Konfliktusok a strandon - Hogyan is kezeljük őket?
Gyermekeink összetűzései a játékok felett
Szülők szerepe a konfliktusokban
A szülők vagy épp más felnőttek kulcsszerepet játszanak a gyerekek közti konfliktusok megoldásában. Fontos, hogy ne higgyük azt, hogy ők csak közvetítőként lépnek fel és a konfliktus csak a 2-3 gyerekről szól. Törekedni kellene rá, hogy példát is mutassunk a gyermekeiknek a megfelelő viselkedésre. Ha Anya és Apa veszekszik, akkor ugye nem igazán várható, hogy a 4 éves szemünk fénye nem ezt fogja leutánozni. Kívülről figyelve nagyon sok esetben a gyerekek közti kommunikációban, legyen akár szóbeli vagy épp metakommunikáció, a körülötte lévő felnőttek viszonyainak pontos mását látjuk megcsillanni. Empátia és higgadtság segíthet a helyzetek kezelésében, mind a felnőttek mind a gyerekek esetében.Gyermekek közötti kirekesztés
Mit tanulnak a gyermekek a konfliktuskezelésből
Kommunikációs stratégiák, amikor a gyermek szeretne beszélni
Hogyan segíthet a játék a konfliktusok megelőzésében?
Őszintén hiszünk benne és valljuk a játék mindenre jó... Ha igazán jó! A tudatosan, jól megválasztott játékok számos előnyt nyújthatnak, többek között segíthetnek megelőzni a különböző konfliktusokat, amelyek az élet minden területén felmerülhetnek, láss csodát még épp a fürdőzés során is. Saját véleményem és tapasztalatom szerint a játék nemcsak gyógyír lehet, ha lepittyen a száj, de ha rendszeresen játsszunk a gyerekekkel, akkor valahogy minden könnyebben megoldódik, észrevétlenül beépül a játék során megtapasztalt sok érzés és feloldódnak a konfliktusok. Persze nem úgy működik, hogy hopp itt egy konfliktus, nosza keressünk hozzá játékot! Ez napról napra, évről évre fog kialakulni, fejlődni. Itt is valóigaz, hogy a gyermeki lélekkel való foglalkozás minden pillanatban megtérül, szinte észrevétlenül.
A kooperatív játékokat ilyen helyzetekben igazán tanítómesternek lehet tekinteni. Ösztönözhetik a játékban résztvevőket arra, hogy megtanulják mennyire hasznos és elengedhetetlnek az együttműködés, az hogy közösen dolgozzanak egy közös cél elérése érdekében. Ez a fajta csapatmunka nemcsak a pillanatnyi játék sikeréhez járul hozzá, hanem segít abban is a gyerekeknek, hogy a játékosok fejlesszék kommunikációs készségeiket, erősítsék kapcsolataikat, és jobban megértsék egymás nézőpontját. A közös munka során gyakran alakulnak ki olyan helyzetek, amelyek lehetőséget nyújtanak a résztvevők számára, hogy megtanulják, hogyan kezeljék a nézeteltéréseket és hogyan találjanak közös megoldásokat. Ez az élmény hozzájárulhat ahhoz, hogy kevesebb vita és konfliktus alakuljon ki körülöttük, melyben aktív résztvevők, hiszen a közös munka és a közös célok elérése erősíti a többiekkel, hasonló korúakkal való összetartozás érzését és a közösségi szellemet.
Ezen túlmenően, a megfelelően kiválasztott játékok lehetőséget adnak arra, hogy a résztvevők kipróbálhassák magukat különböző szerepekben, ezzel is fejlesztve alkalmazkodóképességüket és empátiájukat. Ma én vagyok akit a többiek irányítanak, holnap nekem kell elmondanom, hogy mit szeretnék, hogy a többiek megcsináljanak. Az ilyen játékok gyakorlatilag szimulálják azokat a szociális helyzeteket, amelyekkel a való életben is találkozhatnak, így lehetőséget kapnak arra, hogy biztonságos környezetben fejlesszék kicsinyeink a szociális készségeiket.
Egy adott közösségben a játék során kialakult pozitív élmények tovább erősítik a csapattagok közötti bizalmat, ami hosszú távon is kedvező hatással lehet a csoport dinamikájára és hatékonyságára. Minden óvodában és iskolában szükség lenne kooperációs játékokra, feladatokra, mert az egyik legfontosabb dolog, hogy gyermekeink az életük során mindig emberek, társak közt lesznek és az egyik legnagyobb kincs, ha megtanulnak jó közösségi emberek lenni, együttműködni. Az 1+1, az nem sima matematika a társas kapcsolatokban, minél többen vagyunk annál messzebbre juthatunk.
A sokadik kislapátot, vödröt és ásót vásárolod meg a strandra, homokozóba? Sok játék már az első nap végére feladja, mert eltörik, vagy egyszerűen csak nem élvezetes vele a játék, mert túl gyenge ahhoz, hogy megfelelően építkezzen a gyerkőc a homokban? Ha számodra is ismerős ez a helyzet, akkor érdemes szétnézned a Quut márka játékai között. Elmondjuk, hogy miért!
Július – ragyogó napsütés – kánikula! Erre vártunk egész évben: végre lemehetünk a strandra, csobbanhatunk a kerti medencében, búvárkodhatunk élővizeinkben, miközben az egész családot jólesően lehűti a víz. Mivel lehetne még fokozni a hangulatot? Cikkünkből kiderül!
Az iskolás gyerekek már javában számolják a napokat, mikor is kell a táblára felírni a 2 és fél hónap szabadságot jelképező szót: Ó – IÓ – CIÓ… Közeledik ugyanis a várva várt nyári szünet, a jó idő, és vele együtt a strandolás is! A legkülönfélébb élményfürdőktől egészen az élővizes strandokig mindenki igénye szerint válogathat a kínálatból, ha egy kis enyhülésre vár a kánikulában. Egy közös vonása azonban mindegyik helyszínnek van, ez pedig a VÍZ.
A jelenlegi helyzetben az összehangolt, közös munka még fontosabbá válik. Lényeges, hogy segítsünk másokat és a saját feladatainkat is nagy odafigyeléssel végezzük. Így érhetünk el sikereket a kooperációs társasjátékokban is. Együttműködésre tanítanak és jó elfoglaltságot nyújtanak, ideális benti játék az egész család számára.
Kooperatív, vagy kooperációs, együttműködésre tanító társasjátékként is ismerheted azokat a játékokat, amelyekben nem egymás ellen, hanem egy célért közösen kell dolgoznotok. Blog bejegyzésünkben összeszedtünk néhány szempontot arról, hogy miért érdemes kipróbálnotok az ilyen típusú társasjátékokat is.