GYERMEKEINKRE LESELKEDŐ NYÁRI VESZÉLYFORRÁSOK
Bár a vakáció a vidámság, a felszabadult játék, és szabadság ideje, jó, ha tisztában vagyunk azokkal a dolgokkal, amik egy szempillantás alatt rémálommá változtathatják ezt az időszakot. Azért, hogy elkerülhessük a kellemetlenségeket, vagy akár (nem túlzás ezt állítani) életveszélyt vegyük végig a következő szempontokat, így elejét vehetjük a sérüléseknek, a maradandó, rossz emlékeknek...
JÁTÉK A LEVEGŐN
A nyári jó idő, meleg és napsütés hívogatóan csábít minket a kinti játékra, sportolásra, sütés-főzésre. A tevékenykedés közben szinte észrevétlenül töltünk akár órákat is a napon. A fokozott napsütés azonban óriási veszélyforrás is lehet, hiszen ilyenkor pillanatok alatt ropogósra sülhet a bőrünk. A gyerekek bőre ráadásul vékonyabb, így sérülékenyebb is. A legfontosabb szabály ilyenkor az, hogy NE TARTÓZKÓDJUNK közvetlenül a napon 11 és 15 óra között. Ha valami oknál fogva ez elkerülhetetlen, akkor se legyünk huzamosabb ideig verőfényben ez idő tájt, és mindenképpen használjunk magas faktorszámú, jó minőségű napozókrémet a fedetlen bőrfelületeken. Nehéz ilyenkor meggyőzni a kicsiket arról, hogy viseljenek valamilyen ruhadarabot a felsőtestükön, kobakjukon vékony sapkát, kendőt, de egy könnyű kis ruha, vagy világos színű póló (amit mondjuk előtte együtt dekoráltunk ki) talán még elviselhető lesz számukra… A fejfedő viselése jelentősen csökkenti a NAPSZÚRÁS kockázatát. Célszerű olyan darabot keresnünk, ami védi a tarkót és a nyakat is.
A napszúrás mellett a túlmelegedés, kiszáradás és hőguta is megkörnyékezheti ilyenkor az óvatlan áldozatokat. Éppen ezért nem lehet eléggé hangsúlyozni, hogy lehetőség szerint kerüljük nagy melegben, magas páratartalmú időben, levegőtlen helyen, vagy a tűző napon végzett fizikai munkát, és/vagy a túlöltözést. Éppen emiatt SOHA, DE SOHA ne hagyjunk GYERMEKET egyedül az AUTÓBAN!!!
FOKOZOTTAN figyeljünk a FOLYADÉK és SÓ PÓTLÁSRA, hiszen az izzadással mindkettő jelentős mértékben kiürül a szervezetből. Becsapós lehet, hiszen hogy ha vízben, vízparton múlatjuk az időt, nem mindig érezzük magát az izzadást, viszont ilyenkor ugyanannyira megcsappannak a készleteink, amik aztán pótlásra szorulnak! Tudatosítsuk magunkban, hogy a szomjúság érzése a szervezetünk vészjelzése a kiszáradásra, így SOHA ne várjuk meg, míg szomjazni kezdünk: pótoljunk rendszeresen!
Nyáron jön el a „mezítlábazás” ideje, ugyanis gyerkőceink szívesen hanyagolják– de talán még mi magunk is – a lábbelik viselését. Jól esik a homokban, fűben, réten felszabadultan szaladgálni, viszont gyakori, hogy a virágokat szorgosan látogató méhecskék néha áldozatul esnek, azaz rájuk lépünk. A rovar-, méh- és darázscsípések sok kellemetlenséget tudnak okozni, főleg azoknak, akik allergiásak rájuk. Legyünk tehát a lehetőségekhez mérten körültekintőek, és készítsünk az úti motyónkba kalcium tablettát, és antihisztamin tartalmú cseppet, vagy kenőcsöt.
A nyári szünetben végre előkerülhetnek a különféle sporteszközök, járgányok, hogy aztán a várost- falut- vidéket a nyakunkba szedve közösen bebarangoljuk azokat. Az örömbe pillanatok alatt üröm is keveredhet, ha egy baleset folytán különféle sérüléseket sikerült beszereznünk. A tapasztalatok azt igazolják, hogy a sérülések jelentős hányada elkerülhető lenne, ha a sportnak, tevékenységnek megfelelő védőfelszereléssel biztosítanánk testi épségünket. Igenis kell a bukósisak, térd- és könyökvédő! A trambulinra nem véletlenül kerül védőháló! Tartsuk be az eszközökön feltüntetett biztonsági előírásokat! Higgyük el, mindenkinek jobb lesz így!
Legalább ennyire fontos az is, ha biciklizünk, járgányozunk, akkor a gyerekek is tisztában legyenek a legalapvetőbb közlekedési szabályokkal! Tudjanak biztonságosan kanyarodni, kerülni, előzni, úttesten, zebrán átkelni! Ismerjék meg azokat a közlekedési táblákat, melyekkel a biciklisek találkozhatnak!
JÁTÉK A JÁTSZÓTÉREN
A gyerekek a nyári időszakban is szívesen mennek a kedvenc játszóterükre, hiszen itt bandázhatnak a kis pajtásokkal, és együtt kedvükre mókázhatnak. Mint minden játszóterezés alkalmával, nyáron is érvényes az a szabály, hogy a gyerekek ÁLLANDÓ FELÜGYELETET igényelnek, hiszen a „kreatív” ötleteikből sosem fogynak ki, így nem árt, ha van néha egy kis külső kontroll, ami megelőzi az esetleges sérüléseket.
Figyeljünk azonban a játszótéri eszközök állapotára is: a nagy melegben nagyon könnyen felforrósodnak a különböző felületek, úgy is, mint a csúszda, a hinták, a homok. Legyünk óvatosak, és ellenőrizzük mindenképpen, mielőtt gyermekünk birtokba veszi azt. Tartózkodjatok inkább az árnyékban!
HA VÍZPARTRA MEGY A CSALÁD
Szinte elképzelhetetlen, hogy a nyár úgy teljen el, hogy ne menjünk vízbe, vízpartra. A hőségben iszonyatosan jólesik elmerülni a hűsítő vízben, pancsolni, játszani gyermekünkkel! Olyan élmények ezek, amiket kár kihagyni… DE: azon túl, hogy örök emléket jelent majd csemeténknek a közös locs-pocs, nem hagyhatjuk figyelmen kívül azt a tényt, hogy a víz amilyen barátságos, annyira veszélyes is tud lenni. Fontos, és ÉLETMENTŐ lehet a szabályok lefektetése, tisztázása.
Minden életkorú gyermek más és más veszélyforrásnak van kitéve a víz közelében. Tegyük meg az óvintézkedéseket, így mindannyian nyugodt szívvel, és felszabadultan tölthetjük az időnket, ha medence, tó, vagy folyóparton időzünk! A legkisebbek minden esetben viseljenek karúszót/ úszógumit/ beleülős úszógumit, még relatíve „kis” vízben is. SOHA ne hagyjuk őket FELÜGYELET NÉLKÜL! A még úszni tudó gyermek se menjen anélkül a mély vízbe, hogy legalább szemmel ne tartsa valaki! Különösen igaz ez abban az esetben, ha olyan strandra megyünk, amit még nem ismerünk olyan jól. Érdemes ilyenkor a pancsolás előtt egy közös terepszemlét beiktatni, és megnézni, hogy hogyan találhatja meg a mi helyünket a legegyszerűbben. A medencék lefolyójába ne piszkáljon bele, semmi esetre se dugja be az ujját, lábát! Ha élővíz mellett vagyunk, akkor KÖTELEZŐ (akár közösen) bejárnunk a vizet, és megnézni, hogy milyen mély, milyenek az áramlatok, vannak-e esetleg kövek, vagy egyéb olyan dolgok a víz felszíne alatt, ami miatt nem biztonságos gyermekünk számára a fürdés.
Nagyobb gyerkőcünk nagy valószínűséggel szívesen vonná ki magát ezek alól a „ciki” dolgok alól, de mindig figyelmeztessük arra, hogy FELHEVÜLT testtel NE ugorjon a hideg vízbe! Ugyanígy jó „brahinak” tűnhet, a „Ki bírja tovább egy levegővel a víz alatt?” – játék… Magyarázd el neki ennek a veszélyeit, találd meg az utat hozzá, az ő érdekében. Tanítsd meg neki azt is, hogy ha baj van, hogyan és hol talál segítséget! Nem csak a parton, de a vízben is!
A víz ráadásul visszaveri a napsugarakat, idővel lemossa a napkrémet, így fokozottan érvényes a fent említett, bőrápolásra vonatkozó tanács!
UTAZÁS KÖZBEN
Ha szeretnénk kimozdulni otthonról, akkor utaznunk kell. Ha autóval megyünk, és távolabbi úti célt tűztünk ki magunknak, akkor mindenképpen iktassunk be pihenőket, ahol kicsit felfrissíthetjük magunkat, és csemeténk kimozoghatja magát. Nagy melegben lankad a figyelem, sokkal könnyebben kifáradunk, nő a reakcióidő, a türelem pedig egyre csak fogy. Ne kapkodjunk, érjünk oda biztonságosan – ez a legfontosabb. Akár rövid, akár hosszabb távon megyünk, MINDEN esetben HASZNÁLJUK A BIZTONSÁGI ÖVET, és gyermekünk is a neki megfelelő GYERMEKÜLÉSBEN utazzon. A kocsi állapotát is ellenőrizzük, és csak akkor induljunk útnak, ha meggyőződtünk arról, hogy mindent rendben találtunk!
Ha autónkban klíma is működik, akkor azt legalább évente tisztíttassuk ki, illetve a hőfokot úgy állítsuk be, hogy ne legyen pár foknál nagyobb különbség a kintihez képest. Egyrészt, mert a kicsik könnyen megfázhatnak, másrészt, ha sokáig tartózkodunk alacsony hőmérsékletben és ezt követően hirtelen a forró levegőre lépünk, nő a hőguta kockázata.
Reméljük, hogy cikkünkben hasznos és megfontolandó ötleteket találtatok, és segítségükkel meg tudjátok előzni a kellemetlenségeket!
Rengeteg élményt, és örömteli pillanatokat kívánunk!
Képek forrása:
http://pediatrics.mhsblogs.com/blogs/2014/07/14/when-summer-brings-the-heat-bring-the-h2o/
http://www.healthline.com/health/how-long-does-sunburn-last, http://www.hhigo.com/play/biking
http://www.vieravoice.com/Events/index.php/name/National-Honey-Bee-Day/event/8591/
http://www.dealdashtips.com/build-your-kids-the-ultimate-summer-playground-for-less/
http://www.flaglercountyfamilyfun.com/2017/05/summer-pool-events-at-frieda-zamba.html
Itt a nyár, a jó idő, ami ezer lehetőséget rejteget magában, hogy ha alkotni, mókázni, játszani szeretnénk egy (vagy sok) jót! Ha már úgy érzitek, kifogytatok az ötletekből, akkor van egy jó hírünk: összegyűjtöttünk Nektek néhány olyan tippet, amik garantáltan jó szórakozást nyújtanak kicsiknek és nagyoknak egyaránt, nem kell hozzájuk túl sok eszköz, ráadásul nem csak a fantáziátokat mozgatja meg!
Július – ragyogó napsütés – kánikula! Erre vártunk egész évben: végre lemehetünk a strandra, csobbanhatunk a kerti medencében, búvárkodhatunk élővizeinkben, miközben az egész családot jólesően lehűti a víz. Mivel lehetne még fokozni a hangulatot? Cikkünkből kiderül!
A sokadik kislapátot, vödröt és ásót vásárolod meg a strandra, homokozóba? Sok játék már az első nap végére feladja, mert eltörik, vagy egyszerűen csak nem élvezetes vele a játék, mert túl gyenge ahhoz, hogy megfelelően építkezzen a gyerkőc a homokban? Ha számodra is ismerős ez a helyzet, akkor érdemes szétnézned a Quut márka játékai között. Elmondjuk, hogy miért!
Ilyenkor szinte tálcán kínálja magát a sok-sok érett gyümölcs és zöldség. Igen ám, de vannak olyan gyerkőcök, akiket nem lehet meggyőzni arról, hogy mennyire jó és egészséges (micsodaaaa?) ezeket fogyasztani, bárhogy is kínáljuk nekik. Ha Te is ezzel a problémával küzdesz, vagy egyszerűen csak szeretnél valami újdonságot csempészni a családi menübe, akkor próbáld ki a következő receptek egyikét (vagy akár mindet), így egy kis „trükközéssel” mégiscsak sikerül megkedveltetni azt a „fránya” eledelt… J