Kétéves gyerek nem beszél
A beszéd folyamatosan fejlődik a gyermek születésétől fogva, sőt, már az anyaméhben megkezdődik. Egyéves korban megjelennek az első önálló szavak, kétéves korukban pedig a gyerekek átlagosan 50 szavas szókinccsel rendelkeznek. Hogyan segíthetjük ezt a folyamatot és milyen okai lehetnek, ha a kétéves gyerek nem beszél? Beszédfejlesztést is segítő és egyéb 2 éves gyerekeknek játékkínálatunk innen érhető el.
A beszéd fejlődése magzati és újszülött korban
A magzat már az anyaméhben is hall, megismeri a szülők, testvérek hangját. Már a várandósság alatt is érdemes mesét, mondókát olvasni, zenét hallgatni és beszélni hozzá, ezzel ugyanis nemcsak az érzelmi fejlődést és a kötődési képességet, hanem a hallás az agy és a kognitív funkciók fejlődését is elősegítjük. Újszülötteknél a beszéd fejlődését segítjük, ha beszélünk hozzá, nemcsak akkor, ha vele foglalkozunk és a szemébe nézünk, hanem amikor a szobában vagyunk, csak mondjuk el például, hogy mit csinálunk.
Az első szavak
A gőgicsélés és gagyogás időszaka után, rendszerint már az első születésnap előtt megjelenik a baba-nyelv, az a fajta kommunikáció, amit gyakran csak a szülők, édesanyák értenek, akik a legtöbb időt töltik a kicsivel. Az első „valódi” szavak egyéves kor körül jelennek meg, majd a hétköznapi beszélgetések, meseolvasás és játék közben tanult kifejezésekkel folyamatosan bővül a szókincs, kétéves kor körül átlagosan 50 szót ismernek és használnak a gyerekek.
Kétéves gyerek nem beszél – mit tegyek?
Természetesen itt is figyelembe kell venni a gyerekek közti egyéni különbségeket. A fejlődés üteme gyermekenként eltérő lehet, ha azonban a kétéves gyerek nem beszél, érdemes szakemberhez fordulni, de két és féléves gyermek esetében már mindenképpen ajánlott. Ez az életkor ugyanis vízválasztónak tekinthető a beszédfejlődés szempontjából. Beszédfejlesztést segítő játékainkat itt tudja megtekinteni, a szűrési szempontoknál kijelölheti, hogy mely életkorra keres fejlesztő játékot. Különösen érdemes a Beszédépítő programcsomagot megtekinteni illetve rendszeresen használni.
Így lehet kideríteni, mi az oka
Ahhoz, hogy a beszéd megfelelően fejlődhessen, nélkülözhetetlen a halló-, és a hangképző szervek épsége. Első körben ezért mindenképp fontos azt tisztázni, hogy nincs-e valamilyen szervi elváltozás a háttérben. Ha az audiológiai és fül-orr-gégészetivizsgálat nem mutat eltérést, akkor logopédiai foglalkozások jelenthetik a megoldást.
Logopédiai foglalkozások
Ha a kétéves gyerek nem beszél, a logopédus célzott, a szülőkkel közösen zajló foglalkozásokkal, a gyermek életkorának megfelelő tevékenységekkel segíti a beszéd fejlődését. Nem sürgetően, hanem barátságos hangulatban, hétköznapi szituációkban, például mondókázva, gyurmázás közben vagy mozgásterápia segítségével.
Fontos, hogy szülőként mi se legyünk türelmetlenek a gyerekkel szemben, támogassuk, sok pozitív megerősítéssel bátorítsuk a beszédre. Ne javítsuk ki, hanem ismételjük el helyesen a szavait, nézegessünk mesekönyveket, beszélgessünk a látottakról és használjunk a szakember által javasolt otthoni fejlesztő játékokat a beszédfejlesztéshez.