Átalakítás miatt zárva – így segít a közös játék átvészelni a kamaszkort
Vigyázat! A kamasz átépítés miatt átmenetileg zárva – írta találóan Vekerdy Tamás a kamaszkorról. Az önálló személyiség születésének nehézségeivel szülőként és gyermekként egyaránt nehéz megbirkóznunk. Blog bejegyzésünkben most azt mutatjuk be, hogyan segíthetnek a családi hagyományok jó kapcsolatot ápolni ebben a viharos időszakban.
Mintha hullámvasúton ülnénk
Kamaszunk egyik nap jókedvűen ér haza, be nem áll a szája, mesél az iskolai eseményekről, másnap pedig csak értetlenül pislogunk utána, amikor egy átlagos kérdésre felelet helyett elviharzik és becsapja maga mögött az ajtót. Mintha hullámvasúton ülnénk, gondoljuk gyakran, ebben a hormonális változásokkal és hangulatingadozással teli időszakban.
Kamaszkorban válnak a gyerekek önálló személyiséggé, így gyakorlatilag ez egy második születésnek is nevezhető időszak. A gyerek, akit korábban ismertünk, megváltozik, függetlenségre vágyik, érzelmei hevesek, szívesebben tölti idejét a barátaival, fokozott benne a beilleszkedés iránti vágy. Aggódunk a magatartása, a jegyei, az öltözködése, a haja, a stílusa miatt, veszekszünk, hallgatunk, szabályokat hozunk, korlátokat adunk, majd engedünk, míg végül teljesen tehetetlennek érezzük magunkat a dolgok természetes folyásával szemben.
Soha nem volt még ilyen nehéz „csak” jelen lenni
Vekerdy szerint a kamaszt „el kell viselni”, mást nem tehetünk. Bár ebben a szakaszban nem mindig könnyű kapcsolatban maradni, fontos, hogy fogadjuk el a gyermek késztetését arra, hogy személyesen eltávolodjon. Értsük meg, hogy az egyedüllét, a magánélet és a barátokkal töltött idő iránti növekvő vágyai normálisak és elvárhatóak – és nem tükrözik azt, amit tettünk vagy nem tettünk. Ez egy folyamat, aminek le kell zajlania, végbe kell mennie. A cél az, hogy ebben őt támogassuk, ezt pedig a jelenlétünkkel tudjuk leginkább megtenni.
Az együtt töltött idő erősíti a köteléket
Csak azért, mert nem mindig fejezi ki ezt, - sőt a viselkedése épp az ellenkezőjére utal – gyakran úgy tűnhet, hogy nem hallgatnak ránk, a gyermek számára továbbra is nagyon fontos a szülővel való kapcsolat. Na de hogyan öleljünk meg egy sünit, aki azonnal a tüskéit mutatja felénk, amint közeledni próbálunk?
Egy nagyszerű módja annak, hogy ebben a viharos időszakban is jó kapcsolatban maradjunk kamasz gyermekünkkel, ha tudatosan ütemezzük a családi kötődés idejét. Kutatások szerint is a családi hagyományok pozitív élményeket és emlékeket teremtenek mindenki számára azáltal, hogy ápolják a családi köteléket és az összetartozás érzését keltik. Ez bármilyen tevékenység lehet, amelyet rendszeresen végez egyik szülő a kamasszal, vagy együtt a család is. A programot érdeklődési körünk szerint határozzuk meg, a lényeg a rendszeresség. Így alakíthatjuk ki a hagyományos keddi pizza estét, - ilyenkor a főzés is lehet akár közös program – csütörtöki filmnézést, havi egy alkalommal túrázást, közös vásárlást, szépségápolási kezelést, kutyasétáltatást vagy vasárnap délutáni társasozást.
A legfontosabb elem a következetesség és a családi hagyomány megteremtése. Az előre megbeszélt programokra a kamasz is szívesen előbújuk a szobájából és nem szervez a barátaival közös programot, ha tudja, hogy ilyenkor nem a tanulásról faggatjuk vagy a szobája állapotát vetjük a szemére, hanem valóban jó hangulatban töltjük együtt az időt, a közös tevékenységre koncentrálva.
A kamaszokkal közös programokhoz ajánljuk társasjátékainkat, és szabadtéren is használható sport és mozgásfejlesztő játékainkat!