Játékos fejlesztés
Gyermekünk születésekor még nem sejtjük, hogy a kis jövevény érkezése rövid időn belül egyre gyarapodó játékarzenált is jelent egyúttal. Szülőként mindenki a legjobbat szeretné gyermekének, így felvetődik a kérdés: milyen a jó játék? Milyen a jó fejlesztő játék? Szükség van-e egyáltalán fejlesztő játékra?
Fontos tudni, hogy ugyan minden játék fejlesztő funkcióval is bír, léteznek olyan speciális játékok, illetve eszközök, melyekkel gyermekünk egy-egy részképességét (mozgás, finommotorika, beszéd, figyelem, memória, érzékelés...) fejleszthetjük célirányosan.
Mindenképpen érdemes figyelemmel kísérni a különböző területek fejlődését, mert ha ezek nem működnek megfelelően, az a jövőben lemaradást, de akár tanulási zavart is eredményezhet. Természetesen nincsen két egyforma gyerkőc, így a fejlődés ütemében nagy eltérések lehetnek. Viszont elmondható, hogy a hasonló életkorú gyerekeknél megfigyelhető egy átlagos vagy általános fejlettségi szint, ami útmutatóul szolgálhat saját gyermekünk fejlettségének megítélésében.
Beszédfejlődés – beszédfejlesztés
Talán nem is gondolnánk, de a beszédfejlődés első jelei már a csecsemők 6-8 hetes korában megmutatkoznak: a gőgicsélés, nyekeregés, sikongatás, mind-mind gyermekünk próbálkozása valamiféle kommunikációra. Érdekes megfigyelés, hogy nagyjából fél éves korukig a gyerekek bármiféle nyelv hangzóit képesek használni, és csak ezt követően „szűkül” a hangzókészlet a saját anyanyelv hangjaira. Egy éves korára a gyerkőc nagyon sok dolgot megért. Egyes babák kommunikatívabbak, ők ennyi idősen akár már szavakat is mondanak. Ha változatos nyelvi formákkal, kifejezésekkel találkozik gyermekünk, akkor szinte robbanásszerű szókincsfejlődésnek lehetünk tanúi. A kommunikáció segítségével a jövőben képes lesz kifejezni gondolatait és megfogalmazni érzéseit, éppen ezért beszélgessünk, énekeljünk, mondókázzunk vele amennyit csak lehet.
Játékajánlatunk a beszédfejlesztéshez: Sztorikocka, Bla-Bla-Bla, ABC Dring, Tick Tack Bumm!, Srabble, Utolsó betű, Zweins, Batamo, Bábozás, Storigolo
Hallásfejlődés – hallás fejlesztése
A megfelelő szintű beszédfejlődés - de még a kiegyensúlyozott mozgásfejlődés is - elképzelhetetlen jó hallás nélkül. Szemünk fénye már az anyaméhben is hall, születése után felismeri a „megszokott” zajokat, hangokat, de még dallamokat, rigmusokat is! Hallása egy hónapos korára tökéletesen kifejlődik. 3-6 hónapos korára a hallásért felelős agyi területek egyre több információt lesznek képesek feldolgozni, így a hangforrás helyét is megpróbálja behatárolni, tekintetével megkeresni. Érdekesek számára a csilingelő – csörgő - zörgő hangok. A mozgásfejlődés mérföldköveit elérve (megfordulás, felülés, felállás) már a távolabbi, vagy háta mögül érkező hangokat is pontosan be tudja azonosítani. Egy éves kora után az egyszerűbb utasításokat képes lesz végrehajtani, a megnevezett tárgyakat, személyeket felismeri, megmutatja, „táncol” a zenére, a mondókákat gesztusokkal kíséri. A hallás fejlesztéséhez próbáljunk meg lehetőségeinkhez képest színes, és érdekes akusztikus környezetet teremteni gyermekünk számára!
Játékajánlatunk a hallás fejlesztésére: Varázslatos játékcsoboz, Macis hangszerkészlet, Bébi csörgődob, Foglalkoztató plüss saláta
Mozgásfejlődés – mozgásfejlesztés
Gyermekünk fejlődésének folyamatában a mozgásfejlődés kiemelt értékkel bíró terület, ami nem pótolható és helyettesíthető semmi egyébbel. A mozgás segítségével fejlődnek a különféle szervek és szervrendszerek (idegrendszer, vázrendszer és izmok, keringés, légzés). Komplexitása révén hatással van a pszichés fejlődésre, gondolkodási képességek fejlődésére, tehát a gyermek személyiségfejlődésre. A folyamat már a születés előtt elkezdődik, és a legintenzívebb időszaka nagyjából 10-12 éves korig tart. Ha ebben az időszakban a fejlődés kiegyensúlyozott, akkor a végeredmény egy jól működő, életkori sajátosságoknak megfelelő személyiségfejlődés.
A mozgás, a mozgásfejlesztés aktivizálja az agykéreg anyagcsere folyamatait, ingerlik a mozgás végrehajtásához, kontrollálásához szükséges agyterületeket. Leegyszerűsítve valahogy így néz ki a dolog: gyakorlás közben fejlődik a rendszer, ami ezáltal már magasabb szintű funkcióra képes. Ez lesz a további fejlődés alapja, ami így még bonyolultabb funkciót tud betölteni. A mozgásfejlődés segítségével képes lesz magát a térben elhelyezni, az „akadályokat” tárgyakat kikerülni, vagy megfelelően alkalmazkodni azokhoz.
Szülőként engednünk kell, hogy gyermekünk kiélhesse elemi mozgásvágyát! Hagyjuk, hogy minden a természetes ritmusában, idejében történhessen. Szükség van a tapasztalatokra, hiszen csak így fogja tudni megismerni önmagát és korlátait. Egészen kicsiknél motiváljuk őket a környezetük megismerésére, segítsük a kúszást, mászást. Nagyobbaknál lehet ez egy játszóterezés, túrázás, vagy egy csúszkálás a jégen... Nagyon fontos, hogy ez mindig az életkornak megfelelő legyen, hiszen egy rosszul időzített tevékenység vagy eszköz éppen az ellenkezőjét éri el. Bátorítsuk gyermekünket az újabb és újabb mozgásformák kipróbálására, bíztassuk, ha esetleg a kezdeti sikertelenség kedvét szegné. Erőltetni természetesen semmit sem szabad! A lényeg, hogy mindenféle tevékenység vidám és oldott légkörben történjen, mert ez segíti leginkább gyermekünket.
Játékajánlatunk a mozgás fejlesztésére: Forgótölcsér, Forgó egyensúlyozó ülőke, Afrikai dobófal, Upsz, Te is meg tudod csinálni!, Ugrálólabda, Trambulin, Labdák, Járgányok, Sport- és mozgásfejlesztő játékok
Finommotorika – finommotorika fejlesztése
Mit is jelent pontosan a finommotorika? Hétköznapi kifejezéssel talán a „kézügyesség” szó írja le hozzávetőlegesen a jelentését. Valójában ennél azért többről van szó: testünk kisebb testrészeinek (ujjak, szemek, száj) apró, finom, koordinált mozgása tartozik bele. A „kézügyesség” talán amiatt került be a köztudatba, mert annak ügyetlensége, vagy fejletlensége a legszembetűnőbb számunkra. A csecsemők fogóreflexe a finommotorikus fejlődés első állomása. Ez a reflex nagyjából 8-12 hetes korban (de legkésőbb fél éves korban) tűnik el, és felváltja az akaratlagos fogás, picit később pedig az elengedés. A 9 hónapos baba már nagyon ügyesen, tudatosan kivitelezett finommotorikus tevékenységre is képes: bármit elkövet, hogy a kiszemelt játékot, eszközt megszerezze és alaposan megvizsgálja. A vizsgálat szerves része a „kóstolás” is, ahol elsősorban nem a tárgy ízére kíváncsi, hanem a szájával, nyelvével mondhatni letapogatja annak formáját, állagát. Ez a tevékenység is a finommotorikus fejlődés természetes velejárója. Az egyéves gyerkőc – a sok-sok gyakorlás eredményeként – ujjait a kiszemelt tárgy méretéhez tudja igazítani, így célirányosan megfogni azt. A nagymozgások érésével tovább tud fejlődni a finommotorika, hiszen stabil járáskor, futáskor már nem kell kezeit egyensúlyozásra használni. A megfelelő szintű finommotorikus fejlődés teszi majd lehetővé iskoláskorú gyermekünknek, hogy elsajátíthassa a helyes ceruzafogást, ezáltal megtanuljon írni. A vizuális nevelés is a finommotorikára épül: csak akkor fogja örömét lelni az alkotásban, ha elképzeléseit meg tudja valósítani, képes lesz munkáit igényesen kivitelezni.
Játékajánlatunk a finommotorika fejlesztésére: Trükkös teher, Foglalkoztató füzetek, Clics építőjátékok, Fűzős páva, Golyóvezető játékok, Hama készletek, Ludanimo
Érzékszervek – érzékelés fejlesztés
A világot az érzékszerveinken keresztül, az érzékelés segítségével ismerhetjük meg. Az így megragadható tartalmaknak köszönhetően a környezethez jobban alkalmazkodó, gazdagabb, intenzívebb, vagyis jobb minőségű életet élhetünk. A látás, hallás, szaglás, tapintás, ízlelés mind-mind tapasztalás útján teszik még teljesebbé az életet, ezért nagyon fontos, hogy ezeket az élményeket gyermekeink is minél előbb megszerezhessék!
Játékok az érzékelés fejlesztésére: Lepkefogó, Balance Beans, Rajzolj a hátamra, Halli Galli, Difference Junior, Grabolo, Kis barátok, Speed Cups, Find Nix, Swish
Figyelem és memóriafejlesztés
Az életkor előrehaladtával gyermekünk egyre hosszabb ideig tudja a figyelmét egy adott dologra fókuszálni. Amíg a csecsemők, totyogók figyelme viszonylag könnyen elterelődik, addig az óvodáskorú gyermekek – ha kellőképpen motiváltak – szinte órákig képesek elbíbelődni egy-egy játékkal. A későbbiekben, iskolába kerüléskor bizony szükségük is lesz erre a képességre, amikor már memóriájukat, figyelmüket tudatosan, irányítottan kell működésbe hozniuk – sőt – fenntartaniuk azt. A tapasztalat az, hogy sokkal intenzívebb a figyelem- és memóriafejlesztés, ha valami érdekes, motiváló feladattal kapcsoljuk össze! No és mi lehetne ösztönzőbb egy jó hangulatú, közös játéknál, igaz?
Játékajánló a figyelem és memória fejlesztésére: Puzzle játékok, Memóia játékok, Memóriadó , Topologix, Sasszem társasjáték, Mi mennyi?, Mémo Tropico, Colori Duo, Brainbox
Logikai gondolkodás fejlesztése
A gondolkodás fejlesztése elképzelhetetlen tapasztalatszerzés nélkül. Mi miért történik? Ha teszek valamit, akkor az következményekkel jár. Ok-okozati összefüggések sorozatából az életünk, és ez alól nem kivétel gyermekünk sem. Nem kell túl összetett helyzetekre gondolnunk: ha az asztal szélére teszed a poharat, leesik és kifolyik az innivaló – legközelebb, tedd beljebb. A logikus gondolkodás által fejlődik a problémamegoldó képesség, a kreatív és a funkcionális gondolkodás, a környezet változásaihoz való alkalmazkodás képessége. Mindez pedig kihatással lesz gyerkőcünk kudarctűrő képességére, és ezáltal önbizalmára, személyiségfejlődésére is! Az iskolai élet során többek között a matematika órákon is erre a logikai gondolkodásra építhetünk.
Logikai gondolkodást fejlesztő játékajánlatunk: Camelot Junior, Szellem vadászok, Törpék, Club 2%, Brix, Camouflamino, Nikitin fejlesztő játékok
Webáruházunkban a fejlesztőeszközöket részképességek szerint csoportosítottuk, így könnyedén rátalálhatsz a Nektek való játékra!
A fejlesztést mindig a viszonylag könnyen fejleszthető területekkel érdemes kezdeni. Ezekben ugyanis a gyerkőc hamar pozitív megerősítést kap, gyorsan jut sikerélményhez, ami a további aktív együttműködést garantálja.
Nagyon lényeges, hogy a fejlesztés mindig játékosan történjen, és ne valamiféle kötelező tanulnivalót, tevékenységet jelentsen! Legyen valódi örömforrás a gyermeknek. Higgyétek el: a derűs légkörben végzett tevékenység megsokszorozza a fejlesztés hatékonyságát!