Iskolaérettség: néhány hónap alatt is látványos fejlődés
Kezdődik az általános iskolai beiratkozás időszaka. Gyermeked iskolaérett, szeptembertől kezdi az iskolát, mégis aggódsz, mert úgy látod, hogy egy-két területen elmaradása van? Jó hír, hogy célirányos fejlesztéssel az iskolakezdésig hátralévő időben is sok változás érhető el. Nézzük, mire érdemes figyelned!
Mit jelent az iskolaérettség?
Az iskolaérettségi vizsgálat során alapvetően három fő területre összpontosítanak a gyermeknél a szakemberek: fizikai és pszichés alkalmasság, illetve kognitív érettség. A következőkben az egyes területek jellemzőit foglaljuk össze röviden.
A fizikai érettségnél fontos a megfelelő testi fejlettség, amivel elbírja az iskolatáskát, a napi tanórákat és testnevelést, kevésbé lesz fáradékony. A mozgása összerendezett, kialakult jobb-balkéz dominancia, a ceruzafogás. Fontos a jól működő egyensúlyérzék, látás és hallás.
A pszichés alkalmasság során az osztályba való beilleszkedéshez nélkülözhetetlen szociális érettség mellett a szakemberek arra is figyelnek többek közt, hogy milyen a gyermek feladattudata, kötelességérzete, kudarctűrő képessége, monotónia-tűrése, felnőttekhez való viszonya. Fontos, hogy tud-e legalább 20 percig figyelni és úgy általában várja-e az iskolát, érdeklődik-e a betűk és számok világa után.
Ez utóbbi már átvezet a kognitív érettség területére, ide sorolandó például a 10-es számkörben való tájékozódás képessége is, de az emlékezet fejlettsége, a problémamegoldó képesség és beszédfejlettség is épp úgy, mint a soralkotási és vizuális- és téri tájékozódás képessége. Ez valóban csak néhány terület a kognitív képességek széles skálájáról, a gyermekünk képességeiről pontos felmérést egy iskolaérettségi vizsgálat adhat.
Iskola-előkészítő foglalkozások
Ha bizonytalanok vagy, vagy egyszerűen csak szeretnéd megtámogatni a biztosabb szeptemberi iskolakezdést, akkor még most is érdemes részt venni egy felmérésen. Az előttünk álló hónapok alatt még van lehetőség célzott gyakorlatokkal adott részképességek fejlesztésére. Az emberi agy plaszticitása ugyanis kisgyermekkorban a legerősebb, az agy fejlődésének legintenzívebb szakasza születéstől 6-8 éves korig tart. A szakember által vezetett iskolaelőkészítő foglalkozásokat otthoni gyakorlással is kiegészítheted, ehhez az alábbi kategóriában találsz fejlesztő játékokat:
Amire szülőként még érdemes figyelni
Az adott részképességek célzott fejlesztésén túl vannak olyan mindennapi életből vett, praktikus tudnivalók is, amiket otthon, a szülőkkel gyakorolhatnak a gyerekek. Jelentősen megkönnyíthetjük az iskolakezdést, az osztályba történő beilleszkedést, ha a gyermek illendően köszön, és a megfelelő köszönési formákat használja.
Önálló öltözés: a testnevelés órákon, amikor a szünetben kimennek az udvarra, bejönnek, benti cipőt átvesznek, fontos, hogy ezek a mozdulatok gördülékenyen menjenek. Gyakoroljuk otthon az önálló öltözést, a cipőfűző megkötését (bár kezdetben talán praktikusabb az iskolába a tépőzáras lábbeli).
Önálló tisztálkodás és étkezés: kézmosás, WC használat orrfújás, evőeszközök használata.
Rendtartás: nagyon sok dologra kell hirtelen egyedül figyelni az iskolában. Az iskolatáska, könyvek, füzetek, tolltartó, ceruza, vonalzó, ruhák, uzsonnás doboz. Ha nem szeretnénk, ha bármi az iskolában rendszeresen elkallódna, gyakoroljuk a saját holmijainak az elpakolását otthon is. Jó, ha nyomtatott betűkkel írva felismerni a nevét. (bár kezdetben az óvodai jellel is praktikus ellátni a dolgait)
Iskolai praktikák: hasznos, ha az órán nem veszi el a figyelmet a hegyező, radír használat. Érdemes ezt is gyakorolni, csak úgy, mint az ollót, ragasztót, ecsetet, vízfestéket is kipróbálni, ha korábban nem került rá sor.
A legtöbb gyereknél már 6-7 éves kor körül kialakul, hogy melyik lesz a domináns keze. Ideális, ha ez az iskolakezdésre megtörténik, de sokaknál csak 8 éves kor környékén állandósul az egyértelmű dominancia. Blog bejegyzésünkben a laterális dominancia és a kezesség kérdésével foglalkozunk.
Miért jó tesztelni? Tudni szeretné hol tart gyermeke képesség fejlődése és erről írásos formában szeretne értékelést kapni? Rövid kérdések, feladatok és gyors válaszok, megoldások! Ez a titka a biztos, mély tudás feltérképezésének. A teszt, korcsoportokra bontott, egyedi kérdés- és feladatsort kínál, játékos, színes, mégis célratörő formában! A Játékliget tesztsorait Dudáné Driszkó Adrienn állította össze. Az alábbiakban a tesztekből csak ízelítőt kínálunk. A teljes tesztsort, a hozzá tartozó értékeléssel együtt ingyenesen a hírlevélre feliratkozóink rendelkezésére bocsájtjuk. Hírlevélre a bal oldali sávban tudsz feliratkozni.
A tanköteles korú gyermekeknek és szüleinek a nagycsoportos kor izgalmas időszak. Le kell zárniuk egy békés korszakot, amit az óvoda jelentett és el kell indulni, egy –már megmérettetésekkel teli- új élettér felé. Ez a váltás magával hozza az „elég érett-e a gyermekem” kérdést, mely ott motoszkál szinte minden szülő fejében.
Ha fejlesztő játékokra gondolunk, akkor első körben talán a legkisebbeknek készült formabedobó jut eszünkbe, majd a nagyobbaknak szóló logikai feladatok, az agyat megmozgató, gondolkodásra serkentő játékok.
A sok hasznos tudás és képesség azonban alig vezet sikerre önismeret, önuralom, kitartás, beleérző képesség és a társas kapcsolatokban való jártasság nélkül.
Ezeket a képességeket pedig kizárólag az érzelmi intelligencia fejlesztésével tudjuk megszerezni.