segíthet átlendülni a holtponton, ha elfogy a motiváció?
Szülőként, mint egy jó edző állunk a partvonalon és szurkolunk, hogy a „meccs” a lehető legjobban sikerüljön. Az aktuális mérkőzés mindig valamilyen olyan helyzet, amiben a gyermek fejlődik, eléri a célját, sikerélménye van. Az ide vezető út azonban sokszor bizony elég rögös, jó adag motivációra van szükség az eléréséhez. A kezdeti próbálkozások, sikertelenségek könnyen a gyerkőc kedvét szeghetik, jó, ha van a tarsolyunkban olyan praktika, amivel ilyenkor támogathatjuk, hogy a lelkesedése újult erőre kapjon.
Ez a nagyszerű alapanyag már számtalanszor bizonyította, hogy milyen sokoldalúan lehet felhasználni, és újrahasznosítani. Most összegyűjtöttünk Nektek 55 szuper ötletet, melyeket nagyon egyszerűen, minimális anyagszükséglettel Ti magatok is könnyedén elkészíthettek gyermeketekkel!
Nincs más hátra, gyűjtsétek a papírgurigákat, és valósítsátok meg kreatív elképzeléseiteket!
KERESD TOVÁBBI KREATÍV JÁTÉKAINKAT, AMELYEK REMEKÜL FEJLESZTIK A GYERMEKEK FINOMMOTORIKUS KÉSZSÉGEIT!
A benti játékokkal már sokszor játszottunk, a kedvenc mesekönyveket kiolvastuk, a mesefilmek dallamát fejből tudjuk, de a hó mégsem esik, hogy végre szánkózzunk, hógolyózzunk? Ahogy a tél végéhez közeledünk, a gyerekeket egyre nehezebb a lakásban tartani. Ahhoz ugyan még hűvös az idő, hogy a homokozóban hosszan építkezzen, de néhány szabadtéri újdonság segíthet kizökkenni a szürke hétköznapokból.
Játékliget – nosztalgia és szakértelem a weben is
Régi idők játékboltját idézi a Játékliget, ahol a távolságra való tekintet nélkül is olyan vásárolni, mintha a helyi kisboltban járnánk, ahol ismerősként köszöntenek. Kérdezhetünk, tanácsot kérhetünk és igazi minőségi, tartós, több generációt is kiszolgáló darabokra lelhetünk. Ha neked is fontos a szakértelem és hogy gyermeked játékait szeretettel csomagolják, ismerd meg a Játékligetet!
A kertben, játszótéren vagy a strandon, nyáron sok lehetőség van rá, hogy a gyerekek homokozóban játsszanak. A várépítés, sarazás és a homoksütik készítése nem csak jó móka, de remek fejlesztő eszköz is!
Szívesen társasozna együtt a család, de tanácstalan vagy, hogy melyik játékot érdemes választani? Az alábbi blogbejegyzésben elmondjuk, hogy mi az a két szempont, amit mindenképp érdemes figyelembe venned. Konkrét ötleteket is adunk az első társasjáték kiválasztásához, kisgyermekek és óvodások számára.
A tudatos vásárlói szempontok a környezetbarát gyerekjátékok kiválasztása során is érvényesülnek. Minőségi, strapabíró, variálható és újrahasznosított anyagokból készült játékokat is ajánlunk.
Csillagászatilag, évszakilag, meteorológiailag is berobbant a tavasz! Napról napra mind több időt tölthetünk a szabadban – hiszen egyre tovább van „világos”, így előkerülnek a téli álomba burkolózott járgányok, játékok. A gyerekek legnagyobb örömére újra beindul a játszóterezés is, melynek egyik fő helyszíne a homokozó! Ha gyermeked stabilan tud ülni, és fejleszteni szeretnéd, akkor ne késlekedj: irány a homok!
A finommotorika fejlesztése fontos az írás elsajátításához. Habár ez a folyamat már kisgyermekkorban elkezdődik, gyakran mégis csak nagycsoportosoknál válik hangsúlyosabbá, ha a gyermeknek lemaradása van ezen, az iskolában nélkülözhetetlen területen. Mire érdemes figyelni, hogyan ügyesedhetnek a gyermek kezei?
Úgy tűnik, hogy az óvodák még pár hétig biztosan nem nyitnak ki, ezért hoztunk nektek néhány ötletet játékos otthoni fejlesztésekhez, amivel a lakásban is leköthetitek a lurkók figyelmét.
Sok kérdést kapunk tőletek a beszédfejlődéssel kapcsolatban. Ebben a blog bejegyzésben összegyűjtöttünk néhány praktikus tanácsot, amikkel már pocaklakó korától kezdve segíteni tudjátok a beszéd fejlődését.
Kettő-két és fél éves kor körül a gyerekek már egyszerűbb mondatokkal kommunikálnak. Ha megvannak az alapok, következhet a választékosabb beszéd elsajátítása, a szókincsfejlesztés. Ehhez hoztunk nektek játékötleteket.
A jól megválasztott, minőségi játékokkal hozzájárulhatunk gyermekünk fejlődéséhez. Fontos, hogy a látás, tapintás és „kóstolás” útján ismerkedő csecsemők és totyogók biztonságban fedezhessék fel a környezetüket. A következőkben ehhez adunk tanácsokat, összegyűjtöttük, hogy mire figyeljetek.