Finommotorika fejlesztés – a gyenge kézizomzat jelei
A túl sok képernyő előtt, és a túl kevés szabadban töltött idő, a kezeket megdolgoztató, kreatív foglalkozások hiánya is okozhatja, ha a gyermek kezei gyengébbek. Milyen jelekből vehetjük ezt észre és hogyan fejleszthetjük, hogy az írás tanulásánál már ne okozzon gondot?
Gyenge kézizomzat
Ha a gyerek a tévé előtt ül, passzív elfoglaltságában a kezeit nem használja. Ha nem rendszeres program a kerti vagy játszótéri játék, szintén sok lehetőségtől elesik, amikor a kezeit megdolgoztathatná. A kreatív foglalkozások, mint a gyurmázás, rajzolás, festés, vágás, ragasztás, építés stb. nélkül megint csak nem ügyesednek a kezei, nem fejlődnek az aprólékos, finom mozgások, a finommotorika.
Szülőként először a hétköznapi tevékenységek közben vehetjük észre, ha ezen a területen elmaradás mutatkozik. A gyenge kézizomzat jele, ha a gyermeknél rendszeresen gondot okoznak az alábbi tevékenységek, nehezen vagy egyáltalán nem boldogul velük:
- a csap eltekerése, nyitás és zárás
- küzdelem kupakok csavarásával, pl. a fogkrémes tubussal, kulacs lezárással
- a folyékony szappan adagoló lenyomása nehezen megy
- étkezés közben gyakran elejti az evőeszközöket, vagy a kézben fogható falatkákat
- öltözködés közben gondot okoz a gombok, nadrág cipzár, övek kezelése, emiatt akár WC-balesetek is előfordulhatnak
- a cipőfűzők helyesen vannak megkötve, de mégis mindig kilazulnak, mert nem tudja elég erősen meghúzni
- a zokni felvétele is problémás (komoly kézerő szükségeltetik a lábfejre húzni)
- rajzolás közben gyakran váltogatja a ceruzafogást és a kezeit is, hogy éppen melyikkel dolgozik, mert hamar elfárad
- a rajzai, írásképe halvány, mert nem tudja elég erősen lenyomni a ceruzát a papírra
- az ollóval való vágás, pl. a tartása és a nyitás-vágás mozdulat gondot okoz
- a kudarcélmények miatt a gyermek visszahúzódó, ha kreatív feladatokra kerülne sor, így viszont sajnos kialakul egy kedvezőtlen körforgás, mert gyakorlás és a kéz izmainak edzése nélkül a finommotorika fejlődése is elmarad.
Így segíthetsz gyermekednek
A kezeket erősíteni a finommotorika fejlesztésével lehet. Szerencsére ez nem jelent bonyolult vagy unalmas gyakorlatokat, nagyon is élvezetes elfoglaltságok közül válogathatunk, minden gyerek találhat olyan fejlesztő játékot, amit szívesen végez.
Sok finommotorika fejlesztő játékot össze tudunk kapcsolni hétköznapi tevékenységekkel, egy kidobásra ítélt újságot apró darabokra szaggatása például remek kézerősítő feladat. Ugyanilyen jó, ha főzés közben segít a tésztát gyúrni, gombócot formázni. Kérjük meg, hogy legyen ő a szivacs felelős, takarítás vagy mosogatás közben ő csavarja ki a vizet. Teregetésnél a ruhák csipeszelését is bízzuk rá.
A szabadban töltött idő alatt is sokféleképpen erősödnek a kis kezek. A fára mászáshoz, vagy a kerti mászó játékokon való megkapaszkodáshoz is erős kezekre van szükség, de a talicskázás, négykézláb mászás, a homokban ásás is remekül edzi a kéz izmait.
Érdemes minden napra valamilyen finommotorika fejlesztő játékot is tervezni. Legyen otthon gyurma, gyöngyfűző, fűzős játékok, építőkockák, puzzle, a kreatív foglalkozásokhoz festék, zsírkréta, ceruza, a gyermek életkorának megfelelő méretben.
Finommotorika fejlesztő játékokhoz, ide kattintva további ötleteket találsz!
Képek forrása:
1. People photo created by Racool_studio - www.freepik.com
2. School photo created by bristekjegor - www.freepik.com
3. Paper photo created by freepik - www.freepik.com
4. Food photo created by karlyukav - www.freepik.com
5. School photo created by master1305 - www.freepik.com