HÚSVÉT, ÉS AMI MÖGÖTTE VAN: ÉRDEKESSÉGEK, TIPPEK, ÖTLETEK
A farsangi szezon végén kezdetét veszi a nagyböjt időszaka. A tél után testünk – lelkünk várja már, hogy a természet megmutassa erejét: sóvárogjuk a tavaszi napfényt, a friss levegőt, virágillatot, a madárcsicsergést, mellyel együtt mi magunk is feltöltődünk, szinte újjászületünk! Vitathatatlan, hogy a tavasz egyik legfontosabb mozzanata a Húsvét és a hozzá kapcsolódó ünnepkör. Utánajártunk, honnan is ered, mi mindent érdemes megtudni róla!
Mit ünneplünk Húsvétkor?
Húsvét minden kétséget kizáróan a kereszténység legnagyobb ünnepe. A Biblia szerint Jézus a keresztre feszítés után a harmadik napon – vasárnap - feltámadt. Kereszthalálával megváltotta minden ember bűnét, feltámadásával pedig győzedelmeskedett a halál felett.
Valláson kívül is megjelenik tartalmában a feltámadás, és újjászületés, hiszen a hosszú, hideg tél után tavasszal maga a természet is megújul, új életre kél. Ennek az ünneplése egybeesik a pogány gyökerekkel rendelkező termékenységi ünnepekkel, melyeket a tavaszi nap-éj egyenlőség idején tartottak.
Honnan ered a Húsvét kifejezés?
Húsvét a 40 napos nagyböjti időszak végét jelzi. A katolikus kereszténységben böjt alatt a húsmentes táplálkozás a kívánatos. Ezt követően ezen a napon – tehát Húsvét napján lehet újra húst fogyasztani, azaz „húst- vételezni”.
A német Ostern, illetve az angol Easter szó eredete egy tőről fakad: Ostara, egy germán istennő, a tavasz keleti úrnője, (kelet németül, ost, angolul: east) ünnepe pedig éppen a tavaszi nap-éj egyenlőség idején volt.
Mikor ünnepelhetjük a Húsvétot?
A Húsvét egy mozgó ünnep, ami azt jelenti, hogy nincsen konkrét helye a naptárunkban. Ünneplése attól függ, hogy az adott évben a tavaszi-nap éj egyenlőséget (március 21.) követően mikor van az első holdtölte. A holdtölte utáni első vasárnap lesz ugyanis Húsvét vasárnapja. Ez legkorábban március 22-re, legkésőbb pedig április 25-re eshet. Idén április 16-án ünnepelhetünk.
Húsvéti népszokások
A népi hiedelmek szerint a szentelt barka, véd a rontás ellen, de mennydörgés és villám elhárítására és gyógyításra is szolgál. A virágvasárnapon felszentelt barkát azonban nem szabad a házba vinni, mert akkor elszaporodnak a legyek és a bolhák. Ehelyett az udvaron a földbe kell tűzni, így az elűzi a férgeket, de torokfájás és gyomorégés ellen is kiváló.
Szintén ezen a napon villőzés során a falubeli lányok villőnek nevezett, szalagokkal, esetleg kifújt tojásokkal feldíszített faágakkal járták a házakat. A villő házba vitelével jelképesen behozták a tavaszt.
Nagycsütörtökön „a harangok Rómába mennek”, így megszűnik a harangozás egészen nagyszombatig. Ezen a napon a jó termés reményében spenótot főztek, így Zöldcsütörtöknek is hívták.
Nagypéntek a gyász napja, amikor szigorúan tilos volt állattartással, földműveléssel foglalkozni. Nem gyújtottak tüzet és kenyeret sem sütöttek.
Nagyszombaton szokás volt a ház körülseprése, hogy ily módon elűzzék a kígyókat, békákat és boszorkányokat. A nagyhéthez kapcsolódó takarítási tevékenység részeként ehhez a naphoz kötődik a féregűzés is. Ilyenkor szentelték meg a keresztelő vizet és a tüzet is.
Húsvétvasárnaphoz is kapcsolódik munkatilalom, továbbá az ételszentelés hagyománya. A hívők a délelőtti misére letakart kosárral érkeztek. A kosárban sonka, kalács, tojás, bárányhús és bor is volt. Jelképesen a bárány Jézus áldozatára, a bor Krisztus vérére, a tojás pedig az újjászületésre utal.
A főtt tojás családilag történő közös elfogyasztása a magyar néphagyományok szerint az összetartást, összetartozást jelzi: ha életük során valamikor eltévednek, jusson eszükbe, kivel fogyasztották el a húsvéti ételeket, és így mindig hazatalálnak.
A húsvéti morzsát különösen nagy becsben tartották. Egyes területeken megtartották és nyáron a verebek ellen használták fel oly módon, hogy kereszt alakban meghintették vele a gabonaföldeket és ezt mondták: „távozzatok innen kártékony madarak”. Volt azonban olyan térség is, ahol este vacsora után elégették, hiszen ez szentelmény, így sem ember, sem állat nem érinthette.
Hallottál már a tojásgurítás hagyományáról? A gyerekek az otthonuk közelében található dombról legurították a főtt tojásokat. Az lett a győztes, akinek a tojáshéja nem repedt meg. A tojásütéssel is jókat játszottak a korabeli fiúk. Egymással szemben állva a játékosok megpróbálták eltörni a másik tojását oly módon, hogy a kezükben tartott tojással ütögették, nyomták a másik fél tojását. Az veszett, akinek a tojása összetörött.
Húsvéthétfőn a locsolkodásé és a hímes tojás-ajándékozásé a főszerep. A szokás alapja a víz tisztító, megújító erejébe vetett hit, valamint az öntözéssel a bő termést is életre hívták. A tojás magában hordozza az élet ígéretét, így a termékenység szimbóluma is egyben. Az ünneplésben való megjelenítésével a régi korok emberei bőséges termésre számítottak. Manapság kiveszőben van a locsolkodás hagyománya: a lányok, asszonyok nagy része, szívesen lemond(ana) róla, vagy a vizes ruhák okozta kényelmetlenség, vagy a rájuk öntött illatok sokszínűsége miatt. Aki viszont úgy dönt, hogy fogadja a locsolókat, készüljön nekik piros, hímes tojással.
Ha locsolás, akkor locsolóversek!
Miért fontos, hogy piros legyen a tojás?
A tojásfestés szokásával az egész világon találkozhatunk. Vallásos megközelítésben a vörös, piros szín Jézus vérét szimbolizálja. Régen, a piros színnek védelmező erőt tulajdonítottak, és a szerelmet is jelképezi. Klasszikusan a vöröshagyma héját használták tojásfestéskor, ezzel érték el, hogy pirosas-vöröses színe legyen. Ha ragaszkodtok a hagyományos megközelítéshez, akkor te is megnézheted, hogy melyik étel milyen színnel festi meg a tojásokat.
Hogy ünneplik más országokban a Húsvétot? – avagy ahány ország, annyi szokás
Ausztráliában a nyulak kártékonyságuk miatt óriási gazdasági problémát jelentenek, az ország nagy részében nem is tarthatók. Helyét egy őshonos ausztrál állat, az erszényes nyúl vette át.
Belgiumban húsvét szombatján fergeteges tojásvásárt tartanak, és „Tojásherceget” választanak. Másnap választják meg a párját, azaz a „Tojáshercegnőt”. Húsvéthétfő is az ünneplésé és ekkor rendezik meg a tojásfogó versenyt. A templom tornyából leeresztett, kicsi ejtőernyőkkel ellátott papírtojásokat kell elkapni. Akié az aranytojás, a dicsőségen kívül 5000 belga frank boldog tulajdonosa is lesz.
Finnországban csendes ünneplés zajlik Húsvétkor, így is nevezik a nagyhetet: Csendes hét. Nagypéntek itt is a gyász napja, ilyenkor gyászruhát viselnek, nem találkoznak rokonokkal, barátokkal és tüzet sem gyújtanak. A nagyböjtöt itt is szigorúan veszik és csak naplemente után étkeznek. Húsvétkor a gyerekek versekért, énekért cserébe tojásokat kaptak a szomszédoktól, ismerősöktől.
Németországban nagypénteken letakarják a kereszteket és szombat estéig szigorúan böjtölnek. Vasárnap az étkeknél bárány alakú tortával és piros tojással ünnepelnek. A gyerekek átkutathatják a kertet az elrejtett tojásokért és édességekért. Egyes területeken húsvéti máglyát raknak, ahol elégetik a karácsonyfát, így üdvözlik a tavaszt.
Oroszországban mozsárágyúval és tűzijátékkal ünneplik Krisztus feltámadását. Húsvét vasárnap az emberek összecsomagolnak kuglófot, vizet, narancsot, kekszet és mogyorót, majd elmennek a családi sírokhoz, ahol a sír mellett egy asztalkán vagy magán a síron feltálalják az ételt az elhunytaknak.
Romániában is él a locsolás hagyománya, azonban érdekesség lehet számunkra, hogy ott a család idősebb nőtagjait a lányok meglocsolják a nap végén.
Svájcban húsvétkor az emberek új ruhába öltöznek, így jelképezik a természet újjászületését. A kisgyerekek ebben a ruhában meglátogatják a nagyszülőket, keresztszülőket, akiktől új pénzérméket kapnak ajándékba. Díszbe öltöztetik a kutakat is, így dicsérik a vizet, mint az Isten ajándékát.
Összegyűjtöttük Nektek webáruházunk gyöngyszemeit, hogy segítsünk Nektek a Húsvéti ráhangolódásban.
Tipegődnek keresel húsvéti meglepetést? Nézd meg ezt a tüneményes húzogatós tyúkocskát tojásokkal, vagy ezt a kacsacsaládot! Ugye, milyen aranyosak? Bella nyuszi a Bigjigstől egy tüneményes bébi játék, melyhez nem csak hozzábújni jó, hanem remek fejlesztő eszköz is egyben.
A Quercetti is gondolt a picikre, ezért megalkották a Quercetti Animal Links-et. Építsd össze az állatokat egy hosszú lánccá! Megtaláltad a nyuszit?
A Bunny Boo egy nyuszis logikai játék, mely nagyon kedvelt az ovisok és kisiskolások között, jó szívvel ajánljuk!
Ha készségfejlesztő okosjátékot keresel, melyet akár utazás közben is elő lehet venni, akkor a Tojó toló tökéletes választásnak ígérkezik.
Ha szeretnétek kreatívan tölteni a tavaszi szünetet, akkor a Hama gyöngyök biztosan tetszetni fognak. A formák között megtalálod a tojást, kacsát, és a nyuszit is! Apró kezeknek tervezték ezt az Állatos nyomda szettet, mellyel az alkotás az első perctől kezdve garantáltan öröm lesz majd!
Ha Djeco, akkor gyönyörű grafika, igényes, és tartós kivitelezés. A Rabbit kirakó bevezeti a legkisebbeket a puzzle varázslatos világába! Nagyobb gyerkőcöd van? Mit szólsz egy kis asszociációs játékhoz? Nézd csak meg te is a Little Association társasjátékot!
Gyermeked türelmetlenül várja már a Húsvétot? Mennyit kell még aludni? Hogy könnyebben teljenek a napok,játsszatok a nagyszerű fejtörőket tartalmazó Nyúlugró játékkal! Bemutató videóját itt találod!
A gyerekek kivétel nélkül imádnak bábozni, bábokkal játszani. Nézd meg kesztyűbábjainkat, melyek között megtalálod a húsvét kedvelt figuráit is: a kakast, a bárányt, a nyulat, és a kacsát is!
A húsvéti időszak mindenképpen izgalmas eleme a tavasznak, melyben összefonódnak az ősi, népi szokások a vallási tradíciókkal. Természetesen mindenki a maga ízlése szerint alakítja a családi hagyományokat, de mindenképpen érdemes méltóképpen ünnepelni azt, hiszen gyermekeinknek biztosan maradandó élményeket, emlékeket, általuk pedig „gyökereket” is adhatunk.
Kellemes készülődést és örömteli ünneplést kívánunk!
(képek forrása: http://ltc-english.com/how-we-celebrate-easter/, http://kingofwallpapers.com/easter.html, http://weeebay.com/mandiri/what-is-easter-the-celebration-of.html, http://szuzanna0105.blogspot.hu/2012/04/husveti-szimbolumok.html, http://www.infovip.hu/topic/1/74/Husvet, http://cultura.hu/gasztro/hagyomanyos-husveti-etelek/, http://www.pecsma.hu/abszolut-no/randi/kihaltak-locsolok-pecsrol/, http://netfolk.blog.hu/2013/03/14/festett_himes_tojasok-_kulonbozo_technikak, http://kertesz.blog.hu/2013/03/31/husveti_legendarium, http://www.korkep.sk/cikkek/kultura/2016/03/28/5-europai-orszag-husveti-szokasai-2, https://finland.fi/life-society/wandering-witches-welcome-finnish-easter/, https://hu.pinterest.com/redlambcake/lamb-cakes/, https://www.leger.co.uk/blog/2015/04/03/7-of-the-strangest-easter-traditions-around-europe/,)