Ilyen sokat fejlődnek 2-7 éves korukig a gyerekek
Az agy fejlődésének egy különösen fontos periódusa 2 éves kor körül kezdődik, és 7 éves kor körül ér véget. Blog bejegyzésünkben három tippet adunk, amelyek segítségével támogatni tudod gyermeked fejlődését ebben az intenzív időszakban.
Gyermekkorban két olyan korszak van, amikor az agy ugrásszerű fejlődésen megy keresztül: 2 éves kor körül és serdülőkorban. Ezekben az időszakokban az agysejtek közötti kapcsolatok (szinapszisok) száma megkétszereződik. Mivel a tanulás az agysejtek közötti kapcsolatokban történik, kétszer annyi szinapszis lehetővé teszi, hogy agy gyorsabban tanuljon, mint az élet bármely más szakaszában.
Teljesítmény helyett fókuszáljunk a tanulásra
Először is fontos, hogy a gyermekben kialakuljon az érzés, miszerint tanulni jó, hiszen csak így lesz képes újabb és újabb ismereteket elsajátítani. Ezért ebben az időszakban jó, ha a kisgyermek megtapasztalja azt, hogy önmagában a tanulás folyamata az öröm forrása és nem csak a teljesítmény, a végeredmény. Bíztassuk arra, hogy új tevékenységeket próbáljon ki, segítsünk neki megérteni, hogy a hibák a tanulási folyamat természetes velejárói. Hangsúlyozzuk a kitartás fontosságát, azt, hogy a képességek gyakorlással fejleszthetőek. A gyerekek megtanulják szeretni a tanulást, ha mi is lelkesedést mutatunk a folyamat iránt, nem pedig az eredményekre fókuszálunk.
Az érzelmi intelligencia (EQ)
Az intenzív fejlődés időszakában lényeges, hogy ne hagyjuk figyelmen kívül az érzelmek világát sem. Az EQ fejlesztésével olyan szuper képességekre tehet szert gyermekünk amelyekkel még az óvodakezdés is könnyebb lehet, de később az iskola és a munka világában is hasznára válik például az empátia, vagy a csapatmunka.
Az empátia az érzések ismeretével kezdődik. Ennek első lépése, hogy a gyermek el tudja mondani, mit érez („szomorúnak érzem magam”), majd azt is képes felismerni, hogy ezt az érzést mi váltotta ki. („Szomorú vagyok, mert fagyit akartam, és te nemet mondtál”) . Az érzelmi intelligencia fejlesztésével a gyermek önuralma, önismerete, empátiája, belső motivációja és szociális készségei is fejlődnek.
Változatos játéktevékenységek
Számos területen megalapozza a készségek fejlesztését, ha engedjük, hogy a gyermek sokféle tevékenységben kipróbálja magát. Életkorának megfelelően számos tevékenységbe bevonhatjuk, például zenébe, olvasásba, sportba, matematikába, kreatív foglalkozásokba, természettudományokba és a nyelvekbe. A fejlődő gyermekagy szivacsként szívja magába az új ismereteket, ezt támogathatjuk azzal is, ha változatos fejlesztési területek szerint válogatjuk össze az otthoni játékkészletet.