Iskola-előkészítő játékok nagycsoportos óvodásoknak
Izgalmas év előtt álltok, ha most kezdi a nagycsoportot gyermeked. Iskolát, tanító nénit választotok, majd elballag az óvodából. Az iskolakezdés fontos mérföldkő a gyerekek életében, szülőként pedig szeretnénk, hogy ez az átállás minél zökkenőmentesebb legyen. Iskola-előkészítő játékaink ebben segítenek!
Mire lesz szükség az iskolában?
Az iskolakezdő gyerekek mindennapjai hirtelen megváltoznak. A szabadabb óvodai lét után az iskolai napirend, a tanórák hossza és az új környezet, az osztálytársakkal való kapcsolat kialakításához is nélkülözhetetlenek olyan szociális készségek, mint például a szabályok megértése, empátia, a siker és a kudarc feldolgozása, a másokhoz való alkalmazkodás képessége.
A nyelvi kompetencia, az életkornak megfelelő aktív és passzív szókincs a társas kapcsolatok építésén túl a tanuláshoz is lényeges. Az olvasás és írás elsajátításához azonban nagyon fontos a téri-, síkbeli tájékozódás, a sorrendiség és a haladási irány észlelése és a tagolás képessége is. Ezek nélkül például a füzetben sem tud megfelelően eligazodni és a szavak szótagolása során is nehézségekbe ütközhet.
A számfogalom kialakulása, mennyiségek megértése és az emlékezet mellett még nagyon lényeges a kézügyesség fejlesztése, a kéz izmainak edzése, vagyis a finommechanika fejlesztése. Enélkül a helyes ceruzafogás sem alakulhat ki, ami az írás tanulásához nélkülözhetetlen.
Milyen játékok segítenek a felsorolt készségek fejlesztésében?
A felsoroltak közül több, például a tájékozódás, relációs szavak, képi emlékezet, testtudat, szem-kéz koordináció, finommotorika, képi emlékezet, szótagolás, szókincs, matematikai készségek fejlődését biztosítja a Fejleszt Elek – Barangolás a farmon játék.
Az iskolaérettséghez szükséges képességek fejlesztését szolgálja már generációk óta a LÜK termékcsalád. Az élvezetes és szórakoztató tanulást a kifejezetten nagycsoportosok számára összeállított feladatlapok biztosítják.
A finommotorika fejlesztéséhez már a korábbi években is sok játék közül választhattatok. Kisebbekkel gyurmázni, gyöngyöt fűzni, csipeszes játékokkal játszani, nagyobbakkal pedig már ollóval vágni is lehet. A kis kezek számára igazi kihívás 5 éves kor körül a cipőfűző kötés tanulás, 6 éves korra pedig kialakul a helyes ceruzafogás is. Ehhez egy hasznos kiegészítőt is használhattok, a ceruzafogó segít elsajátítani a háromujjas ceruzafogást.
A koncentráció, memória, megfigyelő- és logikai készség és természetesen a szociális készségek fejlesztésére fejlesztésére remekül használhattok különböző társasjátékokat. A Grabolo, Dobble, Elvarázsolt labirintus, IQ puzzler nagy kedvenc a nagycsoportos korosztályban.
Kutatások bizonyítják, hogy az IQ mellett az EQ, vagyis az érzelmi intelligencia fejlesztése is nagyon fontos az életben. Az EQ olyan képességeket jelent, mint az öntudat, az önkontroll, a belső motiváció, az empátia és a szociális készség. A nagycsoportos korosztálytól ajánlott Érzel-mese segítségével fejlődik a konfliktusmegoldó képességük, és az empátia. A gyerekek megismerik az érzéseiket, megtanulnak beszélni róla, ami nagy segítséget jelent életük egy olyan fontos állomásán, mint az iskolakezdés.
Iskola-előkészítő játékaink között megtalálod az összes nagycsoportosoknak szóló fejlesztő játékot. Ha egy-egy terület célzott fejlesztéséhez keresel segítséget, akkor a fejlesztő játékok kategóriából indulva érdemes válogatnod. Az iskolára való készülés tehát messze nem merül ki a feladatlapok töltögetésében, gyermeked játékos formában gyakorolhatja a szükséges készségek fejlesztését.
A felnőttként rutinfeladatot gyerekként elsajátítani korántsem egyszerű. Sok fejtörést okozhat és gyakorlást igényel, míg a nyuszifülek a helyükre kerülnek. Milyen életkortól javasolt a cipőfűző kötés tanítása gyerekeknek?
A finommotorika fejlesztése fontos az írás elsajátításához. Habár ez a folyamat már kisgyermekkorban elkezdődik, gyakran mégis csak nagycsoportosoknál válik hangsúlyosabbá, ha a gyermeknek lemaradása van ezen, az iskolában nélkülözhetetlen területen. Mire érdemes figyelni, hogyan ügyesedhetnek a gyermek kezei?
Szeptemberben kezdi az iskolát, az elmúlt években gyermeked sokat fejlődött. Blog bejegyzésünkben összegyűjtöttünk néhány fontosabb jellemzőt, ami a 6 éves korosztály tagjaira általánosságban jellemző.
Ha fejlesztő játékokra gondolunk, akkor első körben talán a legkisebbeknek készült formabedobó jut eszünkbe, majd a nagyobbaknak szóló logikai feladatok, az agyat megmozgató, gondolkodásra serkentő játékok.
A sok hasznos tudás és képesség azonban alig vezet sikerre önismeret, önuralom, kitartás, beleérző képesség és a társas kapcsolatokban való jártasság nélkül.
Ezeket a képességeket pedig kizárólag az érzelmi intelligencia fejlesztésével tudjuk megszerezni.