Gyerünk a szabadba!
A tavasz közeledtével alig várjuk, hogy végre több időt tölthessünk a szabadban. Ha kertes házban lakunk, akkor érdemes a rendelkezésre álló területet minél jobban kihasználni és olyan udvari játékokat választani, amelyek hosszú időre lekötik, és változatos mozgásformákat biztosítanak gyermekünknek.
Készségfejlesztés a szabadban
A család bővülésével nemcsak a lakást, de idővel a kertet is átrendezzük, gyerekbarátra alakítjuk. Míg korábban nyári estéken a hintaágyon, kettesben hosszasan tervezgettük a közös jövőt, vagy épp grillpartikat szerveztünk, gyermekünk érkezésével a kert funkciója is átalakul. Kezdetben még csak az árnyékos helyeket keressük, ahol a kicsi szabadban is nyugodtan aludhat, jó időben a babakocsiban, majd ahogyan eléri a fél év körüli kort, a kúszó-mászó apróság jó időben a kertet is birtokba veheti.
Labda és homokozó a legkisebbeknek
Az udvari játékokkal még éppen csak ismerkedő gyerekek számára remek szórakozás egy gumilabda, amit guríthat maga előtt, vagy a fűben letelepedve gurigázhatunk vele mi is.
A már ülni tudó apróságok örömmel játszanak a homokozóban, így egy homokozó nagy valószínűséggel az első játékok közt lesz, amit beszerzünk. Arra ügyeljünk, hogy a kicsit a homokozóban ne hagyjuk magára, mert a frissen kisült „homoksütiket” ebben az életkorban még szívesen a szájába veszi. Először egyszerűbb homokozó játékokat érdemes beszerezni a játékhoz: kisvödröt, lapátot, locsolókannát. Később homokozó dömperrel, sütiformákkal vagy vízimalommal tehetjük színesebbé a játékot. A már állni tudó gyerekek számára ideális homokozó játék, mely két funkciót is biztosít egyben: a homokozó-vizező asztal. A műanyagból készült kisasztal egyik részébe homokot, a másikba vizet tölthetünk, és már indulhat is a móka! Játékliget tipp: Műanyag homokozó - vizező asztal kiegészítőkkel
Tudta?
A labdázás kiváló mozgásfejlesztő játék. Ahhoz, hogy labdát tudjunk pattintani, elengedhetetlen a szem-kéz összehangolása, mozgáskoordináció és megfelelő mozgáserősség. Törekedjünk rá, hogy gyermekünk megszeresse ezt a tevékenységet! 2-3 éves kortól lehet elkezdeni a kétkezes labdázást, először mi dobjuk – inkább csak beleejtjük - a kezébe. Ha már jól megy neki, játék során növeljük a távolságot kettőnk közt.
Gyerekjárgányok már egy éves kortól
Mindegy, hogy kisfiú, vagy kislány, motorozni minden gyerek szeret. A gyerekjárművek kiváló eszközei a mozgás- és egyensúlyfejlesztésnek, no és persze az sem utolsó szempont, hogy segítségükkel akár hosszabb utakra is rávehetjük a sétálni nem annyira szerető gyerekeket. A kezdetben még bátortalan mozdulatok után hamar olyan tempót diktálnak a gyerekjárgányokkal, hogy csak győzzük utolérni őket! Kisebbeknek választhatunk háromkerekű gyerekjárművet, majd ahogyan az egyensúlyérzékük fejlődik, a későbbiekben érdemes tanuló biciklire, futóbringára váltanunk.
Játékliget tipp: YVelo Junior futóbringa, rózsaszín – Futóbicikli másfél éves kortól
Tudta?
A mozgás az egyik legfontosabb eszköz, amellyel hatni lehet az idegrendszerre. A mozgás- és egyensúlyfejlesztő játékok rendszeres használata bizonyítottan segít megelőzni a gyermeknél beszédfejlődési- és a későbbi életkorban jelentkező tanulási- és részképesség gyengeségeket és viselkedési problémákat. Segítségükkel a gyermek mozgása harmonikusabb, összerendezettebb lehet.
Szerepjáték a kertben
Az udvari játékok a „rendeltetésszerű” használaton túl is számos játékra biztosítanak lehetőséget. A kert egy árnyékos szegletében felállított kalandsátrak például könnyen vízipisztolyos háborús övezetté alakíthatók, de lehetnek a kiszabadításra váró hercegnők kastélyai, vagy közös uzsonnázások helyszínei is. A kalandsátrak felhasználásának tehát csak a gyermek képzelete szab határt. Érdemes ezért velük hosszabb időre tervezni és jó minőségű darabot választani, mert a tapasztalat szerint, ahogy a gyerekek nőnek, a sátor évről-évre újra előkerül, csak a történetek változnak.
A kerti játszóházak is remek terepet nyújtanak először még bújócskára, de aztán remek kisbolt, vagy homokfagyit árusító helységgé lépnek elő az évek folyamán.
Óvodáskorú gyerekekkel érdemes kialakítanunk kis konyhakertet és vonjuk be őket a növények ültetésébe, gondozásába. Ehhez kifejezetten az ő kezükbe illő kis lapátot, talicskát, gereblyét is beszerezhetünk. A saját termesztésű gyümölcsöket, zöldségeket még azok a gyerekek is szívesen megkóstolják, akiknél egyébként nehezen barátkoznak meg velük.
Játékliget tipp: Kalandsátor – Játék bújócska alagút készlet
Tudta?
A kicsiknek a társas viselkedést épp úgy meg kell tanulniuk, mint bármi mást. Ennek eszköze a szerepjáték, ezért célszerű minél több lehetőséget teremteni számára, hogy szerepjátékot játsszon.
Mozgásfejlesztő játék a kertben
Az udvari játékok közül a labda és a homokozó mellett gyakran elsőként kerül a kertbe hintaállvány is. Mindenképp érdemes is beszereznünk egyet, hiszen a már ülni tudó kisgyerekek is szívesen hintáznak. Ha a kert nagysága megengedi, akkor érdemes olyan játékot választanunk, ahol a hinta mellett mászóállvány, esetleg csúszda is helyet kap, a későbbiekben ezeken is szívesen játszik majd. Az utóbbi években vált egyre népszerűbbé a kerti trambulin, de ha van lehetőségünk, kosárlabdapalánkot is beszerezhetünk még akár kisebb kertekbe is. Nagyobb helyet igényelnek, ezért akár a közeli parkba, játszótérre is magunkkal vihetjük a tollaslabda felszerelést, focilabdát vagy a különböző irányba guruló, magasra pattanó, reflex fejlesztésére kiváló labdákat. Játékliget tipp: Trambulin védőhálóval – Spartan 305 cm
Tudta?
A hintázás az egyensúlyfejlesztés mellett is számos előnnyel bír. A tér- és ritmusérzék, mozgáskoordináció és finommotorikus mozgások is fejleszthetők a segítségével. Kutatások igazolják, hogy azok a gyerekek, akik csecsemő- kisgyermek és kisiskolás korukban sokat hintáztak, könnyebben tanulnak meg írni és olvasni. Habár ezek a pozitív hatások gyerekkorban érvényesülnek, a hintázást felnőttkorban sem kell abbahagyni. Hintázni, a gyermekkel játszani felnőttként is jó móka!
Keresd kerti, kültéri játékainkat, hogy a gyerekek minél több időt töltsenek a szabadban!
Forrás: Játékliget - logikai és készségfejlesztő játékok boltja
www.jatekliget.hu