Mennyiség helyett, minőségi szempontok szerint válasszunk játékot!
Karácsonyra szeretnénk valami igazán emlékezetes,
különleges ajándékkal meglepni a csemeténket.Kutatások szerint érdemes a mennyiség helyett a minőségre koncentrálni, kevesebb játékkal ugyanis hosszú távon sokkal boldogabb és kiegyensúlyozottabb lesz gyermekünk.
A gyerekek játszva tanulnak, játék során számos képességük fejlődik, például a beszéd, a probléma megoldó képesség, szociális készségek és finommotorika.
Ehhez természetesen szükség van a megfelelő, változatos játékkészletre, ám a szakemberek szerint itt könnyen túlzásba eshetünk, ami a fejlődésük gátja is lehet, vagyis a túl sok játékkal épp ellenkező hatást érünk el.
Kevesebb játék, nagyobb kreativitás?
Egy 2017-es vizsgálatban például megfigyelték, hogy azok a gyerekek, akik mindössze 4 játékot kaptak, hogy fél óráig játszanak vele, sokkal kreatívabban töltötték a játékidőt. A kevesebb játék hosszabb ideig lekötötte a figyelmüket, több játékot játszottak egy-egy játékkal, szemben a másik csoportban lévő gyerekekkel, akiknek ugyanennyi időre 16 játék állt rendelkezésükre. Ők kevesebb idő töltöttek egy-egy játékkal és gyakrabban cserélgették őket, de nem találtak ki igazán kreatív megoldásokat a rendelkezésre álló idő alatt.
A bőség zavara A „kacatok koráról” szóló írásunkban korábban már olvashattatok arról, hogy a túl sok és nem jól megválasztott játékkészlet mellett a gyerekek hamar unatkozni kezdenek. A bőség zavarában nem tanulnak meg igazán ötletesen játszani, és az igazi elmélyült játék, a hosszabb ideig egy dologra koncentrálás is nehezebb így.
Ünnep előtt nézzétek át a gyerekszobát!
• A túl sok játék adódhat abból is, ha nem szelektálunk a gyermek életkorának megfelelően.
Az óvodás gyermek szobájában ne tároljuk a bébijátékait csak azért, mert számunkra kedves emlékek, vagy azt gondoljuk, talán még játszani fog velük. Válogassuk át közösen és csak az életkorának megfelelő játékok legyenek a szobájában, a kisebbeknek való darabokat pedig akár el is ajándékozhatjuk.
• Zsúfolt polcokat és teli dobozokat okozhatnak a törött, javításra váró vagy hiányzó darabokból, elemekből álló játékok. Gyűjtsük ezeket is össze és ha tudjuk, keressük meg a hiányzó darabot, javítsuk meg közösen, ha pedig menthetetlen, váljunk meg tőle.
• Gyakran a születésnapok, karácsonyok során a gyermek több, hasonló játékot is kap.
Értékeljük át, hogy valóban játszik-e ezekkel, szükség van-e például egy dinoszauruszból három különböző méretre és szelektáljunk.
• A játékok átválogatása egyben remek alkalom arra, hogy tematikusan a helyükre kerüljenek az egyes játéktípusok.
A társasok összes eleme visszakerülhet a dobozba, az építőkockás dobozból előbukkannak a rég elveszettnek hitt puzzle darabok, megkerülnek a játékkonyha evőeszközei vagy épp az autópálya kiegészítő elemei. Ilyenkor láthatod, hogy milyen ajándékokra érdemes fókuszálnod az ünnep kapcsán, milyen játék típusokat érdemes tovább fejleszteni, kiegészíteni, a meglévő elemeket bővíteni, ami már egy jó út a mennyiségről a minőségre váltás felé.
Legyen strapabíró! A minőség kapcsán persze beszélnünk kell arról, hogy egy-egy játék mennyire strapabíró. Igazán el tudja kedvetleníteni a gyermeket, ha például az építőjáték darabok mérethiba, vagy azért, mert meghajlott a gyenge anyag nem passzolnak egymáshoz.
Ha a társasjáték bábui, a kártya lapjai hamar tönkremennek vagy a rajzhoz használt ceruza törik, a festék túl halvány. Érdemes ezért inkább a jó minőségű anyagból készült, tartós darabokat választani, amik hosszú ideig sok játékórára adnak lehetőséget.
Képek forrása:
1. Birthday photo created by pvproductions - www.freepik.com
2. People photo created by bearfotos - www.freepik.com
3. People photo created by shurkin_son - www.freepik.com
4. People photo created by mdjaff - www.freepik.com
5. School photo created by standret - www.freepik.com