KARÁCSONYI KÉSZÜLŐDÉS GYEREKEKKEL
Az Adventi időszak nagyon különleges jelentőséggel bír mindenki életében. A gyerkőcök türelmetlenül sürgetnék a napok múlását, és ha rajtuk múlna, akkor már réges-régen ünnepelnénk. Az ő szemüvegükön keresztül a karácsony, és az azt körbeölelő időszak csupa móka és kacagás, csillogás és öröm. Mi, felnőttek ezt egy kicsit máshogy éljük meg. Ezerféle teendő vár ránk, hogy Szentestére minden a helyére kerüljön: takarítás, sütés-főzés, rendrakás, és az ajándékok. Mi is hiányzik még? Ááá, az ünnepi hangulat… Ami természetesen gombnyomásra nem megy, de gondos és alapos tervezéssel, közös munkával mi magunk is „elkaphatjuk” gyermekünktől a karácsonyi lázat! Higgyük el, megéri!
KÖZÖS MUNKA, KÖZÖS ÉLMÉNYEK, KÖZÖS ÖRÖM
Amikor gyermekünk eléri azt az életkort, hogy ő is hozzá tud tenni a közös készülődéshez, feltétlenül adjunk neki is feladatot. A közös munka eredménye közös öröm lesz. Arról nem is beszélve, hogy gyerkőcünkben tudatosítani kell: igenis vegye ki a részét a munkából. A kisebbek általában szívesen segítenek, harcolni inkább a nagyobbakkal fogunk. Fontos, hogy a munkafolyamatok megtervezésében ők is kivehessék a részüket, beszéljük meg, hogy ki mit vállal (rendrakás, takarítás…). Azért, hogy ne kelljen minden tevékenységet egy napra bezsúfolni, a „vállalásokat” gyűjtsük össze és írjuk fel színes papírcsíkokra úgy, hogy mindenkinek saját színe legyen, majd a papírokat hajtogassuk össze és tegyük egy tálba vagy befőttes üvegbe. Ebből lehet választani, és ennek megfelelően elvégezni a teendőket.
A lakás díszítésében, süti sütésben egyszerre ténykedhet mindenki. Ezeket külön színre vezessük fel, és ezeken a napokon az egyéni feladatok akár kerülhetnek a „ma nem kötelező” kategóriába!
TERVEZZÜK MEG A KARÁCSONYI MENÜT
Ez akár az egyik közös tevékenység is lehet, hiszen mindenkit érintő dologról van szó. Karácsonykor előkerülhetnek esetleg a különleges kívánságok is, de ha inkább a klasszikus menü jön be nekünk, akkor is érdemes előre gondolkodni és egyeztetni, hogy ki mivel tudna hozzájárulni az ünneplés sikeréhez. Ha nem muszáj frissen tálalható ételekben gondolkodni, akkor dolgozhatunk előre. A száraz sütik például szépen elállnak (már ha marad belőlük). Ha kedvünk van valami újdonságot kipróbálni, böngésszük együtt az internetes oldalakat, vagy a nagyi összegyűjtött receptjeit, hátha találunk benne egy régi-új kedvencet.
NEM CSAK KAPNI, ADNI IS JÓ
Bár a karácsony elsősorban az együttlétről kellene, hogy szóljon, azért az ajándékozás is fontos szerepet kap. Néha túlságosan is. Az évek során felhalmozódott játékok mennyiségét némileg csökkenthetjük, ha egyszerűen megválunk tőlük. Gyermekünkkel közösen gondoljuk és végig, mik azok, amikre már biztosan nem lesz szüksége, vagy nem játszik vele szívesen. Csomagoljuk össze ezeket és ajánljuk fel rászoruló családoknak, gyerekeknek. Rengeteg hasonló kezdeményezéssel találkozhatunk az interneten, de kérhetjük a védőnéni, óvónéni, tanító néni segítségét is, hogy hol okozhatnának örömöt a nekünk feleslegessé vált tárgyak.
ÜNNEPI RÁHANGOLÓDÁS
Gyermekünk izgalmát némileg kordában tudjuk tartani, ha minden nap előkerül valamilyen formában az ünnepkör. Az adventi kalendárium minden napra tartogat meglepetést, de nem feltétlenül kell, hogy édesség kerüljön bele. Saját készítésű adventi kalendáriumot gyerkőcünk segítségével is készíthetünk, így a belevalót mi magunk oszthatjuk be. A kis zsebekbe, fakkokba tegyünk mesét, versikét, melyek az ünnepről szólnak. Esténként mindenkinek jólesik lassítani és az esti mese ehhez a legmegfelelőbb tevékenység.
Ha már kigyúlnak az első ünnepi fények, menjünk el sétálni! Csodálkozzunk rá együtt a szép díszítésekre, dekorációkra! Séta közben játszhatunk is: ki pillantja meg legelőször az első feldíszített fát, jászolt, ki talál kukoricacsuhéból készített díszt stb. Ilyenkor ne kapkodjunk, adjuk meg a módját, szánjunk rá időt! Mindenki profitálni fog belőle!
Zárjuk le a napot! Beszéljük meg, mi volt benne az jó és emlékezetes! Egy kicsit ilyenkor végiggondolhatjuk a nap eseményeit és biztosan minden napban van valami említésre méltó (még ha néha nagyon hosszúnak is tűnik). A gyerekeknek, de még nekünk felnőtteknek is nagyon jó érzés, ha meghallgatják gondolataikat, elmondhatják érzéseiket.
A fenti ötlethez kapcsolódóan, vagy annak továbbgondolásaként próbáljátok ki a jóság lisztet. Ehhez nem kell mást tennetek, mint minden nap megdicsérni egymást valamiért, amit aznap véghezvitt. Minden egyes dicsérettel tegyetek egy kanál lisztet egy tárolóedénybe. Az így összegyűjtött mennyiséget pedig használjátok fel a karácsonyi sütemények elkészítéséhez. Ugye milyen nagyszerű?
ÍRJUNK LEVELET A MIKULÁSNAK!
Ha kellőképpen inspirálódtunk sétáink alkalmával, akár levelet is írhatunk/rajzolhatunk a jóságos Mikulásnak! Beszélgessünk a vágyainkról, ki mit szeretne, mitől érezné magát boldognak! Meséljünk a megvalósult álmainkról! Gyermekünkkel együtt bátran vessük papírra gondolatainkat mi is, hiszen a leírt szónak varázsereje van…!
SAJÁT KÉSZÍTÉSŰ AJÁNDÉKOK
Mindenki nagyon örül, ha olyan meglepetéssel készülnek neki, amiben szív és lélek is van! Ez bizony a saját készítésű ajándékok jellemzője, hiszen alkotás közben szeretettel gondolunk majdani gazdájára. Igazán ízléses dolgok kerülhetnek így a fa alá és ebbe a tevékenységbe az egészen apró gyerekeket is be tudjuk vonni.
képek forrása: http://www.bbc.co.uk/food/occasions/christmas, http://momtinilounge.com/get-organized/chores/involving-kids-in-daily-cleaning-chores, http://lageneraciong.blogspot.hu/, https://www.pinterest.co.uk/explore/kids-christmas-cards/, https://www.express.co.uk/life-style/style/446973/Get-into-the-party-spirit-with-River-Island-s-Kids-Christmas-and-partywear, http://www.carolinaparent.com/USPS-Helps-Santa-Send-Letters-to-Kids-From-North-Pole/