Logikai gondolkodás fejlesztése játékosan
Felnőtt életünk minden egyes napja logikusan felépített tevékenységek egymásutánja. Ébredés, felkelés, felöltözés, útra kelés, elintéznivalók megszervezése, hazaérkezés, pihenés. Ha felcserélnénk a sorrendet, bizony érdekes helyzetekbe kerülnénk… Mi magunk is jobban érezzük magunkat, ha kiszámíthatóbb a tennivalónk; ha tudjuk, hogy mi mivel jár, minek mi a következménye. Vajon ez a képesség velünk született vagy „útközben” tanulunk meg a logikusan gondolkodni?
A GONDOLKODÁS FEJLŐDÉSE
A gondolkodás az emberi megismerőtevékenység legmagasabb foka, és szoros kapcsolatban van a beszéddel és a nyelvvel, hiszen ez a legegyszerűbb módja, hogy kifejezzük magunkat. Legalább ennyire elválaszthatatlan az intelligenciától is, mivel a különféle helyzetekben, problémamegoldáskor együtt vesznek részt. A problémamegoldó gondolkodás pedig egyértelműen a kreativitásból ered, hiszen ezt biztosítja számunkra a feladatok nem rutinszerű megoldását, hanem hogy bizonyos helyzetekre új módon reagáljunk, vagy adjunk valamiféle választ a felmerülő kérdésre.
Roppant összetett folyamatról van tehát szó, minden mindennel összefügg.
Fajtáit tekintve megkülönböztetjük: az asszociatív gondolkodást, ahol nincs előre meghatározott célja a gondolkodásnak, leegyszerűsítve: miről mi jut eszünkbe: például az a felhő, olyan, mint egy elefánt (szabad asszociáció). Másik fajta a megértő gondolkodás, mellyel képesek vagyunk a dolgok lényegét kiemelni (fogalommá alakítani), illetve az összefüggéseket feltárni. A problémamegoldó gondolkodás a harmadik típus, ahol egy bizonyos célt szeretnénk elérni, viszont még nem tudjuk a megoldás módját. Ez utóbbi kettő jellegéből adódóan nem határolódik el élesen egymástól.
A kisgyerekek gondolkodása még erősen cselekvés orientált. Ők csak gyakorlatban, a cselekvés segítségével képesek a problémamegoldásra, próbálgatják a különféle lehetőségeket. Eme tevékenységek során fejlődik azonban a logikai gondolkodás, és ennek segítségével lesznek képesek a jövőben valóban végiggondolni a lehetséges verziókat és azok közül kiválasztania célravezetőt.
Ismételni folyamatosan és gyakorolni. Ez az, ami már a totyogónál is megfigyelhető játék közben, persze folyamatosan igénylik az újdonságokat. A megfigyelés fejlődése és a bonyolultabb feladatok megoldása egyre érdekesebb világot tár fel előttük, amelyben a csöppség fogékony lesz az újdonságok befogadására.
3-6 éves korban a gyermekeink folyamatosan fejlődő szókincsükkel az önkifejezésüket is fejlesztve képesek saját történeteket elmesélni, alkotni. Figyeljünk arra, hogy a sorrendiséget mennyire ismeri fel egy-egy általunk bemutatott történetben és ő vajon betartja-e mesélés közben.
Remek játék lehet, hogy eleinte 2, későbbiekben akár 3, de inkább ennél több képet teszünk a gyermek elé, és az ő feladata, hogy a történéseknek megfelelően sorrendbe tegye és elmesélje.
Mivel ez a feladat nehéz, fontos az állandó segítségnyújtás.
A mesélésnél igyekezzünk arra ösztönözni, hogy minél többet beszéljen, egyre több szót használjon, egyre hosszabb mondatokat mondjon. Ezt rávezető kérdésekkel tudjuk megtámogatni. Játszhatunk úgyis, hogy elmondunk egy történetet az adott képről, majd ezt megpróbálhatja a kicsi visszamondani. Ezután vesszük elő a többi képet, hogy nézzük csak itt vajon hogy történhetett?
A sorrendiség játékos fejlesztésére webáruházunkban itt találsz megfelelő játékot. Képes történetek - Hape
Milyen területeket fejleszt a képtörténetek használata?
Annak érdekében, hogy gyermekünk megfelelő sorrendben tudja kirakni a képeket, szükséges a különböző részképességek megfelelő szintje:
- vizuális észlelés és figyelem
- a sorrendiség felismerése
- tájékozódás időben
- tájékozódás síkban ( a képeket balról-jobbra rakjuk ki, kialakul a sor fogalma is.)
- logikus gondolkodás ( lényeglátás, ok-okozati összefüggések meglátása, majd megfogalmazása)
A képeket lehetőleg úgy válogassuk össze, hogy azok a mindennapokról, mindennapi élet-helyzetekről, a gyerekekhez közel álló témákról szóljanak ezzel is segítve a feladat megoldását, a sikerélményt. Mindez jó alkalmat adhat arra is, hogy megfogalmazzunk tanulságokat, a cselekedetekről, történtekről véleményt alkossunk, megismerjük az ő érzéseit
FEJLESZD JÁTÉKOSAN GYERMEKED LOGIKAI GONDOLKODÁSÁT!
Az előbbiek után egyértelmű, hogy szükség van a jól fejlett gondolkodásra ahhoz, hogy mindennapjainkban valóban hatékonyan tudjuk ellátni a feladatainkat, gyermekeink pedig örömüket leljék a logikai gondolkodást igénylő feladatok megoldásában, vagy később, az iskolában a reáltantárgyakkal való ismerkedés során sikerélménnyel gazdagodhassanak. Mindez hosszú távon magában foglalja azt is, hogy a gondolkodási tevékenység során szerzett tapasztalatok és készségek még árnyaltabbá teszik a személyiségünket.
Néhány játékötlet mivel is fejlesztheted a gondolkodást:
A Sudoku jellegű játékok nagyon jól fejlesztik a divergens gondolkodást, hisz egy képet, úgy helyezhetünk le, ha több irányból is megvizsgáljuk, hogy helyesen gondolkodtunk-e.
Sudoku jellegű, otthon is elvégezhető feladványt innen tudsz letölteni.
Játék kínálatunkból nagyon sok gondolkodást, logikát fejlesztő játékot találhattok. Néhány kedvencet kiemeltünk az alábbiakban:
Az egyszemélyes logika játékokat nagyon gondosan állítják össze, figyelnek arra, hogy a feladatok fokozatosan nehezedjenek, így a kezdeti sikerélmény további feladatmegoldásra ösztönzi a gyermekeket.
Nagyon nagy sikernek örvend a Tantrix, ahol a lapkák számával növekszik a kihívás is. Kisebbeknek bátran ajánljuk a Smart Car-t, a ParkoLogicá-t. A klasszikus mese újragondolása a Piroska és a Farkas, szintén nagyon közkedvelt. Utazás közbeni játékhoz ideális választás lehet a DeDucktion!
A logikai gondolkodást igénylő társasjátékok még izgalmasabbak lehetnek, hiszen közösségben, a szabályok elsajátításával, a nyerés-vesztés élményével egészül ki a tapasztalatszerzés, felmérjük az egy-egy döntéssel járó következmények láncolatát
Remek szórakozást ígér a népszerű térbeli amőba, a Brix, vagy az idei év egyik nagy durranása, a magyar fejlesztésű Űrcsempészek! A Gigamic már 5 éves kortól kínál gondolkodtató játékokat: kisebbeknek szól a Quoridor Kid, iskolás kortól a Quoridor-t,és a Quarto-t ajánljuk!
Játékos formában mindenképpen érdemes figyelmet szentelni a fejlesztésre, akár otthon is, hiszen ez a sajátos látásmód mindenképpen hatalmas segítség kicsinek és nagynak egyaránt. Otthoni gyakorlásra összeállított, különösebb eszközigényt nem igénylő fejlesztő játékajánlónkat itt találod.
Ne feledd! Egy jól megválasztott játék felér egy önbizalom-tréninggel! Pedig „csak” játszottunk egyet!