Első családi társasjátékaink – melyik lesz a kedvencetek?
Esős, hűvös hétvégéken tavasszal és nyáron is jókat társasjátékozhatunk. Az igazi kedvencek a nyaralásra is velünk jönnek, ahol rossz idő esetén, vagy épp a nagy hőséget az árnyékban átvészelve is lekötik a csemetét. Vajon mikor jön el az idő az első társasjátékhoz és melyiket válasszuk?
Hány évesen kezdjük a társasozást?
A társasjátékok többségén a 3, esetleg 2, 2 és fél éves kor szerepel ajánlásként. Ez részben amiatt fontos, hogy ha a játék apróbb darabokat (bábukat, dobókockát) tartalmaz, az a kisebbekre balesetveszélyes lehet. Másrészt az is lényeges, hogy a legkisebbeknek készült, első társasjáték szabályai nagyon egyszerűek legyenek.
A játék ne igényelje betűk vagy számok ismeretét, ezért jelölik például különböző színekkel a dobókockát az ilyen játékokban, mint a Csigafutam esetében is. Lényeges a játék időtartama is, mely általában 5-10 perc között mozog. A 2 és fél éves kortól ajánlott Színlépegetős Djeco társas játékideje is 10 perc, ennél többet ugyanis ebben a korban egy alkalommal még nem lehet lekötni a gyerekeket.
Variációk testvérekkel társasozásra
Ha több gyerkőc is van a családban, akkor nyilván kicsit felborul az életkori ajánlás. A nagyobbak már más típusú társasokkal is játszanának, de a kicsik sem szeretnének kimaradni, így ilyenkor igyekszünk valami kompromisszumos megoldásra jutni. Természetesen az apró darabokból álló társast ilyenkor is kerülnünk kell.
A többféle módon is játszható játékok azonban jó szórakozást nyújtanak akkor is, ha vegyes életkorú gyerekek vannak a csapatban. Ilyen például a Zingo, amit különböző nehézségi fokozatokon játszhatunk, vagy akár egy egyszerűbb azonosítós játékként is. Választhatjuk azt a megoldást is, hogy a kedvenc társasjátékból, például Dobble vagy Grabolo, beszerezzük a kisebbeknek készült Dobble Kids vagy Grabolo junior változatot is a közös játékhoz.
Memória és képkereső
A társasjátékok e két típusa remek eszköz arra, hogy a legkisebbeket is bevezessük a társasjátékok világába. A memória többféleképpen játszható, használhatjuk színek, vagy tárgyak neveinek tanulására, a képektől függően. A feladat lehet nemcsak a párkeresés, de akár az is, hogy amit a lefordított lapok közül felveszünk, azon meg kell mondanunk, hogy mit látunk, csak akkor tarthatjuk meg. A képkereső játékokat hasonlóan variálhatjuk, különböző nehézségi fok szerint. Ebben a kategóriában nagyon népszerűek a Bogyó és babóca játékok, mind a böngésző, mind pedig a memóriajáték, de a Brainbox kártyák közül is sokféle módon variálhatjuk a legkisebbeknek szóló játéklapokat.
Társasozás örökmozgókkal
A hagyományos asztal körüli társasjátékok mellett választhatunk olyan játékokat is, amelyekkel kicsit mozoghatunk, felállhatunk, esetleg valamit konkrétan csinálnunk is kell. Egy ilyen lehetséges játékvariáció például a BS-Toys Állati hangok játéka, amiben, miután megszereztük az összes kártyalapot, az adott állatnak nemcsak a hangját, hanem a járását is be kell mutatnunk a szobában. A Bogarak játékban a lakásban vagy kertben elrejtett zsetonokat kell felkutatnunk, a Cápák alatt pedig a célbadobást gyakorolhatjuk. Nem kell egy helyben ülnünk az Activity óvodásoknak készült változata közben sem, miközben éppen mutogatunk, rajzolunk vagy körbeírunk.
Csak meg ne unjuk!
Ha sikerül megtalálni az ideális játékot, készüljünk fel rá, hogy számtalan alkalommal lekerül majd a polcról. A kicsik szeretik átélni az ismétlődés élményét, a begyakorolt szabályokat és persze a győztes játék, a sikerélmény is motivációt jelent számukra.
Nézz szét családi társasjáték kínálatunkban, és találd meg a ti családi kedvenceteket!
Szerintünk egy jó társasjáték, sok helyzetben segítségünkre lehet. Ha például esős az idő és a kicsiket bent kell lefoglalni, ha a kamaszt már alig lehet a szobájából kicsalogatni, vagy ha valamilyen fejlesztéshez keresünk játékos megoldást. De hogyan találjuk meg az igazit, amivel szívesen játszik együtt a család?
Szeretnéd végre kiborulások és hisztik nélkül leültetni a családot egy közös társasozásra? Ha a túlzott versenyszellem és győzni akarás miatt rendszeresen kudarcba fullad a jó hangulat, próbáljátok ki a kooperációs társasjátékokat! Egy célért kell küzdenetek, egymással és nem egymás ellen, hogy közös ellenségetekkel szemben, együtt nyerjetek csatát!
Olykor komoly fejtörést tud okozni, hogy mivel lepjük meg csemeténket. Mi az, ami játékosan fejleszt, de örömöt és sikerélményt is okoz, mert az életkorának megfelelő? Ha épp tanácstalanul bóklászunk a virtuális polcok között,
A Játékliget szakértőjének tanácsai segíthetnek az életkor szerinti ideális játéktípust megtalálni.
A legjobbat szeretnénk, olyat, amit nem unnak meg egyhamar a gyerekek, strapabíróak és játékosan fejlesztenek. De honnan tudjuk, hogy milyen a jó játék? Az alábbiakban ehhez adunk egy kis útmutatást.