Képességfelmérő feladatok 3-4. osztályosok számára
Miért jó tesztelni? Tudni szeretné hol tart gyermeke képesség fejlődése és erről írásos formában szeretne értékelést kapni? Rövid kérdések, feladatok és gyors válaszok, megoldások! Ez a titka a biztos, mély tudás feltérképezésének. A teszt, korcsoportokra bontott, egyedi kérdés- és feladatsort kínál, játékos, színes, mégis célratörő formában! A Játékliget tesztsorait Dudáné Driszkó Adrienn állította össze. Az alábbiakban a tesztekből csak ízelítőt kínálunk. A teljes tesztsort innen töltheti le.
1.)Téri tájékozódás
Kérje meg gyermekét, hogy alaposan vegye szemügyre a bal oldali oszlop képeit – amelyek nagyon hasonlóak egymáshoz. Hívja fel a figyelmét, hogy apró dolgokban különböznek egymástól az egyes ábrák. Az lesz a feladata, hogy keresse meg a jobb oldali oszlopban a bal oldalon lévő képek párját, és összekötéssel párosítsa őket.
Értékelés:
Számolja össze a helyes megoldásokat!
7 helyes - az eredmény kiváló 5-6 helyes - eredmény jó
3-4 helyes - az eredmény közepes – javasolt a fejlesztés heti 1 alkalommal
1-2 helyes - az eredmény gyenge – javasolt a fejlesztés heti 2 alkalommal
0-1 helyes - az eredmény nagyon gyenge – javasolt a fejlesztés heti 3 alkalommal
A fejlesztést végző szakember: fejlesztőpedagógus, gyógypedagógus, logopédus
Fejlesztendő területek: figyelem, koncentráció, téri tájékozódás, látási lényegkiemelő-képesség, logikus gondolkodás
Játékajánlat a téri tájékozódás fejlesztéséhez:
Húzni kell egy kártyát és az ott látható alakzatot fel kell építeni a megfelelő színű építőelemekből. Ha kész, gyorsan le kell dönteni, és jöhet a következő feladvány. Addig lehet építkezni, amíg az idő le nem jár. Minden kártya a nehézségtől függően pontot ér. Aki a játék végén a legtöbb pontot gyűjtötte, megnyeri a játékot.
2.)Számolási készség
Gyermeke oldja meg az alábbi feladatokat, Ön pedig mérje az ehhez szükséges időt. Az értékeléshez erre is szüksége lesz. Ne segítsen gyermekének! Ha elakad, akkor biztassa őt a folytatásra.
Végezd el az alábbi műveleteket!
Értékelés:
Nézze meg mennyi időre volt szüksége gyermekének a feladatok megoldásához, és azt, hogy hányat oldott meg helyesen. Ez alapján megtudhatja, hogy gyermeke számolása milyen szintű. Nézze meg mindkét értékelést, s a gyengébb eredményt vegye figyelembe véve végezzék a gyakorlást – hiszen a fejlesztés a cél! Például, ha 163mp alatt oldott meg gyermeke a példákat - ez jó eredménynek számít. Viszont, ha csak 9 lett hibátlan, az már gyenge eredmény, és a javaslatokat e szerint kell megfogadni annak érdekében, hogy javuljon gyermeke számolási készsége.
Idő
0-150 mp - az eredmény kiváló
151-170 mp - az eredmény jó 171-200 mp - az eredmény közepes – javasolt a számolási készség fejlesztése minimum heti 1 alkalommal
201-250 mp - az eredmény gyenge – javasolt a számolási készség fejlesztése minimum heti 2 alkalommal
251 mp-től több - az eredmény nagyon gyenge – javasolt a számolási készség fejlesztése minimum heti 3 alkalommal
Helyes megoldások száma:
27-30 - az eredmény kiváló
22-26 - az eredmény jó
15-21 - az eredmény közepes – javasolt a számolási készség fejlesztése minimum heti 1 alkalommal
9-14 - az eredmény gyenge – javasolt a számolási készség fejlesztése minimum heti 2 alkalommal
0-8 - az eredmény nagyon gyenge – javasolt a számolási készség fejlesztése minimum heti 3 alkalommal
A fejlesztést végző személy: logopédus, fejlesztőpedagógus, gyógypedagógus
Fejlesztendő területek: számfogalom erősítése, bővítése, műveletek értelmezése
Játékajánlat a számolási készség fejlesztéséhez:
MemóRiadó – Memóriafejlesztő partyjáték
A MemóRiadó laza party játék, melyben a játékosok felváltva próbálnak egyre hosszabb számsorozatokra visszaemlékezni. Eddig könnyűnek hangzik, de egy-egy bolondos kérdés zavaró tényezőként kap szerepet a játékban. A számok felsorolása előtt válaszolni kell az elgondolkodtató kérdésre. Ha sikerül a helyes számsorrendet visszamondani, megszabadulhatunk lapoktól. Mivel világunk egyre inkább tele van figyelemelterelésekkel, nehéz lehet az apró, emlékezetünket megszakító tényezőket dolgokat kizárni. Ahogy a testnek, úgy az elmének is szüksége van edzésre ahhoz, hogy erősebb legyen. Egy-egy MemóRiadó játszma közben észrevehetjük, hogy egyre hosszabb számsorokat tudunk megjegyezni.
Numerabis – Memóriajáték matematikai feladványokkal
A Numerabis memóriajáték célja, hogy minél több kártyát gyűjtsünk össze, úgy, hogy a matematikai feladatokat helyesen megoldjuk. Két speciláis dobókockával játszunk: a fehér dobókockával megdobjuk, hogy mi a feladatunk, a fekete kocka pedig azt adja meg, hogy melyik játékváltozatot játsszuk.
Adj össze, vonj ki, oszd el 5-tel mindezt számlapok felfordításával!
Tartalom: 49 számkártya 1-49 számokkal, 2 különleges dobókocka.