Sárkány vagy tündér - Avagy ki lakik a babaházban?
Gyermekünk lelkesen rendezgeti a miniatűr bútorokat a csodaszép babaházában, ezzel a saját kis világát alkotja épp meg. Hopp, egy kis konfliktus bontakozik ki – két baba egyaránt ugyanazt a kanapét szeretné a szobájába. A gyerek elkezd foglalkozni ezzel a helyzettel, „beszélgetést” folytat a babák között, és végül kompromisszumra jut. Ez a látszólag egyszerű pillanat valójában egy hatalmas fejlődési lépés. Valójában, a babaház játékai és a babák egy pillanat alatt az élet gyakorlóterévé váltak, és így ezekben a pillanatokban a problémamegoldás első csíráit is megtapasztalhattuk.
A szerepjáték természetes módon alakul ki a gyerekek körében. Bámulatos, hogy függetlenül attól, hogy valaki megmutatja-e nekik ezt a fajta játékot vagy sem, idővel a gyerekek elkezdenek karaktereket és világokat alkotni a képzeletükben. Ezeket a karaktereket maguk is megtestesíthetik, vagy jeleneteket játszhatnak el babákkal vagy kis figurákkal. Sokszor halljuk és látjuk, hogy mintha a mi szavaink is visszaköszönnének egy-egy ilyen játék alkalmával és ezáltal máris türköt tartanak nekünk szülőknek, mert lehet, hogy kicsúszott valami a szánkon, és most viszonthallva jövünk rá, hogy gyermekünknek ez mit is jelentett.
Évszázadok, ha nem évezredek óta egyszerűbb formákban, a babaház és a babázás az egyik legvonzóbb és legismertebb eszköz a szerepjátékra a világ minden táján élő gyerekek kezében. De miért van az, hogy a fiatal gyerekeknek olyan ösztönös vágyuk van, hogy kis karakterekkel játsszanak? Ez nem véletlen. Ebben a cikkben közelebbről megvizsgáljuk az egyik okot – a problémamegoldó készségek elsajátítása történik ilyen formában. Ez az a készség, amely egy életen át szolgálni fogja gyermekét.
Hogyan is inspirálják a babázós játékok a problémamegoldást a gyerekekben
Amikor a gyerekek babaház játékba merülnek, olyan feladatokat vállalnak, mint a szerepek leosztása és a tér kialakítása a kiskarakterek számára. Már ebben a szakaszban is a kritikus gondolkodásra van szükség. Döntéseket kell hozniuk arról, hogyan oldják meg a térbeli problémákat, például a bútorok vagy tárgyak elhelyezését egymáshoz képest, miközben figyelembe veszik a karakterek konkrét szobabeli szerepét. Vajon ki lesz a konyhában? Állni fog vagy épp a sütő elé akarjuk rakni? Ha a sütő elé, akkor elfér-e a konyhaasztal ott, ahova raktuk az előbb?
Az aprólékosan rendezett világ végtelen számú helyzetet teremthet, melyek természetes kihívásokat hoznak. Ezek a problémák gyakran a valós élet szituációit tükrözik vissza, és vajon mit jelent, ha egy sárkány és egy tündér is lakik a babaházban?
A babaház biztonságos, kicsinyített világában a gyerekek saját tempójukban, saját elképzeléseik szerint, privát térben fedezhetik fel azokat a valós problémákat, amelyek felkeltették érdeklődésüket a való világukban.
Készségfejlesztés, kreatívitás a babaházban
A babaház és a vele való játék nem csupán a problémamegoldó képességek fejlesztéséről szól; egyben fantasztikus módja annak is, hogy más fontos képességeket építsünk. Ahogy a gyerekek elmerülnek a babázásban, kommunikációs készségeik fejlődnek azáltal, hogy jeleneteket mesélnek el, hangokat kölcsönöznek a babáknak, és párbeszédeket hoznak létre a karakterek között. Emellett érzelmi intelligenciájuk is fokozódik, és apró tárgyak manipulálásával fejlesztik finommotoros képességeiket.
Esetleg kidekorálják, áttapétázzák a babaház nappaliját, készítenek egy saját kezű terítőt papírból vagy egy festményt a falra... nemcsak a kezük ügyesedik ,de a fantáziájuk is szárnyall.
Milyen eszközökkel kezdjük?
Válasszunk alap figurákat ahelyett, hogy például egy tűzoltó lenne, állandóan a fejére rögzített sisakkal. Egy felnőtt nő, férfi és gyermek bőven elég a kezdetekhez. Ha gyermeked már rendelkezik ilyen figurákkal, gazdagíthatod a játékélményt különböző foglalkozású, nemzetiségű, korosztályú babák vagy állatok hozzáadásával. A sokféleség előmozdítja a rugalmasságot, tágítja világképüket, és új ötleteket, szituációkat hoz be a játékba. Egy valósághűen megtervezett fogorvos figura segíthet gyermekednek jobban megérteni az orvosi szakmákat.
Amikor a játékokat rendszerezed, találhatsz olyan figurákat is, amelyek „beköltözhetnek” a babaházba, még ha eredetileg nem is tartoztak hozzá. A babaház nem csak az eredeti készlet babáinak lehet otthona. Egy gumiból készült gyík vagy egy elfeledett szuperhős figura elhelyezése is inspirálhat új ötleteket és játékokat.
Nem kell feltétlenül valódi babaházban játszani a történeteket, hiszen a gyerekszoba minden apró négyzetcentimétere átalakulhat a gondos kezek és némi fantázia által. Játszhattok nagyobb babákkal és különböző konyhai eszközökkel vagy kesztyűbábokkal egyaránt. elő a cipős dobozokkal és azokat körbeburkolva különböző szalvétákkal, vagy diribdarab színespapírokkal kitapétázva máris megelevenedik egy saját babazáz.
Miért fontos a problémamegoldó készségek fejlesztése?
A problémamegoldás tanulásának előnyei talán nem azonnal nyilvánvalóak, azonban azok hatása hosszú távon jelentős mértékben érzékelhető. A problémamegoldási képességek elsajátítása segíthet abban, hogy majd felnőve jobban megértsék a világ összetett rendszerét, és hatékonyabban navigáljanak a mindennapi élet kihívásai között. Ezenfelül ösztönzi őket az új ötletek és megközelítések kialakítására, ami például a majdani szakmai életük és a családi életük, párkapcsolatuk szempontjából is elengedhetetlen lesz. Tudjuk ez itt a babaháznál guggolva egy évszázaddal arrébb levőnek tűnik, de huss elillannak ezek az évek. Most segítsük őket, tegyük számukra könnyebbé a különböző nézőpontok megértését és a konstruktív vitázási készségek kialakítását is. Így a problémamegoldás képessége hozzájárul a sikerhez és elégedettséghez minden életterületükön. Higgyjétek el ez a ti együttéléseteket is könnyebbé teszi majd kiskamaszkorra, hiszen óhatatlanul beléivódik, hogy anya is gondolkodhat másképp mint én, és ez még nem jelenti azt, hogy rosszul.
Különböző helyzetek kipróbálása, újrajátszása, a hibákból való tanulás különösen fontos akkor, amikor a dolgok nem alakulnak a terveik szerint, mivel ezek hozzájárulnak a mentális ellenálló képesség fejlesztéséhez. Az alternatív megoldások keresése és beépítése a mindennapi rutinba nemcsak a problémamegoldó készségeket erősíti, hanem növeli a gyermek önbizalmát és hitét abban, hogy képes lesz megbirkózni a változó körülményekkel. Amikor a gyerekek önállóan oldanak meg problémákat, önbizalmuk erősödik, hinni kezdenek a saját képességeikben, mindez pedig önállóbbá teszi őket.
Összefoglalva, ha egy egyszerű fából készült babaházat helyezel a padlóra, benépesíted babákkal a gyerekszobát valójában felkészíted gyermekedet a felnőtt élet kihívásaira.
Vajon hogyan élték meg gyerekeink az eltelt hónapokat, amit a bezártságban, a kortársaik nélkül töltöttek?
Ha szeretnéd tudni, hogy mi zajlik gyermekedben, van egy, a szavakon is túlmutató kifejező eszköz: a szerepjáték.
A kütyük helyett babákkal játszó gyerekek az érzelmi fejlődéshez kulcsfontosságú szociális készségeket fejlesztenek
A szerepjáték során a gyerekek megtanulnak együttműködni, fejlődik a képzelet és a problémamegoldó képesség. Remek lehetőség a szókincsüket gazdagítani, segít feldolgozni az érzelmeiket, az érzelmi intelligencia fejlődését is támogatja. Nézzük, milyen eszközöket, játékokat érdemes beszerezni a játékhoz!
A szerepjáték nem csak jó móka, de remek fejlesztő is egyben. A gyerekek szociális, érzelmi, nyelvi és problémamegoldó képességeit is erősíti, ha a farsang után se adunk túl a megvásárolt jelmezeken, és nem is tesszük őket egyből a szekrény mélyére. A Játékliget összefoglalta miért jó, ha hagyjuk, hogy amikor kedvük tartja varázsló, szuperhős, katona, oroszlán vagy épp hercegnő bőrébe bújva játsszanak.