Kooperációs – együttműködésre tanító társasjátékok
Kooperatív, vagy kooperációs, együttműködésre tanító társasjátékként is ismerheted azokat a játékokat, amelyekben nem egymás ellen, hanem egy célért közösen kell dolgoznotok. Blog bejegyzésünkben összeszedtünk néhány szempontot arról, hogy miért érdemes kipróbálnotok az ilyen típusú társasjátékokat is.
Lehet vidám, jó hangulatú a társas vége
A hagyományos társasjátékokban általában igen intenzív a játékmenet, versenyben állunk a többi játékossal, a végén pedig csak egy győztes lehet. A hangulat rendkívül feszült és a cél érdekében olykor még borsot is törünk a többiek orra alá, annak érdekében, hogy mi előrébb kerüljünk a játéktáblán. A társasjáték persze ettől lesz igazán izgalmas, ám a felfokozott hangulat sok esetben sírással ér véget, hiszen a gyerekek még nem tudják az érzelmeiket megfelelően kontrollálni. Ha elragadja őket a játék heve, a kedvezőtlen végkimenetelt látva előtör belőlük minden addig felhalmozódott feszültség és csalódottság.
Ha már több alkalommal átéltél ilyen kellemetlen perceket, akkor talán nem is hiszed, pedig igen, lehetséges, hogy a társasjáték végén nem sírva és dühöngve szalad ki a szobából a gyermeked azért, mert nem nyert. Erre akkor van mód, ha nem egymás ellen, hanem közösen, egy adott célért összefogva versenyeztek. Ezt kínálják a kooperációs társasjátékok.
A játék ellen játszunk
A versenyről itt sem kell lemondani, azonban a kooperációs társasjátékok esetén a játék az ellenfél. A játékosoknak közösen kell megoldaniuk bizonyos feladványokat vagy átjutni akadályokon, így végül együtt nyernek vagy veszítenek a játék ellen. Össze kell fogni, együttműködni, egyeztetni, adott esetben egyéni szuperképességeket jó időben felhasználni annak érdekében, hogy az egész csapat továbbjusson a játékban.
Érdekes tanulmány látott napilágot néhány évvel ezelőtt egy pszichológiai szakmai folyóiratban. Eszerint az óvodások szívesebben játszottak a kooperációs társasjátékokkal, mint a hagyományos kompetitív, vagyis versengésre épülő társasjátékokkal. A 65, 4 és 6 év közötti gyermekkel 6 héten át, heti két-három alkalommal játszottak 3 különböző kooperatív és 3 kompetitív társasjátékkal. Az egyes játékok után különböző teszteket végeztek el a gyerekekkel a kutatók, annak érdekében, hogy a játékokról való véleményüket és azok rájuk gyakorolt hatását felmérjék. Eredményeik azt mutatták, hogy attól függően, hogy milyen típusú társasjátékkal játszottak a gyerekek, az hatással volt a versengő magatartásukra, emellett pedig a kooperatív társasjátékokat a visszajelzések alapján a gyerekek jobban élvezték.
Ami miatt a kisgyermekek körében népszerűek a kooperatív társasjátékok
Kisgyermekek és óvodások számára a kooperatív társasjátékok jobban illeszkednek a fejlődéshez.
- A kisgyermekek nehezen értik meg a versenyjátékot. Nem szívesen játszanak ki például olyan kártyát, amivel a másik játékos hátrányba kerül, de őket is rosszul érintheti, ha olyan lapot kapnak, amivel hátrébb kerülnek a játéktáblán.
A kooperatív játékok arra ösztönözhetik a gyerekeket, hogy megvitassák döntéseiket és indokolják érvelésüket.
- A kooperatív játékok során figyeljünk arra, hogy mindenkinek ugyanannyi beleszólása legyen a játék menetébe. Senki ne kerüljön a vezető vagy a „szószóló” szerepébe pusztán azért, mert nagyobb vagy idősebb. Ha bevonjuk a gyerekeket is a tervezésbe, olyan fontos képességeket gyakorolhatnak, mint például meghallgatni a másikat, vagy elmondani a saját véleményüket.
Megtanulnak csapatban dolgozni.
- A másikra is figyelni, de közben a saját feladatomat is elvégezni, a másiktól is tanulni. Ezek mind olyan fontos képességek, amikre majd az iskolában, de később a munkában is szükség lesz. Ezt elősegíthetjük a kooperációs társasjátékokkal, mintegy a kellő alapot megadva ehhez.
Ha téged is meggyőzött a kooperatív társasjátékok számtalan kedvező hatása, a jó hangulat, ami a játékokat jellemzi, vagy egyszerűen csak kipróbálnátok valami újdonságot, nézz szét kínálatunkban!
Szerintünk egy jó társasjáték, sok helyzetben segítségünkre lehet. Ha például esős az idő és a kicsiket bent kell lefoglalni, ha a kamaszt már alig lehet a szobájából kicsalogatni, vagy ha valamilyen fejlesztéshez keresünk játékos megoldást. De hogyan találjuk meg az igazit, amivel szívesen játszik együtt a család?
Itt az ősz, hétvégén esős az idő és nincs kedvetek kimozdulni? Rendezzetek otthoni szabadulószobát! Ne aggódjatok, nem kell hozzá semmilyen extra felszerelés, vagy kiegészítő. Minden, amire szükségetek lesz elfér egy apró dobozban, mégis hosszú időre összehozza a családot és alaposan megmozgatja az agytekervényeket. Ismerjétek meg a Szabadulópakli és Exit játékokat!
Szívesen társasozna együtt a család, de tanácstalan vagy, hogy melyik játékot érdemes választani? Az alábbi blogbejegyzésben elmondjuk, hogy mi az a két szempont, amit mindenképp érdemes figyelembe venned. Konkrét ötleteket is adunk az első társasjáték kiválasztásához, kisgyermekek és óvodások számára.
Egy jó társasjáték mindig összehozza a családot. Legyen az egy igazi, hagyományos családi, vagy egy gondolkodásra késztető stratégiai, együttműködést fejlesztő kooperációs vagy a jó reflexeket igénylő ügyességi játék. Érdemes több típusú játékot is kipróbálni, így kiderül, hogy mi az, amivel a család bármilyen életkorban lévő tagja szívesen játszik és sokszor lekerül majd a polcról. A következőkben a társasjátékok egy újabb típusa, a kvízjátékok közül mutatunk be néhányat nektek.