Karácsonyi ajándékötletek - szerepjátékok lányoknak
A szerepjáték során a gyerekek megtanulnak együttműködni, fejlődik a képzelet és a problémamegoldó képesség. Remek lehetőség a szókincsüket gazdagítani, segít feldolgozni az érzelmeiket, az érzelmi intelligencia fejlődését is támogatja. Nézzük, milyen eszközöket, játékokat érdemes beszerezni a játékhoz!
Legkisebbek szerepjátékai
A bölcsődések még egymás mellett játszanak, utánozzák a többiek viselkedését, ebből alakul ki 2,5 éves kor körül fokozatosan óvodáskorra a szerepjáték. Ennek során már egy kész kis történetet is előadnak: elkészül az ebéd a konyhában, teázni hívják a barátnőket, vagy éppen sminkelnek a fésülködő asztalnál, megfürdetik a játékbabákat.
Az első szerepjáték lányoknál általában a babázáshoz kapcsolódik. A játékbaba gondozása, altatása, etetése, a hétköznapi események utánzása valósul meg. A pihe puha játékbaba akár a gyermek alvótársa is lehet, mint a Little Dutch Rosa, Jim vagy Szerencsehozó Ella babái. Ahogyan a gyermekek cseperednek, a babákkal egyre több tevékenységet tudnak játszani, ilyenkor jöhetnek az öltöztethető játékbabák, babaházak, a játékhoz szükséges kellékekkel.
Játékkonyha és kellékei
A szerepjáték kiemelt helyszíne a játékkonyha. Itt készülnek a reggeli kávék, a pirítós, a sütemények, palacsinták és egyéb finomságok. A Label-Label szerepjátékai kiváló minőségű, tartós eszközöket biztosítanak a játékkonyhába, sőt, egyes kiegészítőket személyre szabott ajándékként, feliratozással is kérhetsz!
Az óvodások szerepjátékához remekül használhatóak még a kesztyűbábok, orvosi táskák, pénztárgépek, boltos játékok és a különböző állatos játékok.
Szerepjátékok a divat világából
Nagycsoportos óvodás, kisiskolás kortól kezdve egyre inkább érdekli a lányokat az öltözékük, érdeklődnek a különböző kiegészítők – például karkötők, nyakláncok – iránt, foglalkoztatja őket a divat világa. Ezek természetesen a szerepjátékokban is megjelennek, például fodrászhoz mennek, a körmeiket szeretnék a felnőttekéhez hasonlóan színesre festeni, vagy épp divatbemutatót rendeznek az otthon található ruhákból, jelmezekből, kreatív kiegészítőkből.
Ebben az életkorban jó választás lehet például a BUKI Professzionális Hajstúdiója ifjú fodrász tanoncoknak, vagy a Professzionális manikűr készlet. A divatos kiegészítőket, például karkötő vagy ékszerkészítő készletek segítségével maguk is elkészíthetik. Ötleteket, eszközöket a kreatívjátékok között találsz!
A szerepjáték kamaszkorban
Érdekesség, hogy a szerepjáték nem múlik el a kisiskolás kor után sem. Más formában, de fennmarad és továbbra is fontos része a gyerekek életének a képzelt világ, a fantázia. Ebben az életkorban a már azonban más módon, például a történetmesélésben, az írásban, a rajzolásban vagy a színészetben tudják kifejezni magukat.
Képernyőidő és szerepjáték
A technológia ma már az életünk részévé vált, így fontos megtanulnunk a helyén kezelni a gyermekünk életében. Szakemberek 2 éves kor alatt teljes képernyőmentességet javasolnak, ám ahogy a gyerekek cseperednek, egyre gyakoribbá válik a tablet és mobiltelefon használat, a tévézés. Ez természetesen a szerepjátékuk fejlődésére is hatással van. Ezzel kapcsolatban érdemes szem előtt tartani, hogy a túl sok képernyőidő korlátozhatja a gyerekek lehetőségét arra, hogy használhassák képzelőerejüket és hagyományos szerepjátékban vegyenek részt. Jó, ha támogatjuk a képernyő alapú és az offline fantáziadús játék keverékét. A megfelelő egyensúly megtalálása lehetővé teszi a gyermekek számára, hogy élvezzék a technológia előnyeit, miközben más módon is fejlesztik kreativitásukat és képzelőerejüket.
A kütyük helyett babákkal játszó gyerekek az érzelmi fejlődéshez kulcsfontosságú szociális készségeket fejlesztenek
A szerepjáték nem csak jó móka, de remek fejlesztő is egyben. A gyerekek szociális, érzelmi, nyelvi és problémamegoldó képességeit is erősíti, ha a farsang után se adunk túl a megvásárolt jelmezeken, és nem is tesszük őket egyből a szekrény mélyére. A Játékliget összefoglalta miért jó, ha hagyjuk, hogy amikor kedvük tartja varázsló, szuperhős, katona, oroszlán vagy épp hercegnő bőrébe bújva játsszanak.
Vajon hogyan élték meg gyerekeink az eltelt hónapokat, amit a bezártságban, a kortársaik nélkül töltöttek?
Ha szeretnéd tudni, hogy mi zajlik gyermekedben, van egy, a szavakon is túlmutató kifejező eszköz: a szerepjáték.
A kreatív játékokkal az alkotás örömét ajándékozzuk, tehát mindenképpen helyük van a klasszikus építő-, és szerepjátékok – babák, autók, játékkonyha kiegészítők –, társasjátékok mellett, a karácsonyfa alatt. Annak érdekében, hogy megkönnyítsük a választást, összegyűjtöttük, hogy életkoronként melyek a legnépszerűbb kreatívjátékok.