Ezekkel a játékokkal könnyebb lehet az iskolakezdés
A gyerekek iskolai teljesítményét nagymértékben befolyásolja, hogy milyen képességekkel, készségekkel érkeznek az óvodából. Ha gyermeked szeptemberben kezdi az iskolát, akkor néhány, adott képességek erősítését célzó, jól megválasztott játékkal segítheted, hogy ez az időszak gördülékenyebb legyen és a későbbiekben is több sikerélményt szerezzen.
Iskolaérettség: sok területet érint
Az iskolaérettség roppant összetett dolog. Valójában bizonyos fizikai, illetve pszichés alkalmasságokat és különféle képességeket foglal magában, melyek nélkül aligha boldogulna gyermekünk az iskolai életben. Az óvodai lét után az iskolai napirend, az új környezet, az osztálytársakkal való kapcsolat kialakításához is nélkülözhetetlenek olyan szociális készségek, mint például a szabályok megértése, empátia, a siker és a kudarc feldolgozása, a másokhoz való alkalmazkodás képessége.
A nyelvi kompetencia, az életkornak megfelelő aktív és passzív szókincs a társas kapcsolatok építésén túl a tanuláshoz is lényeges. Az olvasás és írás elsajátításához azonban nagyon fontos a téri-, síkbeli tájékozódás, a sorrendiség és a haladási irány észlelése és a tagolás képessége is. Ezek nélkül például a füzetben sem tud megfelelően eligazodni és a szavak szótagolása során is nehézségekbe ütközhet.
A számfogalom kialakulása, mennyiségek megértése és az emlékezet mellett még nagyon lényeges a kézügyesség fejlesztése, a kéz izmainak edzése, vagyis a finommechanika fejlesztése. Enélkül a helyes ceruzafogás sem alakulhat ki, ami az írás tanulásához nélkülözhetetlen.
Ha a felsorolás kapcsán az az érzésed támadt, hogy gyermeked még néhány területen talán lemaradásban van, aggodalomra nincs okod, hiszen néhány hónap alatt jelentős fejlődés érhető el. Ebben segíthetnek az alábbi játékok is.
Figyelem, koncentráció
Az iskolába lépő gyermeknél még a véletlenszerű figyelem dominál, az idegrendszer éppen ebben az életkorban tanulja a szándékos figyelem működtetését. Mindez teszi majd lehetővé, hogy gyermekünk képes legyen az iskolában tanulni. Nagyon fontos, hogy ez a készség-képesség 10 éves korig fejleszthető a legjobban, a figyelem fejlesztése az idő előre haladtával egyre nehezebb.
A figyelem fejlesztéséhez használható egy pörgős és izgalmas játék, a Dobble. A Brainbox játékok nem csak a figyelmet és a memóriát mozgósítják, hanem az ismeretet is élvezetes módon, játékos formában bővítik! A Difference pedig igazán próbára teszi a megfigyelőképességet.
Finommotorika, vonalvezetés, ceruzafogás
A rajzoláshoz, íráshoz elengedhetetlen e készség fejlesztése. A konkrét rajzos feladaton túl az apróbb eszközökkel történő manipuláció, vagy az ujjak finommozgását igénylő játékok is segítenek ebben.
A gyurmázás mellett a pötyijátékok, a fűzős és a csipeszes játékok is kiválóan fejlesztik a finommotorikus képességeket.
Beszédhallás, beszédértés
Ahhoz, hogy gyermeked önállóan boldogulhasson az iskolában, fontos, hogy megfelelő beszédértéssel rendelkezzen. A beszédészlelés részterületei közé tartozik a ritmusészlelés, a vizuális észlelés és a beszédhang megkülönböztetés. Az írás-olvasáshoz pedig fel kell majd ismernie a beszédhangokat.
A beszédészlelés és a beszédértés fejlesztéséhez a Beszédépítő csomagot ajánljuk. Ezen kívül természetesen a meseolvasás, a képeskönyvek nézegetése és az arról való beszélgetés is remekül fejleszti ezt a területet.
Szem-kéz koordináció
Izmaink célirányos mozgatásához fontos a szem-kéz koordináció. Az iskolában ez leginkább az írás tanulása során kerül előtérbe, de szükség van rá a kreatív tevékenységek, hangszertanulás során is.
Építőjátékokkal, kreatív játékokkal, de akár egy frizbi elkapásával vagy célbadobással is lehet gyakorolni a szem-kéz koordináció fejlesztését.
Szín- és formafelismerés, alap geometriai formák felismerése
A betűk és a számok tanulásához, ahhoz, hogy felismerjék a köztük lévő különbséget, ismerni kell az alapvető geometrikai formákat – kör, háromszög, négyzet stb..
A színek és a formák fejlesztéséhez változatos játékok állnak rendelkezésünkre. A Logico Primo sorozatban is találunk ehhez célzott feladatlapokat.
Számfogalom, alapvető számolási képességek
A matematikai készségek fejlődése egészen kicsi kortól, szinte észrevétlenül fejlődik. Ha gyermekünknél ez lassabb ütemű, akkor érdemes óvodáskorban már játékos formában gyakoroltatni. Ha nem foglalkozunk vele, akkor előfordulhat, hogy gyermekünk számfogalma nem stabilizálódik olyan gyorsan ahogy az iskolában a tananyaggal haladnak.
A számfogalom matematikai játékok – kártyajátékok, számolós és logikai játékok - segítségével fejleszthető.
Térorientáció
Használata a betűtanuláshoz, matematikához elengedhetetlen. Az a kisgyermek, aki biztosan ezekben a kifejezésekben – jobbra, balra, fent, lent, előtte tb. - hatalmas előnyben van, hiszen nemcsak látja hogyan alakítja a tanító a betűket, de a szóbeli megerősítés is a segítségére lesz. A füzetben való eligazodáshoz is szükséges a téri-, síkbeli tájékozódás.
A térbeli- és síkbeli tájékozódás fejlesztéséhez használható többek között például a toronyépítő játék, a jenga és számos logikai játék is.
Szociális készségek
Az iskolai környezetben 25-30 kisgyermeknek kell alkalmazkodni a másikhoz, várakozni a lassabbakra, feldolgozni, ha valami nem megy rögtön. E terület fejlesztéséhez hívhatjuk segítségül a társasjátékokat. Ismerkedjetek meg a kooperációs társasokkal is, amiben együtt kell munkálkodnotok egy közös cél érdekében! Ha pedig egy olyan társasjátékot szeretnétek, amiben a felsorolt területeken kívül a testtudat, a szerialitás – sorrendiség – és a tagolási képesség is fejleszthető, akkor az iskolára való felkészüléshez a Fejleszt-Elek társasjátékokot ajánljuk!
Olvass tovább! Még több ötlet az iskolakezdéshez >>>
Ha eldöntöttük, hogy gyermekünk szeptembertől elkezdi az iskolát, már biztosan utána jártunk, melyik lenne a számára legmegfelelőbb intézmény, osztály, tanító néni és talán már a beiratkozáson is túl vagyunk. Nézzük, hogy a most következő időszakban milyen tevékenységeket érdemes gyakorolnunk, hogy gyermekünk számára megkönnyítsük az iskolakezdést!
Ha fejlesztő játékokra gondolunk, akkor első körben talán a legkisebbeknek készült formabedobó jut eszünkbe, majd a nagyobbaknak szóló logikai feladatok, az agyat megmozgató, gondolkodásra serkentő játékok.
A sok hasznos tudás és képesség azonban alig vezet sikerre önismeret, önuralom, kitartás, beleérző képesség és a társas kapcsolatokban való jártasság nélkül.
Ezeket a képességeket pedig kizárólag az érzelmi intelligencia fejlesztésével tudjuk megszerezni.
Az iskolakezdés stresszt jelenthet a szülőnek és gyermeknek egyaránt. Milyen jelekből ismerhetjük fel, ha gyermekünk stresszel és hogyan segíthetünk neki, hogy oldottabb hangulatban induljon a szeptember?
Már csak pár nap van hátra az óvoda- és iskolakezdésig, a hétvégén a tanszerlistáról még esetleg hiányzó utolsó néhány darabot is be tudjuk szerezni, hétfőn pedig újult erővel vághatnak neki a gyerekek az évnek. Az első időszak nehezebben telhet az új környezetben, később pedig a motiváció megőrzése jelenthet nehézséget. Ezek kezeléséhez adunk három tippet.