Le a bacikkal!
Nyakig ülünk az influenza szezonban, ráadásul a küszöbön toporog a tavasz, s vele együtt karöltve megérkezik a tavaszi fáradtság is. A betegségre való hajlam, a kimerültség és fáradtság hátterében –ha nincs szervi probléma – sok esetben a vitamin- és/vagy ásványianyag-hiány áll. A meglévő betegségek nagy része hiánybetegség, ezért fontos, hogy ezek folyamatos bevitelével megelőzzük a bajt! Ideje tehát kimerült készleteinket alaposan felturbózni, hogy a tavasz ne a levertségről, hanem a feltöltődésről szólhasson!
Mik azok a vitaminok?
Ahhoz, hogy egészségesek lehessünk, elengedhetetlen a különböző vitaminok és nyomelemek megléte. Van olyan vitamin, amit szervezetünk képes előállítani (például D vitamint
elegendő mennyiségű napfény hatására), nagy részüket azonban nekünk kell pótolni. Ezek táplálékkal, vagy valamilyen táplálékkiegészítővel juthatnak szervezetünkbe. Sajnos a vegyszerek, és idő előtti szüretelés hatására a zöldségek, gyümölcsök nem tartalmazzák azt a mennyiséget, mint régebben, így tudatosan kell gondoskodnunk a vitaminok, nyomelemek pótlásáról.
Mik azok a nyomelemek?
A nyomelemek, más nevén ásványi anyagok legalább annyira fontosan szervezetünk működésében, mint az előbb tárgyalt vitaminok, mert teljes hiányuk, vagy az egyes ásványi anyag hiánya esetén a szervezet megbetegszik. Táplálékkal és elégséges folyadék (víz) mennyiség bevitelével az ásványi anyagok pótolhatóak a szervezet részére, illetve táplálkozás kiegészítők formájában (a megfelelő táplálkozás mellett). A legfontosabb nyomelemek a következők: Nátrium, Kálium, Kalcium és Foszfát-forgalom, Klór, Magnézium, Vas, Réz, Cink, Fluor, Jód, Bór, Kobalt, Króm, Mangán, Molibdén, Szelén, Vanádium.
Vitamin és nyomelem pótlás gyerekeknek
A gyerekek esetében kiemelten fontos, hogy a vitaminokat és nyomelemeket kellő mennyiségben juttassuk a fejlődő szervezetbe. Ez viszont nem könnyű feladat, hiába tudjuk szülőként ennek a jelentőségét: az észérvek ritkán győznek gyermeki ellenállással szemben. Kis csellel azonban ez is sikerülhet!
Hozzuk olyan formába a vitamin és ásványianyag bevitelt, hogy az jó legyen mindenkinek! Gondoljunk csak bele, mi az, amit a gyerekek szívesen fogyasztanak. A legtöbb gyerkőc élvezettel kortyol gyümölcslevet, illetve rágcsál olajos magvakat!
A gyümölcsleveknél tartsunk szem előtt a néhány szempontot! A célnak megfelelő gyümölcslé: legyen 100% gyümölcslé, ne tartalmazzon hozzáadott cukrot, tartósítószert. A jó gyümölcslevek élelmi rostot is tartalmaznak, mely elősegíti az emésztőrendszer egészséges működését is. Jótékony hatásai mellett azonban ügyeljünk arra, hogy a napi folyadékbevitel ne korlátozódjon kizárólag gyümölcslére!
A különféle olajos magvak számos gyógyhatással bírnak, melyek az egyik legfontosabb táplálék-kiegészítővé teszik őket: számtalan zsírban oldódó vitamint, növényi zsiradékot tartalmaznak, mindemellett pedig rendkívül táplálóak. Antioxidánsban gazdagok, és a magas kálcium tartalom is általánosan igaz a rájuk.
Gyümölcsök és olajos magvak – miben mit találunk?
Alma
Tartalmaz kalciumot, foszfort, vasat, magnéziumot, nátriumot, káliumot, nyomelemeket, valamint A-vitamint, B-komplex vitaminokat, és némi C-vitamint is, ami a héjban található meg a legnagyobb mennyiségben. A B-vitaminok nagyon jó hatással vannak az emésztésre, mivel serkentik, elősegítik a táplálék felszívódását. Habár C-vitamin tartalma jóval csekélyebb, mint például a narancsé vagy a citromé, mégis a benne lévő ásványoknak köszönhetően nagyon jó hatása van az emésztőrendszerre. Fontos hatóanyaga még a pektin, ami vízben oldva kocsonyás zselét alkot, valamint a héj cellulóz része, amelynek béltisztító hatása van. Alacsony vércukor esetén is hatékony, fogyasztása pótolja az ilyenkor szükséges glükózt.
Kajszibarack (sárgabarack)
A- és C-vitamin-tartalma (10 mg) igen magas. Értékes sok sárga béta-karotinja miatt, és fontos niacin- és folsav-forrás. is. A benne lévő kénnek adja jellegzetes savanykás édes ízét. Gazdag káliumban, továbbá található benne kalcium, foszfor és sok más fontos elem. A-vitaminja késlelteti az időskori látásromlást, erős rákellenes hatású, kedvezően hat a zsíranyagcserére, érvédő hatású, serkenti a máj méregtelenítő működését. Aszalva megtartja vitamin- és tápanyagtartalmát.
Körte
Magas ásványi anyag (kálcium, magnézium, kálium, cink, vas, jód) és vitamintartalma miatt (A-, B1-, B2-, C-vitamin) számos betegség ellenszereként használható. A reuma, ízületi gyulladás, a kimerültség, a depresszió, a vérszegénység, a tuberkulózis és a hasmenés mind megelőzhető a fogyasztása által. A körte fruktóz-tartalma miatt a cukorbetegek számára is ehető gyümölcs. Egyetlen körtével biztosíthatjuk a napi C vitamin és kálium szükségletet, de kúraszerűen is fel lehet használni: egyaránt egészséges, akár gyümölcsléként, akár szárított formában visszük be a szervezetbe. A fél óráig főzött körte leve pedig energiaitalként használható a nagy szellemi erőfeszítések idején.
Őszibarack és nektarin
Az őszibaracknak magas az A- és C-vitamin, magnézium- és kalcium tartalma. A vitaminoknak köszönhetően kitűnő antioxidáns. Magas niacin (B3 vitamin)-, magnézium-, szelén-, és cinktartalma javítja a közérzetet és segít leküzdeni az idegességet. A nektarin nagy mennyiségben tartalmaz káliumot és A-vitamint. Azoknál a betegségeknél, ahol a vér tisztítására, a gyulladás megszüntetésére van szükség, kiválóan alkalmazható. Kiváló vérnyomáscsökkentő. Az izmok működtetésében, felfrissítésében is hasznosítható gazdag ásványtartalmának (kalcium, magnézium, kén, szilícium) köszönhetően. Gazdag B-vitamin tartalma az emésztési és idegrendszeri karbantartásra teszi alkalmassá. Tisztítja a húgyvezetékeket, vizelethajtó. Mint minden gyümölcs, így a nektarin is segíti az emésztést A-vitamin, káliumtartalmának és savasságának köszönhetően.
Szilva
A szilva vitamin szempontból kicsit kakukktojás, mivel vitamintartalma a többi gyümölcshöz képes viszonylag alacsony. Ásványi anyagai közül viszont tartalmaz: káliumot, magnéziumot, cinket, foszfort és kalciumot. Az aszalt szilva káliumban különösen gazdag (820mg/100g). A gyümölcsben lévő kvercetin és antociánok étrendünk más hasznos vegyületeivel együttesen fejthetik ki antioxidáns, gyulladáscsökkentő és daganat megelőző hatásukat. A szilva legfőbb előnye azonban magas élelmi rost tartalma (5,7g/100g; az aszalt szilváé 17,8g/100g).
Dió
A- és E-vitaminban gazdag, többféle B-vitamin is van a dióban, így például a tiamin, amely ideg- és izomvédő, serkenti a növekedést. Sok benne a magnézium és a kálium, megtalálható benne a csontképző fluor, valamint a mangán és a réz, amely a vérképzésben segít. A szelén a szívizomgyengeség ellen kiváló, nem beszélve immunerősítő szerepéről. Lábadozó betegeknek kiváló a dióval gazdagított étrend. A magvakban, így a dióbélben található, többszörösen telítetlen zsírok, így az omega-3-zsírsavak - az alfa-linolénsav – kedvező hatásúak a szív- és érrendszeri betegségek megelőzésében, hozzájárul az erek állapotának javulásához. Szintén a többszörösen telítetlen zsírsavaknak köszönhetően a dió támogatja az agyműködést, növeli a koncentrációképességet.
Kesudió
Nagy tápértékű, jelentős mennyiségű telítetlen zsírsavat tartalmaz. Gazdag magnéziumtartalmánál fogva remek idegnyugtató, a benne rejlő E-vitaminnak és szelénnek köszönhetően antioxidáns hatású, B-vitamin tartalma következtében pedig jó immunerősítő.
Mandula
Kitűnő fehérje-, növényi rost- és telítetlen zsírsav forrás, de vitaminokban (B1, B2, B6, E), ásványi anyagokban (foszfor, kálium, kálcium, magnézium) és nyomelemekben (vas, mangán, cink) is bővelkedik. Értékes összetevőinek köszönhetően számos gyógyhatással bír: jótékonyan befolyásolja az anyagcserét, csökkenti a szív- és érrendszeri megbetegedések kialakulásának kockázatát, antioxidáns, csonterősítő, görcsoldó hatású, kiváló idegnyugtató.
Mogyoró
Sok E-, B-, és D- vitamint valamint folsavat tartalmaz. Gazdag vasban és kálciumban, megtalálható benne az értékes réz, cink, magnézium és szelén, fehérje- és rosttartalma kiemelkedő. Káliumtartalmának köszönhetően jó vértisztító, a benne lévő rost karban tartja az emésztést, kimagasló telítetlen zsírsav tartalma révén pedig segít a szív- és érrendszeri betegségek megelőzésében.
Pisztácia
Nemcsak finom zamatú, de vérszegénység és terhesség esetén igen hasznos rágcsálnivaló, ugyanis kiemelkedően sok vasat és káliumot tartalmaz. Mivel a vas szervezetbe való beépülését a C-vitamin nagy mértékben segíti, célszerű ilyenkor citrusféléket és magas C-vitamin tartalmú olajos magvakat (pl. szelídgesztenyét, diót) is fogyasztani. Rendszeres fogyasztásával - olajának köszönhetően - megelőzhetőek a prosztata kóros elváltozásai. A gyakori, mértékletes pisztácia-rágcsálás akár szívvédő hatású is lehet: a kis zöld mag ugyanis bővelkedik a lutein nevű antioxidánsban, ami hozzájárul a koleszterin érfalakon történő lerakódásának megelőzésében.
Tökmag
A tökmag magas vitamin- és ásványi anyag tartalmánál fogva igen hasznos szervezetünk számára. Fogyasztásával hozzájuthatunk A-, B1-, B2-, B3-, B5-, B6, folsav, C-vitaminokhoz, foszforhoz, káliumhoz, magnéziumhoz, vashoz, cinkhez, szelénhez. E-vitamin tartalma csökkenti a szabad gyökök káros hatásait, és - akárcsak a magban lévő esszenciális zsírsavak - fokozza a benne található A-vitamin felszívódását. Pozitív hatást gyakorol a látásra, továbbá kiváló stresszoldó, elűzi a depressziót és segíti a pihentető alvást is.
(forrás: http://www.vitaminsziget.com)
http://www.webbeteg.hu/cikkek/egeszseges/15291/a_dio_jotekony_hatasai
http://www.vitaminsziget.com/cikk.php?id=2524