Fontos képességeket fejleszt a szabad játék
A gyerekek az elmúlt évben az átlagosnál jóval több időt töltöttek az online térben. A kényszer szülte helyzetből azonban mihamarabb vissza kellene terelnünk őket a játék hagyományos formáihoz, mert csak ezekkel fejleszthető számos olyan képességük, amelyre az óvodában, iskolában és felnőttként is szükségük lesz.
A túl sok képernyő előtt töltött idő káros hatásai
Babák, vonatok és építőjátékok helyett tabletek, monitorok és okostelefonok töltötték ki a lakásba szorult gyerekek mindennapjait. Sokan a kötelező iskolai foglalkozások után is a képernyő előtt ragadtak, a hagyományos játékok háttérbe szorultak, ám hosszútávon ez komoly következményekkel is járhat.
Ha túlzásba viszik a görnyedést a képernyő fölött, romolhat a gyerekek látása, testtartása, a képernyő által kibocsátott kék fény alvászavarokat is okozhat náluk. Emellett romolhatnak a szociális képességeik és számos egyéb területen is elmaradhatnak a fejlődésben.
Nem fejlődik megfelelően a szókincsük, az írás elsajátításához nélkülözhetetlen finommotorikus képességek fejlődéséhez például a kis kezeket rendszeresen „edzeni” kell például gyurmázással, festéssel vagy gyöngyfűzéssel. A mozgásélmények pedig a tanulás alapjait fektetik le, a mozgás – futkározás, mászás, labdázás, hinta stb. - a fejlődés motorja, az ép idegrendszer fejlődéséhez ugyanis megfelelő mennyiségű mozgásingerre van szükség.
A tanulási zavarok hátterében is sok esetben a megfelelő mozgásfejlődés hiánya áll. Nem utolsó sorban pedig a szabad játék remekül oldja a szorongást, amire ebben az időszakban nemcsak a gyerekeknek, de még nekünk felnőtteknek is nagy szükségünk van.
Játékot receptre
A szabad játék annyira fontos, hogy az Amerikai Gyermekgyógyászati Akadémia 2018 augusztusában jelentést tett közzé, amelyben felszólította a gyermekorvosokat, hogy valóban írják elő a játékot pácienseiknek. "A szülőkkel és társaikkal való játék alapvető fontosságú a 21. századi készségek fejlesztése érdekében, beleértve a szociális, érzelmi, nyelvi és kognitív készségeket is" - mondta Michael Yogman vezető szerző és gyermekorvos a jelentés megjelenésekor sajtóközleményben.
Előttünk a nyári szünet
Használjuk ki pihenésre, táborokra, utazásra, de minden nap hagyjunk időt a szabad játékra is. Ennek során a gyermek játszva tanul, észrevétlenül tesz új felfedezéseket, fejlődik. Ha az épített torony ledől, megérti az ok-okozati összefüggést, legközelebb nagyobb alapot épít majd. Az otthon található tárgyak is a játék részévé válhatnak, közben fejlődik a kreativitása, a képzelőereje. Gyurmázás közben remekül ügyesedik a keze, az elkészült állatfigurák vagy „gyurmasütik” további játékhoz adnak ötletet. A babákkal való játék elősegíti az ápolást és az empátiát. A konyhai játékkészlettel, egy orvosi készlettel, jelmezekkel vagy pénztárgéppel folytatott szerepjáték közben pedig megtanulnak együttműködni, közösen ötletelni, problémákat megoldani.
Beszereznél néhány újdonságot a nyári szünetre? Játékainkat életkor szerinti csoportosításban, ide kattintva találod!
Képek forrása:
1. Kids photo created by master1305 - www.freepik.com
2. Technology photo created by freepik - www.freepik.com
3. Smile photo created by frimufilms - www.freepik.com
4. School photo created by pressfoto - www.freepik.com
5. Background photo created by pvproductions - www.freepik.com
6. Box photo created by standret - www.freepik.com