Irány az udvar, a kert vagy a játszótér! Keveset mozognak a gyerekek
Korábban is jellemző volt, hogy ahogyan cseperednek, egyre inaktívabbá válnak a gyerekek. A koronavírus-járvány miatt tovább romlott a helyzet, még kevesebbet mozogtak. Az aktívan töltött szabadidő kutatások szerint is 8 éves kor után egyre csökken. Mire figyeljünk szülőként ezzel kapcsolatban?
Az elmúlt időszak kedvezőtlen hatása
Habár egyre több gyermek tölti a szabadidejét a képernyő előtt, óvodás és kisiskolás korban még úgy tűnik, hogy nincs szükség külön szervezésre, bátorításra annak érdekében, hogy elegendő időt töltsenek mozgással.
A fizikai aktivitás először 8, majd 11 éves kor környékén csökken jelentősebb mértékben. A járvány miatt bevezetett korlátozások azonban minden korcsoportban változást okoztak a mozgás terén. A karantén, a távolságtartás, a csapatsportok felfüggesztése miatt a kisebbeknél és a kamaszoknál is lecsökkent a napi mozgásmennyiség.
Ennyit és ezért kellene naponta mozogni
Az amerikai Járványügyi és Betegségmegelőzési Központ ajánlása alapján 6 és 17 éves koruk között a gyerekeknek legalább napi 60 perc mozgásra lenne szükségük. Fiatalabbak körében az ajánlás életkoruk függvényében módosul.
A napi rendszeres mozgás nemcsak a csontok és az izomzat fejlődése szempontjából lényeges. A fizikai aktivitás a szellemi és érzelmi fejlődést is segíti és hozzájárul a jobb iskolai teljesítményekhez is.
Mozgás helyett képernyő?
A digitális oktatás miatt a gyerekek több időt töltöttek a képernyő előtt, és a fizikai távolságtartás következtében is inkább így tartották a kapcsolatot. Idejük nagy része tehát inaktívan telt, emellett sokan, akik korábban rendszeresen sportoltak, az edzéseken sem tudtak részt venni. Az élet azóta újra indult, a korlátozásokat jelen helyzet szerint eltörölték. Úgy tűnik azonban, hogy az elmúlt időszak mégsem múlik el nyomtalanul, a képernyő továbbra is uralja a gyerekek szabadidejének nagy részét.
Legyen családi program a mozgás!
Ahogy arról már korábban írtunk, az Amerikai Gyermekgyógyászati Akadémia napi 1 órában maximalizálta a 2-5 éves gyerekeknél a képernyő előtt töltött időt. A nagyobbaknál is fontos arra figyelni, hogy ne az okostelefon vagy a laptop legyen az egyetlen szabadidős alternatíva, de mivel is lehetne a kiskamaszokat elcsábítani a közösségi és videomegosztó oldalaktól?
Most sincs jobb eszközünk, mint a példamutatás szülőként: ha a napirendbe építjük, közös családi programmá alakítjuk a mozgást. Ha a fizikai aktivitás az egész család számára fontos, a gyermeket is könnyebben bevonhatjuk, mert látni fogja, hogy egy közös tévézéshez vagy társasjátékhoz hasonlóan, a mozgás is lehet szórakoztató program, valami, amit a család együtt csinál.
- Próbáljunk ki különböző sportokat, a gyerekek életkorától függően! Minél több mozgásformával megismertetjük a gyermeket, annál nagyobb eséllyel talál olyat, amit megkedvel. Keressük fel együtt a közeli edzőtermet, jógázzunk, vagy otthoni is tornázhatunk, online edzésterv követésével.
- Kisebbekkel töltsünk több időt a játszótéren, nagyobbakkal a szabadtéri edzőgépeket is kipróbálhatjuk.
- A hétvégi programokat is szervezzük a mozgás köré: kerékpár túra, vagy gyalogos séták, tollaslabdázás vagy egy közeli kosárpálya felkeresése is jó időtöltés lehet.
- A kerti játékok is segítségével otthon is a mindennapok része lehet a mozgás. Ha van rá helyünk és lehetőségünk, akkor alakítsuk ki úgy a kertet, hogy változatos mozgásformákat – például hinta, trambulin, csúszda - is kipróbálhassanak a gyerekek.
- Kamaszoknak jó választás lehet a darts, de a BS Toys játékai között is sok szórakoztató mozgásfejlesztő játékokat találtok!