Így fejlődik a finommotorika
A finommotorika a kezek, ujjak apróbb, összehangolt mozgása. Ezt a képességet használjuk például, amikor egy apró tárgyat felcsippentünk, ollóval vágunk vagy tésztát gyúrunk. Fejlesztésével készítjük elő a grafomotorika, az íróeszközzel végzett mozgások alapját. Az iskolakezdésre tehát nagyon lényeges ez a képesség, ám a fejlődése már születéstől kezdve zajlik. Blog bejegyzésünkben erről olvashatsz bővebben.
Finommotorika születéstől az első születésnapig
Az első hónapokban teljesen természetes, ha kisbabád kezét sokszor látod ökölbe szorítva. Ha pedig a tenyere mégis éppen nyitva van, és az egyik ujjad hozzá érinted, akkor működésbe lép a fogó reflex. Ilyenkor a kicsi ösztönösen megragadja az ujjad. Ezek a reflexek az idő múlásával fokozatosan eltűnnek, az első félév végére már tárgyakat is megtart a kezében, és azokat átveszi egyik kezéből a másikba. Szemével követi a kezek mozgását, játszik kezeivel, lábaival.
Ez is érdekelhet! Babajátékok 0-6 hónapos korig >>>
6 hónapos kor után jellemző, hogy amit a kezébe fog, azt meg is „kóstolja”, szájába veszi. Ebben az életkorban kezd kialakulni a csippentő mozgás, amit átlagosan 9 hónapos korától evés közben előszeretettel gyakorol is. 1 éves korára már lapozni tudja a könyveket – persze még nem egyesével, hanem több lapot egyszerre – és elkezd kialakulni, hogy a jobb vagy bal kezét használja inkább a tevékenységek közben.
Olvass tovább! Babajátékok 6 hónapos kortól >>>
A finommotorika fejlődése 1 éves kortól óvodás korig
1 éves kor után már integet, tapsol, elkezd kanalat használni. „Rajzol”, vagyis marokra fogja a zsírkrétát és vonalakat húz a papíron. Megfogja az építőkockát és képes néhány elemből álló tornyot építeni.
2 éves kora körül már egyesével is tud lapozni, elkezdi 3 ujjal fogni a zsírkrétát, filctollat a kezében. Elboldogul a tépőzárral, egyszerűbb cipzárral. Szívesen játszik bedobós játékokkal, kupakot is felteker. Gyurmából egyszerűbb formákat készít.
Így fejlődik a finommotorika az óvodában
3 évesen már gyakorolja a helyes kanálfogást, egyszerűbb formákat, például kört tud rajzolni. A ruhák kigombolásával már ügyesen elboldogul, a nagyobb lyukú fűzős játékok, gyöngyfűzés is megy neki, ollóval egyenes vonalat tud vágni.
4 éves korban bonyolultabb formákat, például négyzetet is tud rajzolni. Puzzle darabokat megfogja, a képet ki tudja rakni. Villával is megtanul enni, kis segítséggel, de önállóan öltözik.
Mit játsszunk? Kézügyesség fejlesztése az óvodában >>>
5 éves korban többnyire már látszik, hogy melyik a domináns keze. Nagy mérföldkövet jelent ebben az életkorban a cipőfűző kötés tanulása. 6 éves korára kialakul a helyes ceruzafogás, embert is tud rajzolni és a nevét is le tudja másolni, ha nyomtatott nagy betűkkel írjuk. Ollóval különböző alakzatokat kivág. Késsel-villával eszik, önállóan öltözik.
Nézz szét webáruházunkban! Játékok életkor alapján, a finommotorika fejlesztéséhez >>>