Ki mondta, hogy a LEGO csak a gyerekeké?
Stresszes volt a napod? Vedd át a melegítőd, ragadd meg a Lego tároló dobozt, vagy zsákot, és irány a nappali! A szőnyegre heveredve feledkezz bele a kreatív építésbe, és élvezd a tudatos jelenlét áldásos hatását! A gyermekeddel közös játék pedig az egész családra kedvezően hat.
„Build your escape”
Felnőttek számára ajánlja a Legózás örömét a világhírű építőjáték gyártója. Ha a kockák világában elmerülünk, az építkezésre és az alkotásra koncentrálva csökkenteni tudjuk a stresszt, és a közérzetünk javulni fog. Legyen az egy bakancslistás helyszín megépítése, vagy egy elképzelt világ, a napi vagy heti rutin részeként űzött legózás pihentet, kikapcsol és az alkotás örömét ígéri.
Miért ne építhetnénk meg akár 40 évesen is egy korábbi, vagy tervezett utazásaink helyszínének híres épületeit, vagy lehetne az irodánk dísze a szabadidőnkben épített Star Wars hadsereg és jármű?
A gyerekeket kreatívvá teszi, a felnőtteket kikapcsolja
A Lego kapcsán gyakran említjük előnyként, hogy a gyerekek képzelete szárnyalhat, hiszen a színes kockákból bármit építhetnek, ezzel is ösztönözzük a kreativitás fejlesztését. Érdekes megfigyelés, hogy a felnőttek viszont az előre kidolgozott, részletes útmutatóval ellátott termékeket kedvelik jobban. A leírások követése segíti őket abban, hogy valóban kikapcsoljanak, az egész napos gondolkodás, döntési helyzetek és stressz után, agymunka nélkül, egyszerűen csak a színes kis papírfüzet előírásait kövessék.
Zen állapotban
Felnőttként a legózás a mindfullness állapotát hozza el. Ez a buddhizmusban és hinduizmusban gyökerező meditatív gyakorlat a jelenre összpontosít, anélkül, hogy a múlttal foglalkozna, vagy a jövő miatt aggódna. Hatására enyhül a stressz és a szorongás, javul az alvás és csökkenhet a vérnyomás.
Felnőttek a kockák bűvöletében
Míg egyesek a kikapcsolódás, a képernyőmentes szabadidő, mások a nosztalgia miatt ülnek le rendszeresen a Lego kockák mellé, akadnak olyanok is, akik a feszültségoldó hatás mellett a kihívást is meglátták az építkezésben. A versenyszelleműek számára készült a Lego Masters reality show, ahol profi alkotásokkal mérik össze tudásukat a jelentkezők.
A kapocs szülő és gyerek között
Azok a családok, ahol rendszeres a közös játék, boldogabbak, jobban kijönnek egymással és a gyerekek képességei is jobban fejlődnek. A játékidő tehát nemcsak nekünk, felnőtteknek fontos, hanem a gyerekeknek és a szülő-gyerek viszony szempontjából is kifejezetten előnyös. A Lego felmérése szerint azonban épp ez az, ami jelenleg komoly kihívást is jelent a családokban. A gyerekeket vonzzák a digitális technológiák, Amerikában heti hat-hét órát, vagy akár többet is töltenek a kütyükkel. Ezzel párhuzamosan pedig minden családban jellemző az egész napos rohanás, így épp a közös játékra jut egyre kevesebb idő.
A felmérésből az is kiderül, hogy tízből kilenc szülő szerint a játék alapvető saját boldogságuk szempontjából, nyugodtabbnak, energikusabbnak és kreatívabbnak érzi magukat tőle, erősíti a kapcsolatot gyermekükkel. Ilyenkor gondoljunk arra, hogy nem elsősorban a mennyiség, hanem a minőség az, ami számít. A gyermekünkkel töltött, napi – akár csak fél óra - játékidő, amiben valóban jelen vagyunk, többet jelent, mint a hosszú, egymás melletti tévézéssel vagy mobilon böngészéssel töltött órák.
Képek forrása:
1. Love photo created by freepik - www.freepik.com
2. https://pin.it/5lZMnhD 3. https://pin.it/3yOyLXD
4. People photo created by Racool_studio - www.freepik.com
5. People photo created by freepik - www.freepik.com