Fedezzük fel gyerekekkel a természetet!
Közeleg április 22. a Föld napja. Ebben az időszakban, az óvodákban és az iskolákban is több foglalkozás épül a környezetünk megismerése és védelme köré. Érdemes az intézményi programok mellett a családban is foglalkozni ezekkel a kérdésekkel, hiszen a gyerekek elsősorban az otthonról hozott mintákat viszik tovább a későbbiekben. Az alábbi ötletek segíthetnek abban, hogy együtt, játékosan tanuljunk erről a fontos témáról.
Nézegessünk földgömböt!
Üljünk le együtt és először is beszélgessünk a Földről, ahol élünk. Ha van a közelben egy földgömb, megmutathatjuk, hol van a lakásunk, kik élnek körülöttünk. Nem kell aggódnunk, hogy mit mondjunk, mi az, ami az életkorának megfelelő téma, a gyerekek ilyenkor rendszerint számtalan kérdéssel előállnak: elmesélik, melyik országról hallottak már egy mesében, megkérdezik, hol él a kedvenc állatunk, így sok érdekességet elmondhatunk nekik erről a témáról.
Sétáljunk az erdőben!
Jó időben tegyünk egy sétát a közeli parkban, erdőben és beszélgessünk arról, amit látunk! Milyen évszakban járunk éppen, csupaszak-e még a fák vagy már rügyeznek. Keressünk apró hajtásokat, kis virágokat, álljunk meg és hallgassuk a madarakat. Jó, ha viszünk magunkkal szemetes zsákot és ha látunk eldobált szemetet, összeszedjük és elmondjuk azt is, hogy miért fontos a környezetünk védelme.
Ültessünk!
Ha kertes házban lakunk, kerítsünk el egy kis részt konyhakertnek. Kis kertészünk részére beszerezhetünk talicskát, gereblyét, ásót és kesztyűt is, ezekkel a gyerekméretben készült szerszámokkal ő is besegíthet a munkálatokba. Tervezzük meg közösen, a konyhakert melyik részére milyen növényt ültetünk, menjünk el együtt a piacra, boltba, hogy beszerezzük a vetőmagokat, palántákat. Ültethetünk virágokat is, tervezhetünk virágoskertet! Ha egy erkélynyi szabad helyünk van csak, akkor cserepes növények ültetésével, vagy növénytani laboratórium segítségével is gyakorolhatjuk a kertészkedést.
Kiránduljunk!
Jó idő esetén tervezhetünk hosszabb túrákat, kirándulásokat is. Hogy érdekesebbé tegyük a túrát, keressünk fel tanösvényeket, ahol információs táblák segítik a környék élővilágának megismerését. Vigyünk magunkkal távcsövet, amivel akár madárlesre is indulhatunk, vagy a kilátóból szemügyre vehetjük a látnivalókat. A felfedező szettben található jegyzetfüzetbe felírhatjuk, lerajzolhatjuk a főbb látványosságokat, de az iránytű használatát is gyakorolhatjuk.
Vizsgáljuk meg!
A túra alkalmával iktassunk be kisebb pihenőket, amikor valami érdekességre bukkanunk. A bogárvizsgálóval például aprólékosan szemügyre vehetjük, mielőtt újra szabadon engedjük a rovarokat, bogarakat. A nagyító alatt a fák leveleinek erezetét is tanulmányozhatjuk. A mikroszkóp alatt pedig egy vízcseppet vagy fűszálat is tüzetesebben átvizsgálhatunk.
Játszva tanuljunk!
Rossz idő esetén is játszhatunk a természettel, környezettel kapcsolatos játékokkal. Az ismeretterjesztő kártyák segítségével akár a következő túránkra is készülhetünk, a kártyákon szereplő növényeket élőben is meg kell keresniük a gyerekeknek. A földgömb mellett a különböző térképek is hosszú időre lekötik a gyerekeket. A hazánkat, Európát vagy a naprendszert ábrázoló kirakók is remek kiindulópontjai a térképekről, környezetünkről és a Földről szóló további beszélgetéseknek. A Brainbox játékokkal akár versenyt is rendezhetünk: ki tud azonos idő alatt több dolgot megjegyezni a kártyáján.
Kísérletezzünk!
A gyerekek a legszívesebben úgy tanulnak, ha ki is próbálhatják, meg is tapasztalhatják, amiről hallanak. Kísérletezhetünk a mikroszkóppal, a vízzel, vagy készíthetünk kristályokat is. A gyermekszobába is remek dekoráció a foszforeszkáló naprendszer, de akár a vulkánok működését is modellezhetjük élőben.
Környezetvédelem a gyakorlatban
A játékos foglalkozások során a természet megismerése és megszerettetése mellett a környezetünk védelmének fontosságára is hívjuk fel a figyelmet. Az erdőben eldobott szemetek összeszedése mellett beszéljünk a szelektív hulladékgyűjtés szerepéről is. Ehhez különböző hulladékokat ábrázoló – papír, fémdoboz, műanyag flakon, almacsutka - képeket kivághatunk újságokból, amit aztán a gyerekeknek kell megfelelő csoportba rendezniük.
2018-ban a Föld napja kiemelt témája a műanyagmentes világ. Ehhez kapcsolódóan is tervezhetünk programot a gyerekekkel. Szerezzünk be egy vászon bevásárló táskát, amit a gyerekek tetszőleges mintával díszíthetnek, majd a bevásárlás során magukkal hozzák, hogy ne kérjenek műanyag szatyrot.
Forrás: www.jatekliget.hu