Együttműködésre tanítanak a kooperációs társasjátékok
A jelenlegi helyzetben az összehangolt, közös munka még fontosabbá válik. Lényeges, hogy segítsünk másokat és a saját feladatainkat is nagy odafigyeléssel végezzük. Így érhetünk el sikereket a kooperációs társasjátékokban is. Együttműködésre tanítanak és jó elfoglaltságot nyújtanak, ideális benti játék az egész család számára.
Mi a kooperációs társasjáték?
A hagyományos családi társasjátékokban egymás ellen versenyeznek a játékosok. Így nem egyszerű a játék, hiszen a gyerekek különösen nem szeretnek veszíteni. Mi pedig őrlődünk, mikor járunk el helyesen? Ha a szabályokat betartva játszunk, vagy félretéve az elveinket hagyjuk a gyereket nyerni, hogy meglegyen a sikerélmény és elkerüljük az újabb dühös kirohanást a vesztes játék végén. Nos, ez a dilemma nincs többé, ha kooperációs játékokkal játsszunk, itt ugyanis nem egymás ellen, hanem együtt, egy cél érdekében küzdünk meg és vívunk csatát a közös ellenséggel.
A gyerekek is teljes jogú csapattagok
A szülőknek is furcsa érzés lehet kikérni az óvodás vagy kisiskolás korú gyerek véleményét. Neki is épp ilyen szokatlan helyzet a felnőttekkel egyezkedni, mérlegelni, érvelni a saját álláspontja mellett. Fontos képességeket tanulhat ezáltal, ne szalasszuk el tehát a lehetőséget, hogy hagyjunk érvényesülni és játszani mindenkit annak érdekében, hogy elérjük a közös célt.
A leggyakoribb „hiba”
A kooperációs játékok során gyakran megesik, hogy egy-egy véleményvezér játékos magához ragadja a kezdeményező szerepet, és leosztja a feladatokat az egyes csapattagok számára. Ilyenkor a többiek úgy érezhetik, mintha maguk is csak bábuk lennének a domináns játékos tábláján, aki saját megérzései és ötletei szerint irányítja a lépéseiket a játékban. Ilyen hangulatban sokáig nem tartható fenn a játék, a többiek elvesztik az érdeklődésüket és kiszállnak.
Temperamentum függő játékok
A kooperációs társasokban fontos, hogy a játék kezdetekor ismertessük ezt a tényt, vagyis szögezzük le, hogy itt korra és nemre való tekintet nélkül minden játékos egyaránt beleszólhat a játék menetébe. A játék során akár heves viták is kialakulhatnak a játékosok közt, minden család a saját temperamentuma szerint éli meg ezeket. Ezekből mindannyian sokat fejlődhetünk, a kooperációs játék megtanít egyeztetni, érvelni, vitatkozni és kompromisszumokat kötni annak érdekében, hogy elérjük a közös célt.
Kooperációs játékok életkorok szerint
A Hanabi társasjátékban együttes erővel kell tűzjátékot az égre varázsolnunk. Egymás segítése itt különösen fontos, hiszen a saját lapjainkat nem látjuk a játék során, kizárólag a többiek útmutatásaira hagyatkozhatunk.
Középsős-nagycsoportos óvodásokkal játszható a FarmAnimo. A játékban a gazda tudta nélkül kell kicsempésznünk az állatokat a biztonságos mezőre.
A legkisebbekkel pedig, már akár 2 és fél 3 éves kortól játszható az Egy kis együttműködés társasjáték, amiben sarkvidéki állatokat kell biztonságban eljuttatnunk a kunyhójukhoz.
Kooperációs társasjátékainkat megtaláljátok egy helyre gyűjtve.
Ne feledjétek, hogy az elkövetkező időszakban a legfontosabb, hogy maradjatok otthon! Kerüljétek a zsúfolt játszótereket is, a tömeget!