Gyakran félbehagyja a játékot? Elkalandozik, elfelejt dolgokat? Így fejleszthető a figyelem!
A figyelem az életkorral természetes módon is változik, az iskolaérett gyerekek már jóval hosszabb ideig képesek koncentrálni, mint amikor az óvodát kezdték. Egyes gyerekeknél azonban gondot jelenthet a figyelem megtartása, ők fejlesztésre szorulnak ezen a területen. Blog bejegyzésünkben elmondjuk, hogy milyen lehetőségeink vannak erre otthon, játékos formában.
A figyelem fejlődése
Az, hogy a gyermek mennyi ideig képes koncentrálni valamilyen tevékenységre, az életkorától is függ. A 3 hónapos csecsemő például még 1-2 percnél tovább nem tud figyelni egy adott dologra, 1 éves korára azonban már akár 15 percre is képes belefeledkezni a játékba. 3 éves korában a gyerekek átlagosan 20 percig képesek koncentrálni valamire, 6 éves korukra pedig ez az idő 25-35 percre tolódik ki.
Figyelemzavar, ADHD?
A figyelem fejlődése természetes folyamat, így, mint minden más területen is, itt is lehetnek eltérések a gyerekek között. Valakinél előbb, másoknál később fejlődik a figyelem, illetve az egyéni adottságok, a gyermek temperamentuma is befolyásolhatja, hogy inkább nyugodt vagy izgága természet. Ezzel kapcsolatban azonban lényeges egy gyakori tévedésre felhívnunk a figyelmet.
Sokat hallani napjainkban az ADHD-ról, ez a rövidítés figyelemzavaros hiperaktivitást jelent. Fontos megjegyezni, hogy a figyelemzavar együtt járhat ugyan hiperaktivitással, vagyis túlzott mozgásigénnyel, de önmagában is megjelenhet, tehát nem minden figyelemzavaros gyermek hiperaktív!
Figyelemzavar, motoros nyugtalanság kategóriánkban olyan játékokat, játékos fejlesztő eszközöket gyűjtöttünk össze, melyek pörgősek, gyorsak, mégis fejlesztik a koncentrációs készséget.
A figyelemzavar jelei
A jelek, hogy a gyermek figyelmének fejlődésében lemaradás mutatkozik, olyan enyhék is lehetnek, hogy a szülők otthon nem is veszik észre, gyakran csak az óvodában, a pedagógusok hívják fel rá a figyelmet.
- A figyelemzavar jele lehet, ha a gyermek figyelme könnyen elkalandozik. Jellegzetes kép ennek kapcsán például a gyerekszoba és a lakás több pontján félbehagyott tevékenységek nyomai: a gyermek beleelkezd egy játékba, majd mielőtt azzal végezne – kifestené, felépítené, lejátszaná a társasjátékot stb. - már bele is fogott egy másikba.
- Jellemző tehát, hogy pár perc után elun egy adott tevékenységet, hogy nem tud egy feladatra koncentrálni, kivéve, ha az a valami igazán érdekli, és szórakoztatónak találja.
- Elfelejt dolgokat, gyakran elveszít valamit.
- Nem figyel a részletekre, nehezen szervezi meg a feladatait.
- Nehezen követi az utasításokat, és dolgozza fel az új információkat, gyakran inkább elkerül olyan feladatokat, melyet tartósabb erőfeszítést igényelnek.
- Nem figyel, amikor beszélnek hozzá, gyakran álmodozik.
Átmeneti és tartós is lehet
Ha a fenti felsorolásból több is jellemző gyermekedre, érdemes tudatosan fejleszteni a figyelmét! Tudnod kell azonban, hogy átmeneti figyelmi problémák jelentkezhetnek valamilyen külső, környezeti vagy pszichés hatásra is! A valódi figyelemzavar azonban tartós és már korai életkortól megfigyelhető. Ha bizonytalan vagy, kérd szakember segítségét!
Tanácsok az otthoni fejlesztéshez
A figyelem fejlődését az otthoni környezetben is tudod támogatni. A figyelem fejlesztését szolgáló játékokról korábbi blog bejegyzésünkben is olvashattok. Most olyan tippeket hoztunk, amelyeket a mindennapokban, a mindennapok során tudtok használni:
- csökkentsük az ingereket, hogy a gyermek el tudjon mélyedni egy-egy tevékenységben. Fontos a csend, ne szóljon a tévé, rádió, és csak az éppen aktuális játék legyen elől.
- legyen napirend, amiben a szabad játék is kapjon helyet, ne szervezzük túl a délutánokat sem, a túl sok szakkör sem feltétlenül előnyös.
- nem lehet eléggé hangsúlyozni az elegendő alvásidő fontosságát! A fáradt, kialvatlan gyermek hamar nyűgös lesz, biztosan nem tud jól koncentrálni.
- a mozgás fontos szerepet játszik az idegrendszer érésében, ezáltal mondhatjuk, hogy a figyelem megfelelő fejlődéséhez is a mozgásos játékokon át vezet az út. Legyen a mindennapok része a mozgás, a kertben vagy játszótéren.
- próbáljatok ki minél több féle tevékenységet, hogy megtaláljátok, mi az ami érdekli, ami hosszabb ideig is le tudja kötni a figyelmét!
Figyelemfejlesztő és mozgásfejlesztő kategóriákon belül további játékokat találsz az otthoni játékos fejlesztéshez!