Segíts, hogy ne legyen függő! - Képernyőidő csökkentése hatékonyan
A képernyő előtt töltött idő hatása a gyerekeinkre
- A túlzásba vitt képernyő előtt töltött idő - különösen, ha elalvás előtt is még a telefont bújja a gyerek - késlelteti az elalvást, mivel a képernyők által kibocsátott kék fény zavarhatja az alvási hormon, a melatonin termelődését. A folyamatos stressz, a közösségi médiának való állandó kitettség fokozza a szorongást és dühöt, melyek szintén gátolhatják a pihentető alvást.
- Emellett a hosszantartó képernyő előtt töltött idő hozzájárulhat a mozgásszegény életmódhoz, ami negatív hatással lehet a fizikai fejlődésre, és növelheti az elhízás kockázatát. Egyre több gyerek panaszkodik hát- és nyakfájdalmakra és ne feledkezzünk meg a látásromlásról sem. Hol van már, amikor a gyerekek az utcán bandáztak sötétedésig?
- A gyerekek kognitív fejlődésére is hatással lehet, különösen, ha a képernyő előtt töltött idő a hagyományos tanulási idő rovására megy vagy az aktív játékidőt helyettesíti.
- A telefon- vagy épp számítógépfüggő gyerekek nem tanulnak meg kapcsolódni egymáshoz. Az online környezet távolságot teremt a valós világtól miközben növeli az online erőszak és zaklatás kockázatát. Vajon mikor és kinek fogják elmondani gyerekeink, ha a játék során valami felzaklatta őket? Ha a facebookon valaki egy cikiző hozzászólást írt nekik?
- Ismeritek az „iPad gyerek” kifejezést? Angolul ezt a kifejezést a 2010 után született gyerekekre használják, akik nem tudnak meglenni tablet nélkül. Bármilyen kísérlet arra, hogy elvegyék a gyerektől az iPadet, automatikusan dühöt és frusztrációt vált ki belőlük.
• Az interaktív játékok fejleszthetik a problémamegoldó képességet.
• Az együttes kooperatív játékok pedig a szociális készségeket fejleszthetik.
• Ez a technológia teszi lehetővé a gyerekek számára, hogy kapcsolatban maradjanak barátaikkal és családtagjaikkal, különösen a távolabb élőkkel.
• A kéznél lévő okostelefon segítségével nagyobb önállóságot adhatunk gyerekeinknek, hiszen könnyen utolérjük őket, folyamatosan tájékoztatást kaphatunk arról merre járnak, szükségük van-e a segítségünkre.
Milyen lehetőségeink vannak a helyes mérték betartására?
Közös rajz- vagy gyermekfilm megtekintése és az ezt követő párbeszéd
Ház körüli állattartás vagy madáretetés
Együtt építkezés LEGO vagy építőkockákkal
Családi vetélkedők vagy kihívások rendezése
Közös sütés-főzés éttermi esti vendéglők helyett
DIY projektek gyermekekkel való megvalósítása
Kultúrákat és országokat bemutató esték
Éjszakai csillagles a kertben vagy erdőben
Hagyományőrző társasjátékok kipróbálása
A zökkenőmentes óvodakezdés érdekében jó, ha bizonyos szokásokat már most kialakítunk. Szakemberek szerint ezek közt lényeges, hogy szerepeljen a képernyő előtt töltött idő csökkentése, ám az is számít, hogy milyen műsorokat néz, egyedül vagy szülőkkel tévézik-e a kicsi.
A kütyük ma már életünk részei, egyre fiatalabb korban kerül a gyerekek kezébe okostelefon vagy tablet, később aztán jönnek a számítógépes játékok, játékkonzolok. A hatásukról hallunk jót és rosszat is, annyi azonban bizonyos, hogy a gyermek fejlődésének és egészségének sem tesz jót, ha túl sok időt tölt a képernyő előtt. De mit tegyünk, ha legszívesebben csak ott töltené az idejét?