Játék ovis gyerekeknek
Az óvodás évek alatt, 3-6 vagy 7 éves korig a gyerekek rengeteg változáson mennek keresztül, sokat fejlődnek. Ennek megfelelően igen széles a játékpaletta, az egyszemélyes játékoktól kezdve a társasjátékokon és szerepjátékokon át, a mozgásfejlesztést támogató játékokig. A nagycsoportosoknál pedig megjelennek a célzottan iskola-előkészítő játékok, amelyek az iskolakezdéshez szükséges képességek fejlesztését, ezáltal a gördülékenyebb iskolakezdést segítik.
Játék ovis gyerekeknek – kis- és középső csoportosok kedvencei
A 3-4 éves ovis gyerek igazi energiabomba, aki egész nap folyamatosan mozog, rajzol vagyis „dolgozik” valamin. Minden érdekli, ami körülötte zajlik, a „miért?” korszakra jellemző kérdések sora folytatódik. Beszélgetésre és kérdések feltevésére remek alkalmat adnak a hétköznapi tevékenységeink, például bevásárlás vagy főzés közben, autóban is. Olvassunk, beszélgessünk sokat, nézegessünk képeskönyvet, beszéljük meg a látottakat, így remekül fejlődik a szókincsük.
A szerepjáték megjelenésével minden olyan játékeszköz hosszú időre leköti, amivel kitalált vagy valós történeteket játszhat el: például a babakonyhában, az orvosi táskával vagy a barkácsasztalon bütykölve. Az egyszemélyes játékok közül kedveltek a szortírozó játékok, a fűzős játékok. Szívesen próbálja ki a gyerekhangszereket vagy rajzol, fest és az ollóval is egyre ügyesebben bánik. Sok időt töltünk vele a kertben vagy a játszótéren, ahová gyerekjárművel érkezik meg. A mozgása egyre ügyesebb, hintázik, csúszdázik, labdázik.
Játék ovis gyerekeknek – nagycsoportosok kedvencei
Az intenzív növekedés miatt a nagycsoportos gyereknek - mivel a növéssel a test arányai és képességei ismét változnak - újra nagy szüksége van arra, hogy sok mozgásos tapasztalatot gyűjthessen össze önmagáról és eközben megismerje a testének térbeli kiterjedését. Ez a képesség, a térbeli-síkbeli tájékozódás képessége fontos lesz az iskolában is az írásbeli feladatok tanulása során. A mozgásfejlesztést segítő, szabadtéri játékok mellett a kisebbeknél felsorolt játéktípusok továbbra is kedveltek, természetesen az életkornak megfelelően bonyolultabb, összetettebb gondolkodást igénylő formában.
Nehezebb társasjátékokkal és kártyajátékokkal is szívesen játszanak, a szerepjátékok továbbra is kedveltek. Népszerűek a tv reklámos és a mesehősökhöz kapcsolódó játékok is ebben az életkorban. Nagycsoportban természetesen előtérbe kerülnek az iskola-előkészítő játékok, ezek segítségével több fontos képesség – például téri reláció, finommotorika, emlékezet, matematika és szociális készségek - is fejleszthető, játékos formában.