Homokozás szerepe a gyerekek fejlődésében
A nyári jóidő beköszöntével alig várjuk, hogy végre több időt tölthessünk a szabadban. Érdemes olyan udvari játékokat választani, amelyek hosszú időre lekötik a gyerkőcök figyelmét, és változatosan fejleszti készségeit, készségterületeit növekedő gyermekünknek.
Akár játszótérre megyünk, akár az otthoni kert adta lehetőségeket használjuk ki a homokozó az a központi tér, ahol minden kisgyermek szeret foglalatoskodni. Már az ülni tudó apróságok is örömmel játszanak a homokozóban. Mindenekelőtt ki szeretnénk emelni, hogy arra ügyeljünk, hogy a kicsit a homokozóban egy pillanatra se hagyjuk magára, mert a frissen kisült „homoktortákat” biztosan gyors ízpróbának veti alá.
Finommotoros képességek fejlesztése a homokozójátékokkal
A homokozójátékok színes választéka, mint például a lapátok, formák, vödrök, kis autók és homokmalmok, számos készséget fejlesztenek. Ezek a játékok a finommotoros képességek fejlődését segítik elő, hiszen a gyerekek különböző eszközöket használnak a homok formálására és alakítására.
Aprócska kezek a formákhoz igazodva kell, hogy dolgozzanak, merjenek, fordítgassanak vagy épp tologassák nagyokat brümmögve a markolókat a finom homokban. A finommotoros mozgások, mint például a lapát használata vagy a homokforma kitöltése apró homokszemcsékkel,bizony mind pontos kézügyességet igényelnek. Ragyogó játék lehet kiskavicsokkal kikövezni a homokvár oldalát vagy épp gallyakat tűzködni a homokba. Kiskezeiket megfogva rajzoljunk nekik a homokba és keressünk pl köveket a megrajzolt autónk kerekeinek vagy a homokba firkált házikóhoz gyűjtsünk kiságakból kerítést. Ezek a tevékenységek lehetőséget nyújtanak a kisgyermekeknek arra, hogy gyakorlással ügyesebbé váljanak, és mindeközben élvezetet találjanak a játékban.
Kreativitás és önkifejezés
Mindezzel persze hozzájárulnak a kreativitásuk és az önkifejezésük fejlődéséhez is. A homokozóban a gyermekek egy külön világot álmodnak és jelenítenek meg, ahol lehetőségük van különböző alakzatokat és építményeket létrehozni a homokban. Ha jól figyelünk, akkor nagyon sokminden visszaköszön a homokozóban abból, ahogy a kicsik megélik a mindennapokat a családban. Anya gondoskodásával készülnek most a "homoksütik" vagy épp a mami mellett megtapasztalt kertészkedés jelenetei vázolódnak ki előttünk. A beszélni már tudó apróságok sokszor a saját mondatainkat mondják vissza az első szerepjátékok alkalmával.
Problémamegoldó gondolkodás fejlesztése várépítéssel
Persze formák alakítása nem mindig úgy sikerül, ahogy a kicsik elsőre kigondolták. Az a fránya homokvár bizony néha megroggyan és ez a helyzet próbára teszi gyermekeink problémamegoldó képességét és a térbeli tájékozódását is. Hogy is kellene azokat a kisvödröket megfordítani? A kisebb vagy a nagyobb bástyaszakasz kerül alulra? Amit eddig megfigyelt, arra most van lehetősége meg is jeleníteni a homokbirodalmában. Ezeknek a játékoknak fontos szerepe van a gyermekek kognitív fejlődésében is. Amikor a gyerekek megpróbálnak különböző építményeket létrehozni a homokban, logikai és matematikai gondolkodásuk is aktiválódik egyben, miközben a homokkal való játék elősegíti a képzelőerő és a kreatív gondolkodás fejlődését is, hiszen a lurkók új és innovatív módon alakítják és formálják a homokot. Számukra minden forma új addig nem látott, nem sikerült dolog megvalósítását is jelenti egyben. Az biztos, hogy a próbatétel, véletlen kérdésfelvetés és megfigyelés mind-mind a készségeik fejlesztését segíti, fokozza.
Tapintás, érzékelés fejlesztése
A homokozójáték során a gyerekek megtanulják, hogyan bánjanak a formákkal,különböző méretekkel és textúrákkal, ami kulcsfontosságú a tapintási érzékelés és az érzékszervi integráció fejlesztésében is. Száraz homokot könnyen szitálhat, vízzel átitatott nedves homok könnyebben formázható, a víz hogy váj utat magának a homokban stb. számtalan lehetőség melyet megragadhatunk és valóban a kicsi a tudást tapasztalati úton szerzi meg most.
A tapintás fejlesztése az egyik legfontosabb érzékszervi gyakorlat, ehhez mindig keressük a lehetőséget. A gyermekeink tapintással közvetlenül érzékelik a körülöttük lévő világot, tárgyakat, élőlényeket. Tapintás segítségével gyűjtenek és kapnak információt a környezet tulajdonságairól, formáról, súlyról, állagról vagy épp a hőmérsékletről. Szoktassuk őket hozzá, hogy különböző anyagokba nyúlkáljanak, fogdozzanak és igen hozzátartozik, hogy piszkosak lesznek, de sebaj egy kis langyos víz mindent megold.
A homokozás közben színekkel játszunk (sárga vödör, kék lapát) és ezzel lehetőséget kapunk a szókincsfejlesztésére is hiszen többször kimondhatjuk, kihangsúlyozhatjuk játék közben ezeket a színeket vagy épp ellentétpárokat (nehéz-könnyű vödör, sok-kevés homok, kicsi-nagy bástya) vagy épp a formák neveit gyakorolhatjuk és a gyermekünk mint egy szivacs magába szívja és tanulja. A gyermekeink számára ez az időszak számtalan fejlesztési lehetőséget hordoz és a fejlesztés, tanulás valóban játékos formában a játékok által történik. Érdemes minden lehetőséggel élni, miközben persze a cél, hogy jól érezzük magunkat együtt. Higyjétek el ez a most megszerzett tudás számtalan dolog alapjául fog szolgálni a későbbiekben.
Szociális készségek, együttműködés fejlesztése
A homokozóban töltött idő gyakran szociális interakciókkal is jár. Bevallhatjuk ez így van a homokozó mellett is, sokszor alig várjuk mi anyukák, hogy végre felnőtt társaságban kicsit beszélgetni tudjunk a szomszéd lépcsőházban lakó kisfiú édesanyjával. Most alakulhat ki ez a gyerekeinknél is, hiszen gyakran közösen játszanak, megosztják egymással az eszközöket és együtt dolgoznak a nagyobb projektek megvalósításán. Ezen találkozások, interakciók során kommunikációs készségeik, csapatmunkában való részvételük és együttműködési képességeik is fejlődnek. Hamar megtanulják, hogy lehet olyan kisgyerek a homokozóban, akivel nem szívesen játszanak együtt vagy épp féltik tőle a legszebb autót. Ezeket a helyzeteket is meg kell tapasztalni, kezelni. Persze előfordulhat, hogy arról adnak az apró jelek tanuságot, hogy azt kellene megtanítani valahogy a kicsinyünknek, hogy osztozkodni tudjon, hiszen ha adok, akkor kapok is.
Szerepjáték a homokozóban
Minden szülő tanu rá, hogy a homokozóban készülnek a legfinomabb sütik, fagyik. Ha nem vigyázunk a lapát is hamar landol az apró szájakban. És persze ha előkerül egy markoló, akkor már halljuk is a brümmögést és pillanatok alatt egy forgalmas nagyvárosban találhatjuk magunkat a homokozó közepén. És persze ahol vár épül ott lehet királylány is, akit ki kell menekíteni a toronyból vagy épp megvívhatják a gyerekek az első csatát is a fenevad sárkánnyal. Arra ügyelni kell, hogy ezek a csaták inkább csak a homokkal és homokban történjenek, nehogy egy jól irányzott lapátcsapással kárt okozzanak harcias csemetéink magukban és egymásban.
Mivel játsszunk a homokban?
A homokozó játékok közt ma már megtalálhatóak az újrahasznosított anyagból készült játékok is, érdemes odafigyelni erre, ha tehetjük. De otthon is biztos találhatunk olyan kincseket, amelyeket már a saját háztartásunkban nem használunk, ám itt kincset ér. Legyen szó egy muffinformáról egy kopott lábasról vagy egy karcos tölcsérről, szűrőedényről. És a műanyag poharak.... számtalan újrahasznosítási lehetőségről árulkodnak.
A játékot érdekesebbé tehetjük a környezetünkben, a természetben található kiegészítőkkel. Kavicsokat gyűjthetünk, hogy azokból kikövezzük az utat, a gallyaknál jobb zászlót el sem lehet képzelni a toronyba tűzve, a tengerparton gyűjtött kagylókkal egész műalkotások készülhetnek.
Kincset keresni is megtanulhatunk vagy aranyásókká avanzsálhatunk. Nincs is másra szükség, mint kinevezni a legszebb kavicsot arannyá és elrejteni a kiváncsi tekintetek elől. Játékra fel és már indulhat is a szitálás, kincsvadászat.
És hogy a nagyobbakra is gondoljunk az első betűket ragyogóan megtanulhatjuk egy bot segítségével belevésni a homokba és tádám... előbb utóbb ott virít a homoképítményeken a bolt felirat.
Összességében a homokozójátékok egyszerre biztosítanak szórakozást és fejlesztő élményeket a gyerekek számára, hozzájárulva ezzel a testi és szellemi fejlődésükhöz. Ezekkel a játékokkal a gyerekek nemcsak fizikailag, hanem intellektuálisan és szociálisan is gazdagodnak, napról napra fejlődnek. Az így szerzett élmények és tapasztalatok hosszú távon pozitív hatással vannak a bölcsődés és óvodás gyermekek fejlődésére, megteremtve az alapokat a későbbi tanuláshoz és a majdani sikeres élethez. Az ilyen típusú játékok tehát nem csupán időtöltés és szórakozás, hanem komoly nevelési, fejlesztési eszközök is, amelyek minden gyerkőc, szülő és pedagógus számára teljes szívből ajánlottak.
Közeleg a tavasz, amikor végre több időt tölthetünk a szabadban, az udvaron. Az alábbi blogbejegyzésben összefoglaljuk, milyen típusú kerti játékokat ajánlunk gyerekeknek.
Mostanában sok időt töltünk a kertben gyerekekkel és egyelőre senki nem tudja, mikor tehetünk majd távolabbi kiruccanásokat is. Ha a téli hónapok után elővett tavalyi játékok varázsa már megkopott, nézzük milyen újdonságokkal frissíthetjük fel a kinti játszókészletet!
A tavasz közeledtével alig várjuk, hogy végre több időt tölthessünk a szabadban. Ha kertes házban lakunk, akkor érdemes a rendelkezésre álló területet minél jobban kihasználni és olyan udvari játékokat választani, amelyek hosszú időre lekötik, és változatos mozgásformákat biztosítanak gyermekünknek.
Korábban is jellemző volt, hogy ahogyan cseperednek, egyre inaktívabbá válnak a gyerekek. A koronavírus-járvány miatt tovább romlott a helyzet, még kevesebbet mozogtak. Az aktívan töltött szabadidő kutatások szerint is 8 éves kor után egyre csökken. Mire figyeljünk szülőként ezzel kapcsolatban?