Családi csapatépítő – kooperációs társasjátékokkal
Szeretnéd végre kiborulások és hisztik nélkül leültetni a családot egy közös társasozásra? Ha a túlzott versenyszellem és győzni akarás miatt rendszeresen kudarcba fullad a jó hangulat, próbáljátok ki a kooperációs társasjátékokat! Egy célért kell küzdenetek, egymással és nem egymás ellen, hogy közös ellenségetekkel szemben, együtt nyerjetek csatát!
Hagyományos vagy kooperációs társasjáték?
Sokan nem ismerik a kooperációs társasjátékokat, inkább a hagyományos, egymás elleni versengésen alapúló társasokkal játszanak. Kisebb gyerekek esetében azonban nem mindig egyszerű ezeket a szabályok szerint, jó hangulatban játszani.
Felnőttként sem mindig könnyű elfogadnunk, ha épp nem az elképzeléseink szerint alakul a játék, egyéni vérmérséklet függvénye, hogy mennyire reagálunk impulzívan egy ilyen helyzetben. A gyerekek temperamentuma is különböző, de a Játékliget szakértője szerint náluk az életkori sajátosság miatt is nehéz a vereséget elviselni, az ilyenkor átélt kudarcélmény különösen frusztráló. Jó hír, hogy a kisiskolás kor kezdetére a gyerekek többsége egyre jobban kezeli a vereséget, megtanulnak másokkal együttműködni, így a társasjátékok is gördülékenyebben zajlanak majd.
„A vereség elviselését is főként a mi példánkból tanulja meg a gyerek. Ha azt látja, hogy gyakran „túlreagáljuk” a helyzetet, ő is így tesz majd. A legtöbb esetben használ, ha higgadtan kivárjuk a vihar végét. Ha lezajlott a balhé, csemeténk dühös kirohanása a játéktábla ellen, kérjük meg, hogy pakoljon el. Mondjuk el neki, hogy megértjük, hogy így érez, ám leközelebb más mód kezelje a helyzetet, például kérjen visszavágót, vagy válasszon más játékot. Ez lehet például egy kooperációs társasjáték is, amivel feloldhatjuk a feszültséget és jó kedvvel folytathatjuk a közös játékot.”
Együtt a közös célért
A kooperációs társasjátékokban csapatban kell dolgozni a cél elérése érdekében. Lehet, hogy például bankot kell rabolnunk, állatokat kell terelnünk vagy épp együtt fel kell fedeznünk, hogy mit rejt a titkos csapóajtó. A játék során nem egymás ellen, hanem egy külső ellenség ellenében dolgozunk, ez lehet a gazda, a rendőrök vagy egyszerűen az idő. A hangulat tehát már a kezdetektől egészen más, mint a hagyományos társasoknál. A kooperációs játékokban azért szurkolunk, hogy a másik pont annyit dobjon, amennyit kell, és azt a kártyát húzza fel, amire a csapatnak szüksége van. Nincs „ellenségeskedés”, közösen mérjük fel a problémát, feladatokat, ötletelünk és megvalósítunk. A feladatokat felosztjuk, együtt dolgozunk.
„A kooperációs társasjátékokkal az együttműködés mellett a gyerekek kreativitását, problémamegoldó készségét is nagyon jól lehet fejleszteni. A lurkók hallják mások véleményét, meglátását, így tapasztalhatják, hogy milyen sokféle megoldás létezik egy adott problémára.”
Nem lehet megunni
A kooperációs társasok plusz előnye, hogy egyik játékot sem lehet kétszer ugyan úgy lejátszani, így a gyerekek hosszabb idő után sem tudják megunni. A játékok közt találunk kisebbeknek – óvodás kortól kezdődően – és nagyobbaknak, kamaszokkal is szórakoztató játékot.
Forrás: www.jatekliget.hu