JÁTÉK A SZABADBAN
Végre itt a jó idő, és a hosszúra nyúlt tél-tavasz után kiszabadulhatunk a természetbe, ahol aztán szabad a játék! Sőt: nem csak szabad, hanem KÖTELEZŐ! Azon túl, hogy a jó levegőn vagyunk, és felszabadultan játszhatunk, talán nem is gondolnánk, de a legnagyszerűbb fejlesztési lehetőséget kínáljuk az aprónépnek. Ami pedig a legcsodálatosabb benne, hogy gyermekünk ezt a „kötelező” feladatot biztosan élvezni is fogja… De mi mindent is játszhatunk odakint? Összegyűjtöttük Nektek!
A gyermekekkel foglalkozó szakemberek mindannyian egyetértenek abban, hogy a kicsik fejlődésének egyik alapja a megfelelő mennyiségű MOZGÁS. Ez NEM HELYETTESÍTHETŐ semmi mással. Ráadásul minél változatosabb mozgásformákkal ismerkedhetnek meg a gyerekek, annál szerteágazóbb lesz annak a hatása, hiszen ezek minden esetben nagyon komplex módon fejlesztik a gyerkőcöt. Most megtudhatod, hogy a legnépszerűbb szabadtéri játékok milyen fejlesztő értékekkel bírnak!
3+1 TIPP SZABADTÉRI JÁTÉKHOZ
1. UGRÁLJUNK, mint a verebek, rajta gyerekek!
Ugye Neked is volt ugróköteled? Te is szerettél ugróiskolázni? Emlékszel még a „gumizásra”? Nem is volt az olyan rég! Tudtad, hogy ezzel a pofonegyszerű tevékenységgel mi mindent fejleszthetsz? Az ugrálással fejlődik a szem-láb koordináció, az egyensúlyérzék, a ritmusérzék, segíti a testséma kialakulását, megismerteti a térirányokat (alatt-fölött, előtt-mögött, jobb-bal), érik az idegrendszer. Mit gondolsz, hogyan profitál mindezekből gyermeked az iskolában? Az írás- és olvasástanulásnál éppen ezekre az készségekre, képességekre lesz majd szüksége! Ha ez még nem lenne elég, akkor is érdemes fontolóra venni egy kiadós ugri-bugrit, mert az ugrálás nem olyan megterhelő az ízületeknek, mint a futás, viszont javítja a reflexeket, erősíti az izomzatot, növeli az állóképességet is.
Gyermekeink szinte kivétel nélkül imádnak trambulinozni (tegyük a kezünket a szívünkre – néha nekünk is irtó jólesik…)! Ilyenkor észrevétlenül mozgatják át az összes izomcsoportot, miközben az ugrálás a fentebb már felsorolt összes jótékony hatását is érvényesíti! Játékaink között megtalálod a Készségfejlesztő ugróiskolát is!
2. HINTA – a legősibb fejlesztő játék
Amióta ember él a Földön, azóta ösztönösen ringatjuk, hintáztatjuk, „zsip-zsuppoltatjuk” csemetéinket. Nem véletlenül, hiszen ez a fajta mozgás szinte a fogantatás pillanatától kezdve egészen a születésig elkíséri a kicsiket, és mivel ismerős neki, így a kinti világban is megnyugtatja és biztonságérzetet ad neki. Kutatások igazolják, hogy a hintázás a fizikai, a szociális és a kognitív készség fejlődésére is pozitív hatással van.
Ennek során fejlődik az egyensúlyérzék, a térérzékelés, a ritmusérzék, a mozgáskoordináció, hiszen hintázáskor elengedhetetlen bizonyos izmok akaratlagos működtetése, azaz feszítése és ellazítása, hogy a hintát mozgásba tudjuk hozni, valamint a mozgását fenntarthassuk. A mozgáskoordináció fejlődése hatással van a finommotorikus mozgásokra is. A hintázás továbbá erősíti a jobb-és bal agyfélteke közti kapcsolatot, fejleszti a gondolkodási készséget, és stimulálja az agykérget, ahol az agy azon része található, ami a koncentrációért felelős. Mivel a gyerekek nagyon kreatívak tudnak lenni, viszonylag hamar rájönnek, hogy a hintával nem csak előre-hátra lehet billegni, hanem pörögni-forogni is! Nem kell megijedni, hagyjuk őket nyugodtan tevékenykedni, hiszen ezzel a mozgással ugyanúgy érlelik a saját idegrendszerüket, és semmiféle káros hatása nincs (természetesen a biztonságot mindig tartsuk szem előtt!). Előfordul, hogy a játék során a gyermek jelzi, elég volt a hintázásból. Ezt a kérést mindenképpen vegyük komolyan, hiszen ha ennek ellenére még hintáztatjuk, akkor könnyen túlingerelhetjük őt! Fogadjuk el, hogy neki éppen akkor ennyi stimulálásra volt szüksége.
Webshopunkban laphintákat, biztonsági babahintát fából vagy műanyagból, forgó tölcséreket, illetve hintalovakat is találhatsz!
3. LABDA – a legismertebb fejlesztőjáték
Kezdjük azzal, hogy mi mindent csinálhatunk vele: guríthatjuk, dobhatjuk, rúghatjuk, elkaphatjuk, pattogtathatjuk, pörgethetjük, ráülhetünk, ugrálhatunk vele, tornázhatunk rajta, játszhatunk vele egyedül vagy társakkal, bent vagy kint. Tulajdonságait tekintve: lehet nagy és kicsi, puha és kemény, könnyű és nehéz, rücskös és sima, villogós és csörgő-zörgő, alakváltó... Jól látható, hogy ha a fentieket kombináljuk, akkor valóban egy olyan sokoldalú eszközről beszélünk, ami egyszerűségében nagyszerű, hiszen játék közben fejleszti a szem-kéz, szem-láb koordinációt; a ritmusérzéket; egyensúlyt; a téri tájékozódást; a mozgások térbeli és időbeli összehangolását – ezáltal a testsémát; az irányított figyelmet; tanítja a türelmet és szabálytudatot; illetve nem utolsó sorban hatással van a fizikai erőnlétre is. A csecsemők ösztönösen imádnak a labdával játszani, a mi feladatunk mindössze annyi, hogy fenntartsuk ezt az érdeklődést, és adjunk nekik lehetőséget a labdázásra.
Webáruházunk kínálatában megtalálod az olyan újdonságokat is, mint a Waboba labda, a Ciki-caki labda, vagy a Phlat ball. Ha ugráló labdát, „klasszikus”gumilabdát keresel, akkor is találhatsz nálunk Nektek valót! Gondoltunk az egészen kicsikre: nézd meg az Activity labdát, amit kifejezetten babáknak készítettek!
+1 LABDAJÁTÉKOK – Tollaslabdázzunk!
Ha már labda, és szabadtér, akkor elő a különféle labdajátékokkal! Közeleg a nyári szünet, így a hosszú, balzsamos esték kiváló lehetőséget teremtenek egy jó kis tollasozásra! Lehet magassági, vagy mennyiségi rekordra törekedni, a lényeg úgyis az, hogy a gyerekek együtt játszanak a barátokkal, és esetleg még engedik, hogy a szülő is labdába rúgjon… akarom mondani: üthessen. A tollaslabda kifejezetten javítja a reflexeket, és fokozza a gyorsaságot. Talán nem is gondoltad volna, de ha ezt a játékot űzi a gyermeked, akkor a szociális készségek, fizikai állóképesség mellett fejlődik a stratégiai gondolkodás is! Nagy előnye, hogy szinte bárhol bevethető, és a család apraja-nagyja bekapcsolódhat a játékba, így valódi örömöt jelenthet mindenkinek.
A habtenisz készletet inkább a kisebbek használják majd szívesebben, hiszen mind az ütő, mind a labdák pihe könnyűek! Tollasütő szetteket, kiegészítőket is találtok nálunk: akár kezdő, akár „vérprofi” játékos vagy, érdemes körülnézned!
A gyerekek ösztönösen érzik, hogy melyik az a tevékenység, amelyek segítik őket a fejlődésben. Figyeljük meg, milyen típusú játékokat választ, merre orientálódik egy-egy játszóterezés alkalmával gyermekünk. Az óvodában vagy iskolában töltött hosszú órák után a legfontosabb, hogy hagyjuk kibontakozni őt, hadd játsszon szabadon, úgy, ahogy ő szeretné! Engedjük feltöltődni, és kikapcsolódni a mozgás segítségével!
képek forrása: https://www.care.com/c/stories/4178/5-health-benefits-of-playing-outside/, http://premiertrampolines.com.au/, http://bombayoutdoors.com/outdoor-decor/backyard-playsets/, https://menu-it.ru/?p=45630,