JÁTÉK A HOMOKOZÓBAN
Csillagászatilag, évszakilag, meteorológiailag is berobbant a tavasz! Napról napra mind több időt tölthetünk a szabadban – hiszen egyre tovább van „világos”, így előkerülnek a téli álomba burkolózott járgányok, játékok. A gyerekek legnagyobb örömére újra beindul a játszóterezés is, melynek egyik fő helyszíne a homokozó! Ha gyermeked stabilan tud ülni, és fejleszteni szeretnéd, akkor ne késlekedj: irány a homok!
Miért népszerű a homokozó?
Szinte nincs is olyan gyerkőc, akit ne töltene el örömmel a homokozóban való foglalatoskodás. Itt aztán szabadon szárnyalhat a fantázia és a kreativitás, megalkothatnak egy egészen különleges birodalmat, hogy a másik pillanatban porig zúzzák azt – de így van ez jól! A homokozó lehetőséget ad nekik arra, hogy 3D-ben modellezzék le a világot. A magas „várak”, „tornyok”, „vulkánok”, vagy a mély „vizes árkok”, „csapdák”, „patakmedrek” kiválóan alkalmasak a kísérletezésre, próbálkozásra.
Homokozás és a logikus gondolkodás
Talán még nem gondoltatok bele, de homokozás során a fizikai törvényszerűségekkel, az alapanyag tulajdonságaival is megismerkednek csemetéink. Ellentétpárokat ismernek fel: tele-üres, nehéz-könnyű, vizes-száraz. A különféle textúrájú homok – por, vizes, sár, „pont-jó”- aztán már számtalan módon ölthet formát.
Apropó: formák. Mit is szeretne gyermekünk építeni? Ahhoz milyen formákra lesz szükség? Mi lesz az első lépés, és hogyan tovább? A célzott eszközhasználat megtanulása (azaz, hogy mi mire jó), nem is lehetne élvezetesebb. A homokozás ilyen módon a matematikai gondolkodást is előkészíti, hiszen komoly tervet kell szőni ahhoz, hogy a végeredmény elérje az elképzelt formát. A kis elemek egy nagy egésszé állnak így össze, ami a rész-egész viszonyok meglátását gyakoroltatja.
Minőségi alapanyagokból készült olasz, osztrák vagy épp magyar homokozó szettjeinket, készleteinket innen is eléred. Építsetek igazi homokembert ennek a készletnek vagy akár vödrös kivitelű társa segítségével. Adott a kéz, a fej és a láb, de hogy teste is legyen, az már a ti feladatotok! 3D-s homokozó szettünk igazán különleges élményt nyújt majd az építkezéskor! A lányok nagy kedvence a muffinkészítő, vagy a cukrászkészlet, és persze néhány gombóc fagyira mindig kaphatónak kell lenni.
Kommunikáció a homokozóban
Igen ám, de a kiszemelt homokozó formával most éppen más játszik… Mi ilyenkor a teendő? Ahhoz, hogy a forma hozzánk kerüljön, bizony kommunikálni kell. Ki így, ki úgy oldja meg a helyzetet – általában azért sikerül közös nevezőre jutni ez ügyben – a lényeg az, hogy a gyerekek megtanulják, mik az együttjátszás, együttélés, alapvető szabályai, megtanulnak adni és kapni, a helyzethez alkalmazkodni, egyszóval szocializálódnak. Néha összevesznek, aztán kibékülnek a csemeték, új barátságok szövődnek, kibővül a pajtások köre, mely számtalan pozitív hatást gyakorol a gyerekekre.
Ügyesítsd a kezed homokozással
Homokozás során az asszociációs készség fejlődése mellett a manipulálás, a finommotorikus készség is fejlődik. A formák előállításával gyermekünk megdolgoztatja a kezeit, koordinálja annak mozgását. A gombócgyúrással, homokcsippentéssel, homokozó formák használatával felkészíti a kéz izmait a ceruzahasználatra, így az iskolai írástanulásra. Még izgalmasabbá tehetitek a homokozóban eltöltött időt, ha rajzfelületként tekintetek a homokra: rajzoljatok bele bottal, vagy az ujjatokkal, majd simítsátok el és kezdjétek újra!
Fejlesztőmunka a homokozóban
A homok, mint alapanyag, a tapintás révén fejleszti a taktilis észlelést. Születésünk pillanatától kezdve ez a megismerő tevékenység egyik alapja, így ennek fejlesztése óriási jelentőséggel bír. Kihatással van a későbbi társas kapcsolatokra, de még a matematikai gondolkodás fejlődésére is. Ássatok el néhány játékot, majd szervezzetek kutató expedíciót. Ki találja meg hamarabb?
Kreatív alkotómunkához nyújtanak nektek segítséget a DJECO homokkép-készítő csomagjai. Ha megmaradt a homok, és csak a kép alapra lenne szükséged, akkor ide kattintva megnézheted kínálatunkat.
Mire figyeljünk a homokozásnál?
Az egészen kicsiket csakis szülői felügyelet mellett engedjük a homok közelébe, bár ennek ellenére előfordulhat, hogy „kóstolásra” kerül sor. Mindenképpen fontos a homok ellenőrzése is, hiszen a játszótéri homokot gyakran nézik „alomládának” a kutyák, macskák, ezért jó, ha meggyőződünk annak tisztaságáról. Törött, repedt játékot ne adjunk a gyerkőc kezébe, mert sérülést okozhat vele magán, vagy máson. Ha betartjuk ezeket a szabályokat, akkor biztosan nagyon jó mókának nézünk elébe mindenki örömére!
képek forrása:
http://www.learning4kids.net/2012/01/01/sensory-play-with-sand/,
http://www.wisegeek.com/how-can-i-keep-a-sandbox-clean.htm,
https://www.popsugar.com/moms/Handling-Playground-Bullies-36008194,
http://www.redbookmag.com/life/mom-kids/g119/sand-castle-building-tips/, http://creativestarlearning.co.uk/developing-school-grounds-outdoor-spaces/sandpits-outside-roar/, https://holykaw.alltop.com/cat-poop-on-the-playground-could-be-a-big-public-health-problem