Készségfejlesztés játékosan az óvodában
Az óvodai évek alatt a gyerekek látványos változáson mennek keresztül. Kisgyermekből kisiskolássá érnek, és szellemi és lelki területen is fejlődnek. A következőkben ezeket tekintjük át röviden és blog bejegyzésünkben arról is szót ejtünk, mit jelent a játékos készségfejlesztés az óvodában.
Egész nap csak játszunk?
Amikor hazafelé tartunk az oviból és csemeténket az aznapi élményeiről faggatjuk, akkor a „Mi történt ma?” kérdésre gyakran a „Semmi.” választ kapjuk. Ha azonban tovább kérdezősködünk, és inkább onnan közelítünk, hogy kivel játszott, mit ebédelt, voltak-e az udvaron, mi tetszett vagy mi nem tetszett neki a mai napban, máris elindul egy beszélgetés, amiből már sokkal több mindent megtudhatunk. Kiderül például, hogy ma a hópelyhekről olvasott mesét az óvó néni, hóesésről szóló mondókát tanultak, vagy hópihéket ragasztottak. Az óvodai tevékenységek ugyanis mindig tematikusan szerveződnek, méghozzá úgy, hogy közben játékosan fejlesszenek különböző készségeket.
Készségfejlesztés játékosan az óvodában
A meseolvasással fejlődik például a szókincs és a figyelem. A mondókák, dalok, a zenei nevelés hatással van a gyermek testi, szellemi fejlődésre, gazdagítja a gyermekek érzelemvilágát, hozzájárul a személyiség sokoldalú fejlődéséhez. A hópihék ragasztásának, a kézügyességet formáló foglalkozásoknak pedig fontos szerepe van a finommechanikai képesség fejlesztésében. Közben tanulhatunk az évszakok változásairól, ami már a környezeti nevelés területe. Láthatjuk tehát, hogy a készségfejlesztés játékosan zajlik az óvodában, így tesznek szert az új tudásra a gyerekek. Játékos formában könnyen fejleszthetők a nyelvi, matematikai, anyanyelvi, vizuális készségek, s így sajátíthatók el a másokkal való együttélési, együttműködési képességek is.
Felkészülés az iskolára
A foglalkozások természetesen a gyerekek életkorával is változnak, a nagycsoportban már az iskolás évekre készülünk. A készségfejlesztés azonban ekkor is változatlanul játékosan történik az óvodában, hiszen az óvodás legfőbb tevékenysége továbbra is a játék. Ne gondoljuk tehát, hogy a nagycsoportos gyerekek már csak feladatlapokkal dolgoznak és az asztalnál töltik a napjukat! Egy egyszerű óvodai játékkal, szerepjáték, vagy körjáték során is több képesség is fejlődik (anyanyelvi, szociális…)
Az iskolakezdéshez szükséges készségfejlesztés az óvodában
Játékos formában különböző készségeket fejlesztünk az óvodában, amelyek a gördülékeny iskolakezdést is segítik, és megkönnyítik a tanulást. A téri relációs szavak értése és használata a betűtanuláshoz például elengedhetetlen. Ehhez fontos, hogy sok olyan játékot játsszunk, ahol a gyerkőc begyakorolhatja a jobb és bal, alatt, felett, mellett stb. kifejezéseket. A tájékozódáshoz testtudatra is szükség van: a saját testrészek ismerete, beazonosítása saját magunkon és síkban egyaránt fontos, de ugyan ilyen lényeges a sorrendiség és a haladási irány észlelése is az írás tanulásához. A finommotorika fejlesztése elengedhetlen a helyes ceruzafogáshoz, ezért játsszunk sok kézműves, kreatív játékot az óvodában. Ha a kezek már elég ügyesek, az írás tanulásához jó memóriára – meseolvasás, emlékezetet fejlesztő játékok - is szükség van, hiszen a tábláról lemásolt betűket később önállóan, emlékezetből is papírra kell vetnie a gyerekeknek. A játékos készségfejlesztés során persze nem maradnak ki a számfogalom kialakulását támogató játékos foglalkozások – például építőkocka, fűzős játékok vagy puzzle - sem.
Készségfejlesztés játékosan az óvodában és otthon is!
Az óvodai foglalkozások mellett természetesen az otthoni időtöltés is fontos terepe a gyermek készségfejlődésének. A közös családi programok, az együtt töltött idő és a tudatosan választott készségfejlesztő játékok egyaránt hozzájárulnak egy kiegyensúlyozott, magabiztos gyerek felneveléséhez.