Mérföldkövek a 6 éves gyerekek fejlődésében
Szeptemberben kezdi az iskolát, az elmúlt években gyermeked sokat fejlődött. Blog bejegyzésünkben összegyűjtöttünk néhány fontosabb jellemzőt, ami a 6 éves korosztály tagjaira általánosságban jellemző.
Kis gyerekből nagy gyerek
A 6 éves kor egy fontos átmenet az óvodai és az iskolai időszak között. A gyerekek sokat változnak fizikai növekedés, kognitív, érzelmi és szociális, nyelvi, valamint érzékszervi és motoros területeken is. Minden gyermek a saját tempójában fejlődik és sajátítja el az új készségeket. Éppen ezért előfordulhat, hogy egyes gyerekek fejlettek az egyik területen, például a nyelvben, de le vannak maradva egy másik területen, például az érzékszervi és a motoros fejlődésben.
Fizikai növekedés és fejlődés
A gyerekek többsége megközelítőleg 6 cm-rel magasabb, mint az 5. születésnapján. Egyéni eltérések nyilván itt is lehetnek, de általánosságban elmondható, hogy az iskolaérett gyermek magassága körülbelül 120-130 cm, súlya pedig 18-22 kg. A megfelelő testi fejlettség is szükséges az iskolakezdéshez, hiszen az iskolatáskát, a napi testnevelést is bírni kell. A születésnapi fotókon jellegzetes a 6 éves gyerekek mosolya, hiszen javában zajlik a tejfogak elvesztése, a maradandó fogak növekedése.
Kognitív fejlődés
Az iskolába készülő gyerek meg tudja mondani, hogy hány éves, 10-ig el tud számolni. Az óvodások még cselekvésekhez, történésekhez kapcsolják az idő múlását, ezért mondjuk nekik pl., hogy ebéd után jövök érted és nem azt, hogy 13 órakor. 6 éves korban a gyerekek már kezdik megérteni az idő fogalmát is. Jól kifejezik magukat szavakon keresztül, írni „tanulnak”, érdeklődnek a betűk iránt, a nevüket általában le tudják írni. Az óvodásokra jellemző mágikus gondolkodást - mely oksági összefüggést tételez föl egymással egyébként nem összefüggő dolgok között is – felváltja az ok-okozati összefüggések megértése.
Érzelmi és szociális fejlődés
6 éves korban még nem szűnnek az óvodáskorra jellemző félelmek – például szörnyektől, emberrablóktól vagy nagytestű állatoktól – még hosszabb idő is eltelhet, mire ezeket a gyermek „kinövi”.
Az iskola kezdetével a gyermek számára egyre inkább meghatározó lesz a kortársak, barátok szerepe, de még nagyon fontos a szülőkkel való időtöltés és az együtt játszás is. Fantáziájuk és képzelőerejük hatalmas, ez megmutatkozik a játékaik során is, emellett már élvezik, ha ők lehetnek a „nagyok” és kisebb gyerekekről gondoskodhatnak. A humorérzékük kezd kialakulni, kedvelik az egyszerű vicceket, vicces könyveket.
Nyelvi fejlődés
Már említettük, hogy néhány betűt, a nevét és számot le tud írni, és egyszerűbb szavakat elolvasnak. Beszédükben legtöbbször helyesen használják a nyelvtant, képesek leírni egy kedvenc televíziós műsort, filmet, történetet vagy más tevékenységet.
Érzékszervi és mozgásfejlődés
Az iskolába készülő gyerekeknek általában már jó az egyensúlyuk és élvezik a futást, ugrást, ugrálást és a fizikai játék egyéb formáit. A labdát ügyesen el tudják kapni, kötelet ugranak át. Öltözködésnél már egyedül is jól boldogulnak, esetleg a nehezebb gombok vagy a cipőfűző kötés jelenthet még gondot.
Gyermeked nagycsoportos óvodás, esetleg most kezdi az iskolát?
Az iskolaérettség szempontjából fontos készségeket fejlesztő iskola-előkészítő játékaink segíthetnek, hogy gördülékeny legyen az évkezdés!