LÁNYOS JÁTÉKOK, FIÚS JÁTÉKOK
Amikor kisgyermek érkezik a családba, mindig nagy érdeklődés övezi a születendő babát. Szinte az első kérdések egyike: Mi lesz? Kisfiú vagy kislány? Természetesen a lényeg, hogy minden rendben legyen vele, de a kíváncsi természetű szülők is legalább ennyire izgatottak és tudni szeretnék, hogy mire számíthatnak. A választól függően persze beindul a fantázia – kislányokat látunk sürögni-forogni a babakonyhában, és kisfiúkat, akik ügyesen bütykölnek meg mindent, ami éppen „elromlott”.
SZEREPEK ALAKULÁSA
Kutatások bizonyítják, hogy már a 9-14 hónapos babák tisztában vannak nemi identitásukkal és ha egy hatalmas játékkupac kellős közepére kerülnek, ösztönösen a „lányos” és a „fiús” játékok felé orientálódnak. Nagyjából az óvodáskorra már stabilan kialakult szerepeket játszanak és általában az otthoni játékarzenál is ezeknek a szerepeknek felel meg: lányokat lányos, fiúkat fiús játékok veszik körül.
Kivételt képeznek a többgyerekes családok, ahol különbözik a gyerekek neme, hiszen ebben az esetben a játék baba simán egy műanyag katonai tankon érkezik majd meg a teadélutánra…
Mindegyik helyzetre igaz azonban, hogy a gyerekek eltanulják a szülőktől a nemekre vonatkozó feladatokat, szerepeket, és a játékaik segítségével szerepjátékok során lemodellezik, újraélik, megerősítik a mindennapi eseményeket. Kislányaink babáikat öltöztetik, sütit készítenek, most még elöszerettel barátkoznak a játék takarítóeszközökkel, miközben fiaink csavaroznak, szerelnek, ha tehetik apával fúrnak-faragnak eleinte a játék barkácspadon, majd hopp...egyszercsak ott találjuk őket a garázsban apa féltve őrzött kincsei közt.
LÁNYOS FIÚK ÉS FIÚS LÁNYOK
Legkésőbb az oviba kerüléskor a gyerekek látószögébe kerülnek az ellenkező nem játékai is, és természetesen szívesen ki is próbálják azokat. A szakemberek szerint ezek a teljesen egészséges személyiségfejlődés jelei – sőt egyik mérföldköve – és hagyni kell őket szabadon játszani. A tevékenység során a gyerekek tapasztalatokkal vértezik fel magukat, korlátaik és képességeik megismerésével pedig fejlődik az személyiségük.
Gondoljunk csak bele: társadalmunkban is teljesen elfogadott, ha apa is besegít a háztartási feladatokba és anya sem retten vissza attól, ha izzót kell cserélni. a lámpában.
HOGYAN VÁLASSZUNK AKKOR JÁTÉKOT?
A jó játék minden esetben feleljen meg a gyermek érdeklődési körének, hiszen akkor fog vele szívesen foglalatoskodni. A gondosan megválasztott játék biztosan segíteni fogja gyermekünk testi-lelki fejlődését, képességeinek kibontakozását, de a legfontosabb, hogy okozzon örömöt! A többit nyugodtan bízzuk csemeténkre!