Gyereknap
A május különleges hónapja az évnek: a legelső vasárnapján az édesanyákat, míg az utolsón a gyerekeket ünnepeljük. Idén május 29-én ünnepelhetjük a nemzetközi gyereknapot. Vajon honnan ered, miért is ünnepeljük? Utánajártunk!
A gyereknap eredete, ünneplése – két ünnep, egy cél
Ezt a napot a világ sok országában ünnepnapként tartják számon, és általában június 1-jén ünneplik. Lehet, hogy nem is tudtad, de a Nemzetközi Gyermeknapot legelőször 1920. április 23-án ünnepelték, „hazája” pedig Törökország. A legkisebbek ünnepe különösen a volt kommunista országokban örvendett népszerűségnek. 5 évvel később, 1925-ben a genfi Gyermekjóléti Konferencián határoztak úgy, hogy június 1-je legyen a hivatalos dátum.
Létezik egy ehhez hasonló ünnep, az Egyetemes Gyermeknap (angol nevén (Universal Children's Day), melyet az ENSZ létesített 1954-ben. Az ünnepléssel kapcsolatban ők azt a javaslatot tették a kormányok felé, hogy mindenki jelöljön ki egy nekik megfelelő dátumot.
Hazánkban 1931-től ünneplik, bár akkor kereken egy hét szólt a gyerekekről, éppen ezért gyermekhétnek hívták. 1950 óta ünnepeljük a mai formájában, azaz hogy egy napos, és hogy május utolsó vasárnapját nevezték ki Magyarországon Gyereknapnak.
Miért is ünnepeljük a gyereknapot?
A hivatalos ENSZ álláspont szerint „az ünnep célja, hogy megemlékezzenek a világ gyermekeinek testvériségéről és egymás közti megértésről, valamint a gyermekek jóléte érdekében kifejtett küzdelemről.” Javasolták a kormányoknak, hogy mindenhol olyan napot jelöljenek ki erre a célra, amit megfelelőnek gondolnak.
A nem hivatalos álláspontot pedig minden szülő érzi, és tudja: „Nem adhat nekünk drágább ajándékot a sors, mint azt a kincset, amely hus a mi husunkból, vér a mi vérünkből; aki megmutatja nekünk: mi hát a mi küzdelmünk célja és jutalma? Semmi, semmi más, mint hogy az ő édes kacagását halljuk, növekvését lássuk, fölcseperedésével szerető fészkünkből szárnyra bocsássuk...” (Sas Ede)
Köszönjük hát meg Nekik, hogy VANNAK, hiszen valóban megérdemlik!
Szerezzünk közös élményeket és emlékeket! Töltsünk velük minőségi időt! Figyeljünk rájuk, hallgassuk meg őket – és ne csak az év egyetlen napján!
Társas-, esetleg kreatív játékban gondolkodsz? Keresgéljetek bátran játékkategóriáink között! Játékújdonságainkat INNEN éred el! Gyermeknapi játékajánlónkban most akár 10-40% közötti kedvezményekkel vásárolhatod meg a kiválasztott játékot.
Mindenkinek jól esik egy kis törődés és kedveskedés! Lepd meg gyerkőcödet egy személyre szóló kuponfüzettel! Nincs más dolgod, mint letölteni és kinyomtatni az alapot, majd írj rá közös szabadidős programokat, amiken együttlehettek vele (mozi, cukrászda, séta, közös edzés, sütés-főzés…)! A kuponokat nálatok tudja beváltani :) !
Hol mikor ünneplik a gyereknapot? - ahány ország, annyi dátum
Az UNICEF a mai napig április 23-át tartja a Nemzetközi Gyereknapnak.
Keleten a Nemzetközi Gyermeknaphoz csatlakoztak és június 1-jén ünnepelték, nyugaton a Gyermek Világnapját tartották meg szeptember 20-án.
Dél-Amerika is ünnepel: Argentínában augusztus második vasárnapja a gyermeknap, Brazíliában október 12., Chilében augusztus első vasárnapja, Kolumbiában április utolsó hétvégéje, Kubában július harmadik vasárnapja, Mexikóban április 30-a, Peruban pedig október 14-e a gyermekeké.
Indiában az ország első miniszterelnökének, Jawaharlal Nehru születésének évfordulóján, november 14-én ünneplik a gyereknapot.
Japánban a gyermeknapot 1948 óta május 5-én tartják. Ez a nap nemzeti ünnep, és munkaszüneti nap is egyben. Ezen a napon a japán családok papírsárkányokat reptetnek.
Lengyelországban június 1. a gyermeknap hivatalos dátuma, 1952 óta van jelen az ünnep az ország életében.
Németországban a hidegháború idején nyugat- és kelet máskor ünnepelte a gyermeknapot: keleten a nemzetközileg elfogadott június 1. volt gyermeknap dátuma, de nyugaton szeptember 20-án tartották az ünnepet.
Oroszországban számos rendezvényt szerveznek a gyerekek számára június 1-jén, és nagy figyelmet szentelnek ennek az ünnepnek. Az utcákat és tereket hatalmas feliratokkal, plakátokkal díszítik, így hívják fel a figyelmet a gyereknapra és az aznapi rendezvényekre.
Emlékezetes és élményekben gazdag gyermeknapot kívánunk Nektek!
képek: http://www.childrightsfocus.org/happy-universal-childrens-day/, http://www.romaniajournal.ro/exclusive-what-do-children-need-to-be-happy/, http://kidzdash.com/index.php/2016/12/27/5-secrets-happy-children/, http://sandiegofreepress.org/2015/10/global-parents-unite-to-protect-children-from-climate-catastrophe/